Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Upamiętniono Jana Kwiatkowskiego

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 listopada 2015 22:43

Na budynku, w którym przed II wojną światową mieściła się Drukarnia Gdańska, obecnie siedziba PH Bysewo Sp. z o.o., odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana Kwiatkowskiego, drukarza, pisarza, wydawcą m.in. Gazety Gdańskiej i społecznika, polskiego patrioty oraz działacza społeczno-narodowego związanego z Gdańskiem w latach 1913-1941.Tablica upamiętniająca Jana Kwiatkowskiego, polskiego patriotę oraz działacza społeczno-narodowego w przedwojennym Gdańsku zawisła na budynku w którym przed II wojną światową mieściła się Drukarnia Gdańska. Na budynku stojącym przy Trakcie Św. Wojciecha widać jeszcze napis informujący o tym.


altaltSponsorem i inicjatorem tablicy jest PH Bysewo Sp. z o.o..
- W momencie gdy tu zafunkcjonowaliśmy zaczęliśmy śledzić historię tego budynku i tego miejsca - powiedział Krzysztof Michniewicz, właściciel PH Bysewo Sp. z o.o., do której należy budynek dawnej drukarni Kwiatkowskiego. - Trafiliśmy na przepiękną historię i przepiękną postać Jana Kwiatkowskiego. Później od faktu do faktu udało się dotrzeć do Pani Doroty, która jest prawnuczką Pana Jana i w ten sposób powstała wspólna inicjatywa ufundowania takiej tablicy. Najważniejsze jest to, że to miejsce jest historyczne i nosi ducha tego człowieka.


alt- To było bardzo emocjonalne wydarzenie - przyznała Dorota Nitka, prawnuczka Jana Kwiatkowskiego. - Dla mnie już pierwsze spotkanie z prezesem było emocjonalne jak się dowiedziałam, że osoba praktycznie nie związana z rodziną zaangażowała się tak mocno w upamiętnienie dziadka. To jest dla mnie i budujące i wzruszające przeżycie. Trudne do opisania.  Tablica to ślad, wskazanie co tutaj było. Dużo gdańszczan kojarzy budynek przy głównej ulicy z "Gazetą Gdańską". Nawet czasami pytano mnie gdzie tam były drukarnie. Ta tablica pokazuje jak to faktycznie wyglądało. Zaznaczenie śladu dziadka ma dla mnie bardzo duże znaczenie.


alt...Miałem zaszczyt pracować kiedyś w „Gazecie Gdańskiej”. Pracowałem krótko, bo zaledwie 5 miesięcy od 1 stycznia do 31 maja 1919 roku. … Właścicielem i administratorem ”Gazety Gdańskiej” był wtedy Jan Kwiatkowski. Byłem pełen podziwu dla energii, zaradności i pracowitości tego człowieka. Niemniej energiczna i pracowita była jego małżonka – Małgorzata. Prawie cała rodzina Kwiatkowskich pracowała w gazecie. … Tłumaczyłem głównie wiadomości z niemieckich gazet, porządkowałem je i oddawałem redaktorowi naczelnemu Henrykowi Wieczorkiewiczowi, kuzynowi Jana Kwiatkowskiego…

Wspomnienie Alfonsa Guzińskiego (II Liceum Ogólnokształcące w Tczewie) wygłoszone podczas sesji popularnonaukowej poświęconej 75-leciu powstania „Gazety Gdańskiej”, zorganizowanej 26 maja 1966 roku w Gdańsku.  Publikacja „Gazeta Gdańska 75 rocznica powstania”, ukazała się w 1968 roku nakładem Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Wojewódzkiego Zarządu Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich w Gdańsku.


Partnerami projektu były Fundacja Kulturalne Pomorze oraz Towarzystwo Przyjaciół Gdańska.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież