Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

SLD na (powyborczych) mękach

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 22 listopada 2015 13:49

alt- Nie widać przesłanek dla kontynuacji Zjednoczonej Lewicy - to Joanna Senyszyn, wiceszefowa SLD. - Bez kombinacji z Palikotem mielibyśmy 2 posłów z Pomorza i ok. 30 w parlamencie - to Zbigniew Sowa, członek władz pomorskiego SLD. - Pomorski sojusz był za samodzielnym startem w wyborach - to Jerzy Śnieg, szef SLD na Pomorzu.Na powyborczym obrachunku zebrała się, przy solidnej frekwencji, Pomorska Wojewódzka Rada SLD. Mariusz Falkowski, sekretarz organizacji - ok. 1500 członków - opisał detaliczne wyniki wyborów. W okręgu 25 - listę otwierała Joanna Senyszyn, 13 158 głosów/3,08 proc. całości - kandydaci koalicji ZL uzyskali  28 168 głosów, czyli 6,59 proc. W okręgu 26 - listę otwierał Leszek Miller, 11 542 głosy/2,47 proc. - listę ZL wybrało 30 973 obywateli, co oznacza 6,64 proc. W sumie - za ZL na Pomorzu opowiedziało się 59 141 wyborców, czyli 6,61 proc. ogółu. W jednomandatowych wyborach do senatu najlepszy udział w wyborczym torcie wywalczył Jerzy Śnieg, którego na Powiślu poparło  19 621 wyborców czyli 28,34 proc., co ciekawe w rodzinnym Kwidzynie Jerzy Śnieg wygrał wybory, co może mieć znaczenie w perspektywie samorządowej. Andrzej Ceynowa i Wacław Kozłowski wygrali w swoich okręgach z kandydatami PSL, a Krzysztof Andruszkiewicz w Gdańsku zgromadził zauważalne politycznie poparcie 31 896 gdańszczan, co przełożyło się na 13,8 proc.Warto ten kapitał zauważyć, zauważono na posiedzeniu.

Uczestnicząca w obradach rady wiceszefowa SLD, Joanna Senyszyn, przypomniała, że podczas głosowania na Radzie Krajowej, była, podobnie jak Marek Formela, wśród 12 członków rady przeciwnych tworzeniu koalicji wyborczej z pozostałościami po partii Palikota. - Mamy teraz problemy polityczne, jesteśmy poza sejmem, mamy też z powodu niesolidności partnera perturbacje finansowe. Nie widzę powodu, by serio myśleć o kontynuacji Porozumienia Lewicy. Nasi partnerzy albo istnieją  symbolicznie, albo jak Zieloni czy PPS chcą iść własną drogą.

- Jesteśmy wyrozumiali dla tych, którzy wiodą SLD na manowce. Cztery kolejne kampanie prowadził Krzysztof Gawkowski. Ponieśliśmy cztery ciężkie porażki, a odpowiedzialny za nie sekretarz generalny nie rezygnuje, a nawet myśli o kolejnych funkcjach - mówił Zbigniew Sowa, członek rady z powiatu nowodworskiego. I przedstawił wyliczenia wyborcze SLD bez kosztownego mariażu z postpalikotowcami. - Mielibyśmy 2 posłów z Pomorza i około 30 w sejmie. Wszyscy koalicjanci łącznie dali nam 180 tysięcy głosów z 1 140 000 mając do dyspozycji kilkadziesiąt pierwszych i drugich miejsc na listach. Gdyby byli tam ludzie SLD też zdobyliby poparcie wyborcze.

Jerzy Śnieg, szef PRW SLD, przypomniał, że pomorska lewica opowiedziała się jednoznacznie za samodzielnym startem w wyborach i taką uchwałę przesłała do rady krajowej. W trzech gminach pomorskich: Gniewino, Choczewo i Koczała lewica uzyskała ponad 20 proc. poparcia. Najlepszy wynik powiatowy, ponad 10 proc. odnotowano w Słupsku, Człuchowie i Kwidzynie. Próg koalicyjny 8 proc. przekroczono w Malborku, Lęborku i powiecie słupskim. Gdańsk w stosunku do 2011 roku poprawił się o jeden proc. i uzyskał 6,01, a Gdynia straciła pół procenta i zebrała 6,76 proc.

Podczas posiedzenia wybrano 5 delegatów na grudniową konwencję partii, która rozstrzygnie o zmianach w statucie i odniesie się do kwestii przywództwa w SLD w związku z rezygnacją Leszka Millera. Po dogrywce, spośród 11 kandydatów, wybrano: Alinę Nastały, Joannę Wilińską, Franciszka Potulskiego, Mariusza Falkowskiego i Adama Kuczyńskiego.

(G)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież