ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z wizytą w filmowej szafie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 października 2016 10:41

„Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” to tytuł wystawy, która do 9 października była prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. W ostatnim dniu wystawę odwiedzili podopieczni Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Wejherowie.


W Muzeum Miasta Gdyni można było zobaczyć kolekcję 25 kostiumów w których grali m.in Beata Tyszkiewicz, Zbyszek Cybulski, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn.
- Tytuł wystawy to „Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” i jak z niego wynika prezentowane są na niej kostiumy, które grały w filmach Hasa, Wajdy, Polańskiego i Żuławskiego - powiedziała Alicja Szemberska, kurator wystawy z ramienia Pomorskiej Fundacji Filmowej. - Prezentowane były stroje z pięciu filmów - Żuławskiego "Na srebrnym globie", Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Lalka", Polańskiego "Nóż w wodzie" i Wajdy "Popiół i diament" oraz z serialu "Czterech pancernych i pies". Na wystawie były również projekty oryginalnych scenografii do "Lalki, "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Na srebrnym globie", rekwizyty z filmu "Na srebrnym globie" i zdjęcia z planów filmowych. Kostiumy i rekwizyty przywieźliśmy z Centrum Technik Audiowizualnych we Wrocławiu. Centrum jest spadkobiercą Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu gdzie były kręcone jedne z największych filmów w historii polskiej kinematografii. Kilka lat temu Centrum postanowiło odrestaurować kostiumy, które ma w posiadaniu, a jest ich ponad 16 000. Nie wszystkie da się skompletować, zidentyfikować i przypisać do danego filmu. Na razie udało się z ponad 100 strojami. To efekt ogromnej pracy pań kostiumografek, głównie pani Marii Duffek, która pomagała mi w tworzeniu tej wystawy. Te stroje mają za sobą wiele lat i są bardzo często odbarwione, zjedzone przez mole. To wszystko trzeba zrekonstruować pamiętając o zgodności z materiałami, które były użyte. Wrocławskie kostiumografki i krawcowe mówią, że fantastycznie się im przy tym pracowało. To jest ich pasja, ich życie i to odzwierciedlają, tym jak wyglądają, te odnowione kostiumy. W niedzielę wystawa się zakończyła, ale może uda się nam zorganizować kolejną z innymi strojami.


altaltalt


Po wystawie oprowadzała kurator i całość tłumaczona była na język migowy. Odwiedzający mieli okazję poznać historię danego stroju, m.in. że kostium Andrzeja Seweryna w "Na srebrnym globie" ważył 50 kilogramów, a podopieczni TPG mogli także dotknąć kostiumy i sprawdzić z jakiego materiału zostały wykonane, jak są uszyte.


altaltaltalt


- Oglądając wystawę dla osób niewidzących było to piękne przeżycie - powiedziała Anna Bik. - Można było sobie nie tylko wyobrazić daną postać, ale również ją dotknąć i zobaczyć, co prawda ręką, jak była ubrana i jak się prezentowała w filmie. Dzięki wizycie na tej wystawie osoby niewidzące mogą sobie lepiej wyobrazić filmy, bo też je oglądają, ale korzystając z opisu słownego innych osób i słuchając dialogów.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież