Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jacek Kurski wiceministrem w resorcie kultury

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 20 listopada 2015 12:57

Jacek Kurski, były polityk ROP, ZChN, PiS i Solidarnej Polski, który nie znalazł miejsca na wyborczych listach PiS, będzie wiceministrem kultury. - Na krótki czas - zapowiedział jego nominację prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury w radiowej Trójce. Jednak to nie Kurski będzie zajmował się mediami publicznymi. Tym zajmie się Krzysztof Czabański. Kurskiemu przypadną analizy i audyt.

 

Piotr Gliński mówił w radiowej Trójce o wiceministrach, których ma powołać. W czwartek na urząd został nominowany gdański poseł PiS Jarosław Sellin. Za edukację artystyczną i teatry w resorcie kultury będzie odpowiadała wiceminister Wanda Zwinogrodzka. Z kolei za narodowe instytucje kultury i zabytki Magdalena Gawin.

Pełnomocnikiem premier Beaty Szydło ds. przekształcenia mediów publicznych będzie Krzysztof Czabański, do 2009 prezes Polskiego Radia.

Na pytanie o Jacka Kurskiego i media publiczne prof. Gliński odpowiedział:

- Będzie powołany pan Krzysztof Czabański, który będzie pełnomocnikiem pani premier ds. przekształcania mediów publicznych. I będzie powołany, na krótki czas, pan Jacek Kurski do analizy struktury ministerialnej - wyjaśnił prof. Gliński.

Nieco skonsternowany zapowiedzią nominacji był pomorski lider PiS Janusz Śniadek.

- Nie powiedziałbym, że wszystko zostało mu już wybaczone. Nie twierdzę, że jego nazwisko w składzie nowego rządu to bardzo zły pomysł, bo znając jego potencjał i inteligencję szkoda, by się marnowały – komentował poseł Janusz Śniadek w Radiu Gdańsk nominację Kurskiego.

Mimo, że Kurski nie znalazł się na liście PiS pewne było, że zostanie zagospodarowany przez zwycięski obóz, a od kiedy przeprosił za secesję z PiS samego prezesa Kaczyńskiego znalazł się znów w kręgu poważnych polityków, aspirujących do urzędów.

- Miałem spotkanie z panem prezesem. Wyszedłem zbudowany i uduchowiony. Jestem do dyspozycji – mówił przed dwoma miesiącami Kurski w TVP Info.

Jacek Kurski, jak się dowiadujemy, po sekretarzowaniu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma szansę by przejść do KRRiTV. W przyszłym roku kończy się kadencja wszystkich pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecnie członkami Rady są Jan Dworak (powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego), Krzysztof Luft (powołany także przez byłego prezydenta), Witold Graboś i Sławomir Rogowski (powołani przez Sejm) oraz Stefan Pastuszka (powołany przez Senat).

 

Kadencja KRRiTV upływa 3 sierpnia 2016 roku. Oznacza to, że wszyscy członkowie muszą zostać zmienieni do tego czasu,

Kurski był dziennikarzem. Współtworzył programy publicystyczne Lewiatan, Rozmowy kanciastego stołu i Refleks. W styczniu 1993 opublikował wspólnie z Piotrem Semką książkę Lewy czerwcowy, będącą zapisem wywiadów na temat kulis odwołania gabinetu Jana Olszewskiego z 4 na 5 czerwca 1992. Zrealizował też film „Nocna zmiana”.

Wicepremier Gliński tłumaczył też w wywiadzie, na czym będą polegały zmiany w TVP.

- Nie oszukujmy się. Przez osiem lat wielu artystów było eliminowanych z powodów politycznych. Na przykład pan Marcin Wolski. Ja mówię o pewnym symbolu, ale takich artystów jest więcej. W TVP jego, Jana Pietrzaka, Ryszarda Makowskiego przez wiele lat nie było - mówił prof. Gliński.

– Będzie nowa ustawa, która przekształci media publiczne w narodowe instytucje kultury. Chcemy zapewnić im finansowanie, około 1,5 miliarda złotych. Nie chcemy walczyć z kulturą popularną, ale poprawić jej jakość – oświadczył Gliński.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza uchwalić nową ustawę medialną, która diametralnie zmieni media publiczne. Zapowiedź taka padła przed miesiącem z ust posła Krzysztofa Czabańskiego, który poinformował, że PiS przygotowuje nową ustawę medialną. Wedle proponowanych przepisów Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego.

 – Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija – mówił Czabański.

W planach ma być także abolicja dla wszystkich, którzy dotychczas nie płacili abonamentu.

Publiczne radio i telewizja mają być określane jako Media Narodowe i finansowe z nowego abonamentu.

– Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT. Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone – wyjaśniał poseł PiS.

Nowa ustawa medialna autorstwa Prawa i Sprawiedliwości ma być gotowa do wiosny przyszłego roku.

ASG

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież