Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stowarzysznie "Godność" przedstawiło projekt ławeczki upamiętniającej księdza Bogdanowicza

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 czerwca 2023 09:22

Stowarzyszenie "Godność" przedstawiło projekt ławeczki upamiętniającej ks. Inf. Stanisława Bogdanowicza i Marszałka Macieja Płażyńskiego oraz wystosowało list do Komisji Kultury Rady Miasta Gdańsk w tej sprawie.Komisja Kultury
Rady Miasta Gdańska
Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie „Godność”, po niedawnym poświęceniu placu im. Ks. Infułata Stanisława Bogdanowicza, zwróciło się do Rady Miasta Gdańska, aby w tym właśnie miejscu umieścić jeszcze upamiętnienie osoby tego wybitnego gdańszczanina, w postaci sympatycznej "ławeczki”. Mieliby na niej „zasiąść”: Ksiądz Infułat oraz Jego „rozmówca”, również zasłużony dla Gdańska, Marszałek Maciej Płażyński. Dla naszego Stowarzyszenia obaj byli przyjaciółmi i przewodnikami w działalności, którą od lat – każdy z osobna czy jako organizacja - prowadzimy. Teraz pragniemy powrócić do tego tematu, i stąd właśnie nasze pismo.

alt


Ksiądz Bogdanowicz był wybitnym kapłanem, i obywatelem – ofiarnym w pracy kapłańskiej jako proboszcz Bazyliki Mariackiej, przez 36 lat przywracającym jej świetność, odważnym w niesieniu pomocy i wspieraniu ruchu „Solidarności”. Był też, podobnie jak wielu członków „Godności”, więźniem politycznym okresu PRL. (Za zasługi dla Bazyliki oraz naszego miasta wystąpiliśmy o Jego odznaczenie i nadanie Mu tytułu Honorowego Obywatela Gdańska). Z kolei Maciej Płażyński, w stanie wojennym związany z niezależnym ruchem studenckim, a następnie współorganizator spółdzielni „Świetlik” wspierającej bezrobotnych opozycjonistów i byłych więźniów politycznych – to znaczący polityk i działacz społeczno-gospodarczy okresu transformacji, znany współtwórca przemian demokratycznych na Pomorzu po 1989 roku. Był m.in. wojewodą pomorskim, gdańskim posłem, marszałkiem Sejmu.

Proponując ich upamiętnienie w owej, tak popularnej dziś formie, bardzo dobrze przyjmowanej przez mieszkańców wielu miast, nie wyłączając także Trójmiasta, chcemy przybliżyć pamięć o obu naszych bohaterach zarówno gdańszczanom, zwłaszcza młodszej generacji, jak i rzeszom turystów, którzy odwiedzają nasz gród. Życiorysy obu to zarazem kawałek najnowszej historii Gdańska oraz Polski, o której przewodnicy prowadzący wycieczki przez plac Ks. Stanisława Bogdanowicza będą mogli zawsze napomknąć. A z zwiedzą historyczną u młodzieży, jak wiadomo, nie jest najlepiej…

Zastanawiając się nad powyższą ideą, pozwoliliśmy sobie zapytać o zdanie dwóch artystów, panów Bogusława Szycika i Stanisława Milewskiego (tych samych, którzy stworzyli pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana). Powstał więc projekt, który pragniemy Wysokiej Komisji przedstawić do rozważenia, co niniejszym czynimy (w załączeniu). Jest on już po konsultacji z rodzinami Księdza Bogdanowicza i Marszałka Płażyńskiego, które zaakceptowały jego kształt i przesłanie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że przyjęcie gotowej już koncepcji pozwoliłoby odstąpić od ogłoszenia konkursu, co obniżyłoby koszty całości oraz skróciłoby czas realizacji.

Bardzo prosimy o poważne potraktowanie naszej propozycji. Oczywiście, Stowarzyszenie oraz twórcy gotowi jesteśmy do ewentualnych rozmów i konsultacji uszczegóławiających. Sprawa jest na tyle ważna, że - pomimo gorącego politycznego okresu - powinniśmy ją zgodnie zrealizować. Tak, jak wspólnie i gremialnie uczestniczyliśmy niedawno w otwarciu placu imienia Księdza Bogdanowicza. W dniu 26.10.2023 roku minie 6 rocznica Jego śmierci, byłaby to dobra data na odsłonięcie i poświęcenie naszej „ławeczki”. A przy wykorzystaniu pracy, jaką już wykonano, termin ten mógłby być realny.

Z wyrazami szacunku
Czesław Nowak
prezes Stowarzyszenia „Godność”

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież