Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Maciej Zieniuk: Zainspirowała mnie Erin Brockovich

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 27 maja 2015 12:46

Rozmowa z Maciejem Zieniukiem, założycielem i dyrektorem Biura Pomocy Powypadkowej Prometeusz



- Od jak dawna działa Biuro Pomocy Powypadkowej Prometeusz?
Maciej Zieniuk: Działamy od 2002 roku… Jesteśmy w połowie trzeciej pięciolatki.


- Czym się Pan kierował zakładając firmę?
Maciej Zieniuk: Wcześniej pracowałem w firmach ubezpieczeniowych. W tej branży, jak często i w korporacjach, korzyść przedkładana jest nad sprawiedliwość. Któregoś dnia obejrzałem film „Erin Brockovich”. Bohaterka filmu, w imieniu zastraszonych osób, walczyła z elektrownią o odszkodowanie. To była moja inspiracja. Nie przyglądać się biernie ale działać. Nie bać się iść pod prąd. Ja to lubię. Tak jest i do dziś – „szukam własnej elektrowni w życiu”. Wiem, że taka sprawa gdzieś na mnie czeka. Najważniejsze jest to, że można pomóc potrzebującym.


- Jaki jest zakres działania Biura Pomocy Powypadkowej Prometeusz?
Maciej Zieniuk: Udzielamy pomocy osobom dotkniętym sytuacjami nagłymi, niespodziewanymi, które często, na bardzo długi czas, zostawiają ślad w ich psychice. Wypadek najczęściej kojarzy nam się z kraksą samochodową, gdzie występuje szkoda majątkowa. Jednak tym, co przynosi najwięcej cierpień są wypadki osobowe, w których poszkodowani są ludzie, tracący zdrowie lub życie.  Nie zapominajmy również o wypadkach w pracy. Osobom poszkodowanym w pracy należy się dużo wyższe świadczenie, niż tylko te, wypłacane przez ZUS. Ważne, nawet jeśli praca była „na czarno”,  jest dochodzenie roszczeń od pracodawcy. Warunkiem jest, że wina musi być po stronie pracodawcy. Ponadto występują i - coraz częściej o tym słyszymy, błędy medyczne. Na dzień dzisiejszy wykazanie błędu medycznego w Polsce nie jest łatwe. Problemem jest hermetyczność i opór środowiska medycznego oraz funkcjonujący system. Żeby udokumentować błąd w sztuce trzeba udowodnić lekarzowi, pielęgniarce, przychodni, szpitalowi, że nie postępowali według przyjętych norm i procedur, często nieokreślonych lub niejasno opisanych. Poza tym są także i inne szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych – na przykład pożaru czy zalania. Nie boimy się wszystkich tych spraw i z całą odpowiedzialnością, na wysokim, profesjonalnym poziomie  je prowadzimy.


- Jaki jest tryb działania w przypadku pomocy powypadkowej?
Maciej Zieniuk: Najważniejsze i to robimy w pierwszej kolejności, aby osoba poszkodowana uzyskała informacje o swoich prawach. Takich informacji udzielamy bezpłatnie. Następnie ustalamy odpowiedzialnego za zdarzenie. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy osoba winna wypadku ma ubezpieczenie, bo wtedy wchodzimy w relację - poszkodowany przeciw profesjonaliście. Co istotne, ubezpieczyciel ma obowiązek odpowiedzieć na pismo, przyjąć zgłoszenie, zlikwidować szkodę i wydać decyzję. A ludzie, po pierwsze - często tym nie wiedzą, a po drugie - nie sądzą, że profesjonalista (ubezpieczyciel) będzie respektował ich prawa. Decyzja, oczywiście, może być negatywna ale naszym zadaniem jest doprowadzić do przyjęcia odpowiedzialności przez ubezpieczyciela. Wtedy ustalamy, czy to, co wypłacił ubezpieczyciel jest właściwe, proporcjonalne do poniesionej szkody. Jeśli uważamy, że jest za małe, kierujemy sprawę do sądu.


alt



- Jaki jest zasięg terytorialny działania Biura?
Maciej Zieniuk: Na początku naszej działalności określiliśmy taki zasięg terytorialny, aby móc jednego dnia dojechać do klienta. Dlaczego? Pośrednik, czy akwizytor ma to do siebie, że jego nadrzędnym celem jest podpisanie umowy, za którą dostanie pieniądze. A dla nas, w tych wypadkach, najważniejszy jest przecież kontakt i rozmowa z osobą poszkodowaną. Mój pomysł był taki aby dojechać do takiej osoby, spotkać się z nią i najlepiej, jeszcze tego samego dnia wrócić, by podjąć konkretne działania.


- Jak w ciągu trzynastu lat zmienił się rynek obsługi powypadkowej?
Maciej Zieniuk: Ogromnie. Diametralnie. Dawniej zakłady ubezpieczeniowe często pozytywnie rozpatrywały wnioski osób poszkodowanych. Obecnie, od dłuższego już czasu, obserwujemy zachowanie ubezpieczycieli na zasadzie zapłać-zapomnij, czyli mamy niskie świadczenia wypłacane na dzień dobry, z automatu. Bardzo często dążą oni do jak najszybszego zamknięcia sprawy poprzez zawarcie ugody, bo w tym momencie zakład ubezpieczeniowy umywa ręce, zostaje zwolniony z dalszej odpowiedzialności za zdarzenie. A przecież, jak powiedział Eurypides, nie należy przemilczać racji. Więc, jeśli osoby poszkodowane chcą dostać właściwą kwotę świadczenia, zadośćuczynienia - pozostaje im sąd. Niestety, bez sądu nie ma obecnie o czym mówić.


- Co jest ważne w kontaktach z osobami szukającymi pomocy powypadkowej?
Maciej Zieniuk: Dla mnie liczy się podejście do ludzi. Te osoby szukają pomocy w trudnych i przecież niecodziennych sytuacjach życiowych. Nawet sama rozmowa często podobna jest do rozmowy z psychologiem. Zastanawiam się często, jak taka firma, jak nasza, jest postrzegana. Myślę, że tym co w nas doceniają klienci jest ta inna opieka. A może właśnie, po prostu, opieka?... Pamiętam, cztery lata temu, zginął szesnastolatek. Rodzice pojechali zidentyfikować ciało, a po powrocie czekało na nich pięć samochodów z pośrednikami, którzy chcieli podpisać umowy. Mnie tam nie było. Kontakt nawiązałem z polecenia. Po godzinie rozmowy pytają „a pan nie będzie mówił nic o pieniądzach?”… „A to jest najważniejsze?” odpowiedziałem. Trzeba się zastanowić, jak wypośrodkować  kwestie między współczuciem, empatią a podejściem finansowym do tematu.


- Co daje panu satysfakcję z pracy?
Maciej Zieniuk: Przy tej pracy, pomimo ludzkiego nieszczęścia, po tylu latach słuchania o  przeżyciach i problemach, niezwykłą radością jest uczucie, gdy ludzie potrafią się uśmiechnąć, pamiętają, zadzwonią i złożą życzenia. Bo kontakty między pracownikami naszego biura a osobami, których sprawami się zajmujemy są bliskie.  A sukcesy są wynikiem właściwie podjętych decyzji.

Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież