Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jerzy Śnieg: Wspólny szyld jest ważniejszy niż indywidualne ambicje

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 12 października 2016 19:35

Rozmowa z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym SLD na Pomorzu


- Coś drgnęło, sondaże dla SLD dyskretnie się poprawiają...
Jerzy Śnieg: Coś drgnęło wśród nas. Polepsza się atmosfera, znikają dawne niepotrzebne napięcia, zaczynamy się znowu chętniej spotykać, mówiła zresztą o tym na waszych łamach wcześniej Małgosia Ostrowska. To efekt nie tylko sytuacji w Polsce, ale spokojnej zrównoważonej, pojednawczej polityki Włodka Czarzastego wewnątrz partii, a także jego konsekwentnej, logicznej i stabilnie lewicowej narracji w debatach publicznych.


- Obok Czarzastego pojawia się Kalisz, jest Rozenek, a także Siwiec...
Jerzy Śnieg: To jest polityka otwartych drzwi, otwartych na emocje i wrażliwości społeczne. W Polsce to są właściwie wrota, wielu może się zmieścić, nikogo nie wypraszamy. Dojrzeliśmy do tego, że wspólny szyld jest ważniejszy niż indywidualne ambicje. Mimo braku SLD w sejmie, a może nawet dlatego, zainteresowanie socjaldemokracją, którą bezpośrednio poparło 1,15 miliona wyborców staje się odczuwalne. PO więdnie ideowo i kadrowo, jak powiedział nasz przewodniczący, kolega Schetyna dopiero zapozna się z dnem. Natomiast PiS to wybór konserwatywny, niekonkurencyjny dla SLD. Im bardziej konserwatywny tym lepiej dla SLD. Chcemy by polska lewica spotkała się jesienią na wspólnym kongresie. Krzysztof Gawkowski robi wiele, by tak się stało. Perspektywy są dobre.


- Konferencja samorządowa w Bydgoszczy to początek kampanii o władze w gminach i województwach.
Jerzy Śnieg: Mamy dobre aktywa w samorządzie, ale nigdy nie dość wspólnego namysłu jak poprawić naszą lokalną aktywność. Mamy doświadczenia w zarządzaniu miastami jak w Częstochowie, Łodzi czy w Malborku, ale są też miejsca gdzie idzie nam wyraźnie gorzej jak na przykład w Trójmieście. W Bydgoszczy dyskusja miała charakter otwarty, dotyczyła ogólnej strategii partii, jak i lokalnych wyborów. Są tematy uniwersalne, ale ważna jest też specyfika regionalna. Różnorodne są też lokalne emocje. Niewątpliwie trzeba mieć słuch, refleks, determinację. Są podobne problemy w regionach, albo służba zdrowia niedomaga lub jak na Pomorzu jest komercjalizowana poza ramy konstytucyjnych zobowiązań państwa, albo samorządy jak w Gdańsku w sposób wyrafinowany przenoszą szkoły do sektora prywatnego łamiąc prawo. Dość jest słabych miejsc, by SLD mogło stanąć po stronie racji społecznych.


alt- Samodzielnie czy w koalicji?
Jerzy Śnieg: To był jeden z wątków naszej rozmowy podczas spotkania w Bydgoszczy. Po ostatnich zupełnie nieudanych eksperymentach, jesteśmy przekonani, że w wyborach sejmikowych SLD wystawi własne listy, a jego byli posłowie mają nadawać im dynamikę i rozpoznawalność. W pozostałych okolicznościach można budować szerokie porozumienia lewicowe, choć wydaje się, że w dużych, prezydenckich miastach SLD powinno zadbać o swoja rozpoznawalność i swoich kandydatów. Także w kontekście wyborów parlamentarnych.


- Z profesorem Andrzejem Ceynową o prezydenturę Gdańska?
Jerzy Śnieg: To bardzo poważny i odważny człowiek. Dobrze wypadł w ostatnich wyborach sejmikowych. Ma swoich zwolenników w naszych szeregach. Myślę, że najwyższy czas by do tych wyborów stanęli ludzie, którzy mają realne osiągnięcia zawodowe, a nie tylko, że tak powiem, życie od dekad z uprawiania polityki. Decyzje w każdym przypadku podejmować będą właściwe struktury SLD.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież