100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stowarzysznie "Godność" przedstawiło projekt ławeczki upamiętniającej księdza Bogdanowicza

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 czerwca 2023 09:22

Stowarzyszenie "Godność" przedstawiło projekt ławeczki upamiętniającej ks. Inf. Stanisława Bogdanowicza i Marszałka Macieja Płażyńskiego oraz wystosowało list do Komisji Kultury Rady Miasta Gdańsk w tej sprawie.Komisja Kultury
Rady Miasta Gdańska
Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie „Godność”, po niedawnym poświęceniu placu im. Ks. Infułata Stanisława Bogdanowicza, zwróciło się do Rady Miasta Gdańska, aby w tym właśnie miejscu umieścić jeszcze upamiętnienie osoby tego wybitnego gdańszczanina, w postaci sympatycznej "ławeczki”. Mieliby na niej „zasiąść”: Ksiądz Infułat oraz Jego „rozmówca”, również zasłużony dla Gdańska, Marszałek Maciej Płażyński. Dla naszego Stowarzyszenia obaj byli przyjaciółmi i przewodnikami w działalności, którą od lat – każdy z osobna czy jako organizacja - prowadzimy. Teraz pragniemy powrócić do tego tematu, i stąd właśnie nasze pismo.

alt


Ksiądz Bogdanowicz był wybitnym kapłanem, i obywatelem – ofiarnym w pracy kapłańskiej jako proboszcz Bazyliki Mariackiej, przez 36 lat przywracającym jej świetność, odważnym w niesieniu pomocy i wspieraniu ruchu „Solidarności”. Był też, podobnie jak wielu członków „Godności”, więźniem politycznym okresu PRL. (Za zasługi dla Bazyliki oraz naszego miasta wystąpiliśmy o Jego odznaczenie i nadanie Mu tytułu Honorowego Obywatela Gdańska). Z kolei Maciej Płażyński, w stanie wojennym związany z niezależnym ruchem studenckim, a następnie współorganizator spółdzielni „Świetlik” wspierającej bezrobotnych opozycjonistów i byłych więźniów politycznych – to znaczący polityk i działacz społeczno-gospodarczy okresu transformacji, znany współtwórca przemian demokratycznych na Pomorzu po 1989 roku. Był m.in. wojewodą pomorskim, gdańskim posłem, marszałkiem Sejmu.

Proponując ich upamiętnienie w owej, tak popularnej dziś formie, bardzo dobrze przyjmowanej przez mieszkańców wielu miast, nie wyłączając także Trójmiasta, chcemy przybliżyć pamięć o obu naszych bohaterach zarówno gdańszczanom, zwłaszcza młodszej generacji, jak i rzeszom turystów, którzy odwiedzają nasz gród. Życiorysy obu to zarazem kawałek najnowszej historii Gdańska oraz Polski, o której przewodnicy prowadzący wycieczki przez plac Ks. Stanisława Bogdanowicza będą mogli zawsze napomknąć. A z zwiedzą historyczną u młodzieży, jak wiadomo, nie jest najlepiej…

Zastanawiając się nad powyższą ideą, pozwoliliśmy sobie zapytać o zdanie dwóch artystów, panów Bogusława Szycika i Stanisława Milewskiego (tych samych, którzy stworzyli pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana). Powstał więc projekt, który pragniemy Wysokiej Komisji przedstawić do rozważenia, co niniejszym czynimy (w załączeniu). Jest on już po konsultacji z rodzinami Księdza Bogdanowicza i Marszałka Płażyńskiego, które zaakceptowały jego kształt i przesłanie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że przyjęcie gotowej już koncepcji pozwoliłoby odstąpić od ogłoszenia konkursu, co obniżyłoby koszty całości oraz skróciłoby czas realizacji.

Bardzo prosimy o poważne potraktowanie naszej propozycji. Oczywiście, Stowarzyszenie oraz twórcy gotowi jesteśmy do ewentualnych rozmów i konsultacji uszczegóławiających. Sprawa jest na tyle ważna, że - pomimo gorącego politycznego okresu - powinniśmy ją zgodnie zrealizować. Tak, jak wspólnie i gremialnie uczestniczyliśmy niedawno w otwarciu placu imienia Księdza Bogdanowicza. W dniu 26.10.2023 roku minie 6 rocznica Jego śmierci, byłaby to dobra data na odsłonięcie i poświęcenie naszej „ławeczki”. A przy wykorzystaniu pracy, jaką już wykonano, termin ten mógłby być realny.

Z wyrazami szacunku
Czesław Nowak
prezes Stowarzyszenia „Godność”

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież