Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z wizytą w filmowej szafie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 października 2016 10:41

„Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” to tytuł wystawy, która do 9 października była prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. W ostatnim dniu wystawę odwiedzili podopieczni Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Wejherowie.


W Muzeum Miasta Gdyni można było zobaczyć kolekcję 25 kostiumów w których grali m.in Beata Tyszkiewicz, Zbyszek Cybulski, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn.
- Tytuł wystawy to „Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” i jak z niego wynika prezentowane są na niej kostiumy, które grały w filmach Hasa, Wajdy, Polańskiego i Żuławskiego - powiedziała Alicja Szemberska, kurator wystawy z ramienia Pomorskiej Fundacji Filmowej. - Prezentowane były stroje z pięciu filmów - Żuławskiego "Na srebrnym globie", Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Lalka", Polańskiego "Nóż w wodzie" i Wajdy "Popiół i diament" oraz z serialu "Czterech pancernych i pies". Na wystawie były również projekty oryginalnych scenografii do "Lalki, "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Na srebrnym globie", rekwizyty z filmu "Na srebrnym globie" i zdjęcia z planów filmowych. Kostiumy i rekwizyty przywieźliśmy z Centrum Technik Audiowizualnych we Wrocławiu. Centrum jest spadkobiercą Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu gdzie były kręcone jedne z największych filmów w historii polskiej kinematografii. Kilka lat temu Centrum postanowiło odrestaurować kostiumy, które ma w posiadaniu, a jest ich ponad 16 000. Nie wszystkie da się skompletować, zidentyfikować i przypisać do danego filmu. Na razie udało się z ponad 100 strojami. To efekt ogromnej pracy pań kostiumografek, głównie pani Marii Duffek, która pomagała mi w tworzeniu tej wystawy. Te stroje mają za sobą wiele lat i są bardzo często odbarwione, zjedzone przez mole. To wszystko trzeba zrekonstruować pamiętając o zgodności z materiałami, które były użyte. Wrocławskie kostiumografki i krawcowe mówią, że fantastycznie się im przy tym pracowało. To jest ich pasja, ich życie i to odzwierciedlają, tym jak wyglądają, te odnowione kostiumy. W niedzielę wystawa się zakończyła, ale może uda się nam zorganizować kolejną z innymi strojami.


altaltalt


Po wystawie oprowadzała kurator i całość tłumaczona była na język migowy. Odwiedzający mieli okazję poznać historię danego stroju, m.in. że kostium Andrzeja Seweryna w "Na srebrnym globie" ważył 50 kilogramów, a podopieczni TPG mogli także dotknąć kostiumy i sprawdzić z jakiego materiału zostały wykonane, jak są uszyte.


altaltaltalt


- Oglądając wystawę dla osób niewidzących było to piękne przeżycie - powiedziała Anna Bik. - Można było sobie nie tylko wyobrazić daną postać, ale również ją dotknąć i zobaczyć, co prawda ręką, jak była ubrana i jak się prezentowała w filmie. Dzięki wizycie na tej wystawie osoby niewidzące mogą sobie lepiej wyobrazić filmy, bo też je oglądają, ale korzystając z opisu słownego innych osób i słuchając dialogów.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież