Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jacek Kurski wiceministrem w resorcie kultury

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 20 listopada 2015 12:57

Jacek Kurski, były polityk ROP, ZChN, PiS i Solidarnej Polski, który nie znalazł miejsca na wyborczych listach PiS, będzie wiceministrem kultury. - Na krótki czas - zapowiedział jego nominację prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury w radiowej Trójce. Jednak to nie Kurski będzie zajmował się mediami publicznymi. Tym zajmie się Krzysztof Czabański. Kurskiemu przypadną analizy i audyt.

 

Piotr Gliński mówił w radiowej Trójce o wiceministrach, których ma powołać. W czwartek na urząd został nominowany gdański poseł PiS Jarosław Sellin. Za edukację artystyczną i teatry w resorcie kultury będzie odpowiadała wiceminister Wanda Zwinogrodzka. Z kolei za narodowe instytucje kultury i zabytki Magdalena Gawin.

Pełnomocnikiem premier Beaty Szydło ds. przekształcenia mediów publicznych będzie Krzysztof Czabański, do 2009 prezes Polskiego Radia.

Na pytanie o Jacka Kurskiego i media publiczne prof. Gliński odpowiedział:

- Będzie powołany pan Krzysztof Czabański, który będzie pełnomocnikiem pani premier ds. przekształcania mediów publicznych. I będzie powołany, na krótki czas, pan Jacek Kurski do analizy struktury ministerialnej - wyjaśnił prof. Gliński.

Nieco skonsternowany zapowiedzią nominacji był pomorski lider PiS Janusz Śniadek.

- Nie powiedziałbym, że wszystko zostało mu już wybaczone. Nie twierdzę, że jego nazwisko w składzie nowego rządu to bardzo zły pomysł, bo znając jego potencjał i inteligencję szkoda, by się marnowały – komentował poseł Janusz Śniadek w Radiu Gdańsk nominację Kurskiego.

Mimo, że Kurski nie znalazł się na liście PiS pewne było, że zostanie zagospodarowany przez zwycięski obóz, a od kiedy przeprosił za secesję z PiS samego prezesa Kaczyńskiego znalazł się znów w kręgu poważnych polityków, aspirujących do urzędów.

- Miałem spotkanie z panem prezesem. Wyszedłem zbudowany i uduchowiony. Jestem do dyspozycji – mówił przed dwoma miesiącami Kurski w TVP Info.

Jacek Kurski, jak się dowiadujemy, po sekretarzowaniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma szansę by przejść do KRRiTV. W przyszłym roku kończy się kadencja wszystkich pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecnie członkami Rady są Jan Dworak (powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego), Krzysztof Luft (powołany także przez byłego prezydenta), Witold Graboś i Sławomir Rogowski (powołani przez Sejm) oraz Stefan Pastuszka (powołany przez Senat).

 

Kadencja KRRiTV upływa 3 sierpnia 2016 roku. Oznacza to, że wszyscy członkowie muszą zostać zmienieni do tego czasu,

Kurski był dziennikarzem. Współtworzył programy publicystyczne Lewiatan, Rozmowy kanciastego stołu i Refleks. W styczniu 1993 opublikował wspólnie z Piotrem Semką książkę Lewy czerwcowy, będącą zapisem wywiadów na temat kulis odwołania gabinetu Jana Olszewskiego z 4 na 5 czerwca 1992. Zrealizował też film „Nocna zmiana”.

Wicepremier Gliński tłumaczył też w wywiadzie, na czym będą polegały zmiany w TVP.

- Nie oszukujmy się. Przez osiem lat wielu artystów było eliminowanych z powodów politycznych. Na przykład pan Marcin Wolski. Ja mówię o pewnym symbolu, ale takich artystów jest więcej. W TVP jego, Jana Pietrzaka, Ryszarda Makowskiego przez wiele lat nie było - mówił prof. Gliński.

– Będzie nowa ustawa, która przekształci media publiczne w narodowe instytucje kultury. Chcemy zapewnić im finansowanie, około 1,5 miliarda złotych. Nie chcemy walczyć z kulturą popularną, ale poprawić jej jakość – oświadczył Gliński.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza uchwalić nową ustawę medialną, która diametralnie zmieni media publiczne. Zapowiedź taka padła przed miesiącem z ust posła Krzysztofa Czabańskiego, który poinformował, że PiS przygotowuje nową ustawę medialną. Wedle proponowanych przepisów Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego.

 – Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija – mówił Czabański.

W planach ma być także abolicja dla wszystkich, którzy dotychczas nie płacili abonamentu.

Publiczne radio i telewizja mają być określane jako Media Narodowe i finansowe z nowego abonamentu.

– Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT. Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone – wyjaśniał poseł PiS.

Nowa ustawa medialna autorstwa Prawa i Sprawiedliwości ma być gotowa do wiosny przyszłego roku.

ASG

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież