Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przyjęty budżet Gdańska na 2014 rok

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 16 grudnia 2013 14:37

Rada Miasta Gdańska przyjęła budżet Gdańska na 2014 rok. Za było 25 radnych, 8 przeciwnych, przy 0 wstrzymujących się. Zaplanowano dochody na poziomie ponad 2,6 mld zł, a wydatki na ok. 2,7 mld zł. Deficyt wyniesie ponad 30 mln zł i w całości zostanie pokryty z kredytów.


Przyjęcie budżetu rekomendował Radzie Miasta prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który powiedział, że w swojej dotychczasowej służbie czyni to już po raz szesnasty, ale jest to pierwszy budżet, który wpisuje się w perspektywę unijną na lata 2014-2020 i wieloletniej prognozy finansowej na lata 2014-2040.


Obecnie zmiany są takie, że każda jednostka samorządu od 2014 roku, będzie musiała spełniać indywidualny wskaźnik zadłużenia. Nie są już aktualne dawne przyzwyczajenia z obliczaniem zadłużenia do 60 procent. Teraz trzeba wspólnie nauczyć się nowego obliczania wskaźnika zadłużenia, stwierdził prezydent. Tym bardziej gdyż Gdańsk przygotowuje się do pozyskania środków unijnych na kolejne inwestycje. Już zlecono przygotowanie dokumentacji na budowę nowych dróg, jak np. Nowa Bulońska i Nowa Jabłoniowa.


altPrezydent Adamowicz wspomniał, że Miasto kończy bardzo intensywny program inwestycyjny na lata 2007-2013 i obecnie przygotowuje się na równie intensywny program. De facto pieniądze na lata 2014-2020 są już rozdysponowane, jednakże nowe zadania można wpisywać jedynie kosztem redukcji wydatków bieżących, a jak wiadomo jest to sfera trudna do zrealizowania. Prezydent Adamowicz powiedział, że zakres obiecywanych gruszek na wierzbie jest zminimalizowany do zera, a działania oszczędnościowe do roku 2020, jak i w dłuższej perspektywie do 2040 roku będą musiały być cały czas podejmowane. - Wyniki gospodarcze wskazują, że Unia Europejska osiągnęła punkt zwrotny w walce z kryzysem, a Polska z 2,5 proc. wzrostem PKB znalazła się na piątym miejscu w rodzinie unijnej. Należy zatem zakładać, że gdańska gospodarka będzie rozwijać się w przyszłym roku szybciej niż inne ośrodki - powiedział Adamowicz.


Nadmienił również, że szacowana stopa bezrobocia w Gdańsku w 2014 r. będzie wynosić 7,8 proc. To o wiele mniej, niż średnia krajowa wynosząca około 14 proc. Budżet na 2014 r. po raz pierwszy zawiera wydzielone środki w postaci 9 mln zł na budżet obywatelski. To bez wątpienia jest bardzo ważne, bo mieszkańcy mogą sami wybrać istotne dla ich dzielnic i osiedli projekty.


Co do budżetu na 2014 rok, to Gdańsk zaplanował dochody na poziomie ponad 2,6 mld zł, a wydatki na ok. 2,7 mld zł. Deficyt wyniesie ponad 30 mln zł i w całości zostanie pokryty z kredytów. W 2014 r. wydatki będą ogółem niższe o 2, 5 proc., jednakże ich poziom nadal będzie bardzo wysoki. W przyszłym roku zostanie zakończonych 18 dużych zadań inwestycyjnych, zostanie oddane do użytku Europejskie Centrum Solidarności, drogowy system bezpieczeństwa TRISTAR, dobiegnie końca przebudowa nabrzeży Motławy i pierwszy etap rozbudowy Cmentarza Łostowice. Zakończona zostanie rewitalizacja Nowego Portu i Dolnego Wrzeszcza oraz budowa Teatru Szekspirowskiego. - Planujemy, że wydatki bieżące będą wyższe o 1,4 procent - stwierdził Adamowicz.


Nadmienił również, że w przyszłym roku 8 mln zł zaplanowano dla pracowników samorządowych, poza nauczycielami i kadrą kierowniczą w urzędzie. Będzie to pierwsza od trzech lat podwyżka dla urzędników. W latach 2007 - 2014 zadłużenie Miasta wzrosło o miliard złotych, ale w tym samym czasie wygenerowano z własnej kasy ponad 5 mld zł. To pokazuje, że gospodarka finansowa miasta Gdańska jest niezwykle efektywna, a liczby mówią same za siebie. Prezydent powiedział też, że co piąta złotówka wydana na inwestycje pochodzi z kredytu, nie dziwi zatem fakt, że Gdańsk we wszystkich rankingach zajmuje 1 lub 2 miejsce pod względem najdynamiczniej rozwijających się polskich miast. Struktura zadłużenia naszego miasta jest niezwykle korzystna, bo pod koniec 2014 r. relacja obsługi zadłużenia do dochodów wyniesie 5, 1 proc. przy dopuszczalnym poziomie 9,6 proc. Jest więc jeszcze ponad 4 proc. luzu, co dowodzi, że finanse Gdańska są bezpieczne.


Prezydent Paweł Adamowicz zapewnił, że budżet na 2014 r. jest bardzo dobry i jest proinwestycyjny, mimo że piłkarskie UEFA Euro 2012 już dawno się skończyło. Dlatego zachęcał radnych do jego uchwalenia.


altGrzegorz Strzelczyk, szef Klubu PiS: - Przypominam, że rok 2014 to też rok wyborczy. Każdy plan finansowy składa się z planu przychodów i rozchodów. Dopiero 4 grudnia otrzymaliśmy informację o kontroli przeprowadzonej z inicjatywy prezydenta w MOSiR. Nie wiem jak nazwać załącznik, który dostaliśmy, jestem nim zdziwiony. Z tego papieru niewiele wynika, nie ma odpowiedzialnych za nieprawidłowości powstałe w gdańskiej Marinie.

Strzelczyk zarzucił też, że sąsiednie miasta jak Gdynia i Sopot zmniejszają stawki za wywóz śmieci komunalnych, a Gdańsk pozostaje w tym względzie bierny.


altRadny z Klubu PiS Wiesław Kamiński (na zdjęciu powyżej) zarzucił prezydentowi, że nie ma kompletnych danych pokazujących potencjał spółek miejskich. Uznał, że głównym celem przedstawionego projektu jest niewątpliwie zapewnienie interesu politycznego Pawła Adamowicza w roku wyborczym. Stąd podwyżki wynagrodzeń i 9 mln budżet obywatelski, który prezydent traktuje instrumentalnie. Kamiński stwierdził też, że nastąpił znaczny spadek, o 31, 5 proc., z tytułu mienia komunalnego. Natomiast zaplanowane wzrosty dochodów własnych wynikają raczej z wzrostów w ustawie podatkowej, a nie z ożywienia gospodarczego. Kamiński uznał, ze najwyższe spadki w wydatkach bieżących Miasto proponuje w transporcie i łączności, a najwięcej chce oszczędzać na drogach. Szczególnie oburzające jest obniżenie zasiłków stałych i obniżenie wydatków z tytułu cmentarzy. Oszczędzać też będziemy na pomocy materialnej dla uczniów oraz oczyszczaniu miasta. Kamiński jest zdania, że prowadzona od lat polityka zadłużenia nie zwiększa szans Gdańska na dofinansowanie. Wbrew prowadzonej propagandzie, Gdańsk jest miastem brudnym, a przyszłoroczny budżet to zjawisko pogłębi. Kamiński zarzucił prezydentowi Adamowiczowi, że rządzi nie słuchając nikogo, a miasto się zadłuża. I dlatego w imieniu radnych PiS oświadczył, że jako klub nie poprą projektu tego budżetu.

Radny Piotr Gierszewski (PiS) utyskiwał, że od 8 lat prosi o zauważenie segmentu edukacji i bardzo żałuję, że na 6 wniosków komisji edukacji w budżecie został uwzględniony tylko jeden i dotyczy podwyżki o ok. 45 zł dla pracowników administracji szkół. Dopominał się też o zwiększenie wydatków na remonty i modernizacje, a także zwiększenie dodatku motywacyjnego dla dyrektorów szkół, nie zmienianego od 7 lat. 

Radna Jolanta Banach (SLD) wyraziła swój niepokój z powodu spadku wydatków na pomoc społeczną, taką jak na ośrodki wsparcia, dzienne domy pomocy dla starszych czy dla kobiet w ciąży. Nie widzi ona powodów, dla których pomoc społeczna musi wchodzić w nowy rok z deficytem.

Radni podjęli jeszcze kilka uchwał w sprawie przyjęcia programu ochrony środowiska przed hałasem na lata 2014-2018 oraz planów zagospodarowania przestrzennego, m.in. dla Śródmieścia, Oliwy i Matemblewa.


Po ostatniej tegorocznej sesji już tradycyjnie gdańscy radni spotkali się na spotkaniu opłatkowym.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież