Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Daj misiaka dla dzieciaka" – ku pamięci Erwiny Barzychowskiej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 12 października 2016 11:20

Stowarzyszenie Forum Młodej Prawicy oraz Gdański Klub Sportowy "Korsarz" są organizatorami akcji "Daj misiaka dla dzieciaka", która polega na zbiórce pluszowych zabawek dla małych pacjentów transportowanych do szpitali. Inicjatywa ma na celu nie tylko wsparcie dzieci w trudnych chwilach, ale także upamiętnienie postaci Erwiny Barzychowskiej  10-letniej dziewczynki, która 1 września 1939 roku, podczas obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, została podpalona przez nazistów, a po 7 tygodniach  20 października 1939 roku, w wyniku odniesionych obrażeń, zmarła.


Akcja "Daj misiaka dla dzieciaka" potrwa do 20 października. W tym czasie organizatorzy chcą zebrać jak najwięcej pluszowych maskotek, które przekazane zostaną sanitariuszom z karetek pogotowia, strażakom oraz policjantom. Uroczyste wręczenie zebranych zabawek odbędzie się 20 października, czyli w rocznicę śmierci Erwiny Barzychowskiej. Przywołanie postaci Erwiny Barzychowskiej zwraca uwagę na cierpienie fizyczne i psychiczne, którego podczas II wojny światowej doświadczyła dziewczynka, a którego doświadczają dzisiaj, z powodu chorób lub wypadków, mali pacjenci. Zebrane podczas akcji charytatywnej zabawki mają dodać chorym dzieciom otuchy.


alt


Zapraszamy wszystkich, także inne organizacje, do włączenia się w inicjatywę „Daj misiaka dla dzieciaka”. Chcielibyśmy sprezentować służbom ratunkowym jak największą ilość zabawek, być może uda się nawet kilkaset. Zbieramy pluszaki bo pamiętamy o Erwinie Barzychowskiej, która oddała swoje życie broniąc Poczty Polskiej w Gdańsku  mówi Tyberiusz Kriger, prezes Stowarzyszenia Forum Młodej Prawicy.

 

Współorganizatorem inicjatywy jest Gdański Klub Sportowy "Korsarz", w którym na co dzień trenują dzieci i młodzież.

Nasi podopieczni na treningi przychodzą także ze swoimi zabawkami, pluszowymi misiami. Rozumiemy ich potrzeby, emocje i wiemy jak ważną rolę w ich użyciu pełnią maskotki. Włączyliśmy się tą inicjatywę, gdyż w trudnych chwilach często zabawka jest jedyną radością dla dziecka  powiedział Andrzej Kwaśniewski, prezes Gdańskiego Klubu Sportowego „Korsarz”.


Zabawki zbierane są w siedzibie Gdańskiego Klubu Sportowego"Korsarz" (Aleja Grunwaldzka 53, Gdańsk) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 oraz w biurze posła na Sejm RP Jana Kiliana (ul. Rynek 1, Starogard Szczeciński) od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-15:00.


alt


Ponadto, by uczcić pamięć Erwiny Barzychowskiej, 22 października w godzinach 9:00-12:00 odbędzie się sprzątanie i odświeżanie jej grobu, który mieści się na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku-Zaspie. Wszyscy chętni do włączenia się w akcję porządkowania grobu proszeni są o zabranie ze sobą środków czystości, wiader i szczotek.


Patronat honorowy nad inicjatywą "Daj misiaka dla dzieciaka" objęli metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Piotr Duda  przewodniczący NSZZ "Solidarność", Jan Kilian  poseł na Sejm RP, Andrzej Jaworski  wiceprezes PZU S.A. Partnerem akcji został Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.


Patronat medialny objęli: TVP 3 Gdańsk, Radio Plus, "Dziennik Bałtycki", "Gdańsk Strefa Prestiżu".


Źródło: materiały prasoweRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież