"Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jubileusz X-lecia Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 grudnia 2013 19:22

Jubileusz X-lecia Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku obchodzono 13 grudnia (piątek) w Sali Kameralnej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Uroczystość była połączona z przypadającym na 6 grudnia świętem konstytucji hiszpańskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich konsulatów mających swoje siedziby w woj. pomorskim, a także ludzie nauki, kultury i biznesu.


W roli gospodarza uroczystości wystąpił Jego Ekscelencja Augustín Nuñez Martínez, Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce. Wręczył on dwóm wybitnym postaciom Gdańska wysokie odznaczenia Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu za Zasługi Cywilne, przyznane w imieniu Jego Królewskiej Mości Juana Carlosa I – Króla Hiszpanii.


altJako pierwszy tego zaszczytu, w dowód uznania m.in. za godne goszczenie przedstawicielki władz Hiszpanii podczas UEFA Euro 2012, doznał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który z nieukrywanym zaskoczeniem podziękował za tak wysokie wyróżnienie. Stwierdził, że Gdańsk ma coraz większą współpracę z firmami hiszpańskimi, czego ewidentnym przykładem jest spółka OHL,wiercąca ogromną maszyną o nazwie Damroka dwa tunele drogowe pod Martwą Wisłą.


Jubileuszową uroczystość poprowadziła Małgorzata Rakowiec, prezenterka TVP Gdańsk (na powyższym zdjęciu z prawej).


altKrzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu za Zasługi Cywilne otrzymał również Konsul Honorowy Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku Maciej Dobrzyniecki. Tę funkcje pełni już 10 lat i jak wyznał, w tym okresie miał czterech, a teraz ma piątego szefa z którymi również ściśle współpracuje. Dwukrotnie podejmował członków rodu królewskiego. W Gdańsku wspólnie z Hiszpanami świętował wejście Polski 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej. Przyczynił się do nawiązania współpracy naukowej uczelni hiszpańskich z Politechniką Gdańską.


Uznano też dotychczasowe starania konsula Macieja Dobrzynieckiego na rzecz stanowienia pomostu i promowania na gdańskim Wybrzeżu języka i kultury hiszpańskiej. W dwóch gdańskich liceach ogólnokształcących i w jednym gimnazjum uruchomiono naukę języka hiszpańskiego. Ponadto w Polsce jedynie na Uniwersytecie Gdańskim uruchomiono kształcenie w zakresie iberystyki. Organizowane są też liczne wystawy dzieł hiszpańskich artystów w Muzeum Narodowym w Gdańsku.


altWśród oficjalnie przemawiających byli również wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, który przyznał się do tego, że kibicuje hiszpańskiemu Realowi Madryt, a wicemarszałek pomorska Hanna Zych-Cisoń (na powyższym zdjęciu) dzięki UEFE Euro 2012 miała możliwość po raz pierwszy w życiu obejrzeć na żywo na gdańskiej PGE Arena mecz piłkarski z udziałem drużyny hiszpańskiej.


Życzenia i kwiaty na ręce konsula złożył przedstawiciel hotelu Mistral Sport z Gniewina, w którym podczas Euro 2012 mieszkała i trenowała piłkarska reprezentacja Hiszpanii. Dzięki temu o pobyt w tym hotelu zabiega obecnie wiele polskich i zagranicznych drużyn piłkarskich, w tym nawet ze słonecznej Turcji.


altW trakcie oficjalnej części wieczoru wystąpiła wyróżniona licznymi nagrodami, światowej sławy pochodząca z Barcelony tancerka flamenco Maria Belén Cabanes Altes, która swoją karierę zawodową rozpoczęła nauką w prestiżowym Profesjonalnym Konserwatorium Tańca w Madrycie. W swoim dorobku artystka ma m.in. wygraną w konkursie "VI Certamen de Coreografia de Danza Espanola y Flamenco", a także nagrodę krytyków na Festiwalu de Jerez. Tego wieczoru wystąpiła przy gitarowym akompaniamencie Andreasa Maria Germekiem, pochodzącym z Austrii.


altPonad 200 gości, w asyście hiszpańskich hostess, przemieściło się naprzeciw do Sali Jazz, w której zostali podjęci uroczystym, wykwintnym bankietem przygotowanym ze smakiem przez gdańską restaurację Amber Side. Przeważały dania katalońskie i wyłącznie hiszpańskie wina.


altZwieńczeniem wieczoru było rozkrojenie pierwszych porcji jubileuszowego tortu z jubileuszową dedykacją przez ambasadora i konsula Hiszpanii.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież