Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 listopada 2022 11:34

Pani
Agnieszka Owczarczak
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Szanowna Pani,
Po moim piśmie skierowanym do Pani w sprawie nadania jednemu z placów w Gdańsku imienia Ks. Infułata Stanisława Bogdanowicza, pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz złożyła projekt uchwały proponujący, aby Rada Miasta rozpatrzyła tę kwestię na swojej sesji 24.11.2022. Dzień wcześniej projekt ten ma zaopiniować Komisja Kultury. Pragnę odnieść się do jego treści.

Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że to ja w imieniu Stowarzyszenia „Godność“, w miesiąc po śmierci Księdza Bogdanowicza w 2017 r. złożyłem wniosek do Rady z prośbą o nazwanie placu przylegającego do Bazyliki imieniem tego niezwykle zasłużonego dla swojej parafii, a zarazem dla naszego miasta - jego obywatela; człowieka, który ponadto w latach 80-tych stworzył w swojej świątyni azyl i wsparcie dla walczących z komunizmem działaczy solidarnościowego podziemia.

Nie będę szerzej przytaczał wszystkich zasług Księdza Infułata dla odbudowy Bazyliki oraz dla współpracy z naszym Stowarzyszeniem. Wspomnę tylko: pomoc przy przywracaniu krzyża na Westerplatte w 1981 r., budowę tablicy upamiętniającej spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą w 1987r. na Westerplatte, wsparcie przy budowie pomnika Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Regana w parku na Przymorzu. Ks. Bogdanowicz zgodził się, abyśmy umieścili w Bazylice tablicę poświęconą modlącym się tu w stanie wojennym o wolną Ojczyznę gdańszczan. W kościele tym umieszczono również tablicę upamiętniającą spotkanie z płk Ryszardem Kuklińskim 3 maja 1998 r.

Teraz, po 5 latach oczekiwania, ponowiliśmy nasz wniosek o upamiętnienie w Gdańsku tego wybitnego Polaka, duchownego i przyjaciela ludzi „Solidarności“. I dobrze się stało, że ze strony władz miasta jest wreszcie odzew. Tyle tylko, że jego konkretyzacja w postaci proponowanego miejsca upamiętnienia budzi spore wątpliwości…

Szanowna Pani Przewodnicząca! Pani Prezydent Gdańska pomijając okolice Bazyliki Mariackiej i proponując na ten cel w projekcie uchwały plac w pobliżu Teatru Szekspirowskiego – na obrzeżach żywego miasta i na terenie wykorzystywanym często po prostu jako wybieg dla psów - popełnia znaczący błąd. W tej potencjalnej decyzji brakuje chyba głębszej refleksji nad wielkością postaci Księdza Bogdanowicza – nad Jego rolą w powojennej historii Bazyliki i nad Jego zasługami społecznymi, położonymi w tym konkretnym, a nie innym miejscu.

Dlatego proponujemy – jeśli rzeczywiście pojawia się tu jakaś „kolizja“ - aby Rada Miasta zmieniła dla tej ważnej sprawy plan zagospodarowania. Aby ten plac – od strony ulic Św. Ducha, Szewskiej i Podkramarskiej, który mógłby, co proponujemy, zostać poświęcony Ks. Bogdanowiczowi, i który umożliwia dziś bez przeszkód spoglądanie na Bazylikę Mariacką - pozostał nadal nie zabudowany. Tak się np. stało choćby z placem przy Szerokiej, gdzie dziś jest park oraz pomnik księcia Świętopełka, na czym tak bardzo zależało mieszkańcom, i co Miasto przecież uwzględniło, zmieniając właśnie plan zagospodarowania. Na Starówce brak jest takich miniparków, gdzie mieszkańcy mogliby odpocząć, zaś turyści chwilę odetchnąć, patrząc bez przeszkód na zabytki, w tym przypadku - pod okiem Ks. Stanisława - na Bazylikę.

Nadal więc uważamy, prosząc ponownie o pozytywne rozważenie naszego wniosku, że upamiętnienie Księdza Infułata Bogdanowicza powinno dokonać się tylko w pobliżu Jego świątyni.

Z wyrazami szacunku,
Czesław Nowak
Prezes Stowarzyszenia "Godność"


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież