Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kpina z nauki na UG

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 22 listopada 2015 17:30

W warunkach gospodarki rynkowej nawet takie instytucje jak uczelnie wyższe muszą liczyć się z rachunkiem ekonomicznym i wynajmują swoje sale w celach komercyjnych, czy jednak przystoi, aby w murach uczelni można było urządzać spotkania aż tak kontrowersyjne.
Pod koniec listopada przez dwa dni na Wydziale Nauk Społecznych gościć będą postaci, które w potępiają w czambuł osiągnięcia wielu pokoleń lekarzy, biologów czy chemików. Najpierw Jerzy Zięba podczas kilkunastogodzinnego, spotkania będzie udowadniał jak to spisek naukowców i firm farmaceutycznych przeszkadza ludziom w osiągnięciu pełni zdrowia a dzień później na scenę wystąpią specjaliści z Instytutu Świadomości Kwantowej. Co ciekawe ani pierwszy mówca, ani specjaliści od kwantów nie mają żadnego wykształcenia, ani medycznego, ani też z zakresu fizyki kwantowej.  Od 21 listopada za „przyjemność” uczestnictwa w obu tych spotkaniach trzeba będzie zapłacić 340 PLN.

Część środowiska naukowego Uniwersytetu Gdańskiego nie kryje oburzenia tym faktem. Przypomnijmy, ze to właśnie gdańska uczelnia jest polskim liderem w zakresie badań szeroko rozumianej biologii molekularnej i biotechnologii oraz fizyki kwantowej. To właśnie w Gdańskim ośrodku pracuje się nad nowoczesnymi szczepionkami, nowymi generacjami antybiotyków, czy nowymi terapiami antynowotworowymi. O sukcesach naukowców świadczą nagrody (dwa „polskie noble” dla fizyków kwantowych właśnie), a chociażby i to, że to właśnie do Gdańska przyjeżdżają po naukę przedstawiciele innych ośrodków naukowych nie tylko z Polski.

Tymczasem, śledząc tezy przedstawiane w publikacjach (żadna nie znajduje się na liście powszechnie uznawanych publikacji naukowych), na serwisach społecznościowych i portalach można dojść do wniosku, że setki tysięcy lekarzy to wręcz oprawcy. Można spotkać się z tezą, że zamiast przeszczepiać wątrobę po zatruciu grzybami (słynna walka o życie 6-letniego Tomka, który zjadł muchomora sromotnikowego) można było podać chłopcu witaminę C. Zresztą witamina C ma być cudownym lekiem na szereg innych chorób, w tym choroby nowotworowe czy chorobę popromienną o takim banale jak chore żeby nie wspominając. Oczywiście tezy nie są poparte żadnymi wiarygodnymi wynikami badań.  W Gdańsku tematami dyskusji mają być m.in. „Dlaczego złe oddychanie prowadzi do chorób przewlekłych a nawet do zawału serca?” Czy też „Dlaczego możliwe jest wyleczenie się siłą własnego umysłu i jak to zrobić”? Prelegent wieszczy też kres dotychczas znanej medycyny farmakologicznej.

Na ręce Rektora UG, prof. Bernarda Lammka skierowano list otwarty, w którym sygnatariusze apelują o cofnięcie zgody na organizację spotkań. Można w nim przeczytać m.in. „Pan Jerzy Zięba, nie będąc lekarzem, głosi koncepcje niezgodne ze stanem wiedzy w naukach o życiu, naukach medycznych i fizycznych, dawno skompromitowane teorie i podważa skuteczną profilaktykę zdrowotną (np. szczepienia). Wszystko to w oczywisty sposób promuje szkodliwe praktyki, które mogą odwodzić pacjentów od stosowania skutecznego leczenia chorób nowotworowych i innych niebezpiecznych schorzeń.


Zwracamy się z prośbą o wycofanie zgody na organizację tego wydarzenia na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Rozumiemy, że wynajmowanie pomieszczeń uniwersyteckich jest skutkiem strategicznego niedofinansowania nauki w Polsce, jednak cele komercyjne nie mogą przesłaniać misji Uniwersytetu, którą jest promocja wiedzy”.

Według uczelni tymczasem organizator spotkań wynajął salę na zasadach komercyjnych, w stanowisku przeczytać można m.in., że „Na UG nie wolno organizować spotkań propagujących działania niezgodne z prawem, godzących w demokratyczny porządek i zasadę legalizmu, a w okresie kampanii wyborczych – propagandowych, zagrażających politycznej bezstronności uczelni”.

Nad wszystkim można by przejść do porządku dziennego, im mniej mówi się o tych wątpliwej jakości spotkaniach tym lepiej - gdyby nie fakt, że spotkania takie niosą realne zagrożenie dla osób poważnie chorych czy dzieci, których rodzicom uroi się, że w szczepionkach mieszka szatan, a takie instytucje jak uczelnie powinny stać na straży rzetelnej wiedzy.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież