Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk zdał drugi egzamin meczowy - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 15 czerwca 2012 15:34

Gdańsk zdał egzamin jako gospodarz drugiego meczu eliminacyjnego UEFA Euro 2012 Hiszpania - Irlandia.


PRZED MECZEM HISZPANIA-IRLANDIA


W czwartek, 14.06 na gdańskim lotnisku wylądowało 116 samolotów, na pokładach których przyleciało do Gdańska około 3 tys. kibiców. Bilety na mecz kupiło 10 tysięcy Irlandczyków i ponad 6 tysięcy Hiszpanów. Tego dnia pierwszy samolot dotknął kołami gdańskiego pasa startowego już o 3 w nocy. Na jego pokładzie była reprezentacja Niemiec wracająca ze zwycięskiego meczu na Ukrainie z Holandią (2:1). W ciągu dnia przyleciało jeszcze 50 samolotów czarterowych związanych bezpośrednio z EURO, z czego 23 to samoloty duże.


Pracownicy polskiej kolei także mieli wiele dodatkowej pracy, ponieważ sprzedano 7651 biletów. Do Gdańska przyjechały dodatkowe specjalne pociągi EURO z Poznania, Warszawy i Szczecina.


altW czwartek spokoju i bezpieczeństwa kibiców pilnowało blisko 1,5 tysiąca funkcjonariuszy policji (w tym około 200 antyterrorystów), blisko 350 strażaków oraz około 100 strażników miejskich.


altPo doświadczeniach poprzedniego meczu Hiszpanii z Włochami, koordynatorzy wolontariatu wprowadzili zmiany w funkcjonowaniu grup ochotników. I tak: zwiększono o 25 osób  grupę wolontariuszy pracujących bezpośrednio przy stadionie. Ochotnicy pomagali też policji kierować potokiem ludzkim na wjeździe przed tzw. Czerwonym Mostem w ciągu ul. Uczniowskiej. Nowością było też stanowisko wolontariackie na skrzyżowaniu ulic Swojskiej i Marynarki Polskiej – wolontariusze  mieli w rękach przenośne drogowskazy ułatwiające dojście kibiców do kolejki SKM, do tramwaju i na campingi. Dodatkowe osoby stanęły również przy Węźle Kliniczna we Wrzeszczu oraz na Głównym Mieście. Jeden z namiotów w kształcie piłek ustawionych na Targu Węglowym przekształcony został w punkt informacyjny. Można w nim pobrać materiały informacyjne i promocyjne oraz uzyskać odpowiedzi na pytania związane z organizacją turnieju przez miasto gospodarza Gdańsk.


altW różnych częściach Trójmiasta gromadziło się coraz więcej kibiców Irlandii ubranych na zielono i Hiszpanii ubranych na czerwono. Szacuje się, że łącznie tylko w Gdańsku było 30 tys. kibiców. Okupowali oni głównie Targ Węglowy, ulicę Długą i Długi Targ.


altDla Irlandczyków głównym miejscem zbornym służącym do wspólnego śpiewania i wznoszenia przyjaznych okrzyków były przedproża Dworu Artusa. W Gdańsku obłożenie hoteli osiągnęło ponad 90 proc. Wszystkie miejsca w hotelach, nawet tych najdroższych, zostały zarezerwowane. Pozostałe miejsca, to pojedyncze pokoje w obiektach niekategoryzowanych.


Według najnowszych danych, ceny noclegów spadły (w porównaniu z cenami podyktowanymi przez hotelarzy w trakcie meczu Hiszpania-Włochy) nawet o około 20 proc. Według statystyk - Irlandczycy częściej, niż Włosi i Hiszpanie wybrali noclegi w obiektach kategoryzowanych. Cena miejsc waha się od 32 zł za miejsce w domku campingowym do 1730 złotych w 5* hotelu/osoba/doba.


Gdańsk zdał też egzamin po zakończeniu meczu Holandia - Irlandia (4:0). Zarząd Transportu Miejskiego niezwłocznie podstawił na przystanek SKM Stadion Expo 4 składy pociągów SKM mieszczące łącznie 6 tys. pasażerów. 20 składów tramwajowych mieszczących 4 tys. osób czekało na Pętli Kliniczna, a 15 autobusów przegubowych mogących zabrać ponad 2 tys. osób podstawiono na Pętli Kochanowskiego. Wszystko po to, by w momencie zakończenia meczu jak najwięcej osób mogło skorzystać sprawnie z komunikacji miejskiej.


Po pierwszych odwozach kolejki jeździły wahadłowo co kilkanaście minut, a tramwaje i autobusy co kilka minut, do momentu, aż wszyscy opuścili teren wokół stadionu.


Czwartkowy mecz Hiszpania-Irlandia na stadionie oglądało blisko 39 tys. kibiców, a w gdańskiej Strefie Kibica mecz obserwowało w szczytowym momencie 6,5 tys. osób. Spotkanie zakończyło się po 92 minutach gry. O godzinie 22:55 ostatni kibice opuścili stadion.


Dla świętujących po meczu w centrum miasta i Strefie Kibica uruchomiono dodatkowo kursy komunikacji miejskiej. Linie tramwajowe 2, 3 i 6 funkcjonowały do godz. 02:30. Kursy były realizowane z częstotliwością co 20 minut. Ze zwiększoną częstotliwością funkcjonowały także autobusowe linie nocne.


Już w trakcie trwania meczu, zaraz po tym jak kibice z centrum miasta przemieścili się na stadion, do pracy przystąpiły ekipy porządkowe. Pracowały one przez całą noc. W sumie miasto porządkuje ok. 200 osób.


altJak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie PL.2012 wśród gości, którzy przyjechali do Polski 89 proc. kibiców po zakończeniu Euro 2012 chciałoby wrócić do Gdańska.Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz AmerskiRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież