Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ruch bezwizowy z częścią Rosji

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 grudnia 2011 15:36

Latem pojedziemy do Rosji bez wiz. Jeszcze nie do całej Federacji Rosyjskiej, ale do obwodu królewieckiego. Również mieszkańcy strefy królewieckiej będą mogli podróżować na Pomorze bez wiz. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podpisali w Moskwie porozumienie o małym ruchu granicznym. Umowa, wchodząca w życie 1 lipca 2012 roku, obejmuje Gdańsk, Sopot, Gdynię oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski. Dzień wcześniej w Moskwie bawił wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, by rozmawiać o szczegółach umowy. Umowa obejmuje też powiat elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Wielokrotne przekroczenie granicy wymaga jednak wykupienie pozwolenia za równowartość 20 euro.


- Niestety władze nie zadbały o równy status mieszkańców woj. pomorskiego. Z ruchu bezwizowego wykluczona została bowiem znaczna część województwa. Umowa nie rozwiązuje też problemu drogi wodnej przez Cieśninę Pilawską. Mowa jest bowiem o ruchu drogowym – ocenia poseł PiS Andrzej Jaworski i dodaje, że ma wątpliwości co do równorzędnego traktowania obywateli Polski i Rosji,
- Po polskiej stronie mamy do czynienia z cywilizowanymi warunkami odpraw, z kolei po stronie rosyjskiej, tak jak obecnie, preferowane będą zapewne samochody na rosyjskich numerach rejestracyjnych – uważa gdański parlamentarzysta.


Jaworski obawia się też przenikania do Polski służb wywiadowczych Rosji.
- Strefa królewiecka jest specyficzna, naszpikowana instalacjami wojskowymi i służbami wywiadowczymi. Nie jest dla strony rosyjskiej problemem wydanie dokumentów podróżnych, potwierdzeń zamieszkania w strefie ruchu bezwizowego także tym, którzy w rzeczywistości tam nie mieszkają – uważa Jaworski i dodaje, że nie ma mowy o swobodnym podróżowaniu Polaków zamieszkujących na Wschodzie. Jaworski uważa też, że nadal polityka polska w stosunkach z Rosją jest w defensywie, a dowodem tej postawy ma być wycofanie się PGE z inwestycji na Litwie, zawirowanie przy prywatyzacji Grupy Lotos, w którą chcą się angażować rosyjskie koncerny oraz bierność przy położeniu gazociągu Nord Stream łączącego Rosję i Niemcy.


Z kolei pomorscy samorządowcy nie podzielają obaw części polskich polityków.
- To ruch w dobrym kierunku, ku normalizacji. Niebezpieczeństwa przenikania granic przez osoby niepożądane występują też przy zamkniętych granicach. Rzeczą wyspecjalizowanych służb jest by te niebezpieczeństwa niwelować. Dzisiaj odwiedzają nas Rosjanie i nie są to szpiedzy i gangsterzy, ale turyści, młodzi ludzie, którzy przekonują się jak się żyje w wolnej Europie – przekonuje Krystyna Wróblewska, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego. 


Już wcześniej  ambasadorowie państw UE porozumieli się w sprawie umowy o małym ruchu granicznym z obwodem królewieckim. Umowa o małym ruchu granicznym między Polską a obwodem wymaga jeszcze zatwierdzenia w Parlamencie Europejskim. 


Obwód królewiecki graniczy z Litwą i Polską. Regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego  w pasie do 50 km po obu stronach granicy.


Po wprowadzeniu ruchu bezwizowego do pracy na pasach odpraw skierowana będzie większa liczba celników.
ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież