"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Reklama
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Obowiązuje jedna wersja historii - ta akceptowana przez partię władzy

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 29 maja 2015 13:06

altCzy prezydent Gdańska, miasta Wolności i Solidarności Paweł Adamowicz groził radnej PiS, byłej politycznej więźniarce PRL, utratą pracy za wyrażane publicznie poglądy?



Nie wolno szargać mitów obecnej władzy. Za takie świętokradztwo jest się boleśnie skarconym. Przekonała się o tym Anna Kołakowska, gdańska radna.


Na czwartkowej sesji Rady Miasta poszło o imię Tadeusza Mazowieckiego, które miało być nadane Zespołowi Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 przy ul. Szyprów na gdańskiej Żabiance.


Podczas sesji radna Anna Kołakowska (w 1982 r. aresztowana i  wyrokiem Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni skazana na 3 lata więzienia, jako 17-latka osadzona w ZK w Bydgoszczy-Fordonie, absolwentka historii KUL), poważyła się przypomnieć, iż Tadeusz Mazowiecki w latach 50-tych był w PAX, pracował w propagandzie, napisał w wówczas "Wróg pozostał ten sam", a chodziło mu o żołnierzy wyklętych, których nazwał sojusznikami Hitlera, atakował Kościół katolicki, a jego rząd w 1989 r. wcale nie był wolny od komunistycznych dygnitarzy.


W uzasadnieniu nadania imienia zaś czytamy iż "był to pierwszy rząd, którym kierował polityk niekomunistyczny, a większość ministrów była związanych z dotychczasową opozycją. Rząd Mazowieckiego kładł fundamenty pod budowę demokratycznego państwa. Reformował gospodarkę, przywrócił niezależność polskiej polityce zagranicznej, doprowadził do uznania polskiej granicy zachodniej przez jednoczące się Niemcy, przeprowadził zmianę nazwy państwa na Rzeczpospolita Polska oraz rozpisał wybory samorządowe".


Radna stwierdziwszy, iż politycy z natury są postaciami kontrowersyjnymi i różnie odbieranymi przez różne środowiska spotkała się z atakiem radnych PO oraz prezydenta miasta.  
- Nie można milczeć, słuchając takich bzdur i kłamstw, które pani wypowiadała. Nie wiem z jakich podręczników. Nie jest to pierwszy pani wybryk, który nie licuje z godnością radnego miasta Gdańska. Polskie prawo edukacyjne jest nieskuteczne, bo taka osoba nie powinna mieć w ogóle kontaktu z dziećmi - odpowiedział na to prezydent Paweł Adamowicz, formalny pracodawca nauczycieli w Gdańsku i kontynuował:
- Tym bardziej to boli, że ta pani jest nauczycielką historii. Boję się, że te same nieprawdziwe rzeczy opowiada dzieciom w szkole. Swoje oceny ideologiczne nauczyciel powinien zachować dla siebie.


Radni uchwałę przyjęli przy 3 głosach przeciwnych i 8 wstrzymujących się.


W przesłanym nam oświadczeniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości jego lider Grzegorz Strzelczyk napisał m.in.: "Anna Kołakowska przedstawiła historyczne fakty z biografii Pana Tadeusza Mazowieckiego powszechnie dostępne w publikacjach naukowych. Jednocześnie zwróciła uwagę na kontrowersyjność wybierania polityków na patronów szkół ze względu na często niejednoznaczną i budzącą emocje ocenę ich działalności. Radni PO przy 3 głosach przeciw i 8 wstrzymujących się uchwałę przyjęli.

Wystąpienie to nie doczekało się merytorycznej polemiki, lecz odpowiedzią był niewybredny, personalny atak ze strony niektórych Radnych PO oraz Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, zarzucający jej kłamstwa i odmawiający Pani Annie Kołakowskiej moralnego i merytorycznego prawa do wykonywania zawodu nauczyciela historii. Sprawa ta jest tym bardziej bulwersująca, że wystąpienie Prezydenta zabrzmiało jak groźba za strony pracodawcy.

Protestujemy przeciwko takiej formie dyskusji i traktujemy ją jako kolejny przejaw brutalizacji życia politycznego w Polsce".


Gdańszczanie zatem mogli zobaczyć jak w praktyce wygląda zgoda w wydaniu partii "obywatelskiej". Jej kandydat na prezydenta RP mówił, grożąc oponentom zepchnięciem na margines, iż jest prezydentem "naszej wolności". Czyli czyjej?


Paweł Adamowicz i radni PO odczytali to w iście orwellowski sposób. Mieliby godne miejsce w Ministerstwie Prawdy w "1984".  


Dla przypomnienia zatem. Tadeusz Mazowiecki w latach 1946-1955 był członkiem Stowarzyszenia „PAX”. Początkowo działał w grupie tygodnika „Dziś i Jutro”, wydawanego przez środowisko Bolesława Piaseckiego. Następnie pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Słowo Powszechne”, wydawanego przez PAX. Był współzałożycielem, a w latach 1953-1955 redaktorem naczelnym „Wrocławskiego Tygodnika Katolików” (WTK).


W tym czasie nie ustrzegł się kontrowersyjnych tekstów.
- Każdy, kto jest wiernym Kościoła, a zarazem uczciwym obywatelem ludowej ojczyzny rozumie, że religijna misja Kościoła trwająca przez wszystkie czasy może i powinna być pełniona w ustroju socjalistycznym – pisał przyszły premier na łamach WTK 27 września 1953 roku, dwa dni po aresztowaniu prymasa ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.


W wyniku październikowej „odwilży” w 1957 r. Mazowiecki znalazł się wśród założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W rok później powstał miesięcznik „Więź”, którego Mazowiecki był współtwórcą i redaktorem naczelnym do 13 grudnia 1981 r.


W latach 1961-71 Tadeusz Mazowiecki zasiadał w Sejmie PRL jako poseł Koła Poselskiego „Znak”. W 1976 r., był jednym z sygnatariuszy protestu przeciwko zmianie Konstytucji PRL, wpisującej socjalizm, kierowniczą rolę PZPR i przyjaźń sojuszniczą ze Związkiem Radzieckim.


W 1980 r. Tadeusz Mazowiecki został przewodniczącym komisji doradców Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. W stanie wojennym internowany był w Strzebielinku, Jaworzu i Darłówku, zwolniony z miejsca odosobnienia 23 grudnia 1982 r.


Co do mitu 4 czerwca 1989 roku jako dnia wolności, którą jakoby zawdzięczamy, według radnych PO i prezydenta Gdańska - Tadeuszowi Mazowieckiemu.
Władze były pewne swej przewagi. Wojciech Jaruzelski, ówczesny I sekretarz KC PZPR i przewodniczący Rady Państwa był już przewidziany do objęcia urzędu prezydenta PRL. Resorty siłowe pozostawały w  rękach Floriana Siwickiego (MON) i Czesława Kiszczaka (MSW).


19 lipca 1989 r. Wojciech Jaruzelski przewagą jednego głosu w Zgromadzeniu Narodowym wybrany został prezydentem PRL.  

Artur S. Górski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież