Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. Jan Skokowski: Rak płuca jest wykrywany bardzo późno

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 listopada 2017 18:08

Rozmowa z prof. Janem Skokowskim, chirurgiem klatki piersiowej, prezesem Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca.- Jak wyglądają badania przesiewowe pod kątem raka płuca w naszym kraju (regionie) i kto może się zgłosić?
Prof. Jan Skokowski: Rak płuca jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu chorób nowotworowych, obecnie także kobiet. W województwie pomorskim dotyczy prawie 1,5 tysiąca osób. Rak płuca jest wykrywany bardzo późno, zwykle w stanie nie pozwalającym na wyleczenie. Jednym ze sposobów postawienia wczesnej diagnozy jest niskodawkowa tomografia komputerowa (badanie przesiewowe). Aktualnie w Polsce nie jest prowadzony narodowy program profilaktyki raka płuca, na wzór programów w innych nowotworach. W niektórych województwach rozpoczęto programy wczesnego wykrywania raka płuca. Obecnie w województwie pomorskim działa program MOLTEST-BIS, do którego są rekrutowani aktywni palacze w wieku 50-79 lat. Nabór do programu trwa, telefonicznie 58-349- 31-39 we wtorki i czwartki w godzinach 8-14.


alt- Jakie są najczęstsze, najbardziej charakterystyczne objawy rozwijającego się raka płuca, które powinny nas zaniepokoić lub zwrócić naszą uwagę?
Prof. Jan Skokowski: Rak płuca we wczesnym stadium rozwoju nie powoduje zwykle żadnych dolegliwości. Objawy choroby nowotworowej pojawiają się zwykle dość późno, często dopiero w zaawansowanej fazie, gdy nie jest już możliwe wyleczenie. Nie ma charakterystycznego objawu! Jeśli objawy występują, to często są bagatelizowane. Utrzymywanie się kaszlu (najczęstszy objaw) lub zmiana jego charakteru, odkrztuszanie krwistej wydzieliny, nawracające zapalenie płuc wymagają weryfikacji za pomocą zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, ewentualnie także dalszej, poszerzonej diagnostyki. Zaawansowany rak płuca może objawiać się z kolei dusznością, chrypką, trudnością z przełykaniem albo bólami w klatce piersiowej i barku. Ponadto rozwijającemu się rakowi płuca często towarzyszą objawy ogólne: bóle kostno-stawowe, ogólne osłabienie, zmniejszenie masy ciała, podwyższona temperatura, zaburzenia czucia, zakrzepowe zapalenie żył i zespoły paranowotworowe.


- Jak wygląda sytuacja z e-papierosami, czy obecny stan wiedzy wskazuje na negatywny wpływ e-papierosów na zdrowie?
Prof. Jan Skokowski: Dane dotyczące bezpieczeństwa elektronicznych papierosów są nieliczne. E-papierosy nie są zarejestrowane jako leczenie farmakologiczne uzależnienia od nikotyny. Jednym z powodów jest brak jasno określonego składu e-papierosa; zazwyczaj zawiera nikotynę. W e-papierosie nie zachodzi spalanie, dzięki czemu nie wydziela się silny zapach i powstaje niewiele substancji ubocznych. Ich wpływ na zdrowie nie jest wyraźnie określony. Badacze zaznaczają, że brak jest badań dokumentujących wpływ na zdrowie w dłuższej perspektywie. Niektórzy wskazują, że e-papierosy podtrzymują nałóg palenia i wywierają szkodliwy wpływ na czynność płuc. Dalsze badania są konieczne, lecz jest mało prawdopodobne, by elektroniczne papierosy były całkowicie nieszkodliwe. W Polsce e-papierosy podlegają wielu obostrzeniom prawnym.
Rozmawiał Piotr KallalasInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież