Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„21. Dekalog Solidarności” wystawa w NMM Gdańsk

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 grudnia 2013 12:19

altNowa wystawa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku otwarta 11 grudnia, jest poświęcona spisanym na drewnianych sklejkach postulatom, opracowanym przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w sierpniu 1980 r. i od tej pory znanym jako Tablice Solidarności.


Wystawa została przygotowana w 10. rocznicę wpisania Tablic na polską Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”, która zawiera najważniejsze dokumenty w dziejach ludzkości. Będzie czynna przez rok.


altDwie sklejkowe Tablice, na których Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski spisali 21 postulatów MKS-u, są najważniejszymi i jedynymi zabytkami na wystawie.


alt– Podwieszone pod sufitem są po raz pierwszy widoczne z dwóch stron - mówi Patryk Klein (na powyższym zdjęciu z lewej), kurator wystawy. – Dzięki temu na rewersie drugiej z Tablic możemy zobaczyć rozpoczęty, a niedokończony tekst, świadczący o ich autentyczności.


Całość ekspozycji to opowieść o twórcach Tablic i ludziach, dzięki którym przetrwały do naszych czasów, a także prezentacja postulatów Sierpnia ‘80 połączona z interaktywną wyprawą w świat PRL-u.


altGoście Muzeum mają możliwość poznania istoty 21 robotniczych żądań, tj. ich treść, źródło oraz tło społeczne, w jakich były formułowane. Elementem wystawy są fragmenty filmu „Ludzie w cieniu Tablic”, przygotowanego przez Muzeum we współpracy z Video Studio Gdańsk.
Głównym celem organizatorów jest zapoznanie z tą historią uczniów szkół gimnazjalnych i średnich, stąd nowatorska forma ekspozycji, którą - oprócz Tablic - tworzą 22 stanowiska komputerowe.


altZwiedzanie ma charakter interaktywnej gry gdyż każdy chętny gość otrzymuje kartę magnetyczną, na której zostaje zapisany jego login (np. imię) oraz język, w jakim chce otrzymywać informacje (polski lub angielski).


W pierwszej części wystawy publiczność poznaje historię Tablic dzięki zarejestrowanym na filmach wypowiedziom ludzi zaangażowanych w ich powstanie i ochronę, jak m.in. Lecha Wałęsy, Bogdana Borusewicza, Macieja Grzywaczewskiego, Arkadiusza Rybickiego oraz pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w osobach Jerzego Litwina, Mirosława Bruckiego, Wiesława Urbańskiego i Dariusza Chełkowskiego.


altW drugiej części, przy stanowiskach komputerowych, rozpoczyna się rozgrywka. Każde stanowisko składa się z 40-calowego telewizora i tabletu. Zbliżenie karty uruchamia animacje komputerowe. Po obejrzeniu animacji, widz za pośrednictwem tabletu musi odpowiedzieć na dwa pytania, dotyczące przedstawionego właśnie postulatu, a system zarejestruje wynik. Na ostatnim stanowisku – podsumowującym – zwiedzający porównuje swój rezultat z najlepszymi, sprawdza średnią i poznaje wszystkie prawidłowe odpowiedzi.


alt- Tę wystawę przygotowaliśmy we współpracy z Działem Edukacji naszego Muzeum, który stworzył ofertę zajęć muzealnych dla zorganizowanych grup szkolnych - mówi Jadwiga Klim, członek zespołu pracującego nad ekspozycją. – Bo to przecież obecni uczniowie są największymi beneficjentami przemian rozpoczętych w latach 80., a wiedzą o nich stosunkowo najmniej.


Oferta edukacyjna towarzysząca wystawie obejmuje lekcje muzealne w Ośrodku Kultury Morskiej przy ul. Tokarskiej 21-25 dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Lekcje trwają 60 minut i można je zamawiać przez system rezerwacji online z dwutygodniowym wyprzedzeniem, począwszy od 2 stycznia 2014 r.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież