Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Raport o stanie jezior pomorskich

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 27 listopada 2013 22:32

Hydrografia województwa pomorskiego charakteryzuje się jedną z najwyższych „jeziornością" w kraju. Ze względu na duże znaczenie przyrodnicze, gospodarcze i turystyczne, badania jakości wód jeziornych i ocena ich stanu stanowią ważny element w Wojewódzkim Programie Państwowego Monitoringu Środowiska.


W latach 2010-2012 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, jak informuje jego rzecznik prasowy Barbara Gdaniec-Rohde,  przeprowadził badania 44 jezior o zróżnicowanych warunkach morfometrycznych, hydrograficznych i zlewniowych. Najliczniejszą grupę, bo aż 31 stanowiły zbiorniki o znacznej podatności wód na degradację.


altStan ekologiczny oceniono w 37 jeziorach. Do jezior o stanie ekologicznym najbardziej zbliżonym do naturalnego (stan bardzo dobry) zaliczono 7 jezior: Boruja Duża, Choczewskie, Kiedrowickie, Kosobudno, Mausz Duży, Ostrowite, Trzebielsk. Dobry stan ekologiczny prezentowało 11 jezior: Brodno Wielkie, Głębokie (Pietrzykowskie Duże), Gwiazdy, Jasień Południowy i Jasień Północny, Jeleń, Końskie, Kucki, Obłęskie (Obłęże), Skąpe, Wdzydze Południowe.


Badania ww. jezior wykazały, że dobry i bardzo dobry stan elementów biologicznych znalazł potwierdzenie w dobrej jakości parametrów fizykochemicznych. Stan ekologiczny bardzo dobry i dobry reprezentowany był głównie przez jeziora głębokie, natomiast stan umiarkowany był charakterystyczny dla jezior płytkich.


alt


Umiarkowany stan ekologiczny stwierdzono w 15 jeziorach: Bobięcińskie Wielkie, Charzykowskie, Człuchowskie Urzędowe, Dzierzgoń, Godziszewskie, Hutowe, Kałębie, Kruszyńskie, Łebsko, Polaszkowskie, Przywidzkie Wielkie, Raduńskie, Skotawsko Wielkie, Sumińskie i Węgorzyno. W przypadku 7 jezior, charakteryzujących się bardzo dobrym i dobrym stanem biologicznym, stan ekologiczny został obniżony do umiarkowanego z uwagi na ponadnormatywne wartości stężeń wskaźników fizykochemicznych, głównie azotu i fosforu ogólnego oraz przez występujące w okresie lata złe warunki tlenowe. W pozostałych 8 stwierdzono umiarkowany stan biologiczny, a jakość wskaźników fizykochemicznych wskazywała na stan poniżej dobrego.


Słaby stan ekologiczny stwierdzono w 2 jeziorach: Laska i Szczytno, zły stan ekologiczny przypisano dwóm akwenom: Dąbrówka i Tuchomskie. W jeziorach o słabym i złym stanie ekologicznym elementami decydującymi była zarówno niska klasa elementów biologicznych, jak i elementów fizykochemicznych.


altJeziora, które osiągnęły umiarkowany, słaby lub zły stan ekologiczny oraz zły stan chemiczny, a więc ogólnie zły stan wód oraz jeziora, które nie spełniały określonych norm dla obszarów chronionych, uznano za zagrożone niespełnieniem wymogów Ramowej Dyrektywy Wodnej, podstawowego narzędzia polityki wodnej krajów członkowskich Unii Europejskiej.


Niespełnienie określonych norm środowiskowych jest często związane z wieloletnimi zaniedbaniami w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, odprowadzaniem nieczyszczonych lub tylko podczyszczonych ścieków bezpośrednio do wód jeziornych, z niekontrolowanymi spływami powierzchniowymi z terenów upraw rolnych, oraz masowo rozwijającą się w ostatnich latach  rekreacją.


alt


Należy zwrócić uwagę, że na pogorszenie stanu wód jezior mają wpływ przede wszystkim zrzuty zanieczyszczeń ze źródeł punktowych i obszarowych, presja turystyczna, w tym nielegalna zabudowa i uprawianie sportów wodnych, nadmierne stosowanie nawozów fosforowych i azotowych, zmiana stosunków wodnych prowadząca do obniżania poziomu wód gruntowych i zmiany cech siedlisk przyrodniczych zależnych od wody, nieracjonalna gospodarka wodna, nieprawidłowa gospodarka rybacka, erozja gleb, w szczególności wodna powierzchniowa i powietrzna, zaniedbania w zakresie wyposażenia w infrastrukturę ochrony środowiska.


Kumulatywny charakter zbiorników jeziornych, charakterystyczny dla wód stojących sposób funkcjonowania ekosystemów powodują, że są one praktycznie pozbawione zdolności samooczyszczania. Dlatego, też, konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zgodnej z wymogami ochrony środowiska gospodarki w zlewniach jezior, ze szczególnie ostrożnym wykorzystaniem zbiorników na potrzeby turystyki i rekreacji.


altBadania stanu czystości jezior prowadzone są przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska cyklicznie w odstępach trzyletnich, zgodnie z wymogami UE. Jest to okres czasu wystarczający do uchwycenia zmian zachodzących w zbiornikach. Dla każdego z badanych jezior przeprowadza się równocześnie analizę stanu i zmian zachodzących w zlewni. Istnieje baza zawierająca zestaw informacji o zagospodarowaniu zlewni, rodzaju presji wywieranych na zbiornik itp., która jest uaktualniana i rozszerzana.


Szczegółowe wyniki badań dostępne są w WIOŚ, oceny jezior publikowane są co roku na stronie internetowej WIOŚ, aktualne w rozdziale Stan wód powierzchniowych stojących w Raporcie o stanie środowiska w województwie pomorskim za rok 2012. Jednocześnie Raport o stanie środowiska został przekazany wójtom, burmistrzom, prezydentom i starostom, tak aby mogli oni podejmować działania w ramach ich kompetencji.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież