Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczalne kontestowanie władzy państwowej

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2022 14:45

W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informujące o spotkaniu, a w ślad za nim nagranie z restauracji, w którym „obiadowy” udział wzięli „zbuntowani i niepokorni” sędziowie m.in. Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn oraz liderzy samorządowi z Gdańska i Sopotu.


- Niepodległe i silne państwa to takie, gdzie jest przestrzegane prawo i Konstytucja. O tym dziś rozmawialiśmy m.in. z sędziami Krystianem Markiewiczem, Pawłem Juszczyszynem, Igorem Tuleyą i Dorota Zabludowskim w gościnnym Sopocie – pochwaliła się (pisownia oryginalna) prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz 11 listopada br. o godz. 16.16. Opatrzyła wiadomość (do 140 znaków) stosownym zdjęciem z sędziami - najpewniej, aby ułatwić udostępnianie postów osobom obserwującym, jako ta, która go udostępnia. W efekcie członek KRS Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym na co dzień orzeka (choć z wymuszonymi przerwami) sędzia Juszczyszyn, ma go wezwać do złożenia wyjaśnień.

alt


Spotkaniem prezydent Gdańska się pochwaliła - być może nie zastanowiła się nad stosownością (lub jej brakiem) takich spotkań?


Dopytaliśmy zatem prof. dr. hab. Antoniego Kamińskiego, prezesa polskiej  Transparency International (1999-2001), byłego dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, naukowca z Instytutu Studiów Politycznych PAN czy fakt, iż prezydencki Aleksandra Dulkiewicz oraz Jacek Karnowski wzięli udział (w ramach organizacji "Iustita") w warsztatach i w projekcji filmu "Sędziowie pod presją" (w Multikinie) i wspólnym obiedzie nie uchybia powadze urzędów? Oczywiście sędziowskich. Przecież każdy może się spotykać z kim chce? Czy aby na pewno?
- Trudne pytanie… W normalnych warunkach człowiek, może spotykać się z tym, z kim ma ochotę się spotykać. Jednak, gdy „głowy” samorządów dwóch ważnych, głośnych miast, położonych po sąsiedzku, spotykają się z grupą sędziów to jest problem publiczny. Wymagane byłoby ujawnienie, co było przedmiotem owego spotkania. Również w aspekcie jego tematyki i sfinansowania – zastanawia się prof. Kamiński.

I dalej:
- Świętowanie rocznicy odzyskania naszej niepodległości przez miejskich włodarzy akurat w towarzystwie sędziów, nawet i adwokatów, nie jest typowe. Nie jest to bowiem towarzystwo związane akurat ze świętowaniem jubileuszu ustalonego na 11 listopada. Powinni tam być oficerowie, reprezentujący armię, kluczową dla walk o niepodległość, ludzie powiązani z bezpieczeństwem narodowym, rekonstruktorzy, historycy. Nie sędziowie, ludzie związani profesją w odległy sposób z dniem odzyskania niepodległości. Ich domeną był i jest inny rodzaj zadań. Sytuacja nasuwa szereg wątpliwości co do celu spotkania. Nie można wykluczyć, że miało ono cele polityczne. Zachodzi podejrzenie – przez dobór osób, iż wiązało się ono z kontestowaniem przez tychże sędziów i samorządowców poczynań władzy państwowej. Tym bardziej sędziowie nie powinni uczestniczyć w tego rodzaju spotkaniach i działaniach. Niezależnie od kojarzenia ich z jakąkolwiek opcją, co samo w sobie już budzi wątpliwości – ocenia prof. Antoni Kamiński, dodając, że być może trudności dla część osób publicznych sprawia zrozumienie czym powinna być kultura życia publicznego. Dotyczy to z roku na rok coraz większej grupy polityków i samorządowców różnych opcji, czy inaczej - sprzyjających różnym opcjom politycznym.


Organizatorem spotkania w sopockiej restauracji miało być Stowarzyszenie Ruch Samorządowy. „Tak! Dla Polski”, którego prezesem jest sopocki prezydent Jacek Karnowski.
(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież