E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańskie gesty (przed)sądowe?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 lutego 2021 21:05

Po raz kolejny manifestanci "udekorowali" budynek sądowy w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody. To ulubione miejsce rozmaitych spontanicznych zgromadzeń zwolenników Platformy Obywatelskiej. - To jest zawsze wyraz zaangażowania w trakcie akcji politycznych, którego w sądach absolutnie nie powinno być - komentuje dla "Gazety Gdańskiej" poseł Kazimierz Smoliński, prawnik, członek Krajowej Rady Sądownictwa.


W budynku w centrum Gdańska swoje siedziby mają sąd okręgowy i sąd rejonowy Gdańsk Południe, obok jest sąd apelacyjny i komenda miejska policji. W minioną sobotę po południu główne wejście do gmachu było upstrzone białymi i czerwonymi wstążkami, którymi obwiązano kraty na oknach, a nawet ozdobny, wysoko usytuowany portal nad drzwiami. Czyżby nikt ze straży ochrony obiektu nie zauważył happeningu, którego przeprowadzenie wymagało czasu i narzędzi?

alt


Zgodnie z regulaminem bezpieczeństwa i porządku zatwierdzonym przez władze sądu, na jego terenie oraz terenie przylegającym bez zgody prezesa, sędziego Rafała Terleckiego nie wolno prowadzić akcji agitacyjnych ani demonstracji. Za wykonywanie postanowień regulaminu odpowiedzialny jest dyrektor sądu, Zbigniew Lewandowski oraz podległa mu straż ochrony obiektu. Od piątkowego wieczoru nikt nic nie widział i nie słyszał? Trudno przecież zakładać, że prezes sądu w Gdańsku uprzywilejowuje jakąś grupę polityczną ekskluzywnym przyzwoleniem na wiec?


- Zaskakujący widok: budynek sądu udekorowany biało-czerwonymi wstążkami po wizycie tzw. strajku kobiet. Środowisko, które wobec wszystkich posługuje się wulgaryzmami i wyzwiskami, tym razem robi gest oznaczający sympatię. To miłe, ale tego nie wolno robić. Tymczasem wstążki wiszą sobie jakiś czas na budynku sądu, instytucji odpowiedzialnej za przestrzeganie prawa. A co, niech ludzie widzą, że się lubimy -my też wojujemy z rządem. Taki sobie język gestów - zauważa przewrotny kontekst zdarzenia poseł Janusz Śniadek (PiS).

alt


Czy prezesi sądów Rafał Terlecki i Tomasz Jabłoński, których sędziowie - Dorota Zabłudowska, Anna Brzoza, Urszula Malak, Julia Kuciel, Joanna Jurkiewicz - świetnie na tych przedprożach objętych regulaminem porządkowym odnajdują się w akcjach o charakterze politycznym, nadto nie przeszkadza im obecność polityków PO których sprawy są w nich rozpatrywane - mogliby rzeczywiście zezować do protestantów, by pokazywać rządzącym ich język zamiast własnego?
- To jest sytuacja, która nie powinna się nigdy wydarzyć, narusza powagę sądu, jego niezależność instytucjonalną, zarządzający sądem mają obowiązek nie dopuszczać do takich zdarzeń - podkreśla K. Smoliński.


A może po prostu prezes Rafał Terlecki dopuszcza zgodnie z kompetencjami do takich happeningów, skoro do nich regularnie dochodzi w jego progach? Nie drażnią też odpowiedzialnego za porządek w Gdańsku insp. Wojciecha Siwka, komendanta miejskiej policji, którego posterunkowi mają sto metrów do sądu.
(gg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież