Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Będzie apelacja w sprawie "afery sopockiej"

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 listopada 2015 08:29

altPrezydent Sopotu Jacek Karnowski cieszy się od miesiąca uniewinnieniem od zarzutów korupcyjnych. Jednak werdykt, który w procesie w sprawie "afery sopockiej" zapadł 16 października br. sprawy nie kończy. Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku złoży apelację od wyroku. Prokuratorzy zwrócili się do sądu o uzasadnienie werdyktu w tej głośnej sprawie.- Apelacja w sprawie sopockiej zostanie złożona z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością. Sąd musi najpierw sporządzić uzasadnienie tego wyroku. Po otrzymaniu przez prokuratora uzasadnienia będzie on miał czternaście dni na napisanie apelacji.   Uzasadnienie nie zostało jeszcze przesłane do prokuratury - poinformował nas prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Prokuratura, a dokładnie Wydział V do spraw Przestępczości zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku nie składa broni w tej prestiżowej - ze względu na osobę prezydenta Sopotu, jak i szerokie echa medialne, jakim się ona odbiła - sprawie.


Sąd powinien sporządzić uzasadnienie wyroku w ciągu 30 dni, a w sprawach szczególnie zawiłych termin ten może być przedłużony decyzją prezesa sądu.


Przypomnijmy, że Jacek Karnowski został uniewinniony od zarzutu przyjęcia dwóch łapówek, a w sprawie poświadczenia nieprawdy postępowanie zostało warunkowo umorzone na rok. Pozostali oskarżeni zostali uniewinnieni. 


Prokurator domagał się dla Jacka Karnowskiego kary półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, grzywny oraz zakazu pełnienia funkcji publicznych przez rok.

Według prokuratury Karnowski miał skorzystać z korzyści majątkowych (łapówek) od sopockiego dilera samochodowego w postaci napraw aut wycenionych na ponad 10 tys. zł oraz z prac ziemnych o wartości 2 tys. zł od miejscowego przedsiębiorcy. Prezydent miał też zarzut złożenia fałszywego oświadczenia w związku z przetargiem w Urzędzie Miejskim w Sopocie.

Oprócz Karnowskiego, na ławie oskarżonych zasiadali diler samochodowy Włodzimierz Groblewski (zgodził się na ujawnienie danych osobowych) oraz właściciel firmy budowlanej Marian D.

Proces rozpoczął się w 2014 r., po 6 latach śledztwa. Karnowski utrzymywał, że prokuratura działała w jego sprawie w sposób "tendencyjny", a on jest niewinny, zaś cała sprawa "była montowana na polityczne zamówienie".


Podobnie,  jako "prowokację wymierzona w  premiera Donalda Tuska", tłumaczył on pierwszy etap "afery", czyli głośną publikację dziennika "Rzeczpospolita" z lipca 2008 r. po zawiadomieniu złożonym przez sopockiego przedsiębiorcę Sławomira Julke. Twierdził on, że w marcu 2008 r. Karnowski zażądał od niego łapówki w postaci dwóch mieszkań za ułatwienie przebudowy strychu kamienicy.
Dowodem miała być m.in. kopia nagrania rozmowy z Karnowskim. Dyktafon, na którym znajdował się oryginał, został jednak zniszczony przez przedsiębiorcę.

Na początku Prokuratura Apelacyjna w akcie oskarżenie oskarżyła Karnowskiego o osiem czynów, w tym siedem natury korupcyjnej.
Sąd Rejonowy w Sopocie dwukrotnie przed procesem zwracał prokuraturze akta do uzupełnienia o dodatkowe opinie. Sąd zdecydował też o umorzeniu części zarzutów korupcyjnych, nie dopatrzywszy się przestępstwa.


Przed dwoma laty szczecińska Prokuratura Apelacyjna umorzyła wątek związany z rzekomą korupcyjną propozycją, jaką Karnowski miał złożyć przedsiębiorcy. Śledczy uznali, że zgromadzone dowody, w tym głównie kopia nagrania, nie pozwoliły na stwierdzenie, że doszło do przestępstwa.

Jacek Karnowski był prominentnym politykiem PO. Mimo, że po ujawnieniu w 2008 r. tzw. afery sopockiej Karnowski rozstał się z Platformą Obywatelską, nadal cieszył sie i cieszy poparciem jej polityków. Szczególnie wspierali go w kampanii w 2010 roku. Wówczas poparł go ostentacyjnie nawet Jerzy Buzek, wtedy przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Jacek Karnowski jest prezydentem kurortu od 1998 r.  

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież