Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ruch bezwizowy z częścią Rosji

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 grudnia 2011 15:36

Latem pojedziemy do Rosji bez wiz. Jeszcze nie do całej Federacji Rosyjskiej, ale do obwodu królewieckiego. Również mieszkańcy strefy królewieckiej będą mogli podróżować na Pomorze bez wiz. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podpisali w Moskwie porozumienie o małym ruchu granicznym. Umowa, wchodząca w życie 1 lipca 2012 roku, obejmuje Gdańsk, Sopot, Gdynię oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski. Dzień wcześniej w Moskwie bawił wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, by rozmawiać o szczegółach umowy. Umowa obejmuje też powiat elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Wielokrotne przekroczenie granicy wymaga jednak wykupienie pozwolenia za równowartość 20 euro.


- Niestety władze nie zadbały o równy status mieszkańców woj. pomorskiego. Z ruchu bezwizowego wykluczona została bowiem znaczna część województwa. Umowa nie rozwiązuje też problemu drogi wodnej przez Cieśninę Pilawską. Mowa jest bowiem o ruchu drogowym – ocenia poseł PiS Andrzej Jaworski i dodaje, że ma wątpliwości co do równorzędnego traktowania obywateli Polski i Rosji,
- Po polskiej stronie mamy do czynienia z cywilizowanymi warunkami odpraw, z kolei po stronie rosyjskiej, tak jak obecnie, preferowane będą zapewne samochody na rosyjskich numerach rejestracyjnych – uważa gdański parlamentarzysta.


Jaworski obawia się też przenikania do Polski służb wywiadowczych Rosji.
- Strefa królewiecka jest specyficzna, naszpikowana instalacjami wojskowymi i służbami wywiadowczymi. Nie jest dla strony rosyjskiej problemem wydanie dokumentów podróżnych, potwierdzeń zamieszkania w strefie ruchu bezwizowego także tym, którzy w rzeczywistości tam nie mieszkają – uważa Jaworski i dodaje, że nie ma mowy o swobodnym podróżowaniu Polaków zamieszkujących na Wschodzie. Jaworski uważa też, że nadal polityka polska w stosunkach z Rosją jest w defensywie, a dowodem tej postawy ma być wycofanie się PGE z inwestycji na Litwie, zawirowanie przy prywatyzacji Grupy Lotos, w którą chcą się angażować rosyjskie koncerny oraz bierność przy położeniu gazociągu Nord Stream łączącego Rosję i Niemcy.


Z kolei pomorscy samorządowcy nie podzielają obaw części polskich polityków.
- To ruch w dobrym kierunku, ku normalizacji. Niebezpieczeństwa przenikania granic przez osoby niepożądane występują też przy zamkniętych granicach. Rzeczą wyspecjalizowanych służb jest by te niebezpieczeństwa niwelować. Dzisiaj odwiedzają nas Rosjanie i nie są to szpiedzy i gangsterzy, ale turyści, młodzi ludzie, którzy przekonują się jak się żyje w wolnej Europie – przekonuje Krystyna Wróblewska, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego. 


Już wcześniej  ambasadorowie państw UE porozumieli się w sprawie umowy o małym ruchu granicznym z obwodem królewieckim. Umowa o małym ruchu granicznym między Polską a obwodem wymaga jeszcze zatwierdzenia w Parlamencie Europejskim. 


Obwód królewiecki graniczy z Litwą i Polską. Regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego  w pasie do 50 km po obu stronach granicy.


Po wprowadzeniu ruchu bezwizowego do pracy na pasach odpraw skierowana będzie większa liczba celników.
ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież