Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Bartelik: Pora na sprzątanie w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
środa, 11 grudnia 2013 22:16

Rozmowa z Waldemarem Bartelikiem, b. prezesem koncernu Energa SA, kapitanem siatkarzy  gdańskiego Stoczniowca w latach jego świetności, dziś kandydatem na prezydenta Gdańska


- Pół roku temu jeszcze nie był Pan zdecydowany kandydować, zastrzegał Pan, że potrzebne jest ponadpartyjne dążenie do dokonania zmiany w Gdańsku...
Waldemar Bartelik: Dziś w Gdańsku,poza Pawłem Adamowiczem, który w pojedynkę ucieka w przyszłość, nikt już nie ma wątpliwości, że obecna formuła sprawowania władzy: merytoryczna, personalna, etyczna - wyczerpała się do cna. To jest opinia bardzo powszechna i rzeczywiście ponadpartyjna, bo można ją usłyszeć w środowiskach PiS, SLD, PSL, w rewirach "Solidarności" i OPZZ, w radach dzielnic, w środowiskach ludzi kultury, sportu. Z sondażu, który przeprowadziła "Gazeta Wyborcza" wynika, że urzędujący prezydent stracił prawie połowę poparcia; zsumowany potencjał zmiany jest nieznacznie, ale większy, choć nikt jeszcze nie prowadzi kampanii i nie ogłosił oficjalnie startu w listopadowych wyborach.


- Wstępnie zasygnalizował zainteresowanie b. wojewoda pomorski, Jan Ryszard Kurylczyk...
Waldemar Bartelik: Świetny kandydat lewicy na... prezydenta Słupska, to jest jego naturalne, społeczne środowisko tak jak moim jest Gdańsk, miasto, któremu wszystko zawdzięczam - tu kończyłem podstawówkę nr 44 we Wrzeszczu, liceum nr IX, gdańską Politechnikę, grałem w AZS Gdańsk, a potem przez kilka lat w Stoczniowcu u trenera Józka Kopaczela, prowadziłem stocznię Radunia, Elektrim Kablex, mój zarząd stworzył koncern Energa SA, który właśnie debiutuje na warszawskiej giełdzie. Więc myślę, że skoro tak wiele zawdzięczam mojemu miastu, to pora najwyższa się odwdzięczyć.


alt


- Wątek Energi jest często przywoływany jako dowód pana sprawności menedżerskiej...
Waldemar Bartelik:  Budowa koncernu wokół gdańskiej kompanii energetycznej to było wyzwanie menedżerskie, ale też polityczne i społeczne. Wcale nie było przesądzone, że koncern powstanie i powstanie w Gdańsku. Apetyt na całą grupę miał holding Jana Kulczyka i był o krok od zamknięcia transakcji. Dziś z perspektywy giełdy, ale też znaczenia Energi dla klimatu Gdańska, mam satysfakcję, że firma pozostała naszym srebrem rodowym. Za swój osobisty sukces uznaje doprowadzenie do społecznej i korporacyjnej zgody wszystkich partnerów biorących udział w wielomiesięcznych negocjacjach. To jest umiejętność, która w polityce samorządowej jest bezcenna, a która w Gdańsku wyraźnie zanikła.


- Władza nie widzi, nie słyszy, nie rozmawia..
Waldemar Bartelik: Każda władza się zużywa, władza bez opozycji zużywa się jeszcze bardziej. W tym sensie ostatnia kadencja gdańskiej rady dobrze służy rewitalizacji opozycji. Przeświadczenie, że można przegłosować każdą bzdurę, bo 26 głosów zapewnia komfort, odgradza władzę od zwykłych ludzi. To nie przypadek, że w Gdańsku udało się opozycji spoza rady zmusić prezydenta do utrzymania cen wody. To się udało tylko dlatego, że 26 konformistów z PO wybrało milczenie i wygodną adaptację, a prezydenta dopadł strach, że jak przemilczy głos z ulicy, to straci szanse na dożywotnie sprawowanie urzędu. Bo gdyby za podwyżką stały merytoryczne argumenty, to przecież miałby odwagę bronić swoich racji, a tak bronił tylko swoich licznych foteli.


- Przed Gdańskiem debata budżetowa...
Waldemar Bartelik: Pamiętam ubiegłoroczną. Wtedy prezydent rekomendował 9 milionów złotych nadwyżki. Już w lutym okazało się, że trzeba przyjąć 90 milionów złotych deficytu. Teraz projekt mówi o 30 milionach złotych deficytu już w grudniu. Niepokój budzi rolowanie długu jako jedyna metoda polityki finansowej budowanej w oparciu o maksymalne podwyżki lokalnych danin. Ze 158 milionami kredytu, niemal połowa idzie na spłatę rat, kolejna na wykup obligacji, a 12 milionów na pożyczkę dla spółki Forum Radunia. Nic dziwnego, że brakuje 8 milionów na odśnieżanie miasta. To jest symptomatyczne, że to co służy standardowi życia, traktowane jest jako wyrzucanie pieniędzy w błoto. Bo z drugiej strony lekką ręką dokapitalizowuje się wybrane spółki lub przejmuje, jak w przypadku Lechii Operator, prywatne długi do majątku gminy. W Gdańsku trzeba przystąpić do sprzątania.


- I Pan jest zdecydowany?
Waldemar Bartelik: Jestem i... nie jestem sam.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież