Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczalne kontestowanie władzy państwowej

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
piątek, 18 listopada 2022 14:45

W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informujące o spotkaniu, a w ślad za nim nagranie z restauracji, w którym „obiadowy” udział wzięli „zbuntowani i niepokorni” sędziowie m.in. Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn oraz liderzy samorządowi z Gdańska i Sopotu.


- Niepodległe i silne państwa to takie, gdzie jest przestrzegane prawo i Konstytucja. O tym dziś rozmawialiśmy m.in. z sędziami Krystianem Markiewiczem, Pawłem Juszczyszynem, Igorem Tuleyą i Dorota Zabludowskim w gościnnym Sopocie – pochwaliła się (pisownia oryginalna) prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz 11 listopada br. o godz. 16.16. Opatrzyła wiadomość (do 140 znaków) stosownym zdjęciem z sędziami - najpewniej, aby ułatwić udostępnianie postów osobom obserwującym, jako ta, która go udostępnia. W efekcie członek KRS Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym na co dzień orzeka (choć z wymuszonymi przerwami) sędzia Juszczyszyn, ma go wezwać do złożenia wyjaśnień.

alt


Spotkaniem prezydent Gdańska się pochwaliła - być może nie zastanowiła się nad stosownością (lub jej brakiem) takich spotkań?


Dopytaliśmy zatem prof. dr. hab. Antoniego Kamińskiego, prezesa polskiej  Transparency International (1999-2001), byłego dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, naukowca z Instytutu Studiów Politycznych PAN czy fakt, iż prezydencki Aleksandra Dulkiewicz oraz Jacek Karnowski wzięli udział (w ramach organizacji "Iustita") w warsztatach i w projekcji filmu "Sędziowie pod presją" (w Multikinie) i wspólnym obiedzie nie uchybia powadze urzędów? Oczywiście sędziowskich. Przecież każdy może się spotykać z kim chce? Czy aby na pewno?
- Trudne pytanie… W normalnych warunkach człowiek, może spotykać się z tym, z kim ma ochotę się spotykać. Jednak, gdy „głowy” samorządów dwóch ważnych, głośnych miast, położonych po sąsiedzku, spotykają się z grupą sędziów to jest problem publiczny. Wymagane byłoby ujawnienie, co było przedmiotem owego spotkania. Również w aspekcie jego tematyki i sfinansowania – zastanawia się prof. Kamiński.

I dalej:
- Świętowanie rocznicy odzyskania naszej niepodległości przez miejskich włodarzy akurat w towarzystwie sędziów, nawet i adwokatów, nie jest typowe. Nie jest to bowiem towarzystwo związane akurat ze świętowaniem jubileuszu ustalonego na 11 listopada. Powinni tam być oficerowie, reprezentujący armię, kluczową dla walk o niepodległość, ludzie powiązani z bezpieczeństwem narodowym, rekonstruktorzy, historycy. Nie sędziowie, ludzie związani profesją w odległy sposób z dniem odzyskania niepodległości. Ich domeną był i jest inny rodzaj zadań. Sytuacja nasuwa szereg wątpliwości co do celu spotkania. Nie można wykluczyć, że miało ono cele polityczne. Zachodzi podejrzenie – przez dobór osób, iż wiązało się ono z kontestowaniem przez tychże sędziów i samorządowców poczynań władzy państwowej. Tym bardziej sędziowie nie powinni uczestniczyć w tego rodzaju spotkaniach i działaniach. Niezależnie od kojarzenia ich z jakąkolwiek opcją, co samo w sobie już budzi wątpliwości – ocenia prof. Antoni Kamiński, dodając, że być może trudności dla część osób publicznych sprawia zrozumienie czym powinna być kultura życia publicznego. Dotyczy to z roku na rok coraz większej grupy polityków i samorządowców różnych opcji, czy inaczej - sprzyjających różnym opcjom politycznym.


Organizatorem spotkania w sopockiej restauracji miało być Stowarzyszenie Ruch Samorządowy. „Tak! Dla Polski”, którego prezesem jest sopocki prezydent Jacek Karnowski.
(ASG)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież