300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jubileuszowa 25. Gdańska Choinka

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 grudnia 2013 21:37

Uroczyste zapalenie wielu tysięcy lampek na Gdańskiej Choince odbyło się w niedzielę 15 grudnia na Długim Targu. Z tej okazji w grodzie nad Motławą, ku radości wielu zgromadzonych dzieci i ich rodziców, wizytę złożył Święty Mikołaj. Miał być dokładnie 5 grudnia, zgodnie z 25-letnią tradycją, ale w tym roku plany pokrzyżował orkan Ksawery.


Ponad 20-metrowej wysokości drzewo ustawione obok Studni Neptuna, nie oświetlone przez dziesięć dni straszyło swoim wyglądem.


altNa szczęście blasku temu reprezentacyjnemu placu daje stojąca w pobliżu świecąca sztuczna choinka, jak i świecąca mała rzeźba Neptuna. Na ich tle liczni goszczący w Gdańsku turyści wykonują sobie pamiątkowe zdjęcia.


altDopiero od połowy grudnia takim obiektem stała się też ta tradycyjna Gdańska Choinka.  Gdańsk jest bowiem pierwszym polskim miastem, w którym w 1989 r. narodziła się tradycja zapalania światełek na drzewku bożonarodzeniowym ustawionym na Długim Targu. Wówczas lampki zostały przywiezione z odległej Jerozolimy. Od 1999 r. Fundacja Gdańskiej Choinki oraz klub „Plama” Archipelag Kultury, wspólnie organizują zimą świąteczne imprezy plenerowe, do których należą „Gdańska Choinka” i organizowana 20 grudnia „Gdańska Wigilia”.


altWarto z okazji jubileuszu ćwierćwiecza przypomnieć, że pomysłodawcą i inicjatorem stawiania choinki w Gdańsku jest Zbigniew Stan Stycharski, gdańszczanin obecnie mieszkający w Nowym Jorku, założyciel Fundacji Gdańskiej Choinki. Intencją fundatorów było, aby imprezy miały charakter międzynarodowy. Początkowo w latach 90-tych kraje skandynawskie brały w nich udział. Jedna z choinek została przywieziona jako dar ze szwedzkiej Karlskrony. Kilka razy były organizowane piękne imprezy z okazji Dnia Świętej Łucji z udziałem młodzieżowych zespołów ze Szwecji. W początkowym okresie organizowane też były w ratuszu bożonarodzeniowe koncerty z udziałem Cappelli Gedanensis, podczas których prezydent Miasta Gdańska wręczał nagrody zasłużonym dla Gdańska obywatelom.


altImprezę Gdańska Choinka poprzedza rozpisanie każdego roku konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Konkurs skierowany jest do najmłodszych gdańszczan. Nagrodzone prace zdobią ogromne drzewko. W oczekiwaniu na przybycie Św. Mikołaja na scenie ustawionej przy choince odbywają się występy zespołów tanecznych i wokalnych, gównie dziecięcych. Widzowie mogą obejrzeć pokazy laserowe i dowiedzieć się, dlaczego Święty Mikołaj przybywa do Gdańska drogą morską.


altW tym roku dzięki staraniom Elwiry Twardowskiej, byłej szefowej klubu „Plama” Archipelag Kultury na Przymorzu, wręczanie nagród młodocianym autorom najlepszych ozdób choinkowych towarzyszyły obfite opady śniegu, bębnowe dźwięki doboszy oraz aniołowie paradujący na szczudłach. 
Na XXV konkurs na najpiękniejszą ozdobę na Gdańską Choinkę wpłynęło 430 prac z 32 gdańskich placówek kulturalnych i oświatowych. W sumie w konkursie wzięło udział ponad 500 dzieci. Równorzędne nagrody główne przyznano 10 osobom:
Martyna Foemella, SP 19
Magdalena Glaubitt, SP 50
Kacper Laskowski, SP 60
Małgorzata Lipska, SP 89
Szymon Lis, SP 80
Katarzyna Krzyczkowska, SP 47
Julia Woźniak, SP 42
Hanna Bohun, Przedszkole nr 34
Dominika Gibaszek, Projektornia GAK


altW obecności tłumu roześmianych dzieci oraz  prawdziwego Św. Mikołaja, oczekiwanego gościa z dalekiej Laponii powitał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wraz ze swoją młodszą córką posadowioną na ramionach ojca.
- Córka zapytała mnie, czy Św. Mikołaj ma dzieci? Nie potrafiłem odpowiedzieć na to pytanie - zaśmiał się ze sceny prezydent. Za powstałe opóźnienia z przybyciem Św. Mikołaja obarczył Ksawerego, który kilka dni temu narobił w Polsce sporo spustoszenia. Cieszył się, że po trudach podróży, mimo wiatru, w towarzystwie wojskowej orkiestry wreszcie przybył Św. Mikołaj do Gdańska. - Lepiej późno, niż wcale - nadmienił Adamowicz. - Starajmy się być grzeczni w nowym roku, apelował do dzieci.


altPo wręczeniu przyznanych 10 okazałych nagród, wraz ze wszystkimi zebranymi osobami, na specjalne hasło licząc 3, 2, 1, już po raz 25 odpalono światełka na Gdańskiej Choince.


Poza światełkami na drzewku, odpalono też z tej okazji fajerwerki i śnieżne serpentyny.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież