Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Strzelczyk: Adamowicz, człowiek renesansu

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
środa, 25 listopada 2015 21:35

Z Grzegorzem Strzelczykiem, szefem klubu radnych PIS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski- Budżet Gdańska skrojony na 2016 rok wydaje się zachowawczy. Czyżby rządząca piątą kadencję ekipa wyhamowała? Tym razem mniej pieniędzy trafi na inwestycji i mniej, bo tylko 120 milionów złotych, popłynie z Unii Europejskiej. Zapisano też stosunkowo niewielki, bo 23-milionowy deficyt. Choć też był on korygowany - w porównaniu z założeniami - o 20 milionów złotych...
Grzegorz Strzelczyk: Rzeczywiście budżet jest zachowawczy. Jego założenia są wynikiem żonglowania cyframi. W ubiegłym roku  wykazano papierową nadwyżkę budżetową za 2014 rok, która wyniosła ponad sto milionów złotych, bo nie zrealizowano na czas inwestycji,  Prezydent Gdańska chwalił się nawet plusem, czyli de facto niewykonaniem wydatków zapisanych w uchwale budżetowej na 2014 rok. Po prostu nie zostały zapłacone inwestycje, które powinny być zapłacone w 2014 roku.


- Wydatki budżetowe finansują bieżące funkcjonowanie i rozwój. Budżet jest najważniejszym planem finansowym samorządu, który ma obowiązek wykonać prezydent miasta...  
Grzegorz Strzelczyk: Prezydent Adamowicz i jego zespół ekonomistów i finansistów ma chyba problemy z zaplanowaniem właściwej wielkości dochodów i wydatków. O ile wygenerowane zostałyby dodatkowe dochody dzięki nie podnoszeniu opłat a inwencji urzędników (śmiech) to wówczas byłby to powód do zadowolenia. Budżet na 2016 rok nie jest inwestycyjny. Składa się z wydatków bieżących. Trudno więc nazwać go budżetem rozwoju. A przecież jesteśmy w drugim roku nowej perspektywy unijnej.


- Będzie to budżet, który kończy inwestycje realizowane z Unii Europejskiej z perspektywy 2007-2014, a co kolejną?
Grzegorz Strzelczyk: Ale na dobrą sprawę do dzisiaj nie wiadomo jakie programy inwestycyjne miasta mogą być zrealizowane z kilkuset miliardów złotych z unijnych dotacji. Nikt z urzędu nie ma, nie może przedstawić, tych danych.


- Przecież była pani premier Kopacz w kampanii wyborczej chwaliła się publicznie sprawnością swoją i urzędników w pozyskiwaniu i zagospodarowaniu unijnych funduszy, że to PO zadbała o pieniądze z nowej perspektywy unijnej...
Grzegorz Strzelczyk: Pytałem na komisji Wydział Programów Rozwojowych jakie ma dane i przesłanki do ustalania skali i poziomu inwestycji prowadzonych przy wsparciu środków unijnych. Odpowiedziano mi, że nie ma twardych danych, a te zaplanowane i zapisane w wieloletniej prognozie inwestycyjnej są tylko szacunkami urzędu miasta a nie są to twarde cyfry, którymi zapisane są realne projekty na lata 2015-30.


alt- Czyżby to symptom braku panowania nad finansami i zapisem tabelarycznym "winien" i "ma"? Szacunki nie stanowią budżetu...
Grzegorz Strzelczyk: Jest tak, że wiele inwestycji zapisanych w perspektywie budżetowej, tak jak wiele deklaracji Platformy Obywatelskiej, pozostaje w sferze zapowiedzi i planów. To ma odbicie w budżecie Gdańska. Nie ma konkretnych wydatków pod konkretne inwestycje z pieniędzy ze wspólnej kasy Unii Europejskiej, co przenosi się na samorząd. Unia nas szantażuje obcięciem funduszy. Szczególnie ostatnio. I to z ust jej najwyższych przedstawicieli. Stąd i ostrożność ministerstwa Infrastruktury i rozwoju w dysponowaniu funduszami.


- A'propos ministerstw i nowego rozdania z woli wyborców. Czy wkrótce nastąpią zmiany w spółkach z udziałem Skarbu Państwa? Chodzi zwłaszcza o kluczowe dla gospodarki PZU SA, PKN Orlen, KGHM a na Pomorzu o koncerny LOTOS i ENERGA?
Grzegorz Strzelczyk: Według zapowiedzi ministra Skarbu Państwa Dawida Jackiewicza dokona on w ciągu dwóch miesięcy przeglądu wszystkich spółek Skarbu Państwa. Po przeglądzie zapewne będą zmiany. Jeżeli chodzi o dwie duże spółki LOTOS i ENERGA to trudno uznać by LOTOS miał jakieś szczególne w ostatnich latach sukcesy ekonomiczne. Wprost przeciwnie. A w ostatniej fazie kampanii wyborczej na trzy dni przed wyborami prezes LOTOS-u pan Paweł Olechnowicz czynnie zaangażował się w kampanię i nawet wtórował Ewie Kopacz, która oczywiście nie omieszkała pochwalić się na Wybrzeżu terminalem gazoportu w Świnoujściu...


- Otwartym hucznie z jej udziałem, ale bez gazu...
Grzegorz Strzelczyk: Pan Olechnowicz z kolei wystąpił przed liderką PO i zaprezentował "nową ropę Lotosu wydobytą spod dna Bałtyku" z rzekomo nowego złoża Petrobalticu. Przypomnę, że pierwszą ropę z tego złoża wyeksploatowano w 2007 roku. Taki to był sukces PO i ustępującej władzy. Wpisanie się prezesa tak dużego przedsiębiorstwa  w kampanię wyborczą i to w taki sposób zostanie ocenione.


- Nie jest to zabawne. Ważne, strategiczne firmy biorą udział w zabawach władzy i tworzą dla nich dekoracje...
Grzegorz Strzelczyk: Ano nie jest zabawne. Teraz nie bez znaczenia będzie stworzenie Ministerstwa Energetyki i plany strategiczne, zabezpieczające bezpieczeństwo energetyczne kraju.


- Idzie zima. GPEC, należące do Stadtwerke Leipzig z lipskiego holdingu komunalnego LVV, pracuje i nas ogrzewa. Na czele rady nadzorczej gdańskiego przedsiębiorstwa od lat stoi prezydent Paweł Adamowicz, delegat dbający o interesy i wyniki tej firmy, a z drugiej strony, jako prezydent miasta,  powinien on spoglądać z należną troską na zawartość portfeli mieszkańców...
Grzegorz Strzelczyk: W umowie sprzedaży GPEC, który został nabyty przez Stadtwerke Leipzig, był zapis, że Urząd Miasta Gdańska deleguje przedstawiciela prezydenta miasta do rady nadzorczej.


- Czyli przedstawiciel oddelegowany przez prezydenta miasta, bo to prezydent deleguje w takich przypadkach?
Grzegorz Strzelczyk: Należałoby wnosić, z tego aktu prawnego jakim jest umowa sprzedaży, że pan prezydent sam się oddelegował do rady nadzorczej.


- Widocznie uznał swoją fachowość...
Grzegorz Strzelczyk: Jak już wszyscy zapewne wiemy pan prezydent Adamowicz jest człowiekiem renesansu i w obszarze jego zainteresowań zawodowych są przeróżne obszary życia w tym zarządzanie spółkami ciepłowniczymi wchodzi w zakres tychże zainteresowań.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież