Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jubileusz X-lecia Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 grudnia 2013 19:22

Jubileusz X-lecia Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku obchodzono 13 grudnia (piątek) w Sali Kameralnej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Uroczystość była połączona z przypadającym na 6 grudnia świętem konstytucji hiszpańskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich konsulatów mających swoje siedziby w woj. pomorskim, a także ludzie nauki, kultury i biznesu.


W roli gospodarza uroczystości wystąpił Jego Ekscelencja Augustín Nuñez Martínez, Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce. Wręczył on dwóm wybitnym postaciom Gdańska wysokie odznaczenia Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu za Zasługi Cywilne, przyznane w imieniu Jego Królewskiej Mości Juana Carlosa I – Króla Hiszpanii.


altJako pierwszy tego zaszczytu, w dowód uznania m.in. za godne goszczenie przedstawicielki władz Hiszpanii podczas UEFA Euro 2012, doznał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który z nieukrywanym zaskoczeniem podziękował za tak wysokie wyróżnienie. Stwierdził, że Gdańsk ma coraz większą współpracę z firmami hiszpańskimi, czego ewidentnym przykładem jest spółka OHL,wiercąca ogromną maszyną o nazwie Damroka dwa tunele drogowe pod Martwą Wisłą.


Jubileuszową uroczystość poprowadziła Małgorzata Rakowiec, prezenterka TVP Gdańsk (na powyższym zdjęciu z prawej).


altKrzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu za Zasługi Cywilne otrzymał również Konsul Honorowy Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku Maciej Dobrzyniecki. Tę funkcje pełni już 10 lat i jak wyznał, w tym okresie miał czterech, a teraz ma piątego szefa z którymi również ściśle współpracuje. Dwukrotnie podejmował członków rodu królewskiego. W Gdańsku wspólnie z Hiszpanami świętował wejście Polski 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej. Przyczynił się do nawiązania współpracy naukowej uczelni hiszpańskich z Politechniką Gdańską.


Uznano też dotychczasowe starania konsula Macieja Dobrzynieckiego na rzecz stanowienia pomostu i promowania na gdańskim Wybrzeżu języka i kultury hiszpańskiej. W dwóch gdańskich liceach ogólnokształcących i w jednym gimnazjum uruchomiono naukę języka hiszpańskiego. Ponadto w Polsce jedynie na Uniwersytecie Gdańskim uruchomiono kształcenie w zakresie iberystyki. Organizowane są też liczne wystawy dzieł hiszpańskich artystów w Muzeum Narodowym w Gdańsku.


altWśród oficjalnie przemawiających byli również wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, który przyznał się do tego, że kibicuje hiszpańskiemu Realowi Madryt, a wicemarszałek pomorska Hanna Zych-Cisoń (na powyższym zdjęciu) dzięki UEFE Euro 2012 miała możliwość po raz pierwszy w życiu obejrzeć na żywo na gdańskiej PGE Arena mecz piłkarski z udziałem drużyny hiszpańskiej.


Życzenia i kwiaty na ręce konsula złożył przedstawiciel hotelu Mistral Sport z Gniewina, w którym podczas Euro 2012 mieszkała i trenowała piłkarska reprezentacja Hiszpanii. Dzięki temu o pobyt w tym hotelu zabiega obecnie wiele polskich i zagranicznych drużyn piłkarskich, w tym nawet ze słonecznej Turcji.


altW trakcie oficjalnej części wieczoru wystąpiła wyróżniona licznymi nagrodami, światowej sławy pochodząca z Barcelony tancerka flamenco Maria Belén Cabanes Altes, która swoją karierę zawodową rozpoczęła nauką w prestiżowym Profesjonalnym Konserwatorium Tańca w Madrycie. W swoim dorobku artystka ma m.in. wygraną w konkursie "VI Certamen de Coreografia de Danza Espanola y Flamenco", a także nagrodę krytyków na Festiwalu de Jerez. Tego wieczoru wystąpiła przy gitarowym akompaniamencie Andreasa Maria Germekiem, pochodzącym z Austrii.


altPonad 200 gości, w asyście hiszpańskich hostess, przemieściło się naprzeciw do Sali Jazz, w której zostali podjęci uroczystym, wykwintnym bankietem przygotowanym ze smakiem przez gdańską restaurację Amber Side. Przeważały dania katalońskie i wyłącznie hiszpańskie wina.


altZwieńczeniem wieczoru było rozkrojenie pierwszych porcji jubileuszowego tortu z jubileuszową dedykacją przez ambasadora i konsula Hiszpanii.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież