Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przyjęty budżet Gdańska na 2014 rok

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 16 grudnia 2013 14:37

Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet Gdańska na 2014 rok. Za było 25 radnych, 8 przeciwnych, przy 0 wstrzymujących się. Zaplanowano dochody na poziomie ponad 2,6 mld zł, a wydatki na ok. 2,7 mld zł. Deficyt wyniesie ponad 30 mln zł i w całości zostanie pokryty z kredytów.


Przyjęcie budżetu rekomendował Radzie Miasta prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który powiedział, że w swojej dotychczasowej służbie czyni to już po raz szesnasty, ale jest to pierwszy budżet, który wpisuje się w perspektywę unijną na lata 2014-2020 i wieloletniej prognozy finansowej na lata 2014-2040.


Obecnie zmiany są takie, że każda jednostka samorządu od 2014 roku, będzie musiała spełniać indywidualny wskaźnik zadłużenia. Nie są już aktualne dawne przyzwyczajenia z obliczaniem zadłużenia do 60 procent. Teraz trzeba wspólnie nauczyć się nowego obliczania wskaźnika zadłużenia, stwierdził prezydent. Tym bardziej gdyż Gdańsk przygotowuje się do pozyskania środków unijnych na kolejne inwestycje. Już zlecono przygotowanie dokumentacji na budowę nowych dróg, jak np. Nowa Bulońska i Nowa Jabłoniowa.


altPrezydent Adamowicz wspomniał, że Miasto kończy bardzo intensywny program inwestycyjny na lata 2007-2013 i obecnie przygotowuje się na równie intensywny program. De facto pieniądze na lata 2014-2020 są już rozdysponowane, jednakże nowe zadania można wpisywać jedynie kosztem redukcji wydatków bieżących, a jak wiadomo jest to sfera trudna do zrealizowania. Prezydent Adamowicz powiedział, że zakres obiecywanych gruszek na wierzbie jest zminimalizowany do zera, a działania oszczędnościowe do roku 2020, jak i w dłuższej perspektywie do 2040 roku będą musiały być cały czas podejmowane. - Wyniki gospodarcze wskazują, że Unia Europejska osiągnęła punkt zwrotny w walce z kryzysem, a Polska z 2,5 proc. wzrostem PKB znalazła się na piątym miejscu w rodzinie unijnej. Należy zatem zakładać, że gdańska gospodarka będzie rozwijać się w przyszłym roku szybciej niż inne ośrodki - powiedział Adamowicz.


Nadmienił również, że szacowana stopa bezrobocia w Gdańsku w 2014 r. będzie wynosić 7,8 proc. To o wiele mniej, niż średnia krajowa wynosząca około 14 proc. Budżet na 2014 r. po raz pierwszy zawiera wydzielone środki w postaci 9 mln zł na budżet obywatelski. To bez wątpienia jest bardzo ważne, bo mieszkańcy mogą sami wybrać istotne dla ich dzielnic i osiedli projekty.


Co do budżetu na 2014 rok, to Gdańsk zaplanował dochody na poziomie ponad 2,6 mld zł, a wydatki na ok. 2,7 mld zł. Deficyt wyniesie ponad 30 mln zł i w całości zostanie pokryty z kredytów. W 2014 r. wydatki będą ogółem niższe o 2, 5 proc., jednakże ich poziom nadal będzie bardzo wysoki. W przyszłym roku zostanie zakończonych 18 dużych zadań inwestycyjnych, zostanie oddane do użytku Europejskie Centrum Solidarności, drogowy system bezpieczeństwa TRISTAR, dobiegnie końca przebudowa nabrzeży Motławy i pierwszy etap rozbudowy Cmentarza Łostowice. Zakończona zostanie rewitalizacja Nowego Portu i Dolnego Wrzeszcza oraz budowa Teatru Szekspirowskiego. - Planujemy, że wydatki bieżące będą wyższe o 1,4 procent - stwierdził Adamowicz.


Nadmienił również, że w przyszłym roku 8 mln zł zaplanowano dla pracowników samorządowych, poza nauczycielami i kadrą kierowniczą w urzędzie. Będzie to pierwsza od trzech lat podwyżka dla urzędników. W latach 2007 - 2014 zadłużenie Miasta wzrosło o miliard złotych, ale w tym samym czasie wygenerowano z własnej kasy ponad 5 mld zł. To pokazuje, że gospodarka finansowa miasta Gdańska jest niezwykle efektywna, a liczby mówią same za siebie. Prezydent powiedział też, że co piąta złotówka wydana na inwestycje pochodzi z kredytu, nie dziwi zatem fakt, że Gdańsk we wszystkich rankingach zajmuje 1 lub 2 miejsce pod względem najdynamiczniej rozwijających się polskich miast. Struktura zadłużenia naszego miasta jest niezwykle korzystna, bo pod koniec 2014 r. relacja obsługi zadłużenia do dochodów wyniesie 5, 1 proc. przy dopuszczalnym poziomie 9,6 proc. Jest więc jeszcze ponad 4 proc. luzu, co dowodzi, że finanse Gdańska są bezpieczne.


Prezydent Paweł Adamowicz zapewnił, że budżet na 2014 r. jest bardzo dobry i jest proinwestycyjny, mimo że piłkarskie UEFA Euro 2012 już dawno się skończyło. Dlatego zachęcał radnych do jego uchwalenia.


altGrzegorz Strzelczyk, szef Klubu PiS: - Przypominam, że rok 2014 to też rok wyborczy. Każdy plan finansowy składa się z planu przychodów i rozchodów. Dopiero 4 grudnia otrzymaliśmy informację o kontroli przeprowadzonej z inicjatywy prezydenta w MOSiR. Nie wiem jak nazwać załącznik, który dostaliśmy, jestem nim zdziwiony. Z tego papieru niewiele wynika, nie ma odpowiedzialnych za nieprawidłowości powstałe w gdańskiej Marinie.

Strzelczyk zarzucił też, że sąsiednie miasta jak Gdynia i Sopot zmniejszają stawki za wywóz śmieci komunalnych, a Gdańsk pozostaje w tym względzie bierny.


altRadny z Klubu PiS Wiesław Kamiński (na zdjęciu powyżej) zarzucił prezydentowi, że nie ma kompletnych danych pokazujących potencjał spółek miejskich. Uznał, że głównym celem przedstawionego projektu jest niewątpliwie zapewnienie interesu politycznego Pawła Adamowicza w roku wyborczym. Stąd podwyżki wynagrodzeń i 9 mln budżet obywatelski, który prezydent traktuje instrumentalnie. Kamiński stwierdził też, że nastąpił znaczny spadek, o 31, 5 proc., z tytułu mienia komunalnego. Natomiast zaplanowane wzrosty dochodów własnych wynikają raczej z wzrostów w ustawie podatkowej, a nie z ożywienia gospodarczego. Kamiński uznał, ze najwyższe spadki w wydatkach bieżących Miasto proponuje w transporcie i łączności, a najwięcej chce oszczędzać na drogach. Szczególnie oburzające jest obniżenie zasiłków stałych i obniżenie wydatków z tytułu cmentarzy. Oszczędzać też będziemy na pomocy materialnej dla uczniów oraz oczyszczaniu miasta. Kamiński jest zdania, że prowadzona od lat polityka zadłużenia nie zwiększa szans Gdańska na dofinansowanie. Wbrew prowadzonej propagandzie, Gdańsk jest miastem brudnym, a przyszłoroczny budżet to zjawisko pogłębi. Kamiński zarzucił prezydentowi Adamowiczowi, że rządzi nie słuchając nikogo, a miasto się zadłuża. I dlatego w imieniu radnych PiS oświadczył, że jako klub nie poprą projektu tego budżetu.

Radny Piotr Gierszewski (PiS) utyskiwał, że od 8 lat prosi o zauważenie segmentu edukacji i bardzo żałuję, że na 6 wniosków komisji edukacji w budżecie został uwzględniony tylko jeden i dotyczy podwyżki o ok. 45 zł dla pracowników administracji szkół. Dopominał się też o zwiększenie wydatków na remonty i modernizacje, a także zwiększenie dodatku motywacyjnego dla dyrektorów szkół, nie zmienianego od 7 lat. 

Radna Jolanta Banach (SLD) wyraziła swój niepokój z powodu spadku wydatków na pomoc społeczną, taką jak na ośrodki wsparcia, dzienne domy pomocy dla starszych czy dla kobiet w ciąży. Nie widzi ona powodów, dla których pomoc społeczna musi wchodzić w nowy rok z deficytem.

Radni podjęli jeszcze kilka uchwał w sprawie przyjęcia programu ochrony środowiska przed hałasem na lata 2014-2018 oraz planów zagospodarowania przestrzennego, m.in. dla Śródmieścia, Oliwy i Matemblewa.


Po ostatniej tegorocznej sesji już tradycyjnie gdańscy radni spotkali się na spotkaniu opłatkowym.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież