Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk zdał drugi egzamin meczowy - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 15 czerwca 2012 15:34

Gdańsk zdał egzamin jako gospodarz drugiego meczu eliminacyjnego UEFA Euro 2012 Hiszpania - Irlandia.


PRZED MECZEM HISZPANIA-IRLANDIA


W czwartek, 14.06 na gdańskim lotnisku wylądowało 116 samolotów, na pokładach których przyleciało do Gdańska około 3 tys. kibiców. Bilety na mecz kupiło 10 tysięcy Irlandczyków i ponad 6 tysięcy Hiszpanów. Tego dnia pierwszy samolot dotknął kołami gdańskiego pasa startowego już o 3 w nocy. Na jego pokładzie była reprezentacja Niemiec wracająca ze zwycięskiego meczu na Ukrainie z Holandią (2:1). W ciągu dnia przyleciało jeszcze 50 samolotów czarterowych związanych bezpośrednio z EURO, z czego 23 to samoloty duże.


Pracownicy polskiej kolei także mieli wiele dodatkowej pracy, ponieważ sprzedano 7651 biletów. Do Gdańska przyjechały dodatkowe specjalne pociągi EURO z Poznania, Warszawy i Szczecina.


altW czwartek spokoju i bezpieczeństwa kibiców pilnowało blisko 1,5 tysiąca funkcjonariuszy policji (w tym około 200 antyterrorystów), blisko 350 strażaków oraz około 100 strażników miejskich.


altPo doświadczeniach poprzedniego meczu Hiszpanii z Włochami, koordynatorzy wolontariatu wprowadzili zmiany w funkcjonowaniu grup ochotników. I tak: zwiększono o 25 osób  grupę wolontariuszy pracujących bezpośrednio przy stadionie. Ochotnicy pomagali też policji kierować potokiem ludzkim na wjeździe przed tzw. Czerwonym Mostem w ciągu ul. Uczniowskiej. Nowością było też stanowisko wolontariackie na skrzyżowaniu ulic Swojskiej i Marynarki Polskiej – wolontariusze  mieli w rękach przenośne drogowskazy ułatwiające dojście kibiców do kolejki SKM, do tramwaju i na campingi. Dodatkowe osoby stanęły również przy Węźle Kliniczna we Wrzeszczu oraz na Głównym Mieście. Jeden z namiotów w kształcie piłek ustawionych na Targu Węglowym przekształcony został w punkt informacyjny. Można w nim pobrać materiały informacyjne i promocyjne oraz uzyskać odpowiedzi na pytania związane z organizacją turnieju przez miasto gospodarza Gdańsk.


altW różnych częściach Trójmiasta gromadziło się coraz więcej kibiców Irlandii ubranych na zielono i Hiszpanii ubranych na czerwono. Szacuje się, że łącznie tylko w Gdańsku było 30 tys. kibiców. Okupowali oni głównie Targ Węglowy, ulicę Długą i Długi Targ.


altDla Irlandczyków głównym miejscem zbornym służącym do wspólnego śpiewania i wznoszenia przyjaznych okrzyków były przedproża Dworu Artusa. W Gdańsku obłożenie hoteli osiągnęło ponad 90 proc. Wszystkie miejsca w hotelach, nawet tych najdroższych, zostały zarezerwowane. Pozostałe miejsca, to pojedyncze pokoje w obiektach niekategoryzowanych.


Według najnowszych danych, ceny noclegów spadły (w porównaniu z cenami podyktowanymi przez hotelarzy w trakcie meczu Hiszpania-Włochy) nawet o około 20 proc. Według statystyk - Irlandczycy częściej, niż Włosi i Hiszpanie wybrali noclegi w obiektach kategoryzowanych. Cena miejsc waha się od 32 zł za miejsce w domku campingowym do 1730 złotych w 5* hotelu/osoba/doba.


Gdańsk zdał też egzamin po zakończeniu meczu Holandia - Irlandia (4:0). Zarząd Transportu Miejskiego niezwłocznie podstawił na przystanek SKM Stadion Expo 4 składy pociągów SKM mieszczące łącznie 6 tys. pasażerów. 20 składów tramwajowych mieszczących 4 tys. osób czekało na Pętli Kliniczna, a 15 autobusów przegubowych mogących zabrać ponad 2 tys. osób podstawiono na Pętli Kochanowskiego. Wszystko po to, by w momencie zakończenia meczu jak najwięcej osób mogło skorzystać sprawnie z komunikacji miejskiej.


Po pierwszych odwozach kolejki jeździły wahadłowo co kilkanaście minut, a tramwaje i autobusy co kilka minut, do momentu, aż wszyscy opuścili teren wokół stadionu.


Czwartkowy mecz Hiszpania-Irlandia na stadionie oglądało blisko 39 tys. kibiców, a w gdańskiej Strefie Kibica mecz obserwowało w szczytowym momencie 6,5 tys. osób. Spotkanie zakończyło się po 92 minutach gry. O godzinie 22:55 ostatni kibice opuścili stadion.


Dla świętujących po meczu w centrum miasta i Strefie Kibica uruchomiono dodatkowo kursy komunikacji miejskiej. Linie tramwajowe 2, 3 i 6 funkcjonowały do godz. 02:30. Kursy były realizowane z częstotliwością co 20 minut. Ze zwiększoną częstotliwością funkcjonowały także autobusowe linie nocne.


Już w trakcie trwania meczu, zaraz po tym jak kibice z centrum miasta przemieścili się na stadion, do pracy przystąpiły ekipy porządkowe. Pracowały one przez całą noc. W sumie miasto porządkuje ok. 200 osób.


altJak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie PL.2012 wśród gości, którzy przyjechali do Polski 89 proc. kibiców po zakończeniu Euro 2012 chciałoby wrócić do Gdańska.Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz AmerskiRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież