Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

SLD na (powyborczych) mękach

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 22 listopada 2015 13:49

alt- Nie widać przesłanek dla kontynuacji Zjednoczonej Lewicy - to Joanna Senyszyn, wiceszefowa SLD. - Bez kombinacji z Palikotem mielibyśmy 2 posłów z Pomorza i ok. 30 w parlamencie - to Zbigniew Sowa, członek władz pomorskiego SLD. - Pomorski sojusz był za samodzielnym startem w wyborach - to Jerzy Śnieg, szef SLD na Pomorzu.Na powyborczym obrachunku zebrała się, przy solidnej frekwencji, Pomorska Wojewódzka Rada SLD. Mariusz Falkowski, sekretarz organizacji - ok. 1500 członków - opisał detaliczne wyniki wyborów. W okręgu 25 - listę otwierała Joanna Senyszyn, 13 158 głosów/3,08 proc. całości - kandydaci koalicji ZL uzyskali  28 168 głosów, czyli 6,59 proc. W okręgu 26 - listę otwierał Leszek Miller, 11 542 głosy/2,47 proc. - listę ZL wybrało 30 973 obywateli, co oznacza 6,64 proc. W sumie - za ZL na Pomorzu opowiedziało się 59 141 wyborców, czyli 6,61 proc. ogółu. W jednomandatowych wyborach do senatu najlepszy udział w wyborczym torcie wywalczył Jerzy Śnieg, którego na Powiślu poparło  19 621 wyborców czyli 28,34 proc., co ciekawe w rodzinnym Kwidzynie Jerzy Śnieg wygrał wybory, co może mieć znaczenie w perspektywie samorządowej. Andrzej Ceynowa i Wacław Kozłowski wygrali w swoich okręgach z kandydatami PSL, a Krzysztof Andruszkiewicz w Gdańsku zgromadził zauważalne politycznie poparcie 31 896 gdańszczan, co przełożyło się na 13,8 proc.Warto ten kapitał zauważyć, zauważono na posiedzeniu.

Uczestnicząca w obradach rady wiceszefowa SLD, Joanna Senyszyn, przypomniała, że podczas głosowania na Radzie Krajowej, była, podobnie jak Marek Formela, wśród 12 członków rady przeciwnych tworzeniu koalicji wyborczej z pozostałościami po partii Palikota. - Mamy teraz problemy polityczne, jesteśmy poza sejmem, mamy też z powodu niesolidności partnera perturbacje finansowe. Nie widzę powodu, by serio myśleć o kontynuacji Porozumienia Lewicy. Nasi partnerzy albo istnieją  symbolicznie, albo jak Zieloni czy PPS chcą iść własną drogą.

- Jesteśmy wyrozumiali dla tych, którzy wiodą SLD na manowce. Cztery kolejne kampanie prowadził Krzysztof Gawkowski. Ponieśliśmy cztery ciężkie porażki, a odpowiedzialny za nie sekretarz generalny nie rezygnuje, a nawet myśli o kolejnych funkcjach - mówił Zbigniew Sowa, członek rady z powiatu nowodworskiego. I przedstawił wyliczenia wyborcze SLD bez kosztownego mariażu z postpalikotowcami. - Mielibyśmy 2 posłów z Pomorza i około 30 w sejmie. Wszyscy koalicjanci łącznie dali nam 180 tysięcy głosów z 1 140 000 mając do dyspozycji kilkadziesiąt pierwszych i drugich miejsc na listach. Gdyby byli tam ludzie SLD też zdobyliby poparcie wyborcze.

Jerzy Śnieg, szef PRW SLD, przypomniał, że pomorska lewica opowiedziała się jednoznacznie za samodzielnym startem w wyborach i taką uchwałę przesłała do rady krajowej. W trzech gminach pomorskich: Gniewino, Choczewo i Koczała lewica uzyskała ponad 20 proc. poparcia. Najlepszy wynik powiatowy, ponad 10 proc. odnotowano w Słupsku, Człuchowie i Kwidzynie. Próg koalicyjny 8 proc. przekroczono w Malborku, Lęborku i powiecie słupskim. Gdańsk w stosunku do 2011 roku poprawił się o jeden proc. i uzyskał 6,01, a Gdynia straciła pół procenta i zebrała 6,76 proc.

Podczas posiedzenia wybrano 5 delegatów na grudniową konwencję partii, która rozstrzygnie o zmianach w statucie i odniesie się do kwestii przywództwa w SLD w związku z rezygnacją Leszka Millera. Po dogrywce, spośród 11 kandydatów, wybrano: Alinę Nastały, Joannę Wilińską, Franciszka Potulskiego, Mariusza Falkowskiego i Adama Kuczyńskiego.

(G)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież