Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kozłowski: Jest dobra okazja by zbudować inne relacje w polityce

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 maja 2015 18:35

Z Janem Kozłowskim, byłym prezydentem Sopotu i marszałkiem woj. pomorskiego, byłym europosłem i liderem Platformy Obywatelskiej na Pomorzu rozmawia Artur S. Górski



- Czy po przegranych wyborach prezydenckich PO grozi dekompozycja i seria powyborczych rozrachunków?
Jan Kozłowski: Można mieć dużo pretensji do sposobu poprowadzenia kampanii, ale nie sądzę by miało to teraz wymiar personalny. Myślę, że powiemy sobie co było złego, jakich możliwości nie wykorzystano.


- Czyli?
Jan Kozłowski: Za mało było energii, zaangażowania, za mało entuzjazmu i determinacji.


- Energii nie ma parta przed którą na jesieni wybory parlamentarne?
Jan Kozłowski: Myślę, że weźmiemy się w garść i poprowadzimy sprawną kampanię parlamentarną.


- Uwierzyliście w sukces reelekcji Bronisława Komorowskiego. Zawierzyliście rozmaitym ekspertom i sondażom? Byliście zbyt pewni zapominając, że pycha kroczy przed upadkiem?
Jan Kozłowski: Byliśmy uśpieni przez fakt, że Bronisław Komorowski miał wysokie notowania, w okolicach 70 procent zaufania. Sama powaga urzędu go promowała. Sami siebie uśpiliśmy w takt głosów komentatorów. Stąd i w pierwsze części kampanii zabrakło takiej walki, mobilizacji i takiego rozmachu, jak w kampanii „pisowskiej”.


- Opozycja wykorzystała potrzebę zmian. Kandydat PiS-u był młody, wykształcony i energiczny. Andrzej Duda wygrał zdecydowanie wśród ludzi młodych, 19-29 latków. W 2007 roku to młode pokolenie przyczyniło się do zwycięstwa Platformy Obywatelskiej. Zgubiliście swój etos?

Jan Kozłowski: Przez ostatnie kilka lat rozwodniliśmy podstawy programowe. Gdy tworzyliśmy Platformę Obywatelską z Maciejem Płażyńskim, Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem program może był naiwny, ale był, czyli bezpośrednie wybory burmistrzów i prezydentów miast, ograniczenie partyjnej nomenklatury, zmniejszenie bezrobocia, ułatwienia działalności biznesu, likwidacja Senatu, 3 razy 15…


- Nic dzisiaj nie zostało z tych proponowanych stawek 15 procent PIT, CIT i VAT…
Jan Kozłowski: O tym mówimy. Był czytelny program. Teraz nie ma czytelnego programu, wyznaczenia  co jest naszym celem. Dużo się robi, to fakt, któremu trudno przeczyć. Ale w wyborach zabrakło polityki prowadzenia kampanii prezydenckiej i parlamentarnej. Jakoś się rozjechały te drogi.


alt



- Działania PO nie były eksponowane?
Jan Kozłowski: Przecież mieliśmy i mamy dostęp do funduszy unijnych w efekcie rządów PO. Mamy 400 miliardów euro. Te argumenty już nie robią wrażenia na młodych. Widać, że preferencje polityczne młodzieży są wynikiem niezgody na zastany świat. Młodzi są skłonni do  zmian, a inwestycje traktują jako coś oczywistego, a nie wielki sukces. Platforma musi mieć czytelny program nakierowany na młodych, na przedsiębiorców. Musimy odzyskać ten elektorat.


- Skoro wsparcie celebrytów, sportowców i klientów władzy pomogło tylko na Pomorzu, ale już może nie sprawdzić się jesienią, czy pytają pana „młodzi” z PO o poradę? Czy konsultujecie kształt list, program dla Pomorza?  
Jan Kozłowski: PO powinna wyznaczyć sobie nowe cele niezależnie czy będą to robili „młodzi”, czy „starzy”, którzy są długo w polityce, jeszcze przed  powstaniem PO w 2001 roku. Wynik wyborów prezydenckich pokazuje, że nawet tak modelowy życiorys, osobowość polityka dużego formatu jakim jest Bronisław Komorowski nie jest skutecznym argumentem.


- Czy słuchając wystąpień Andrzeja Dudy w kampanii i po jej zakończeniu uważa pan, że będzie szansa na odbudowę wspólnoty, praca na rzecz kraju w myśl idei propaństwowej z prezydentem Dudą?

Jan Kozłowski: Odpowiedź da sam prezydent-elekt. Zmiana była przez wielu oczekiwana, ale nie wszyscy byli tego zdania. Kampania, rządząca się swoimi prawami, nie jest najlepszym odniesieniem. Przecież to rywalizacja. Ostre zwarcie. Ale już w wystąpieniu po wyborach Andrzeja Dudy nie było widać triumfalizmu, pychy. Był powściągliwy. Jeśli prezydent Duda skoncentruje się na poważnych reformach, a nie konfrontacji, to jest spora szansa. Prezydent-elekt Duda był pracownikiem naukowym, ma za sobą inteligencką tradycję. Narracja jest już inna.


- Tej bufonady za dużo było po stronie władzy…

Jan Kozłowski: To ocenili wyborcy. Jest dobra okazja by zbudować inne relacje w polityce. Na scenę wchodzi nowy prezydent. Jarosław Kaczyński zniknął, usunął się. Donald Tusk jest w Brukseli. Być może wyłonią się ekipy zdolne do współpracy, które pokażą Polakom inną twarz polityki.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież