Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Chcesz żyć? Rzuć palenie!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 listopada 2017 17:27

Nawet 90% osób, u których diagnozuje się raka płuc przyznaje się do palenia papierosów. Nałóg nikotynowy drastycznie wpływa na nasze samopoczucie, finanse, zdrowie, ale przede wszystkim znacząco skraca życie. Powyższe zależności, wraz z profilaktyką i leczeniem raka płuc były szeroko omawiane podczas naukowej debaty, jaka odbyła się w czwartek, w gdańskim Zespole Szkół Łączności.
Interdyscyplinarną konferencję poprowadził prof. Jan Skokowski – prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuc. Na widowni pojawili się zarówno uczniowie placówki, jak i mieszkańcy, którzy chcieli wysłuchać ekspertów z różnych dziedzin służby zdrowia. Spotkanie zostało zorganizowane w sposób modułowy, aby jak najobszerniej podejść do zagadnienia. Na początku odbył się Panel Młodzieży, w którym wystąpili uczniowie – gospodarze oraz przedstawiciele Kół Naukowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W tej części uczestnicy mogli przede wszystkim poznać wpływ palenia wyrobów tytoniowych na środowisko, społeczeństwo, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.


altPodczas procesu spalania do organizmu uwalniają się silnie szkodliwe substancje, wśród nich; aceton, arsen, cyjanowodór, polon. Oddziaływanie tych toksycznych czynników powoduje, że palacze żyją średnio 15 lat krócej, a każda paczka skraca życie o około 55 dni. Zostały poruszone, także kwestie ekonomiczne. Okazuje się, że tylko w 2010 roku gdańszczanie wydali na papierosy 291 mln zł, a dziś te dane są prawdopodobnie jeszcze wyższe ze względu na wzrost cen wyrobów tytoniowych. Oprócz tego wiele uwagi zostało poświęconej tzw. e-papierosom.


alt- Mamy dane na temat tego, iż e-papierosy szkodzą – wpływają negatywnie na układ krążenia i układ oddechowy. Ostatnie wyniki badań pokazują, iż elektroniczne papierosy, także podtrzymują nałóg, a szansa na skuteczne rzucenie papierosów jest znacznie mniejsza. E-papierosy nie są żadną alternatywą – uczulał lek. Marcin Ostrowski z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, który następnie objaśniał etapy leczenia raka płuc, ze szczególnym uwzględnieniem procedury chirurgicznego usuwania. Młodzież mogła obejrzeć dokumentację filmową z różnego rodzaju operacji i dokładnie przyjrzeć się jak palenie niszczy nasze płuca.


altNastępnie przyszedł czas na Panel Ekspercki, w którym wystąpili wybitni specjaliści między innymi z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na początku prof. Rafał Dziadziuszko zakreślił główne problemy medyczne i społeczne raka płuc, a następnie dr med. Łukasz Balwicki przedstawił zagadnienia związane z profilaktyką. Ostatni panel był w głównej mierze skupiony na pacjencie. Uczestnicy mogli wysłuchać zarówno wystąpień chorych, jak i dowiedzieć się o możliwościach wsparcia - nie tylko tych bezpośrednich, ale również związanych z odpowiednim żywieniem i pomocą psychologiczną.


altCałe wydarzenie było przeplatane krótkimi dyskusjami, podczas których głos zabierali goście i pacjenci. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ważna informacja dotycząca bezpłatnych badań diagnostycznych. Mogą z nich skorzystać osoby palące (bądź byli palacze) w wieku od 50 do 79 lat. Program MOL TEST BIS zakłada darmowe badanie krwi oraz tomografii komputerowej. Wystarczy skontaktować się z gdańskim ośrodkiem pod numerem tel. 58 349 31 39.


Nie była to pierwsza tego typu inicjatywa w Zespole Szkół Łączności. 23 października odbyły się tutaj warsztaty, których tematem przewodnim była również szkodliwość palenia wyrobów tytoniowych. Edukacja i stałe uświadamianie to skuteczna metoda obniżania zachorowalności na nowotwory, zwłaszcza w przypadku raka płuc, który rozwija się w zdecydowanej większości u palaczy. Dotarcie do grupy młodych ludzi może okazać się nieocenionym krokiem w kierunku skutecznej profilaktyki.


Piotr Kallalas

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież