Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 listopada 2022 11:34

Pani
Agnieszka Owczarczak
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Szanowna Pani,
Po moim piśmie skierowanym do Pani w sprawie nadania jednemu z placów w Gdańsku imienia Ks. Infułata Stanisława Bogdanowicza, pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz złożyła projekt uchwały proponujący, aby Rada Miasta rozpatrzyła tę kwestię na swojej sesji 24.11.2022. Dzień wcześniej projekt ten ma zaopiniować Komisja Kultury. Pragnę odnieść się do jego treści.

Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że to ja w imieniu Stowarzyszenia „Godność“, w miesiąc po śmierci Księdza Bogdanowicza w 2017 r. złożyłem wniosek do Rady z prośbą o nazwanie placu przylegającego do Bazyliki imieniem tego niezwykle zasłużonego dla swojej parafii, a zarazem dla naszego miasta - jego obywatela; człowieka, który ponadto w latach 80-tych stworzył w swojej świątyni azyl i wsparcie dla walczących z komunizmem działaczy solidarnościowego podziemia.

Nie będę szerzej przytaczał wszystkich zasług Księdza Infułata dla odbudowy Bazyliki oraz dla współpracy z naszym Stowarzyszeniem. Wspomnę tylko: pomoc przy przywracaniu krzyża na Westerplatte w 1981 r., budowę tablicy upamiętniającej spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą w 1987r. na Westerplatte, wsparcie przy budowie pomnika Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Regana w parku na Przymorzu. Ks. Bogdanowicz zgodził się, abyśmy umieścili w Bazylice tablicę poświęconą modlącym się tu w stanie wojennym o wolną Ojczyznę gdańszczan. W kościele tym umieszczono również tablicę upamiętniającą spotkanie z płk Ryszardem Kuklińskim 3 maja 1998 r.

Teraz, po 5 latach oczekiwania, ponowiliśmy nasz wniosek o upamiętnienie w Gdańsku tego wybitnego Polaka, duchownego i przyjaciela ludzi „Solidarności“. I dobrze się stało, że ze strony władz miasta jest wreszcie odzew. Tyle tylko, że jego konkretyzacja w postaci proponowanego miejsca upamiętnienia budzi spore wątpliwości…

Szanowna Pani Przewodnicząca! Pani Prezydent Gdańska pomijając okolice Bazyliki Mariackiej i proponując na ten cel w projekcie uchwały plac w pobliżu Teatru Szekspirowskiego – na obrzeżach żywego miasta i na terenie wykorzystywanym często po prostu jako wybieg dla psów - popełnia znaczący błąd. W tej potencjalnej decyzji brakuje chyba głębszej refleksji nad wielkością postaci Księdza Bogdanowicza – nad Jego rolą w powojennej historii Bazyliki i nad Jego zasługami społecznymi, położonymi w tym konkretnym, a nie innym miejscu.

Dlatego proponujemy – jeśli rzeczywiście pojawia się tu jakaś „kolizja“ - aby Rada Miasta zmieniła dla tej ważnej sprawy plan zagospodarowania. Aby ten plac – od strony ulic Św. Ducha, Szewskiej i Podkramarskiej, który mógłby, co proponujemy, zostać poświęcony Ks. Bogdanowiczowi, i który umożliwia dziś bez przeszkód spoglądanie na Bazylikę Mariacką - pozostał nadal nie zabudowany. Tak się np. stało choćby z placem przy Szerokiej, gdzie dziś jest park oraz pomnik księcia Świętopełka, na czym tak bardzo zależało mieszkańcom, i co Miasto przecież uwzględniło, zmieniając właśnie plan zagospodarowania. Na Starówce brak jest takich miniparków, gdzie mieszkańcy mogliby odpocząć, zaś turyści chwilę odetchnąć, patrząc bez przeszkód na zabytki, w tym przypadku - pod okiem Ks. Stanisława - na Bazylikę.

Nadal więc uważamy, prosząc ponownie o pozytywne rozważenie naszego wniosku, że upamiętnienie Księdza Infułata Bogdanowicza powinno dokonać się tylko w pobliżu Jego świątyni.

Z wyrazami szacunku,
Czesław Nowak
Prezes Stowarzyszenia "Godność"


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież