Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jantar to beczka prochu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 22 maja 2024 11:50

Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zostali, bo Jantar od lat traci na znaczeniu. Wnętrze przypomina magazyn zużytego sprzętu elektronicznego a sam budynek popada w ruinę.


"W biznesie najważniejsze są trzy rzeczy - lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja" - amerykańskie przysłowie

W Gdańsku niestety o tym nie słyszeli. Jak to możliwe, że przestrzeń handlowa przy jednym z największych skrzyżowań we Wrzeszczu, z bezpośrednim dostępem z ulicy i blisko Politechniki Gdańskiej, świeci pustkami? Tuż obok Jantaru codziennie przechodzą tysiące studentów i przechodniów, prawie nikt nie wchodzi do środka - bo i po co? Do “Jantara” nie wchodzi nikt, dopóki nie ma problemu z komputerem.

alt


Wnętrze domu handlowego to magazyn sprzętu elektronicznego z zeszłej epoki. W środku znajduje się kilka sklepów i serwisów komputerowych, złotnik, sklep z żywnością indyjską i ukraińskie gabinety kosmetyczne.
- Jantar to beczka prochu. Kiedyś były umowy pięcioletnie, dziesięcioletnie, a teraz miasto chwalebnie dało umowy bezterminowe, ale z terminem wypowiedzenia trzy miesiące. Nikt nie wyłoży pieniędzy żeby inwestować po to, żeby po roku albo sześciu miesiącach musieć się zwijać bo miasto ma inne plany - mówi najemca, który jest w trakcie przeprowadzki do innej lokalizacji.

alt


Może te miejskie plany są kluczem do tajemnicy i przyszłości Jantaru. Teren jest tak atrakcyjny, że na pewno znaleźliby się na niego chętni o ile już się nie znaleźli. Zapytaliśmy o to Urząd Miasta, na odpowiedź czekamy. Ani miejscy radni, ani radni dzielnicy nie znają konkretnych planów dotyczących tej działki. Michał Błaut, radny dzielnicy Wrzeszcz Górny, sugeruje jednak, że wyludnianie Jantara nie jest przypadkowe. Tym bardziej, że pierwotne plany budowy tramwaju na morenę w tym miejscu zostały odrzucone a linia tramwajowa ma zostać poprowadzona ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i skręcać w prawo dopiero za Jantarem.

alt


Jak nie wiadomo co chodzi, to wiadomo co chodzi. Były plany żeby w tym miejscu powstał wieżowiec, ciągle wraca koncepcja Nowej Politechnicznej czyli dwupasmowej drogi która również mogłaby tamtędy przebiegać. To znakomita rezerwa terenowa a mimo wszystko tramwaj mają budować na Bohaterów Getta Warszawskiego, przeciwko czemu protestujemy.

alt


Wystawcy w to nie wierzą. Ich zdaniem chodzi o to, żeby wyczyścić i zlikwidować Jantar.
- Tramwaj - mówi się o nim 20 lat, wieżowiec - nikt tam w to nie wierzy. Ale niech Pan zobaczy jak to wygląda. W środku powstają tylko gabinety ukraińskie paznokcia. Powstają i się zamykają. Miał być Stomatolog, ale on powiedział że chce zrobić w swoim standardzie kafelki itd., że potrzebuje co najmniej pięć lat. Miasto się nie zgodziło. Biedronka chciała wynająć pół Jantara bo miejsce ma potencjał, ale oni na 10 lat minimum. Miasto się nie zgodziło i teraz Jantar świeci pustkami. W zeszłym roku miasto podniósł opłaty o 60% w tym roku chwalebnie o 11%. Tak się nie da prowadzić biznesu - mówi najemca.

alt


Sprawę komentuje również Przemysław Majewski, radny gdańskiej opozycji.
- Nie znam żadnych planów dotyczących tego miejsca, nikt oficjalnie nas o tym nie informował. Trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację we Wrzeszczu a jeśli to prawda, że miasto celowo odmawia najemcom umów, to musi oznaczać, że są jakieś konkretne plany w perspektywie tych pięciu, dziesięciu lat. Bo inaczej to nie ma sensu - mówi w rozmowie telefonicznej Przemysław Majewski.


Miejski radny zobowiązał się napisać interpelację do władz Gdańska w sprawie Domu Handlowego Jantar. Jeżeli miasto nie odpowie na nasze zapytania, będzie musiało odpowiedzieć radnemu miejskiemu. Takie są przepisy. Dlatego sprawa zapewne będzie miała ciąg dalszy.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież