“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Chcesz żyć? Rzuć palenie!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 listopada 2017 17:27

Nawet 90% osób, u których diagnozuje się raka płuc przyznaje się do palenia papierosów. Nałóg nikotynowy drastycznie wpływa na nasze samopoczucie, finanse, zdrowie, ale przede wszystkim znacząco skraca życie. Powyższe zależności, wraz z profilaktyką i leczeniem raka płuc były szeroko omawiane podczas naukowej debaty, jaka odbyła się w czwartek, w gdańskim Zespole Szkół Łączności.
Interdyscyplinarną konferencję poprowadził prof. Jan Skokowski – prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuc. Na widowni pojawili się zarówno uczniowie placówki, jak i mieszkańcy, którzy chcieli wysłuchać ekspertów z różnych dziedzin służby zdrowia. Spotkanie zostało zorganizowane w sposób modułowy, aby jak najobszerniej podejść do zagadnienia. Na początku odbył się Panel Młodzieży, w którym wystąpili uczniowie – gospodarze oraz przedstawiciele Kół Naukowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tej części uczestnicy mogli przede wszystkim poznać wpływ palenia wyrobów tytoniowych na środowisko, społeczeństwo, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.


altPodczas procesu spalania do organizmu uwalniają się silnie szkodliwe substancje, wśród nich; aceton, arsen, cyjanowodór, polon. Oddziaływanie tych toksycznych czynników powoduje, że palacze żyją średnio 15 lat krócej, a każda paczka skraca życie o około 55 dni. Zostały poruszone, także kwestie ekonomiczne. Okazuje się, że tylko w 2010 roku gdańszczanie wydali na papierosy 291 mln zł, a dziś te dane są prawdopodobnie jeszcze wyższe ze względu na wzrost cen wyrobów tytoniowych. Oprócz tego wiele uwagi zostało poświęconej tzw. e-papierosom.


alt- Mamy dane na temat tego, iż e-papierosy szkodzą – wpływają negatywnie na układ krążenia i układ oddechowy. Ostatnie wyniki badań pokazują, iż elektroniczne papierosy, także podtrzymują nałóg, a szansa na skuteczne rzucenie papierosów jest znacznie mniejsza. E-papierosy nie są żadną alternatywą – uczulał lek. Marcin Ostrowski z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, który następnie objaśniał etapy leczenia raka płuc, ze szczególnym uwzględnieniem procedury chirurgicznego usuwania. Młodzież mogła obejrzeć dokumentację filmową z różnego rodzaju operacji i dokładnie przyjrzeć się jak palenie niszczy nasze płuca.


altNastępnie przyszedł czas na Panel Ekspercki, w którym wystąpili wybitni specjaliści między innymi z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na początku prof. Rafał Dziadziuszko zakreślił główne problemy medyczne i społeczne raka płuc, a następnie dr med. Łukasz Balwicki przedstawił zagadnienia związane z profilaktyką. Ostatni panel był w głównej mierze skupiony na pacjencie. Uczestnicy mogli wysłuchać zarówno wystąpień chorych, jak i dowiedzieć się o możliwościach wsparcia - nie tylko tych bezpośrednich, ale również związanych z odpowiednim żywieniem i pomocą psychologiczną.


altCałe wydarzenie było przeplatane krótkimi dyskusjami, podczas których głos zabierali goście i pacjenci. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ważna informacja dotycząca bezpłatnych badań diagnostycznych. Mogą z nich skorzystać osoby palące (bądź byli palacze) w wieku od 50 do 79 lat. Program MOL TEST BIS zakłada darmowe badanie krwi oraz tomografii komputerowej. Wystarczy skontaktować się z gdańskim ośrodkiem pod numerem tel. 58 349 31 39.


Nie była to pierwsza tego typu inicjatywa w Zespole Szkół Łączności. 23 października odbyły się tutaj warsztaty, których tematem przewodnim była również szkodliwość palenia wyrobów tytoniowych. Edukacja i stałe uświadamianie to skuteczna metoda obniżania zachorowalności na nowotwory, zwłaszcza w przypadku raka płuc, który rozwija się w zdecydowanej większości u palaczy. Dotarcie do grupy młodych ludzi może okazać się nieocenionym krokiem w kierunku skutecznej profilaktyki.


Piotr Kallalas

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież