Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podwójne standardy starej i nowej Unii, czyli Lipsk - Gdańsk

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 grudnia 2013 13:52

W dyplomatycznym tonie lipski magistrat odpowiedział naszej redakcji na pytania o podwójne standardy stosowane w Gdańsku oraz w Lipsku wobec decydentów angażowanych w biznesowe przedsięwzięcia – wszystko dla dobra społeczeństwa. Chodzi o stosowanie tzw. kodeksu dobrych praktyk przez holding komunalny LVV, prowadzący działalność na terenie Gdańska poprzez udziały w GPEC i wynagradzanie miejskich włodarzy za nadzór nad dobrem komunalnym. Na czele Rady Nadzorczej LVV stoi Burkhard Jung, nadburmistrz Lipska, polityk SPD.


- Funkcja prezydenta czy wiceprezydenta miasta to bardzo pochłaniająca praca, którą ciężko łączyć z innymi zadaniami i jednocześnie dobrze rządzić. Łączenie stanowisk samorządowych z radami nadzorczymi budzi też podejrzenia o konflikt interesów – komentuje Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha temat dorabiania włodarzy w radach nadzorczych na łamach „Super Expresu”.  
Temat ten od lat gości też na naszych łamach. 


- Pozostajemy przekonani, że Pan jako polityk niemieckiej socjaldemokracji, partii niezwykle wrażliwej na jakość gospodarki komunalnej, odczuwa ten sam dyskomfort co Gdańszczanie dowiadujący się o wynagradzaniu przez podległy Panu holding prezydenta Gdańska, pana Pawła Adamowicza, przewodniczącego rady nadzorczej GPEC – napisali przed kilkoma tygodniami gdańscy działacze SLD do wywodzącego się z SPD nadburmistrza Lipska. 
- Gdańszczanie kupujący ciepło z należącej do grupy LVV spółki GPEC mają prawo wymagać, by zechciał Pan w Gdańsku respektować zasady, które deklaruje Pan w Lipsku. W szczególności nasz sprzeciw wywołuje fakt angażowania przez holding LVV tych przedstawicieli gdańskich włodarzy, którzy czynnie, osobiście, byli zaangażowani w sprzedaż GPEC lipskiemu kontrahentowi – napisali w liście do niemieckiego socjaldemokraty Marek Formela, wiceszef pomorskiego SLD i Dominik Gersten, członek władz  gdańskiego SLD.


Nasza redakcja otrzymała odpowiedź z lipskiego magistratu po dwóch tygodniach oczekiwania i drobnym ponagleniu saksońskich urzędników . Odpowiedź jest  dyplomatyczna, ale potwierdza, że standardy w nowych landach RFN są ostrzejsze niż w Polsce.
- Dla nas, jako firmy komunalnej, jest oczywiście ważne, że miasta, w których oferujemy nasze usługi są przejrzyste, aby tym lepiej zrozumieć nasze działania biznesowe. Aby osiągnąć ten cel, oferujemy naszym partnerom komunalnym  miejsca w radach nadzorczych. Nasze doświadczenie pokazuje, że partnerstwo może być tak właśnie konsekwentnie realizowane. Fakt, że Pan Prezydent Paweł Adamowicz reprezentuje miasto Gdańsk w Radzie Nadzorczej GPEC jest podyktowane dobrem społeczeństwa – pisze Matthias Hasberg, Pressesprecher oraz szef referatu komunikacji społecznej lipskiego magistratu i argumentuje, że chociaż większościowym udziałowcem GPEC jest Stadtwerke Leipzig (część LVV) to zarówno firma Stadtwerke Leipzig GmbH i jej spółka zależna GPEC są niezależnymi ekonomicznie jednostkami. Kodeks Postępowania (Verhaltenskodex der LVV-Gruppe) zaleca szczególną uwagę w relacjach z urzędnikami, urzędnikami z wyboru i politykami, biorącymi udział w procesach decyzyjnych. 
- Kodeks Postępowania LVV jest dla nas oczywistością i stosuje się go do aspektu menedżerów i kadry kierowniczej firm, nie rad nadzorczych – przyznaje się do tego rozróżnienia Matthias Hasberg, nie komentując różnicy w uposażeniu burmistrza Lipska i prezydenta gdańska za zasiadanie w radach.


Burkhard Jung, nadburmistrz Lipska, nadzorujący wielki holding LVV generujący ponad 4 mld euro przychodów, zarządzający spółkami komunalnymi miasta, w tym reprezentował miasto w relacjach z SWL który przejął m.in. gdański GPEC, otrzymuje z tego tytułu rocznie symboliczne... 1850 euro wynagrodzenia.


Zasiadanie w radach nadzorczych to splendor i źródło profitów. Prezydent Adamowicz w ub.r. za zasiadanie w radach Zarządu Morskiego Portu Gdańsk i GPEC sp. z o.o. dorobił do pensji prezydenckiej  – 117 983 zł. Z tego miejsce w radzie GPEC przyniosło mu około 75 tys. zł czyli 17,5 tys. euro.


Podczas konferencji prasowej, podsumowującej ostatnie trzy lata kadencji prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz zapytany przez nas o ewentualną rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej GPEC stanowczo odpowiedział, że nie zamierza rezygnować.
 - To nie miejsce i czas na udowadnianie, że moja pomoc ułatwiała spółkom skracanie procesu decyzyjnego lub podjęcie właściwej decyzji. W miastach o nieprzerwanej demokracji uczestnictwo Prezydenta w Radach Nadzorczych jest czymś oczywistym. Prawo polskie daje taką możliwość. Oczywiście wiąże się to z zarabianiem pieniędzy, nie będę udawał hipokryty - oznajmił nam Paweł Adamowicz.


Tymczasem zaradnością prezydenta zajął się tez Super Expres czyniąc zestawienie najbogatszych włodarzy, ujął też w rankingu gdańskich wiceprezydentów Andrzeja Bojanowskiego i Wiesława Bielawskiego, którzy do pensji rocznej 188 tys. zł i 187 tys. zł dorabiają odpowiednio po 111 tys. zł i 105 tys. zł. Okazuje się, że na tle kraju nasi włodarze nie mają się czego wstydzić i okazują się nader zapobiegliwi.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież