Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ruch bezwizowy z częścią Rosji

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 grudnia 2011 15:36

Latem pojedziemy do Rosji bez wiz. Jeszcze nie do całej Federacji Rosyjskiej, ale do obwodu królewieckiego. Również mieszkańcy strefy królewieckiej będą mogli podróżować na Pomorze bez wiz. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podpisali w Moskwie porozumienie o małym ruchu granicznym. Umowa, wchodząca w życie 1 lipca 2012 roku, obejmuje Gdańsk, Sopot, Gdynię oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski. Dzień wcześniej w Moskwie bawił wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, by rozmawiać o szczegółach umowy. Umowa obejmuje też powiat elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Wielokrotne przekroczenie granicy wymaga jednak wykupienie pozwolenia za równowartość 20 euro.


- Niestety władze nie zadbały o równy status mieszkańców woj. pomorskiego. Z ruchu bezwizowego wykluczona została bowiem znaczna część województwa. Umowa nie rozwiązuje też problemu drogi wodnej przez Cieśninę Pilawską. Mowa jest bowiem o ruchu drogowym – ocenia poseł PiS Andrzej Jaworski i dodaje, że ma wątpliwości co do równorzędnego traktowania obywateli Polski i Rosji,
- Po polskiej stronie mamy do czynienia z cywilizowanymi warunkami odpraw, z kolei po stronie rosyjskiej, tak jak obecnie, preferowane będą zapewne samochody na rosyjskich numerach rejestracyjnych – uważa gdański parlamentarzysta.


Jaworski obawia się też przenikania do Polski służb wywiadowczych Rosji.
- Strefa królewiecka jest specyficzna, naszpikowana instalacjami wojskowymi i służbami wywiadowczymi. Nie jest dla strony rosyjskiej problemem wydanie dokumentów podróżnych, potwierdzeń zamieszkania w strefie ruchu bezwizowego także tym, którzy w rzeczywistości tam nie mieszkają – uważa Jaworski i dodaje, że nie ma mowy o swobodnym podróżowaniu Polaków zamieszkujących na Wschodzie. Jaworski uważa też, że nadal polityka polska w stosunkach z Rosją jest w defensywie, a dowodem tej postawy ma być wycofanie się PGE z inwestycji na Litwie, zawirowanie przy prywatyzacji Grupy Lotos, w którą chcą się angażować rosyjskie koncerny oraz bierność przy położeniu gazociągu Nord Stream łączącego Rosję i Niemcy.


Z kolei pomorscy samorządowcy nie podzielają obaw części polskich polityków.
- To ruch w dobrym kierunku, ku normalizacji. Niebezpieczeństwa przenikania granic przez osoby niepożądane występują też przy zamkniętych granicach. Rzeczą wyspecjalizowanych służb jest by te niebezpieczeństwa niwelować. Dzisiaj odwiedzają nas Rosjanie i nie są to szpiedzy i gangsterzy, ale turyści, młodzi ludzie, którzy przekonują się jak się żyje w wolnej Europie – przekonuje Krystyna Wróblewska, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego. 


Już wcześniej  ambasadorowie państw UE porozumieli się w sprawie umowy o małym ruchu granicznym z obwodem królewieckim. Umowa o małym ruchu granicznym między Polską a obwodem wymaga jeszcze zatwierdzenia w Parlamencie Europejskim. 


Obwód królewiecki graniczy z Litwą i Polską. Regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego  w pasie do 50 km po obu stronach granicy.


Po wprowadzeniu ruchu bezwizowego do pracy na pasach odpraw skierowana będzie większa liczba celników.
ASG

 

Komentarze  

 
+1 #2 Kazik 26 2011-12-15 19:21
Dzisiaj odwiedzają nas Rosjanie i nie są to szpiedzy i gangsterzy, ale turyści, młodzi ludzie, którzy przekonują się jak się żyje w wolnej Europie – przekonuje Krystyna Wróblewska, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskieg o Woj. Pomorskiego.

Pani Krysiu pani kpi czy o drogę pyta a może pani jest z gatunku słodka idiotka już niedługo mieszkańcy strefy przygranicznej odczują w tym mam nadzieję i pan też tych "miłych" młodych ludzi na własnych dupach i majątkach. Tylko kompletna wariatka i ignorantaka może takie bzdurne opinie wygłaszać. Obym się mylił
Cytować
 
 
0 #1 mrówka 2011-12-15 18:45
co ten jaworski chrzani
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież