Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Finansowa rzeczywistość NFZ w roku 2014

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 11 grudnia 2013 16:31

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawił plan finansowania świadczeń medycznych i realizacji nowych umów w opiece ambulatoryjnej. Zwrócono także uwagę na kolejki do lekarzy specjalistów. - Mamy pieniądze. Nie są one wykorzystywane przez świadczeniobiorców, a jednocześnie czas oczekiwania jest długi. Problem tkwi w kadrze medycznej. Nie ma kto tych świadczeń realizować- oznajmiła Małgorzata Paszkowicz, zastępca dyrektora do spraw medycznych.

Rzeczywistość finansowa pomorskiego NFZ w 2014 roku
Wartość umów na styczeń 2014 wzrosła, choć budżet utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi około 3,6 mld zł. Jak to możliwe?
- Wynika to ze wzrostu planu rok do roku - tłumaczył Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor POW NFZ.


Plan pierwotny przedstawiany przez NFZ jest zaniżony. W związku z tym, że w ciągu roku może ulec zmianie, tworzy się rezerwę na wypadek deficytu. Pułap w roku 2014 został podniesiony i tym samym mniej pieniędzy przewidziano na ewentualne dofinansowanie.


Więcej środków przeznaczono na nocną i całodobową opiekę świąteczną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i szpitalną. Największy wzrost odnotowano w zakresie świadczeń psychiatrycznych (6 774 102 zł).
- Dofinansowane zostaną głównie świadczenia skierowane do dzieci i młodzieży. Oprócz tego chcemy się skupić na stacjonarnym leczeniu szpitalnym- precyzowała  Małgorzata Paszkowicz.

- Zajęliśmy się tym problemem ze względu na kwestie dostania się do specjalistów. Jest to niedostateczne i chcemy to ulepszyć. Czeka nas ciężka praca - dodał dyrektor  Jędrzejczyk.


Szczególną uwagę skupiono na diagnostyce kosztochłonnej, w której skład wchodzi rezonans magnetyczny oraz tomografia. W okresie od lipca do października wykonano łącznie 21921 badań w wykorzystaniem powyższych urządzeń, z czego 28,45 % było świadczeniami z rozpoznaniem onkologicznym.
- Patrząc globalnie jest to liczba wystarczająca. Nie ma problemu ze zdiagnozowaniem pacjenta, jednak pojawia się w kwestii rozplanowania. Dlatego należy maksymalnie usprawnić jakość opieki - podsumował Tadeusz Jędrzejczyk.


alt


Realizacja nowych umów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej
W okresie 5 miesięcy odnotowano niewykonania na ponad 2 mln zł. Taka kwota zostanie zwrócona do NFZ, jednak warto się zastanowić jak przedstawiałby się czas oczekiwania, gdyby pieniądze zostały w pełni wykorzystane. A może problem tkwi w podpisywaniu kontraktów z nieodpowiednimi ośrodkami, skoro nie potrafią wywiązać się ze swojej pracy ?
- Z pewnością wpływ ma ograniczona kadra, która chce zawrzeć z nami umowę - tłumaczyła zastępca dyrektora- Nie mniej jednak leczenie ambulatoryjne jest dramatycznie pozytywne - dodała.


Kolejki do lekarzy specjalistów
Średni czas oczekiwania do lekarzy specjalistów plasuje się na poziomie 2-3 miesięcy. Jest on uzależniony od miejsca świadczenia usług. Pacjent ma prawo wybrać, gdzie zrealizuje skierowanie, przy czym zaleca się udanie do mniejszych miejscowości. W aglomeracjach poczekamy najdłużej.
Osoby zgłaszające się do przychodni w nagłych przypadkach powinny zostać przyjęte od razu lub najpóźniej dnia następnego. Takie postępowanie jest zawarte w umowie NFZ.
- Mamy pieniądze. Nie są one wykorzystywane przez świadczeniobiorców, a jednocześnie czas oczekiwania jest długi. Problem tkwi w kadrze medycznej. Nie ma kto tych świadczeń realizować - oznajmiła Małgorzata Paszkowicz.
Zgodnie z zapewnieniami dyrekcji NFZ, kolejki będą monitorowane i powinny się zmniejszyć w niektórych dziedzinach.


Planowane jest robienie drobnych zabiegów w formie ambulatoryjnej. Pochłonie to mniej pieniędzy i ma pozytywnie wpłynąć na listę oczekujących.
- Problem jest z pacjentami pierwszorazowymi. Leży to jednak w kwestii zarządzających przychodniami- zwróciła uwagę Małgorzata Paszkowicz.
Ważna w likwidacji kolejek jest integracja.


Nowość w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta
Do tej pory dane dostępowe do ZIP-a mogła otrzymać osoba pełnoletnia, która stawiła się osobiście z dokumentem tożsamości.

Od soboty istnieje możliwość uzyskania danych dziecka. Prawo do tego ma osoba, która zgłosiła małoletniego.

Dodatkowo młodzież od 16 roku życia ma prawo odebrać dane dostępowe. Wówczas generowane jest osobne konto, co wiąże się z zablokowaniem możliwości uzyskiwania informacji przez rodzica.

Obecnie NFZ dysponuje 23 tys. danych dostępowych i ta liczba wciąż rośnie.

Czy nowy dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ usprawni system funkcjonowania opieki zdrowotnej ? Czy jego władza przyniesie zakładane rezultaty ? Zobaczymy..


Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież