PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Najście czy kontrola? - ciąg dalszy. Wiraże weterynarza

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 listopada 2015 18:22

Po powtórnej interwencji dziennikarza "Gazety Gdańskiej", dr Włodzimierz Przewoski, Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Gdańsku, dostosował się do wymogów prawa prasowego i odpowiedział na pytania redakcji. Z odpowiedzi nie wynika na jakiej podstawie prawnej przeprowadzono kontrolę biura handlowego AVIPOL w Redzie, ani dlaczego do kontroli 68-letniej księgowej spółki wezwano asystę policyjną. Politycy PiS są przekonani, że po zmianie wojewody, sytuacja w inspekcji weterynaryjnej szybko zostanie wyjaśniona...Wg dokumentów, które okazano redakcji "na prośbę Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dr n. wet. Włodzimierza Przewoskiego - po uprzednim TELEFONICZNYM a następnie pisemnym wniosku z 2.10" udzielono pomocy w przeprowadzeniu przez PWLW kontroli w prywatnej firmie - informuje wezwany w trybie dostępu do informacji publicznej kom. Andrzej Łosiński z komisariatu w Redzie. Do ochrony inspektorów PWLW, Mai Deyna i Macieja Draguna, przed niespodziewanym atakiem 68-letniej księgowej Gertrudy P., wydelegowano sierżanta Łukasza Kohnke i posterunkowego Rafała Kaczmarka. Policjanci... dali rade i spisali dane osobowe księgowej. Nikogo na posterunku nie zainteresowało, czy kontrola jest legalna...


W skardze do wojewody Ryszarda Stachurskiego, którą w związku z kontrolą?najściem? na firmę handlowa w Redzie skierował pełnomocnik spółki, czytamy, że działania inspektorów miały charakter nielegalny. Podjęto je wobec podmiotu, który nie podlega kompetencjom kontrolnym inspekcji weterynaryjnej, bez okazania jakiegokolwiek upoważnienia lub zlecenia kontroli przez inspektorów WIW, którzy nie mieli takiego prawa, nadto z zupełnie nieadekwatnym do sytuacji udziałem funkcjonariuszy policji.


Od września 2012 roku spółka AVIPOL zgodnie z decyzją 219/2012 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wejherowie została wykreślona z rejestru i nie posiada numeru weterynaryjnego. Stało się tak dlatego, że  na skutek zmiany siedziby, firma przestała prowadzić wylęg drobiu i nie ma fizycznego kontaktu z materiałem biologicznym, a jej działalność polega na prowadzeniu biura handlowego w jednym pokoju.


"Wedle inspektorów z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wejherowie, AVIPOL nie wymaga wpisu do rejestru podmiotów kontrolowanych przez inspekcję weterynaryjną, gdyż nie posiada zakładu wylęgu drobiu, nie posiada środków transportu służących do przewozu jaj czy piskląt, a jako pośrednik nie wymaga rejestracji, gdyż nie pośredniczy w obrocie zwierząt podlegających rejestracji", pisze do wojewody pełnomocnik spółki i wskazuje, że wykreślenie z rejestru nie nastąpiło z inicjatywy spółki.


Dr W. Przewoski odpowiadając redakcji podtrzymał pogląd, że przeprowadzona kontrola miała podstawy prawne i została zlecona przez jego zastępcę. Tymczasem z ustawy o inspekcji weterynaryjnej wynika, że kompetencje kontrolne instancji wojewódzkiej obejmują nadzór nad funkcjonowaniem powiatowych inspekcji weterynaryjnych. Kontrolę w AVIAPOLu mógłby  przeprowadzić lekarz powiatowy gdyby spółka była w jego rejestrze. I te jego działania mogłyby być dopiero przedmiotem oceny. Ustawa nie dopuszcza natomiast kontroli bez obecności lekarza powiatowego. I zapewne tylko z powodu naturalnej elegancji, bo przecież nie wstydu, dr W. Przewoski nie chwali się redakcji, że do obezwładnienia księgowej, kobiety w wieku emerytalnym, zawnioskował o posiłki policyjne.


Pismo pełnomocnika AVIPOLu z października b.r. wojewoda Stachurski wchłonął raczej bez przyjemności, nadawcy nie odpowiedział, a obowiązek ten scedowano na głównego lekarza kraju, który przed wyborami ze sprawą uporać się nie zdołał, a po wyborach zbierze myśli w okolicach przerwy bożonarodzeniowej, tak przynajmniej obiecuje.


Wrażenie, że PLW dr W. Przewoski, którego wcześniejsze działania stały się dla wojewody kanwą zawiadomienia do prokuratury i podjęcia przez nią dochodzenia, może po raz kolejny ocierać się o art.231, czyli nadużycie władzy, zostało wojewodzie Stachurskiemu zakomunikowane wprost. A także tło sporu, który ma klimat prywatnej wojny, jej podtekst ma charakter mało raczej chwalebny i jest przez prokuraturę szczegółowo sprawdzany.


Jak przypomina R. Stachurskiemu pełnomocnik Avipolu, Janusz Pieczkowski, "w końcu jest Pan osobą odpowiedzialną za prawidłową pracę administracji zespolonej w województwie pomorskim".


Odpowiedzialność tę wojewoda dźwiga chętnie i mimo że rząd ustawowo podał się do dymisji dzielnie czeka na swoje odwołanie. Jak mówią "GG" politycy PiS, Danuta Sikora i Andrzej Jaworski, wyjaśnienie i uspokojenie sytuacji w inspekcji weterynaryjnej to jedno z pierwszych zadań dla nowego przedstawiciela rządu na Pomorzu. Co ciekawe, w tej sprawie bezskutecznie domagali się też wyjaśnień politycy PO, Jerzy Borowczak i Kazimierz Klejna.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież