300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jacek Kurski wiceministrem w resorcie kultury

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 20 listopada 2015 12:57

Jacek Kurski, były polityk ROP, ZChN, PiS i Solidarnej Polski, który nie znalazł miejsca na wyborczych listach PiS, będzie wiceministrem kultury. - Na krótki czas - zapowiedział jego nominację prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury w radiowej Trójce. Jednak to nie Kurski będzie zajmował się mediami publicznymi. Tym zajmie się Krzysztof Czabański. Kurskiemu przypadną analizy i audyt.

 

Piotr Gliński mówił w radiowej Trójce o wiceministrach, których ma powołać. W czwartek na urząd został nominowany gdański poseł PiS Jarosław Sellin. Za edukację artystyczną i teatry w resorcie kultury będzie odpowiadała wiceminister Wanda Zwinogrodzka. Z kolei za narodowe instytucje kultury i zabytki Magdalena Gawin.

Pełnomocnikiem premier Beaty Szydło ds. przekształcenia mediów publicznych będzie Krzysztof Czabański, do 2009 prezes Polskiego Radia.

Na pytanie o Jacka Kurskiego i media publiczne prof. Gliński odpowiedział:

- Będzie powołany pan Krzysztof Czabański, który będzie pełnomocnikiem pani premier ds. przekształcania mediów publicznych. I będzie powołany, na krótki czas, pan Jacek Kurski do analizy struktury ministerialnej - wyjaśnił prof. Gliński.

Nieco skonsternowany zapowiedzią nominacji był pomorski lider PiS Janusz Śniadek.

- Nie powiedziałbym, że wszystko zostało mu już wybaczone. Nie twierdzę, że jego nazwisko w składzie nowego rządu to bardzo zły pomysł, bo znając jego potencjał i inteligencję szkoda, by się marnowały – komentował poseł Janusz Śniadek w Radiu Gdańsk nominację Kurskiego.

Mimo, że Kurski nie znalazł się na liście PiS pewne było, że zostanie zagospodarowany przez zwycięski obóz, a od kiedy przeprosił za secesję z PiS samego prezesa Kaczyńskiego znalazł się znów w kręgu poważnych polityków, aspirujących do urzędów.

- Miałem spotkanie z panem prezesem. Wyszedłem zbudowany i uduchowiony. Jestem do dyspozycji – mówił przed dwoma miesiącami Kurski w TVP Info.

Jacek Kurski, jak się dowiadujemy, po sekretarzowaniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma szansę by przejść do KRRiTV. W przyszłym roku kończy się kadencja wszystkich pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecnie członkami Rady są Jan Dworak (powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego), Krzysztof Luft (powołany także przez byłego prezydenta), Witold Graboś i Sławomir Rogowski (powołani przez Sejm) oraz Stefan Pastuszka (powołany przez Senat).

 

Kadencja KRRiTV upływa 3 sierpnia 2016 roku. Oznacza to, że wszyscy członkowie muszą zostać zmienieni do tego czasu,

Kurski był dziennikarzem. Współtworzył programy publicystyczne Lewiatan, Rozmowy kanciastego stołu i Refleks. W styczniu 1993 opublikował wspólnie z Piotrem Semką książkę Lewy czerwcowy, będącą zapisem wywiadów na temat kulis odwołania gabinetu Jana Olszewskiego z 4 na 5 czerwca 1992. Zrealizował też film „Nocna zmiana”.

Wicepremier Gliński tłumaczył też w wywiadzie, na czym będą polegały zmiany w TVP.

- Nie oszukujmy się. Przez osiem lat wielu artystów było eliminowanych z powodów politycznych. Na przykład pan Marcin Wolski. Ja mówię o pewnym symbolu, ale takich artystów jest więcej. W TVP jego, Jana Pietrzaka, Ryszarda Makowskiego przez wiele lat nie było - mówił prof. Gliński.

– Będzie nowa ustawa, która przekształci media publiczne w narodowe instytucje kultury. Chcemy zapewnić im finansowanie, około 1,5 miliarda złotych. Nie chcemy walczyć z kulturą popularną, ale poprawić jej jakość – oświadczył Gliński.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza uchwalić nową ustawę medialną, która diametralnie zmieni media publiczne. Zapowiedź taka padła przed miesiącem z ust posła Krzysztofa Czabańskiego, który poinformował, że PiS przygotowuje nową ustawę medialną. Wedle proponowanych przepisów Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego.

 – Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija – mówił Czabański.

W planach ma być także abolicja dla wszystkich, którzy dotychczas nie płacili abonamentu.

Publiczne radio i telewizja mają być określane jako Media Narodowe i finansowe z nowego abonamentu.

– Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT. Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone – wyjaśniał poseł PiS.

Nowa ustawa medialna autorstwa Prawa i Sprawiedliwości ma być gotowa do wiosny przyszłego roku.

ASG

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież