Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bartelik: Pora na sprzątanie w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
środa, 11 grudnia 2013 22:16

Rozmowa z Waldemarem Bartelikiem, b. prezesem koncernu Energa SA, kapitanem siatkarzy  gdańskiego Stoczniowca w latach jego świetności, dziś kandydatem na prezydenta Gdańska


- Pół roku temu jeszcze nie był Pan zdecydowany kandydować, zastrzegał Pan, że potrzebne jest ponadpartyjne dążenie do dokonania zmiany w Gdańsku...
Waldemar Bartelik: Dziś w Gdańsku,poza Pawłem Adamowiczem, który w pojedynkę ucieka w przyszłość, nikt już nie ma wątpliwości, że obecna formuła sprawowania władzy: merytoryczna, personalna, etyczna - wyczerpała się do cna. To jest opinia bardzo powszechna i rzeczywiście ponadpartyjna, bo można ją usłyszeć w środowiskach PiS, SLD, PSL, w rewirach "Solidarności" i OPZZ, w radach dzielnic, w środowiskach ludzi kultury, sportu. Z sondażu, który przeprowadziła "Gazeta Wyborcza" wynika, że urzędujący prezydent stracił prawie połowę poparcia; zsumowany potencjał zmiany jest nieznacznie, ale większy, choć nikt jeszcze nie prowadzi kampanii i nie ogłosił oficjalnie startu w listopadowych wyborach.


- Wstępnie zasygnalizował zainteresowanie b. wojewoda pomorski, Jan Ryszard Kurylczyk...
Waldemar Bartelik: Świetny kandydat lewicy na... prezydenta Słupska, to jest jego naturalne, społeczne środowisko tak jak moim jest Gdańsk, miasto, któremu wszystko zawdzięczam - tu kończyłem podstawówkę nr 44 we Wrzeszczu, liceum nr IX, gdańską Politechnikę, grałem w AZS Gdańsk, a potem przez kilka lat w Stoczniowcu u trenera Józka Kopaczela, prowadziłem stocznię Radunia, Elektrim Kablex, mój zarząd stworzył koncern Energa SA, który właśnie debiutuje na warszawskiej giełdzie. Więc myślę, że skoro tak wiele zawdzięczam mojemu miastu, to pora najwyższa się odwdzięczyć.


alt


- Wątek Energi jest często przywoływany jako dowód pana sprawności menedżerskiej...
Waldemar Bartelik:  Budowa koncernu wokół gdańskiej kompanii energetycznej to było wyzwanie menedżerskie, ale też polityczne i społeczne. Wcale nie było przesądzone, że koncern powstanie i powstanie w Gdańsku. Apetyt na całą grupę miał holding Jana Kulczyka i był o krok od zamknięcia transakcji. Dziś z perspektywy giełdy, ale też znaczenia Energi dla klimatu Gdańska, mam satysfakcję, że firma pozostała naszym srebrem rodowym. Za swój osobisty sukces uznaje doprowadzenie do społecznej i korporacyjnej zgody wszystkich partnerów biorących udział w wielomiesięcznych negocjacjach. To jest umiejętność, która w polityce samorządowej jest bezcenna, a która w Gdańsku wyraźnie zanikła.


- Władza nie widzi, nie słyszy, nie rozmawia..
Waldemar Bartelik: Każda władza się zużywa, władza bez opozycji zużywa się jeszcze bardziej. W tym sensie ostatnia kadencja gdańskiej rady dobrze służy rewitalizacji opozycji. Przeświadczenie, że można przegłosować każdą bzdurę, bo 26 głosów zapewnia komfort, odgradza władzę od zwykłych ludzi. To nie przypadek, że w Gdańsku udało się opozycji spoza rady zmusić prezydenta do utrzymania cen wody. To się udało tylko dlatego, że 26 konformistów z PO wybrało milczenie i wygodną adaptację, a prezydenta dopadł strach, że jak przemilczy głos z ulicy, to straci szanse na dożywotnie sprawowanie urzędu. Bo gdyby za podwyżką stały merytoryczne argumenty, to przecież miałby odwagę bronić swoich racji, a tak bronił tylko swoich licznych foteli.


- Przed Gdańskiem debata budżetowa...
Waldemar Bartelik: Pamiętam ubiegłoroczną. Wtedy prezydent rekomendował 9 milionów złotych nadwyżki. Już w lutym okazało się, że trzeba przyjąć 90 milionów złotych deficytu. Teraz projekt mówi o 30 milionach złotych deficytu już w grudniu. Niepokój budzi rolowanie długu jako jedyna metoda polityki finansowej budowanej w oparciu o maksymalne podwyżki lokalnych danin. Ze 158 milionami kredytu, niemal połowa idzie na spłatę rat, kolejna na wykup obligacji, a 12 milionów na pożyczkę dla spółki Forum Radunia. Nic dziwnego, że brakuje 8 milionów na odśnieżanie miasta. To jest symptomatyczne, że to co służy standardowi życia, traktowane jest jako wyrzucanie pieniędzy w błoto. Bo z drugiej strony lekką ręką dokapitalizowuje się wybrane spółki lub przejmuje, jak w przypadku Lechii Operator, prywatne długi do majątku gminy. W Gdańsku trzeba przystąpić do sprzątania.


- I Pan jest zdecydowany?
Waldemar Bartelik: Jestem i... nie jestem sam.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież