Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Większość gmin nierzetelnie wypełnia sprawozdania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 listopada 2013 13:11

Na 123 gminy województwa pomorskiego, które złożyły sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2012 r. stwierdzono, że 115 jest sporządzona w sposób nierzetelny i wymagają one poprawienia. Sprawozdania  zawierały liczne błędy, a poziomy recyklingu zostały obliczone w sposób niezgodny z obowiązującymi rozporządzeniami.


Zaledwie 8 sprawozdań zostało uznane za poprawne przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. I dlatego wezwano wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast do sporządzenia i przedłożenia korekty sprawozdań. W efekcie część gmin poprawiała i składała sprawozdania dwu, a nawet trzykrotnie.


We wrześniu 2013 r. pomorski urząd marszałkowski przy współudziale inspektorów WIOŚ przeprowadził dla pracowników gmin szkolenie dotyczące prawidłowego sposobu wypełniania sprawozdań, obliczania poziomów oraz sankcji karnych przewidzianych ustawą.


Jak informuje Barbara Gdaniec-Rohde, rzecznik prasowy pomorskiego WIOŚ, według danych zawartych w sprawozdaniach z 2012 roku, poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, nie osiągnęło 26 gmin (tj. około 21 proc. gmin w województwie). Poziomu recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów budowlanych i rozbiórkowych nie osiągnęło 45 gmin (ok. 36,6 proc. gmin w województwie). Poziomu ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania nie osiągnęło 66 gmin (ok. 54 proc. gmin w województwie).


altW okresie od 16 lipca 2013 roku, w ramach ogólnokrajowego cyklu kontrolnego w zakresie przestrzegania przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, do kontroli wytypowano 10 proc. gmin w województwie pomorskim. Na 123 gminy województwa pomorskiego, inspektorzy skontrolowali 13. Najczęściej występujące nieprawidłowości stwierdzone w trakcie kontroli, to: w 7 gminach nie osiągnięto wymaganych w 2012 roku poziomów recyklingu, w 3 gminach nie zorganizowano przetargów na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. W kilku gminach nie dostosowano zapisów uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości do wprowadzonych ustawą z dnia 25 stycznia 2013 r. zmian dających możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną oraz obligujących radę gminy do określenia warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.


Stwierdzono brak spójności pomiędzy zapisami uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach oraz uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami, w zakresie częstotliwości odbioru odpadów. Występuje też niezgodność stanu rzeczywistego z zapisami uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Zgodnie z regulaminem odpady opakowaniowe o charakterze surowcowym, powinny być zbierane w lokalnych punktach selektywnej zbiórki, tzw. dzwonach. Natomiast w rzeczywistości w 2/3 utworzonych punktów brak jest pojemników na papier. Brak jest także udostępnienia na stronie internetowej gminy wszystkich wymaganych w tym zakresie informacji.


W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami podjęto działania pokontrolne, min. gminom, w których wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie zorganizował przetargu wymierzono administracyjne kary pieniężne w wysokości 50 000 zł każda. Gminy te, to Brusy, Hel oraz gmina Sopot. Od decyzji gminy złożyły odwołania do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.


altGminnej jednostce organizacyjnej w Sopocie zostanie wymierzona kara za nieterminowe złożenie sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za pierwszy kwartał.

Po terminie ustawowym przekazano 6 sprawozdań do WIOŚ oraz 5 do UMWP. W związku z tym zostały wymierzone administracyjne kary pieniężne w łącznej kwocie 3900 zł.


Podsumowując, w przypadku 95 proc. gmin sprawozdania złożono terminowo z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2012 r., przy czym zaledwie 7 proc. gmin sporządziło je w sposób poprawny. Znaczna część gmin nie osiągnęła wymaganych poziomów.
Sytuacja powinna ulec poprawie wraz z przejęciem z dniem 1 lipca 2013 r. obowiązku gospodarowania odpadami przez gminy. Problemy jednakże wystąpią w gminach, znajdujących się w regionach gdzie nie zostały zakończone budowy regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych tzw. (RIPOK-ów). W przypadku takich gmin odpady w 2013 r. kierowano do wskazanych w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami instalacji zastępczych, tj. na składowiska.


Ponadto problem z osiągnięciem poziomu ograniczenia masy odpadów biodegradowalnych występuje w przypadku gmin ze znacznym przyrostem liczby mieszkańców w stosunku do 1995 roku, a co za tym idzie zwiększeniem masy wytwarzanych odpadów.

Co istotne ku przestrodze, że w 2014 roku za nieosiągnięcie poziomów recyklingu wymierzane będą administracyjne kary pieniężne.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież