3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jubileusz X-lecia Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 grudnia 2013 19:22

Jubileusz X-lecia Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku obchodzono 13 grudnia (piątek) w Sali Kameralnej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Uroczystość była połączona z przypadającym na 6 grudnia świętem konstytucji hiszpańskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich konsulatów mających swoje siedziby w woj. pomorskim, a także ludzie nauki, kultury i biznesu.


W roli gospodarza uroczystości wystąpił Jego Ekscelencja Augustín Nuñez Martínez, Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce. Wręczył on dwóm wybitnym postaciom Gdańska wysokie odznaczenia Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu za Zasługi Cywilne, przyznane w imieniu Jego Królewskiej Mości Juana Carlosa I – Króla Hiszpanii.


altJako pierwszy tego zaszczytu, w dowód uznania m.in. za godne goszczenie przedstawicielki władz Hiszpanii podczas UEFA Euro 2012, doznał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który z nieukrywanym zaskoczeniem podziękował za tak wysokie wyróżnienie. Stwierdził, że Gdańsk ma coraz większą współpracę z firmami hiszpańskimi, czego ewidentnym przykładem jest spółka OHL,wiercąca ogromną maszyną o nazwie Damroka dwa tunele drogowe pod Martwą Wisłą.


Jubileuszową uroczystość poprowadziła Małgorzata Rakowiec, prezenterka TVP Gdańsk (na powyższym zdjęciu z prawej).


altKrzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu za Zasługi Cywilne otrzymał również Konsul Honorowy Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku Maciej Dobrzyniecki. Tę funkcje pełni już 10 lat i jak wyznał, w tym okresie miał czterech, a teraz ma piątego szefa z którymi również ściśle współpracuje. Dwukrotnie podejmował członków rodu królewskiego. W Gdańsku wspólnie z Hiszpanami świętował wejście Polski 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej. Przyczynił się do nawiązania współpracy naukowej uczelni hiszpańskich z Politechniką Gdańską.


Uznano też dotychczasowe starania konsula Macieja Dobrzynieckiego na rzecz stanowienia pomostu i promowania na gdańskim Wybrzeżu języka i kultury hiszpańskiej. W dwóch gdańskich liceach ogólnokształcących i w jednym gimnazjum uruchomiono naukę języka hiszpańskiego. Ponadto w Polsce jedynie na Uniwersytecie Gdańskim uruchomiono kształcenie w zakresie iberystyki. Organizowane są też liczne wystawy dzieł hiszpańskich artystów w Muzeum Narodowym w Gdańsku.


altWśród oficjalnie przemawiających byli również wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, który przyznał się do tego, że kibicuje hiszpańskiemu Realowi Madryt, a wicemarszałek pomorska Hanna Zych-Cisoń (na powyższym zdjęciu) dzięki UEFE Euro 2012 miała możliwość po raz pierwszy w życiu obejrzeć na żywo na gdańskiej PGE Arena mecz piłkarski z udziałem drużyny hiszpańskiej.


Życzenia i kwiaty na ręce konsula złożył przedstawiciel hotelu Mistral Sport z Gniewina, w którym podczas Euro 2012 mieszkała i trenowała piłkarska reprezentacja Hiszpanii. Dzięki temu o pobyt w tym hotelu zabiega obecnie wiele polskich i zagranicznych drużyn piłkarskich, w tym nawet ze słonecznej Turcji.


altW trakcie oficjalnej części wieczoru wystąpiła wyróżniona licznymi nagrodami, światowej sławy pochodząca z Barcelony tancerka flamenco Maria Belén Cabanes Altes, która swoją karierę zawodową rozpoczęła nauką w prestiżowym Profesjonalnym Konserwatorium Tańca w Madrycie. W swoim dorobku artystka ma m.in. wygraną w konkursie "VI Certamen de Coreografia de Danza Espanola y Flamenco", a także nagrodę krytyków na Festiwalu de Jerez. Tego wieczoru wystąpiła przy gitarowym akompaniamencie Andreasa Maria Germekiem, pochodzącym z Austrii.


altPonad 200 gości, w asyście hiszpańskich hostess, przemieściło się naprzeciw do Sali Jazz, w której zostali podjęci uroczystym, wykwintnym bankietem przygotowanym ze smakiem przez gdańską restaurację Amber Side. Przeważały dania katalońskie i wyłącznie hiszpańskie wina.


altZwieńczeniem wieczoru było rozkrojenie pierwszych porcji jubileuszowego tortu z jubileuszową dedykacją przez ambasadora i konsula Hiszpanii.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież