Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Raport o stanie jezior pomorskich

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 27 listopada 2013 22:32

Hydrografia województwa pomorskiego charakteryzuje się jedną z najwyższych „jeziornością" w kraju. Ze względu na duże znaczenie przyrodnicze, gospodarcze i turystyczne, badania jakości wód jeziornych i ocena ich stanu stanowią ważny element w Wojewódzkim Programie Państwowego Monitoringu Środowiska.


W latach 2010-2012 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, jak informuje jego rzecznik prasowy Barbara Gdaniec-Rohde,  przeprowadził badania 44 jezior o zróżnicowanych warunkach morfometrycznych, hydrograficznych i zlewniowych. Najliczniejszą grupę, bo aż 31 stanowiły zbiorniki o znacznej podatności wód na degradację.


alt



Stan ekologiczny oceniono w 37 jeziorach. Do jezior o stanie ekologicznym najbardziej zbliżonym do naturalnego (stan bardzo dobry) zaliczono 7 jezior: Boruja Duża, Choczewskie, Kiedrowickie, Kosobudno, Mausz Duży, Ostrowite, Trzebielsk. Dobry stan ekologiczny prezentowało 11 jezior: Brodno Wielkie, Głębokie (Pietrzykowskie Duże), Gwiazdy, Jasień Południowy i Jasień Północny, Jeleń, Końskie, Kucki, Obłęskie (Obłęże), Skąpe, Wdzydze Południowe.


Badania ww. jezior wykazały, że dobry i bardzo dobry stan elementów biologicznych znalazł potwierdzenie w dobrej jakości parametrów fizykochemicznych. Stan ekologiczny bardzo dobry i dobry reprezentowany był głównie przez jeziora głębokie, natomiast stan umiarkowany był charakterystyczny dla jezior płytkich.


alt


Umiarkowany stan ekologiczny stwierdzono w 15 jeziorach: Bobięcińskie Wielkie, Charzykowskie, Człuchowskie Urzędowe, Dzierzgoń, Godziszewskie, Hutowe, Kałębie, Kruszyńskie, Łebsko, Polaszkowskie, Przywidzkie Wielkie, Raduńskie, Skotawsko Wielkie, Sumińskie i Węgorzyno. W przypadku 7 jezior, charakteryzujących się bardzo dobrym i dobrym stanem biologicznym, stan ekologiczny został obniżony do umiarkowanego z uwagi na ponadnormatywne wartości stężeń wskaźników fizykochemicznych, głównie azotu i fosforu ogólnego oraz przez występujące w okresie lata złe warunki tlenowe. W pozostałych 8 stwierdzono umiarkowany stan biologiczny, a jakość wskaźników fizykochemicznych wskazywała na stan poniżej dobrego.


Słaby stan ekologiczny stwierdzono w 2 jeziorach: Laska i Szczytno, zły stan ekologiczny przypisano dwóm akwenom: Dąbrówka i Tuchomskie. W jeziorach o słabym i złym stanie ekologicznym elementami decydującymi była zarówno niska klasa elementów biologicznych, jak i elementów fizykochemicznych.


alt



Jeziora, które osiągnęły umiarkowany, słaby lub zły stan ekologiczny oraz zły stan chemiczny, a więc ogólnie zły stan wód oraz jeziora, które nie spełniały określonych norm dla obszarów chronionych, uznano za zagrożone niespełnieniem wymogów Ramowej Dyrektywy Wodnej, podstawowego narzędzia polityki wodnej krajów członkowskich Unii Europejskiej.


Niespełnienie określonych norm środowiskowych jest często związane z wieloletnimi zaniedbaniami w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, odprowadzaniem nieczyszczonych lub tylko podczyszczonych ścieków bezpośrednio do wód jeziornych, z niekontrolowanymi spływami powierzchniowymi z terenów upraw rolnych, oraz masowo rozwijającą się w ostatnich latach  rekreacją.


alt


Należy zwrócić uwagę, że na pogorszenie stanu wód jezior mają wpływ przede wszystkim zrzuty zanieczyszczeń ze źródeł punktowych i obszarowych, presja turystyczna, w tym nielegalna zabudowa i uprawianie sportów wodnych, nadmierne stosowanie nawozów fosforowych i azotowych, zmiana stosunków wodnych prowadząca do obniżania poziomu wód gruntowych i zmiany cech siedlisk przyrodniczych zależnych od wody, nieracjonalna gospodarka wodna, nieprawidłowa gospodarka rybacka, erozja gleb, w szczególności wodna powierzchniowa i powietrzna, zaniedbania w zakresie wyposażenia w infrastrukturę ochrony środowiska.


Kumulatywny charakter zbiorników jeziornych, charakterystyczny dla wód stojących sposób funkcjonowania ekosystemów powodują, że są one praktycznie pozbawione zdolności samooczyszczania. Dlatego, też, konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zgodnej z wymogami ochrony środowiska gospodarki w zlewniach jezior, ze szczególnie ostrożnym wykorzystaniem zbiorników na potrzeby turystyki i rekreacji.


alt



Badania stanu czystości jezior prowadzone są przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska cyklicznie w odstępach trzyletnich, zgodnie z wymogami UE. Jest to okres czasu wystarczający do uchwycenia zmian zachodzących w zbiornikach. Dla każdego z badanych jezior przeprowadza się równocześnie analizę stanu i zmian zachodzących w zlewni. Istnieje baza zawierająca zestaw informacji o zagospodarowaniu zlewni, rodzaju presji wywieranych na zbiornik itp., która jest uaktualniana i rozszerzana.


Szczegółowe wyniki badań dostępne są w WIOŚ, oceny jezior publikowane są co roku na stronie internetowej WIOŚ, aktualne w rozdziale Stan wód powierzchniowych stojących w Raporcie o stanie środowiska w województwie pomorskim za rok 2012. Jednocześnie Raport o stanie środowiska został przekazany wójtom, burmistrzom, prezydentom i starostom, tak aby mogli oni podejmować działania w ramach ich kompetencji.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież