E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Najście czy kontrola? - ciąg dalszy. Wiraże weterynarza

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 listopada 2015 18:22

Po powtórnej interwencji dziennikarza "Gazety Gdańskiej", dr Włodzimierz Przewoski, Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Gdańsku, dostosował się do wymogów prawa prasowego i odpowiedział na pytania redakcji. Z odpowiedzi nie wynika na jakiej podstawie prawnej przeprowadzono kontrolę biura handlowego AVIPOL w Redzie, ani dlaczego do kontroli 68-letniej księgowej spółki wezwano asystę policyjną. Politycy PiS są przekonani, że po zmianie wojewody, sytuacja w inspekcji weterynaryjnej szybko zostanie wyjaśniona...Wg dokumentów, które okazano redakcji "na prośbę Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dr n. wet. Włodzimierza Przewoskiego - po uprzednim TELEFONICZNYM a następnie pisemnym wniosku z 2.10" udzielono pomocy w przeprowadzeniu przez PWLW kontroli w prywatnej firmie - informuje wezwany w trybie dostępu do informacji publicznej kom. Andrzej Łosiński z komisariatu w Redzie. Do ochrony inspektorów PWLW, Mai Deyna i Macieja Draguna, przed niespodziewanym atakiem 68-letniej księgowej Gertrudy P., wydelegowano sierżanta Łukasza Kohnke i posterunkowego Rafała Kaczmarka. Policjanci... dali rade i spisali dane osobowe księgowej. Nikogo na posterunku nie zainteresowało, czy kontrola jest legalna...


W skardze do wojewody Ryszarda Stachurskiego, którą w związku z kontrolą?najściem? na firmę handlowa w Redzie skierował pełnomocnik spółki, czytamy, że działania inspektorów miały charakter nielegalny. Podjęto je wobec podmiotu, który nie podlega kompetencjom kontrolnym inspekcji weterynaryjnej, bez okazania jakiegokolwiek upoważnienia lub zlecenia kontroli przez inspektorów WIW, którzy nie mieli takiego prawa, nadto z zupełnie nieadekwatnym do sytuacji udziałem funkcjonariuszy policji.


Od września 2012 roku spółka AVIPOL zgodnie z decyzją 219/2012 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wejherowie została wykreślona z rejestru i nie posiada numeru weterynaryjnego. Stało się tak dlatego, że  na skutek zmiany siedziby, firma przestała prowadzić wylęg drobiu i nie ma fizycznego kontaktu z materiałem biologicznym, a jej działalność polega na prowadzeniu biura handlowego w jednym pokoju.


"Wedle inspektorów z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wejherowie, AVIPOL nie wymaga wpisu do rejestru podmiotów kontrolowanych przez inspekcję weterynaryjną, gdyż nie posiada zakładu wylęgu drobiu, nie posiada środków transportu służących do przewozu jaj czy piskląt, a jako pośrednik nie wymaga rejestracji, gdyż nie pośredniczy w obrocie zwierząt podlegających rejestracji", pisze do wojewody pełnomocnik spółki i wskazuje, że wykreślenie z rejestru nie nastąpiło z inicjatywy spółki.


Dr W. Przewoski odpowiadając redakcji podtrzymał pogląd, że przeprowadzona kontrola miała podstawy prawne i została zlecona przez jego zastępcę. Tymczasem z ustawy o inspekcji weterynaryjnej wynika, że kompetencje kontrolne instancji wojewódzkiej obejmują nadzór nad funkcjonowaniem powiatowych inspekcji weterynaryjnych. Kontrolę w AVIAPOLu mógłby  przeprowadzić lekarz powiatowy gdyby spółka była w jego rejestrze. I te jego działania mogłyby być dopiero przedmiotem oceny. Ustawa nie dopuszcza natomiast kontroli bez obecności lekarza powiatowego. I zapewne tylko z powodu naturalnej elegancji, bo przecież nie wstydu, dr W. Przewoski nie chwali się redakcji, że do obezwładnienia księgowej, kobiety w wieku emerytalnym, zawnioskował o posiłki policyjne.


Pismo pełnomocnika AVIPOLu z października b.r. wojewoda Stachurski wchłonął raczej bez przyjemności, nadawcy nie odpowiedział, a obowiązek ten scedowano na głównego lekarza kraju, który przed wyborami ze sprawą uporać się nie zdołał, a po wyborach zbierze myśli w okolicach przerwy bożonarodzeniowej, tak przynajmniej obiecuje.


Wrażenie, że PLW dr W. Przewoski, którego wcześniejsze działania stały się dla wojewody kanwą zawiadomienia do prokuratury i podjęcia przez nią dochodzenia, może po raz kolejny ocierać się o art.231, czyli nadużycie władzy, zostało wojewodzie Stachurskiemu zakomunikowane wprost. A także tło sporu, który ma klimat prywatnej wojny, jej podtekst ma charakter mało raczej chwalebny i jest przez prokuraturę szczegółowo sprawdzany.


Jak przypomina R. Stachurskiemu pełnomocnik Avipolu, Janusz Pieczkowski, "w końcu jest Pan osobą odpowiedzialną za prawidłową pracę administracji zespolonej w województwie pomorskim".


Odpowiedzialność tę wojewoda dźwiga chętnie i mimo że rząd ustawowo podał się do dymisji dzielnie czeka na swoje odwołanie. Jak mówią "GG" politycy PiS, Danuta Sikora i Andrzej Jaworski, wyjaśnienie i uspokojenie sytuacji w inspekcji weterynaryjnej to jedno z pierwszych zadań dla nowego przedstawiciela rządu na Pomorzu. Co ciekawe, w tej sprawie bezskutecznie domagali się też wyjaśnień politycy PO, Jerzy Borowczak i Kazimierz Klejna.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież