Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie gesty (przed)sądowe?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 lutego 2021 21:05

Po raz kolejny manifestanci "udekorowali" budynek sądowy w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody. To ulubione miejsce rozmaitych spontanicznych zgromadzeń zwolenników Platformy Obywatelskiej. - To jest zawsze wyraz zaangażowania w trakcie akcji politycznych, którego w sądach absolutnie nie powinno być - komentuje dla "Gazety Gdańskiej" poseł Kazimierz Smoliński, prawnik, członek Krajowej Rady Sądownictwa.


W budynku w centrum Gdańska swoje siedziby mają sąd okręgowy i sąd rejonowy Gdańsk Południe, obok jest sąd apelacyjny i komenda miejska policji. W minioną sobotę po południu główne wejście do gmachu było upstrzone białymi i czerwonymi wstążkami, którymi obwiązano kraty na oknach, a nawet ozdobny, wysoko usytuowany portal nad drzwiami. Czyżby nikt ze straży ochrony obiektu nie zauważył happeningu, którego przeprowadzenie wymagało czasu i narzędzi?

alt


Zgodnie z regulaminem bezpieczeństwa i porządku zatwierdzonym przez władze sądu, na jego terenie oraz terenie przylegającym bez zgody prezesa, sędziego Rafała Terleckiego nie wolno prowadzić akcji agitacyjnych ani demonstracji. Za wykonywanie postanowień regulaminu odpowiedzialny jest dyrektor sądu, Zbigniew Lewandowski oraz podległa mu straż ochrony obiektu. Od piątkowego wieczoru nikt nic nie widział i nie słyszał? Trudno przecież zakładać, że prezes sądu w Gdańsku uprzywilejowuje jakąś grupę polityczną ekskluzywnym przyzwoleniem na wiec?


- Zaskakujący widok: budynek sądu udekorowany biało-czerwonymi wstążkami po wizycie tzw. strajku kobiet. Środowisko, które wobec wszystkich posługuje się wulgaryzmami i wyzwiskami, tym razem robi gest oznaczający sympatię. To miłe, ale tego nie wolno robić. Tymczasem wstążki wiszą sobie jakiś czas na budynku sądu, instytucji odpowiedzialnej za przestrzeganie prawa. A co, niech ludzie widzą, że się lubimy -my też wojujemy z rządem. Taki sobie język gestów - zauważa przewrotny kontekst zdarzenia poseł Janusz Śniadek (PiS).

alt


Czy prezesi sądów Rafał Terlecki i Tomasz Jabłoński, których sędziowie - Dorota Zabłudowska, Anna Brzoza, Urszula Malak, Julia Kuciel, Joanna Jurkiewicz - świetnie na tych przedprożach objętych regulaminem porządkowym odnajdują się w akcjach o charakterze politycznym, nadto nie przeszkadza im obecność polityków PO których sprawy są w nich rozpatrywane - mogliby rzeczywiście zezować do protestantów, by pokazywać rządzącym ich język zamiast własnego?
- To jest sytuacja, która nie powinna się nigdy wydarzyć, narusza powagę sądu, jego niezależność instytucjonalną, zarządzający sądem mają obowiązek nie dopuszczać do takich zdarzeń - podkreśla K. Smoliński.


A może po prostu prezes Rafał Terlecki dopuszcza zgodnie z kompetencjami do takich happeningów, skoro do nich regularnie dochodzi w jego progach? Nie drażnią też odpowiedzialnego za porządek w Gdańsku insp. Wojciecha Siwka, komendanta miejskiej policji, którego posterunkowi mają sto metrów do sądu.
(gg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież