Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Strzelczyk: Adamowicz, człowiek renesansu

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 25 listopada 2015 21:35

Z Grzegorzem Strzelczykiem, szefem klubu radnych PIS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski- Budżet Gdańska skrojony na 2016 rok wydaje się zachowawczy. Czyżby rządząca piątą kadencję ekipa wyhamowała? Tym razem mniej pieniędzy trafi na inwestycji i mniej, bo tylko 120 milionów złotych, popłynie z Unii Europejskiej. Zapisano też stosunkowo niewielki, bo 23-milionowy deficyt. Choć też był on korygowany - w porównaniu z założeniami - o 20 milionów złotych...
Grzegorz Strzelczyk: Rzeczywiście budżet jest zachowawczy. Jego założenia są wynikiem żonglowania cyframi. W ubiegłym roku  wykazano papierową nadwyżkę budżetową za 2014 rok, która wyniosła ponad sto milionów złotych, bo nie zrealizowano na czas inwestycji,  Prezydent Gdańska chwalił się nawet plusem, czyli de facto niewykonaniem wydatków zapisanych w uchwale budżetowej na 2014 rok. Po prostu nie zostały zapłacone inwestycje, które powinny być zapłacone w 2014 roku.


- Wydatki budżetowe finansują bieżące funkcjonowanie i rozwój. Budżet jest najważniejszym planem finansowym samorządu, który ma obowiązek wykonać prezydent miasta...  
Grzegorz Strzelczyk: Prezydent Adamowicz i jego zespół ekonomistów i finansistów ma chyba problemy z zaplanowaniem właściwej wielkości dochodów i wydatków. O ile wygenerowane zostałyby dodatkowe dochody dzięki nie podnoszeniu opłat a inwencji urzędników (śmiech) to wówczas byłby to powód do zadowolenia. Budżet na 2016 rok nie jest inwestycyjny. Składa się z wydatków bieżących. Trudno więc nazwać go budżetem rozwoju. A przecież jesteśmy w drugim roku nowej perspektywy unijnej.


- Będzie to budżet, który kończy inwestycje realizowane z Unii Europejskiej z perspektywy 2007-2014, a co kolejną?
Grzegorz Strzelczyk: Ale na dobrą sprawę do dzisiaj nie wiadomo jakie programy inwestycyjne miasta mogą być zrealizowane z kilkuset miliardów złotych z unijnych dotacji. Nikt z urzędu nie ma, nie może przedstawić, tych danych.


- Przecież była pani premier Kopacz w kampanii wyborczej chwaliła się publicznie sprawnością swoją i urzędników w pozyskiwaniu i zagospodarowaniu unijnych funduszy, że to PO zadbała o pieniądze z nowej perspektywy unijnej...
Grzegorz Strzelczyk: Pytałem na komisji Wydział Programów Rozwojowych jakie ma dane i przesłanki do ustalania skali i poziomu inwestycji prowadzonych przy wsparciu środków unijnych. Odpowiedziano mi, że nie ma twardych danych, a te zaplanowane i zapisane w wieloletniej prognozie inwestycyjnej są tylko szacunkami urzędu miasta a nie są to twarde cyfry, którymi zapisane są realne projekty na lata 2015-30.


alt- Czyżby to symptom braku panowania nad finansami i zapisem tabelarycznym "winien" i "ma"? Szacunki nie stanowią budżetu...
Grzegorz Strzelczyk: Jest tak, że wiele inwestycji zapisanych w perspektywie budżetowej, tak jak wiele deklaracji Platformy Obywatelskiej, pozostaje w sferze zapowiedzi i planów. To ma odbicie w budżecie Gdańska. Nie ma konkretnych wydatków pod konkretne inwestycje z pieniędzy ze wspólnej kasy Unii Europejskiej, co przenosi się na samorząd. Unia nas szantażuje obcięciem funduszy. Szczególnie ostatnio. I to z ust jej najwyższych przedstawicieli. Stąd i ostrożność ministerstwa Infrastruktury i rozwoju w dysponowaniu funduszami.


- A'propos ministerstw i nowego rozdania z woli wyborców. Czy wkrótce nastąpią zmiany w spółkach z udziałem Skarbu Państwa? Chodzi zwłaszcza o kluczowe dla gospodarki PZU SA, PKN Orlen, KGHM a na Pomorzu o koncerny LOTOS i ENERGA?
Grzegorz Strzelczyk: Według zapowiedzi ministra Skarbu Państwa Dawida Jackiewicza dokona on w ciągu dwóch miesięcy przeglądu wszystkich spółek Skarbu Państwa. Po przeglądzie zapewne będą zmiany. Jeżeli chodzi o dwie duże spółki LOTOS i ENERGA to trudno uznać by LOTOS miał jakieś szczególne w ostatnich latach sukcesy ekonomiczne. Wprost przeciwnie. A w ostatniej fazie kampanii wyborczej na trzy dni przed wyborami prezes LOTOS-u pan Paweł Olechnowicz czynnie zaangażował się w kampanię i nawet wtórował Ewie Kopacz, która oczywiście nie omieszkała pochwalić się na Wybrzeżu terminalem gazoportu w Świnoujściu...


- Otwartym hucznie z jej udziałem, ale bez gazu...
Grzegorz Strzelczyk: Pan Olechnowicz z kolei wystąpił przed liderką PO i zaprezentował "nową ropę Lotosu wydobytą spod dna Bałtyku" z rzekomo nowego złoża Petrobalticu. Przypomnę, że pierwszą ropę z tego złoża wyeksploatowano w 2007 roku. Taki to był sukces PO i ustępującej władzy. Wpisanie się prezesa tak dużego przedsiębiorstwa  w kampanię wyborczą i to w taki sposób zostanie ocenione.


- Nie jest to zabawne. Ważne, strategiczne firmy biorą udział w zabawach władzy i tworzą dla nich dekoracje...
Grzegorz Strzelczyk: Ano nie jest zabawne. Teraz nie bez znaczenia będzie stworzenie Ministerstwa Energetyki i plany strategiczne, zabezpieczające bezpieczeństwo energetyczne kraju.


- Idzie zima. GPEC, należące do Stadtwerke Leipzig z lipskiego holdingu komunalnego LVV, pracuje i nas ogrzewa. Na czele rady nadzorczej gdańskiego przedsiębiorstwa od lat stoi prezydent Paweł Adamowicz, delegat dbający o interesy i wyniki tej firmy, a z drugiej strony, jako prezydent miasta,  powinien on spoglądać z należną troską na zawartość portfeli mieszkańców...
Grzegorz Strzelczyk: W umowie sprzedaży GPEC, który został nabyty przez Stadtwerke Leipzig, był zapis, że Urząd Miasta Gdańska deleguje przedstawiciela prezydenta miasta do rady nadzorczej.


- Czyli przedstawiciel oddelegowany przez prezydenta miasta, bo to prezydent deleguje w takich przypadkach?
Grzegorz Strzelczyk: Należałoby wnosić, z tego aktu prawnego jakim jest umowa sprzedaży, że pan prezydent sam się oddelegował do rady nadzorczej.


- Widocznie uznał swoją fachowość...
Grzegorz Strzelczyk: Jak już wszyscy zapewne wiemy pan prezydent Adamowicz jest człowiekiem renesansu i w obszarze jego zainteresowań zawodowych są przeróżne obszary życia w tym zarządzanie spółkami ciepłowniczymi wchodzi w zakres tychże zainteresowań.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież