Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Raport o stanie jezior pomorskich

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 27 listopada 2013 22:32

Hydrografia województwa pomorskiego charakteryzuje się jedną z najwyższych „jeziornością" w kraju. Ze względu na duże znaczenie przyrodnicze, gospodarcze i turystyczne, badania jakości wód jeziornych i ocena ich stanu stanowią ważny element w Wojewódzkim Programie Państwowego Monitoringu Środowiska.


W latach 2010-2012 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, jak informuje jego rzecznik prasowy Barbara Gdaniec-Rohde,  przeprowadził badania 44 jezior o zróżnicowanych warunkach morfometrycznych, hydrograficznych i zlewniowych. Najliczniejszą grupę, bo aż 31 stanowiły zbiorniki o znacznej podatności wód na degradację.


altStan ekologiczny oceniono w 37 jeziorach. Do jezior o stanie ekologicznym najbardziej zbliżonym do naturalnego (stan bardzo dobry) zaliczono 7 jezior: Boruja Duża, Choczewskie, Kiedrowickie, Kosobudno, Mausz Duży, Ostrowite, Trzebielsk. Dobry stan ekologiczny prezentowało 11 jezior: Brodno Wielkie, Głębokie (Pietrzykowskie Duże), Gwiazdy, Jasień Południowy i Jasień Północny, Jeleń, Końskie, Kucki, Obłęskie (Obłęże), Skąpe, Wdzydze Południowe.


Badania ww. jezior wykazały, że dobry i bardzo dobry stan elementów biologicznych znalazł potwierdzenie w dobrej jakości parametrów fizykochemicznych. Stan ekologiczny bardzo dobry i dobry reprezentowany był głównie przez jeziora głębokie, natomiast stan umiarkowany był charakterystyczny dla jezior płytkich.


alt


Umiarkowany stan ekologiczny stwierdzono w 15 jeziorach: Bobięcińskie Wielkie, Charzykowskie, Człuchowskie Urzędowe, Dzierzgoń, Godziszewskie, Hutowe, Kałębie, Kruszyńskie, Łebsko, Polaszkowskie, Przywidzkie Wielkie, Raduńskie, Skotawsko Wielkie, Sumińskie i Węgorzyno. W przypadku 7 jezior, charakteryzujących się bardzo dobrym i dobrym stanem biologicznym, stan ekologiczny został obniżony do umiarkowanego z uwagi na ponadnormatywne wartości stężeń wskaźników fizykochemicznych, głównie azotu i fosforu ogólnego oraz przez występujące w okresie lata złe warunki tlenowe. W pozostałych 8 stwierdzono umiarkowany stan biologiczny, a jakość wskaźników fizykochemicznych wskazywała na stan poniżej dobrego.


Słaby stan ekologiczny stwierdzono w 2 jeziorach: Laska i Szczytno, zły stan ekologiczny przypisano dwóm akwenom: Dąbrówka i Tuchomskie. W jeziorach o słabym i złym stanie ekologicznym elementami decydującymi była zarówno niska klasa elementów biologicznych, jak i elementów fizykochemicznych.


altJeziora, które osiągnęły umiarkowany, słaby lub zły stan ekologiczny oraz zły stan chemiczny, a więc ogólnie zły stan wód oraz jeziora, które nie spełniały określonych norm dla obszarów chronionych, uznano za zagrożone niespełnieniem wymogów Ramowej Dyrektywy Wodnej, podstawowego narzędzia polityki wodnej krajów członkowskich Unii Europejskiej.


Niespełnienie określonych norm środowiskowych jest często związane z wieloletnimi zaniedbaniami w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, odprowadzaniem nieczyszczonych lub tylko podczyszczonych ścieków bezpośrednio do wód jeziornych, z niekontrolowanymi spływami powierzchniowymi z terenów upraw rolnych, oraz masowo rozwijającą się w ostatnich latach  rekreacją.


alt


Należy zwrócić uwagę, że na pogorszenie stanu wód jezior mają wpływ przede wszystkim zrzuty zanieczyszczeń ze źródeł punktowych i obszarowych, presja turystyczna, w tym nielegalna zabudowa i uprawianie sportów wodnych, nadmierne stosowanie nawozów fosforowych i azotowych, zmiana stosunków wodnych prowadząca do obniżania poziomu wód gruntowych i zmiany cech siedlisk przyrodniczych zależnych od wody, nieracjonalna gospodarka wodna, nieprawidłowa gospodarka rybacka, erozja gleb, w szczególności wodna powierzchniowa i powietrzna, zaniedbania w zakresie wyposażenia w infrastrukturę ochrony środowiska.


Kumulatywny charakter zbiorników jeziornych, charakterystyczny dla wód stojących sposób funkcjonowania ekosystemów powodują, że są one praktycznie pozbawione zdolności samooczyszczania. Dlatego, też, konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zgodnej z wymogami ochrony środowiska gospodarki w zlewniach jezior, ze szczególnie ostrożnym wykorzystaniem zbiorników na potrzeby turystyki i rekreacji.


altBadania stanu czystości jezior prowadzone są przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska cyklicznie w odstępach trzyletnich, zgodnie z wymogami UE. Jest to okres czasu wystarczający do uchwycenia zmian zachodzących w zbiornikach. Dla każdego z badanych jezior przeprowadza się równocześnie analizę stanu i zmian zachodzących w zlewni. Istnieje baza zawierająca zestaw informacji o zagospodarowaniu zlewni, rodzaju presji wywieranych na zbiornik itp., która jest uaktualniana i rozszerzana.


Szczegółowe wyniki badań dostępne są w WIOŚ, oceny jezior publikowane są co roku na stronie internetowej WIOŚ, aktualne w rozdziale Stan wód powierzchniowych stojących w Raporcie o stanie środowiska w województwie pomorskim za rok 2012. Jednocześnie Raport o stanie środowiska został przekazany wójtom, burmistrzom, prezydentom i starostom, tak aby mogli oni podejmować działania w ramach ich kompetencji.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież