Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

SLD na (powyborczych) mękach

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 22 listopada 2015 13:49

alt- Nie widać przesłanek dla kontynuacji Zjednoczonej Lewicy - to Joanna Senyszyn, wiceszefowa SLD. - Bez kombinacji z Palikotem mielibyśmy 2 posłów z Pomorza i ok. 30 w parlamencie - to Zbigniew Sowa, członek władz pomorskiego SLD. - Pomorski sojusz był za samodzielnym startem w wyborach - to Jerzy Śnieg, szef SLD na Pomorzu.Na powyborczym obrachunku zebrała się, przy solidnej frekwencji, Pomorska Wojewódzka Rada SLD. Mariusz Falkowski, sekretarz organizacji - ok. 1500 członków - opisał detaliczne wyniki wyborów. W okręgu 25 - listę otwierała Joanna Senyszyn, 13 158 głosów/3,08 proc. całości - kandydaci koalicji ZL uzyskali  28 168 głosów, czyli 6,59 proc. W okręgu 26 - listę otwierał Leszek Miller, 11 542 głosy/2,47 proc. - listę ZL wybrało 30 973 obywateli, co oznacza 6,64 proc. W sumie - za ZL na Pomorzu opowiedziało się 59 141 wyborców, czyli 6,61 proc. ogółu. W jednomandatowych wyborach do senatu najlepszy udział w wyborczym torcie wywalczył Jerzy Śnieg, którego na Powiślu poparło  19 621 wyborców czyli 28,34 proc., co ciekawe w rodzinnym Kwidzynie Jerzy Śnieg wygrał wybory, co może mieć znaczenie w perspektywie samorządowej. Andrzej Ceynowa i Wacław Kozłowski wygrali w swoich okręgach z kandydatami PSL, a Krzysztof Andruszkiewicz w Gdańsku zgromadził zauważalne politycznie poparcie 31 896 gdańszczan, co przełożyło się na 13,8 proc.Warto ten kapitał zauważyć, zauważono na posiedzeniu.

Uczestnicząca w obradach rady wiceszefowa SLD, Joanna Senyszyn, przypomniała, że podczas głosowania na Radzie Krajowej, była, podobnie jak Marek Formela, wśród 12 członków rady przeciwnych tworzeniu koalicji wyborczej z pozostałościami po partii Palikota. - Mamy teraz problemy polityczne, jesteśmy poza sejmem, mamy też z powodu niesolidności partnera perturbacje finansowe. Nie widzę powodu, by serio myśleć o kontynuacji Porozumienia Lewicy. Nasi partnerzy albo istnieją  symbolicznie, albo jak Zieloni czy PPS chcą iść własną drogą.

- Jesteśmy wyrozumiali dla tych, którzy wiodą SLD na manowce. Cztery kolejne kampanie prowadził Krzysztof Gawkowski. Ponieśliśmy cztery ciężkie porażki, a odpowiedzialny za nie sekretarz generalny nie rezygnuje, a nawet myśli o kolejnych funkcjach - mówił Zbigniew Sowa, członek rady z powiatu nowodworskiego. I przedstawił wyliczenia wyborcze SLD bez kosztownego mariażu z postpalikotowcami. - Mielibyśmy 2 posłów z Pomorza i około 30 w sejmie. Wszyscy koalicjanci łącznie dali nam 180 tysięcy głosów z 1 140 000 mając do dyspozycji kilkadziesiąt pierwszych i drugich miejsc na listach. Gdyby byli tam ludzie SLD też zdobyliby poparcie wyborcze.

Jerzy Śnieg, szef PRW SLD, przypomniał, że pomorska lewica opowiedziała się jednoznacznie za samodzielnym startem w wyborach i taką uchwałę przesłała do rady krajowej. W trzech gminach pomorskich: Gniewino, Choczewo i Koczała lewica uzyskała ponad 20 proc. poparcia. Najlepszy wynik powiatowy, ponad 10 proc. odnotowano w Słupsku, Człuchowie i Kwidzynie. Próg koalicyjny 8 proc. przekroczono w Malborku, Lęborku i powiecie słupskim. Gdańsk w stosunku do 2011 roku poprawił się o jeden proc. i uzyskał 6,01, a Gdynia straciła pół procenta i zebrała 6,76 proc.

Podczas posiedzenia wybrano 5 delegatów na grudniową konwencję partii, która rozstrzygnie o zmianach w statucie i odniesie się do kwestii przywództwa w SLD w związku z rezygnacją Leszka Millera. Po dogrywce, spośród 11 kandydatów, wybrano: Alinę Nastały, Joannę Wilińską, Franciszka Potulskiego, Mariusza Falkowskiego i Adama Kuczyńskiego.

(G)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież