Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ruch bezwizowy z częścią Rosji

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 grudnia 2011 15:36

Latem pojedziemy do Rosji bez wiz. Jeszcze nie do całej Federacji Rosyjskiej, ale do obwodu królewieckiego. Również mieszkańcy strefy królewieckiej będą mogli podróżować na Pomorze bez wiz. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podpisali w Moskwie porozumienie o małym ruchu granicznym. Umowa, wchodząca w życie 1 lipca 2012 roku, obejmuje Gdańsk, Sopot, Gdynię oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski. Dzień wcześniej w Moskwie bawił wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, by rozmawiać o szczegółach umowy. Umowa obejmuje też powiat elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Wielokrotne przekroczenie granicy wymaga jednak wykupienie pozwolenia za równowartość 20 euro.


- Niestety władze nie zadbały o równy status mieszkańców woj. pomorskiego. Z ruchu bezwizowego wykluczona została bowiem znaczna część województwa. Umowa nie rozwiązuje też problemu drogi wodnej przez Cieśninę Pilawską. Mowa jest bowiem o ruchu drogowym – ocenia poseł PiS Andrzej Jaworski i dodaje, że ma wątpliwości co do równorzędnego traktowania obywateli Polski i Rosji,
- Po polskiej stronie mamy do czynienia z cywilizowanymi warunkami odpraw, z kolei po stronie rosyjskiej, tak jak obecnie, preferowane będą zapewne samochody na rosyjskich numerach rejestracyjnych – uważa gdański parlamentarzysta.


Jaworski obawia się też przenikania do Polski służb wywiadowczych Rosji.
- Strefa królewiecka jest specyficzna, naszpikowana instalacjami wojskowymi i służbami wywiadowczymi. Nie jest dla strony rosyjskiej problemem wydanie dokumentów podróżnych, potwierdzeń zamieszkania w strefie ruchu bezwizowego także tym, którzy w rzeczywistości tam nie mieszkają – uważa Jaworski i dodaje, że nie ma mowy o swobodnym podróżowaniu Polaków zamieszkujących na Wschodzie. Jaworski uważa też, że nadal polityka polska w stosunkach z Rosją jest w defensywie, a dowodem tej postawy ma być wycofanie się PGE z inwestycji na Litwie, zawirowanie przy prywatyzacji Grupy Lotos, w którą chcą się angażować rosyjskie koncerny oraz bierność przy położeniu gazociągu Nord Stream łączącego Rosję i Niemcy.


Z kolei pomorscy samorządowcy nie podzielają obaw części polskich polityków.
- To ruch w dobrym kierunku, ku normalizacji. Niebezpieczeństwa przenikania granic przez osoby niepożądane występują też przy zamkniętych granicach. Rzeczą wyspecjalizowanych służb jest by te niebezpieczeństwa niwelować. Dzisiaj odwiedzają nas Rosjanie i nie są to szpiedzy i gangsterzy, ale turyści, młodzi ludzie, którzy przekonują się jak się żyje w wolnej Europie – przekonuje Krystyna Wróblewska, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego. 


Już wcześniej  ambasadorowie państw UE porozumieli się w sprawie umowy o małym ruchu granicznym z obwodem królewieckim. Umowa o małym ruchu granicznym między Polską a obwodem wymaga jeszcze zatwierdzenia w Parlamencie Europejskim. 


Obwód królewiecki graniczy z Litwą i Polską. Regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego  w pasie do 50 km po obu stronach granicy.


Po wprowadzeniu ruchu bezwizowego do pracy na pasach odpraw skierowana będzie większa liczba celników.
ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież