Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przyjęty budżet Gdańska na 2014 rok

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 16 grudnia 2013 14:37

Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet Gdańska na 2014 rok. Za było 25 radnych, 8 przeciwnych, przy 0 wstrzymujących się. Zaplanowano dochody na poziomie ponad 2,6 mld zł, a wydatki na ok. 2,7 mld zł. Deficyt wyniesie ponad 30 mln zł i w całości zostanie pokryty z kredytów.


Przyjęcie budżetu rekomendował Radzie Miasta prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który powiedział, że w swojej dotychczasowej służbie czyni to już po raz szesnasty, ale jest to pierwszy budżet, który wpisuje się w perspektywę unijną na lata 2014-2020 i wieloletniej prognozy finansowej na lata 2014-2040.


Obecnie zmiany są takie, że każda jednostka samorządu od 2014 roku, będzie musiała spełniać indywidualny wskaźnik zadłużenia. Nie są już aktualne dawne przyzwyczajenia z obliczaniem zadłużenia do 60 procent. Teraz trzeba wspólnie nauczyć się nowego obliczania wskaźnika zadłużenia, stwierdził prezydent. Tym bardziej gdyż Gdańsk przygotowuje się do pozyskania środków unijnych na kolejne inwestycje. Już zlecono przygotowanie dokumentacji na budowę nowych dróg, jak np. Nowa Bulońska i Nowa Jabłoniowa.


altPrezydent Adamowicz wspomniał, że Miasto kończy bardzo intensywny program inwestycyjny na lata 2007-2013 i obecnie przygotowuje się na równie intensywny program. De facto pieniądze na lata 2014-2020 są już rozdysponowane, jednakże nowe zadania można wpisywać jedynie kosztem redukcji wydatków bieżących, a jak wiadomo jest to sfera trudna do zrealizowania. Prezydent Adamowicz powiedział, że zakres obiecywanych gruszek na wierzbie jest zminimalizowany do zera, a działania oszczędnościowe do roku 2020, jak i w dłuższej perspektywie do 2040 roku będą musiały być cały czas podejmowane. - Wyniki gospodarcze wskazują, że Unia Europejska osiągnęła punkt zwrotny w walce z kryzysem, a Polska z 2,5 proc. wzrostem PKB znalazła się na piątym miejscu w rodzinie unijnej. Należy zatem zakładać, że gdańska gospodarka będzie rozwijać się w przyszłym roku szybciej niż inne ośrodki - powiedział Adamowicz.


Nadmienił również, że szacowana stopa bezrobocia w Gdańsku w 2014 r. będzie wynosić 7,8 proc. To o wiele mniej, niż średnia krajowa wynosząca około 14 proc. Budżet na 2014 r. po raz pierwszy zawiera wydzielone środki w postaci 9 mln zł na budżet obywatelski. To bez wątpienia jest bardzo ważne, bo mieszkańcy mogą sami wybrać istotne dla ich dzielnic i osiedli projekty.


Co do budżetu na 2014 rok, to Gdańsk zaplanował dochody na poziomie ponad 2,6 mld zł, a wydatki na ok. 2,7 mld zł. Deficyt wyniesie ponad 30 mln zł i w całości zostanie pokryty z kredytów. W 2014 r. wydatki będą ogółem niższe o 2, 5 proc., jednakże ich poziom nadal będzie bardzo wysoki. W przyszłym roku zostanie zakończonych 18 dużych zadań inwestycyjnych, zostanie oddane do użytku Europejskie Centrum Solidarności, drogowy system bezpieczeństwa TRISTAR, dobiegnie końca przebudowa nabrzeży Motławy i pierwszy etap rozbudowy Cmentarza Łostowice. Zakończona zostanie rewitalizacja Nowego Portu i Dolnego Wrzeszcza oraz budowa Teatru Szekspirowskiego. - Planujemy, że wydatki bieżące będą wyższe o 1,4 procent - stwierdził Adamowicz.


Nadmienił również, że w przyszłym roku 8 mln zł zaplanowano dla pracowników samorządowych, poza nauczycielami i kadrą kierowniczą w urzędzie. Będzie to pierwsza od trzech lat podwyżka dla urzędników. W latach 2007 - 2014 zadłużenie Miasta wzrosło o miliard złotych, ale w tym samym czasie wygenerowano z własnej kasy ponad 5 mld zł. To pokazuje, że gospodarka finansowa miasta Gdańska jest niezwykle efektywna, a liczby mówią same za siebie. Prezydent powiedział też, że co piąta złotówka wydana na inwestycje pochodzi z kredytu, nie dziwi zatem fakt, że Gdańsk we wszystkich rankingach zajmuje 1 lub 2 miejsce pod względem najdynamiczniej rozwijających się polskich miast. Struktura zadłużenia naszego miasta jest niezwykle korzystna, bo pod koniec 2014 r. relacja obsługi zadłużenia do dochodów wyniesie 5, 1 proc. przy dopuszczalnym poziomie 9,6 proc. Jest więc jeszcze ponad 4 proc. luzu, co dowodzi, że finanse Gdańska są bezpieczne.


Prezydent Paweł Adamowicz zapewnił, że budżet na 2014 r. jest bardzo dobry i jest proinwestycyjny, mimo że piłkarskie UEFA Euro 2012 już dawno się skończyło. Dlatego zachęcał radnych do jego uchwalenia.


altGrzegorz Strzelczyk, szef Klubu PiS: - Przypominam, że rok 2014 to też rok wyborczy. Każdy plan finansowy składa się z planu przychodów i rozchodów. Dopiero 4 grudnia otrzymaliśmy informację o kontroli przeprowadzonej z inicjatywy prezydenta w MOSiR. Nie wiem jak nazwać załącznik, który dostaliśmy, jestem nim zdziwiony. Z tego papieru niewiele wynika, nie ma odpowiedzialnych za nieprawidłowości powstałe w gdańskiej Marinie.

Strzelczyk zarzucił też, że sąsiednie miasta jak Gdynia i Sopot zmniejszają stawki za wywóz śmieci komunalnych, a Gdańsk pozostaje w tym względzie bierny.


altRadny z Klubu PiS Wiesław Kamiński (na zdjęciu powyżej) zarzucił prezydentowi, że nie ma kompletnych danych pokazujących potencjał spółek miejskich. Uznał, że głównym celem przedstawionego projektu jest niewątpliwie zapewnienie interesu politycznego Pawła Adamowicza w roku wyborczym. Stąd podwyżki wynagrodzeń i 9 mln budżet obywatelski, który prezydent traktuje instrumentalnie. Kamiński stwierdził też, że nastąpił znaczny spadek, o 31, 5 proc., z tytułu mienia komunalnego. Natomiast zaplanowane wzrosty dochodów własnych wynikają raczej z wzrostów w ustawie podatkowej, a nie z ożywienia gospodarczego. Kamiński uznał, ze najwyższe spadki w wydatkach bieżących Miasto proponuje w transporcie i łączności, a najwięcej chce oszczędzać na drogach. Szczególnie oburzające jest obniżenie zasiłków stałych i obniżenie wydatków z tytułu cmentarzy. Oszczędzać też będziemy na pomocy materialnej dla uczniów oraz oczyszczaniu miasta. Kamiński jest zdania, że prowadzona od lat polityka zadłużenia nie zwiększa szans Gdańska na dofinansowanie. Wbrew prowadzonej propagandzie, Gdańsk jest miastem brudnym, a przyszłoroczny budżet to zjawisko pogłębi. Kamiński zarzucił prezydentowi Adamowiczowi, że rządzi nie słuchając nikogo, a miasto się zadłuża. I dlatego w imieniu radnych PiS oświadczył, że jako klub nie poprą projektu tego budżetu.

Radny Piotr Gierszewski (PiS) utyskiwał, że od 8 lat prosi o zauważenie segmentu edukacji i bardzo żałuję, że na 6 wniosków komisji edukacji w budżecie został uwzględniony tylko jeden i dotyczy podwyżki o ok. 45 zł dla pracowników administracji szkół. Dopominał się też o zwiększenie wydatków na remonty i modernizacje, a także zwiększenie dodatku motywacyjnego dla dyrektorów szkół, nie zmienianego od 7 lat. 

Radna Jolanta Banach (SLD) wyraziła swój niepokój z powodu spadku wydatków na pomoc społeczną, taką jak na ośrodki wsparcia, dzienne domy pomocy dla starszych czy dla kobiet w ciąży. Nie widzi ona powodów, dla których pomoc społeczna musi wchodzić w nowy rok z deficytem.

Radni podjęli jeszcze kilka uchwał w sprawie przyjęcia programu ochrony środowiska przed hałasem na lata 2014-2018 oraz planów zagospodarowania przestrzennego, m.in. dla Śródmieścia, Oliwy i Matemblewa.


Po ostatniej tegorocznej sesji już tradycyjnie gdańscy radni spotkali się na spotkaniu opłatkowym.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież