Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Upamiętniono Jana Kwiatkowskiego

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 listopada 2015 22:43

Na budynku, w którym przed II wojną światową mieściła się Drukarnia Gdańska, obecnie siedziba PH Bysewo Sp. z o.o., odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana Kwiatkowskiego, drukarza, pisarza, wydawcą m.in. Gazety Gdańskiej i społecznika, polskiego patrioty oraz działacza społeczno-narodowego związanego z Gdańskiem w latach 1913-1941.Tablica upamiętniająca Jana Kwiatkowskiego, polskiego patriotę oraz działacza społeczno-narodowego w przedwojennym Gdańsku zawisła na budynku w którym przed II wojną światową mieściła się Drukarnia Gdańska. Na budynku stojącym przy Trakcie Św. Wojciecha widać jeszcze napis informujący o tym.


altaltSponsorem i inicjatorem tablicy jest PH Bysewo Sp. z o.o..
- W momencie gdy tu zafunkcjonowaliśmy zaczęliśmy śledzić historię tego budynku i tego miejsca - powiedział Krzysztof Michniewicz, właściciel PH Bysewo Sp. z o.o., do której należy budynek dawnej drukarni Kwiatkowskiego. - Trafiliśmy na przepiękną historię i przepiękną postać Jana Kwiatkowskiego. Później od faktu do faktu udało się dotrzeć do Pani Doroty, która jest prawnuczką Pana Jana i w ten sposób powstała wspólna inicjatywa ufundowania takiej tablicy. Najważniejsze jest to, że to miejsce jest historyczne i nosi ducha tego człowieka.


alt- To było bardzo emocjonalne wydarzenie - przyznała Dorota Nitka, prawnuczka Jana Kwiatkowskiego. - Dla mnie już pierwsze spotkanie z prezesem było emocjonalne jak się dowiedziałam, że osoba praktycznie nie związana z rodziną zaangażowała się tak mocno w upamiętnienie dziadka. To jest dla mnie i budujące i wzruszające przeżycie. Trudne do opisania.  Tablica to ślad, wskazanie co tutaj było. Dużo gdańszczan kojarzy budynek przy głównej ulicy z "Gazetą Gdańską". Nawet czasami pytano mnie gdzie tam były drukarnie. Ta tablica pokazuje jak to faktycznie wyglądało. Zaznaczenie śladu dziadka ma dla mnie bardzo duże znaczenie.


alt...Miałem zaszczyt pracować kiedyś w „Gazecie Gdańskiej”. Pracowałem krótko, bo zaledwie 5 miesięcy od 1 stycznia do 31 maja 1919 roku. … Właścicielem i administratorem ”Gazety Gdańskiej” był wtedy Jan Kwiatkowski. Byłem pełen podziwu dla energii, zaradności i pracowitości tego człowieka. Niemniej energiczna i pracowita była jego małżonka – Małgorzata. Prawie cała rodzina Kwiatkowskich pracowała w gazecie. … Tłumaczyłem głównie wiadomości z niemieckich gazet, porządkowałem je i oddawałem redaktorowi naczelnemu Henrykowi Wieczorkiewiczowi, kuzynowi Jana Kwiatkowskiego…

Wspomnienie Alfonsa Guzińskiego (II Liceum Ogólnokształcące w Tczewie) wygłoszone podczas sesji popularnonaukowej poświęconej 75-leciu powstania „Gazety Gdańskiej”, zorganizowanej 26 maja 1966 roku w Gdańsku.  Publikacja „Gazeta Gdańska 75 rocznica powstania”, ukazała się w 1968 roku nakładem Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Wojewódzkiego Zarządu Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich w Gdańsku.


Partnerami projektu były Fundacja Kulturalne Pomorze oraz Towarzystwo Przyjaciół Gdańska.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież