Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Z Pomorza do rządu Beaty Szydło

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 18 listopada 2015 14:27

Ekspert prawny NSZZ „Solidarność” dr hab. Marcin Zieleniecki został wiceministrem w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zajmie się m.in. wiekiem emerytalnym i ubezpieczeniami społecznymi.W rządzie Beaty Szydło znajdą się też dwaj inni reprezentanci Wybrzeża. Poseł PiS Jarosław Sellin z okręgu gdańskiego zostanie wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego. W resorcie prof. Piotra Glińskiego odpowiadać ma za dziedzictwo narodowe i wydatkowanie środków UE z grantów na kulturę. Sprawami mediów publicznych zajmie się zaś Krzysztof Czabański, a nie jak spekulowano Jacek Kurski.


Do rządu Beaty Szydło wejdzie, jako wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa poseł PiS Kazimierz Smoliński z Tczewa.    

   
Marcin Zieleniecki z Zespołu Prawnego KK NSZZ „S” dwukrotnie znalazł się na liście „50″ najbardziej wpływowych prawników w Polsce. Będzie w MRPiPS, kierowanym przez  minister Elżbietę Rafalską, odpowiadał za departament ubezpieczeń społecznych i koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, w randze podsekretarza stanu. Jak mówi Zieleniecki teraz plan obniżenia wieku emerytalnego będzie priorytetem w systemie ubezpieczeń społecznych. Nowy wiceminister chce również pracować nad projektem ustawy o tzw. dodatkach do świadczeń emerytalno-rentowych.


Wiceminister Zieleniecki specjalizuje się w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, a także prawa pracy. Jest członkiem zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego. Wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i jest adiunktem i wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Pracuje w KK NSZZ „Solidarność” od 1997 roku. Występował m.in. przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie dnia wolnego w tzw. święto Trzech Króli oraz był autorem skarg Związku do Międzynarodowej Organizacji Pracy i Komisji Europejskiej m.in. w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.


Premier Beata Szydło wygłosiła w środę swoje exposé, prezentując pierwszy etap zmian, jakich  należy oczekiwać w instytucjach państwowych, w gospodarce i polityce. Nowy rząd obniży wiek emerytalny - dla kobiet do 60, a dla mężczyzn do 65 lat i  uchwali program "Rodzina 500 plus", czyli 500 złotych na dziecko.


Premier zapowiedziała podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych, podwyższenie stawki godzinowej do 12 złotych i walkę z korupcją, „jednym z najcięższych rodzajów przestępstw”.  
- Politykę społeczną naszego rządu dobrze opisują dwa słowa: rodzina i sprawiedliwość. Odrzucamy tezę, która ciąży od 25 lat, że w sprawach odnoszących się do interesu społeczeństwa nic nie da się zrobić. Da się! - mówiła Szydło.  


Możemy spodziewać się też zmian w instytucjach. Wyborów nowych członków Rady Polityki Pieniężnej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie można przeprowadzać już w 2016 r., wraz z upływem kadencji tych konstytucyjnych organów.


W czerwcu 2016 r. np. upływa kadencja prezesa NBP Marka Belki. Przed nową władzą stoi też obsadzenie prezesur ZUS (konkurs na obsadę tego stanowiska unieważniono) i Urzędu Zamówień Publicznych.


Należy też spodziewać się zmian we władzach spółek skarbu państwa. Chodzi zwłaszcza o  kluczowe dla gospodarki PZU SA, PKN Orlen, PKO BP, KGHM.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież