Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorskie trendy - wojewoda w aurze lobbysty?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 grudnia 2023 19:20

altDobro ojczyzny i pomyślność obywateli ma krępować różne zamiary premiera Donalda Tuska. Czy tak będzie w przypadku obywatela Michała Owczarczaka, b. asystenta wicemarszałka Tuska, a dziś poważnego kandydata do objęcia funkcji wojewody pomorskiego. Czyli strażnika prawa i porządku w regionie...


Michał Owczarczak to były wicewojewoda pomorski dwóch kadencji, zastępca Romana Zaborowskiego, a potem Ryszarda Stachurskiego, członek władz pomorskiej PO, wcześniej jej regionalny skarbnik; jest mężem Agnieszki Owczarczak, też PO, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska więc kontrola uchwał rady byłaby pod szczególną, prewencyjną, rodzinną pieczą.


Kandydat na wojewodę kilka lat temu przez parę miesięcy roku 2016 był jednocześnie przewodniczącym rady oddziału pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia i... członkiem rady nadzorczej Podmiotu Leczniczego (czyli szpitala - red.) Copernicus, spółki prawa handlowego należącego do samorządu pomorskiego, kontrolowanego przez aparat polityczny PO. Łączenie tych funkcji oznaczało konflikt interesów i mogło być niezgodne z prawem.


Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do zadań rad oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia należy m.in. opiniowanie projektów planu finansowego instytucji, planów pracy, sprawozdań finansowych, monitorowanie postępowań w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń oraz ich realizacji, monitorowanie sposobu wykonywania obowiązków przez świadczeniobiorców, występowanie o kontrolę realizacji zawartych umów, no i opinie w sprawach personalnych.


Do rady 3 kadencji oddziału pomorskiego NFZ M. Owczarczak trafił na mocy decyzji sejmiku pomorskiego podjętej w kwietniu 2013 ze wskazania swojego szefa, też polityka PO, a wcześniej gminnego aktywisty PZPR, wojewody Ryszarda Stachurskiego. Podczas pierwszego posiedzenia rady,4 czerwca 2013, został wybrany jej przewodniczącym. Pełnił te funkcje przez cała kadencję. Nową radę powoływał już w listopadzie 2016 minister zdrowia a funkcję przewodniczącego po Owczarczaku objął w grudniu 2016 Sebastian Susmarski.


Tymczasem wcześniej, na mocy uchwały zarządu województwa pomorskiego - Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski, Hanna Zych Cisoń, Ryszard Świlski - wszyscy PO i Krzysztof Trawicki (PSL) - pozbawiony po przegranych przez PO wyborach w 2015 roku pracy na stanowisku wicewojewody, M. Owczarczak, pełniąc już funkcję szefa rady oddziału NFZ w Gdańsku, został 20 stycznia 2016 powołany do rady nadzorczej spółki prawa handlowego Podmiot Leczniczy Copernicus. Pełnił te obowiązki do odwołania w dniu 22 czerwca 2016 i wrócił do rady Copernicusa 26 października 2016, wciąż pozostając szefem rady oddziału NFZ III kadencji.


Przez kilka miesięcy były wicewojewoda i ważny regionalny funkcjonariusz PO, jej sekretarz, skarbnik, sejmowy asystent Donalda Tuska, pozostawał w oczywistym konflikcie interesów. Reprezentował bowiem spółkę, która zabiegała o publiczne kontrakty w NFZ a jednocześnie pozostawał czynny w organie kolegialnym, który kontrolował i monitorował finanse, zamówienia i wykonywanie umów z pieniędzy otrzymanych przez szpital z NFZ. Czyli w tym pracę spółki "Copernicus", która jego trud wynagradzała kwotą ok. 4 tys. zł miesięcznie wynagradzała.


Tyle, że ustawa o świadczeniach zdrowotnych wyklucza łączenie tych funkcji. Artykuł 106 ustawy wskazuje kogo nie wolno powoływać do rad społecznych oddziałów NFZ. Ich członkowie nie mogą być m.in. świadczeniodawcami i pełnić funkcji w organach podmiotów pozostających w relacjach z NFZ.


Zapewniając synekurę za ok. 4 tys. miesięcznie zdymisjonowanemu wówczas wicewojewodzie, który całą skromna karierę zawodową zbudował na świadczeniu usług partyjno-politycznych, zarząd województwa pomorskiego ufundował sobie sytuację prawnie konfuzyjną. M. Owczarczak występując w dwóch wykluczających się rolach, kolizji interesów osobiście nie zauważał. Portfel bowiem miał jeden, a funkcja w NFZ nie była komercyjna.


Wydelegowanie przez partyjnych kolegów z zarządu województwa swojego przedstawiciela w strukturach opiniodawczo-nadzorczych płatnika (NFZ) do organów beneficjenta (Copernicus) usytuowało b. wicewojewodę w niezbyt komfortowej aurze lobbysty.- Można powiedzieć, że to nic nadzwyczajnego w pomorskim układzie - komentuje Jerzy Barzowski, szef opozycyjnego klubu PiS w sejmiku pomorskim.


Gdyby b. asystent wicemarszałka sejmu D. Tuska i b. asystent eseldowskiego wojewody Jana Ryszarda Kurylczyka dostał nominację na wojewodę pomorskiego, o czym głośno na gdańskich ulicach, to pożegna się z pracą w szpitalu w Starogardzie Gd. należącym do starostwa powiatowego kontrolowanego przez PO i nadzorem nad pracą Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.


W ostatnich wyborach samorządowych M. Owczarczak wpłacił na kampanię kandydata PO, Jarosława Wałęsy, 15 tys. złotych. A na Pawła Adamowicza, b. kandydata PO, ani złotówki. Może więc być delegatem rządu Donalda Tuska w jego rodzinnych stronach...

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież