400 osób wzięło udział w konferencji "Prawa i obowiązki: dyrektor, nauczyciel, rodzic, uczeń", która odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Przedmiotem dyskusji, w której wzięli udział reprezentanci środowisk oświatowych - nauczyciele i dyrektorzy placówek oświatowych, prawniczych, psychologowie, przedstawiciele inspekcji pracy oraz związków zawodowych, były zagadnienia praw i obowiązków, jakie spoczywają i przynależą wszystkim podmiotom tworzącym system edukacji, a więc dyrektorom szkół (oraz innych placówek edukacyjnych), nauczycielom, rodzicom/opiekunom i oczywiście samym uczniom. Konferencję prowadzili Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty oraz Rafał Terlecki, Sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Dyskusja została podzielona na cztery panele. Pierwszy poświęcony był Prawom i obowiązkom dyrektora szkoły/placówki, a udział wzięli w nim SSO Katarzyna Antoniewicz, przewodnicząca VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Gdańsku; Piotr Prokopowicz, Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku; mgr Iwona Kleina, dyrektor Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33 w Gdańsku. Panelistami w panelu poświęconym Prawom i obowiązkom nauczyciela/wychowawcy byli SSO Ewa Ważny, wizytator ds. rodziny i nieletnich w Sądzie Okręgowym w Gdańsku; Elżbieta Zajączkowska-Matejko, radca prawny w KO w Gdańsku; Barbara Kamińska, wiceprzewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". W dyskusji o prawach i obowiązkach rodzica/opiekuna prawnego ucznia wzięli udział SSR Agnieszka Oczkowska-Kochańska, przewodnicząca V Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku; dr Magdalena Błażek, Uniwersytet Gdański; Wojciech Starzyński, Prezes Zarządu Fundacji "Rodzice szkole". Ostatni panel poświęcony był Prawom i obowiązkom ucznia, a panelistami byli Ewa Burdzińska, prokurator Prokuratury Okręgowej del. do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku; Katarzyna Stryjek, prezes oddziału Trójmiasto Polskiego Centrum Mediacji; Dorota Suchacz, dyrektor Gimnazjum nr 11.
Wydarzenie było skierowane do przedstawicieli organów prowadzących szkoły, dyrektorów, nauczycieli, rodziców, uczniów, działaczy związków zawodowych, ekspertów z obszaru edukacyjnego, organizacji pozarządowych. Był to kolejny projekt realizowany we współpracy Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Sądu Okręgowego w Gdańsku na rzecz kształtowania świadomości i kultury prawnej w pomorskich szkołach.
Wnioski z debaty zostaną przedstawione Ministerstwu Sprawiedliwości i Ministerstwu Edukacji Narodowej w celu ewentualnego włączenia tych propozycji w plany i programy działań obu organów państwowych. Po debacie powstanie broszura zawierająca rekomendacje z zakresu prawa dla organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe, dyrektorów szkół, nauczycieli/wychowawców, pedagogów i innych organizacji działających na rzecz oświaty.
Wydarzenie było objęte Patronatami Honorowymi Ministra Sprawiedliwości, Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 20/10/2016 12:35 - Przekazanie maskotek strażakom w ramach akcji „Daj misiaka dla dzieciaka”
- 19/10/2016 22:51 - Akademickie Targi Pracy na Uniwersytecie Gdańskim
- 19/10/2016 15:48 - Mediacja - warto poznać i skorzystać
- 18/10/2016 10:38 - Panel dyskusyjny w ramach obchodów jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego
- 17/10/2016 21:53 - Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku
- 15/10/2016 09:18 - Seniorzy bawili się na 11. Balu Miejskim
- 14/10/2016 18:43 - Strefa płatnego parkowania przy UCK zmorą kierowców
- 14/10/2016 13:03 - Anna Walentynowicz: Co nam zostało z tych lat...?
- 13/10/2016 05:56 - Księga kondolencyjna Andrzeja Wajdy wyłożona w Nowym Ratuszu
- 12/10/2016 19:35 - Jerzy Śnieg: Wspólny szyld jest ważniejszy niż indywidualne ambicje