Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 listopada 2022 11:34

Pani
Agnieszka Owczarczak
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Szanowna Pani,
Po moim piśmie skierowanym do Pani w sprawie nadania jednemu z placów w Gdańsku imienia Ks. Infułata Stanisława Bogdanowicza, pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz złożyła projekt uchwały proponujący, aby Rada Miasta rozpatrzyła tę kwestię na swojej sesji 24.11.2022. Dzień wcześniej projekt ten ma zaopiniować Komisja Kultury. Pragnę odnieść się do jego treści.

Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że to ja w imieniu Stowarzyszenia „Godność“, w miesiąc po śmierci Księdza Bogdanowicza w 2017 r. złożyłem wniosek do Rady z prośbą o nazwanie placu przylegającego do Bazyliki imieniem tego niezwykle zasłużonego dla swojej parafii, a zarazem dla naszego miasta - jego obywatela; człowieka, który ponadto w latach 80-tych stworzył w swojej świątyni azyl i wsparcie dla walczących z komunizmem działaczy solidarnościowego podziemia.

Nie będę szerzej przytaczał wszystkich zasług Księdza Infułata dla odbudowy Bazyliki oraz dla współpracy z naszym Stowarzyszeniem. Wspomnę tylko: pomoc przy przywracaniu krzyża na Westerplatte w 1981 r., budowę tablicy upamiętniającej spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą w 1987r. na Westerplatte, wsparcie przy budowie pomnika Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Regana w parku na Przymorzu. Ks. Bogdanowicz zgodził się, abyśmy umieścili w Bazylice tablicę poświęconą modlącym się tu w stanie wojennym o wolną Ojczyznę gdańszczan. W kościele tym umieszczono również tablicę upamiętniającą spotkanie z płk Ryszardem Kuklińskim 3 maja 1998 r.

Teraz, po 5 latach oczekiwania, ponowiliśmy nasz wniosek o upamiętnienie w Gdańsku tego wybitnego Polaka, duchownego i przyjaciela ludzi „Solidarności“. I dobrze się stało, że ze strony władz miasta jest wreszcie odzew. Tyle tylko, że jego konkretyzacja w postaci proponowanego miejsca upamiętnienia budzi spore wątpliwości…

Szanowna Pani Przewodnicząca! Pani Prezydent Gdańska pomijając okolice Bazyliki Mariackiej i proponując na ten cel w projekcie uchwały plac w pobliżu Teatru Szekspirowskiego – na obrzeżach żywego miasta i na terenie wykorzystywanym często po prostu jako wybieg dla psów - popełnia znaczący błąd. W tej potencjalnej decyzji brakuje chyba głębszej refleksji nad wielkością postaci Księdza Bogdanowicza – nad Jego rolą w powojennej historii Bazyliki i nad Jego zasługami społecznymi, położonymi w tym konkretnym, a nie innym miejscu.

Dlatego proponujemy – jeśli rzeczywiście pojawia się tu jakaś „kolizja“ - aby Rada Miasta zmieniła dla tej ważnej sprawy plan zagospodarowania. Aby ten plac – od strony ulic Św. Ducha, Szewskiej i Podkramarskiej, który mógłby, co proponujemy, zostać poświęcony Ks. Bogdanowiczowi, i który umożliwia dziś bez przeszkód spoglądanie na Bazylikę Mariacką - pozostał nadal nie zabudowany. Tak się np. stało choćby z placem przy Szerokiej, gdzie dziś jest park oraz pomnik księcia Świętopełka, na czym tak bardzo zależało mieszkańcom, i co Miasto przecież uwzględniło, zmieniając właśnie plan zagospodarowania. Na Starówce brak jest takich miniparków, gdzie mieszkańcy mogliby odpocząć, zaś turyści chwilę odetchnąć, patrząc bez przeszkód na zabytki, w tym przypadku - pod okiem Ks. Stanisława - na Bazylikę.

Nadal więc uważamy, prosząc ponownie o pozytywne rozważenie naszego wniosku, że upamiętnienie Księdza Infułata Bogdanowicza powinno dokonać się tylko w pobliżu Jego świątyni.

Z wyrazami szacunku,
Czesław Nowak
Prezes Stowarzyszenia "Godność"


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież