Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po futbolowej euforii – kac zadłużenia

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 czerwca 2012 12:19

Na razie Gdańsk żyje EURO 2012. Nikt nie pyta o wymierne efekty mistrzostw i cicho pobrzmiewają głosy zaniepokojenia o stan miejskiej kasy, kontynuację budowy nowej trasy Słowackiego po upadku Hydrobudowy, czy perspektywę likwidacji ponad dwudziestu szkół. Na najbliższej sesji głosowane będzie absolutorium dla zarządu prezydenta Pawła Adamowicza. Polityczna arytmetyka zwycięży i rządząca miastem PO nie zdobędzie się na rewoltę. - Gdańsk jakoś sobie  z tym długiem radził. Głównie dzięki pieniądzom unijnym. Rodzi się jednak pytanie o efektywność wykorzystania funduszy. Budujemy drogo, najdrożej w Europie, w myśl zasady zastaw się a pokaż się. Czekamy po mistrzostwach na rachunek z tej rozrzutności. W 2013 roku tych pieniędzy będzie o wiele mniej. Umowy zaś są podpisane. Do tego minister finansów Jacek Rostowski przykręcił kurek samorządom. Sytuacja gmin będzie dramatyczna – uważa Wiesław Kamiński, szef opozycyjnego klubu PiS w gdańskiej radzie.


Absolutorium dla prezydenta Adamowicza będzie głosowane 28 czerwca. Na razie nie ma jednak opracowania analizującego wykonanie budżetu. Radni nie mają więc pełnego obrazu stanu miejskiej kasy. Będą więc skazani na własne wnioski i przemyślenia.
- Zaniechania zarządu, kierowanego od 14 lat przez tego samego prezydenta, który już się wypalił, widać choćby w sferze edukacji. Skandalem było powierzenie zarządu nad gdańskim stadionem prywatnej spółce Lechia Operator. Jakie były przesłanki tych decyzji, która obarczyła gdańszczan długiem wygenerowanym przez nieudolny zarząd stadionu? Tej odpowiedzi od prezydenta nie otrzymałem. Kosztów stałych już nie sposób ciąć, a przybywają nam nowe, jak stadion, który miał w założeniach na siebie zapracować, a nawet przynieść zyski – dodaje Kamiński, wieszcząc nieuchronny kryzys, w sytuacji, gdy deficyt miejskiej kasy przekroczył miliard sto milionów złotych, a drugie tyle – to zadłużenie spółek z udziałem gminy. Na alarm bija też eksperci i media ogólnopolskie.


Ten kryzys widoczny jest w skali zadłużenia miast – gospodarzy turnieju. Okazuje się bowiem, że miasta-gospodarze Euro 2012 są  na liście najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. W Poznaniu zadłużenie za 2011 r. sięgnęło 72 proc. dochodów, w Gdańsku - przekroczyło 64,2 proc., (mimo przejęcia zadań przez zakładane spółki komunalne), a we Wrocławiu - 63 proc. Samorządowi włodarze tłumaczą się, że zadłużają się, aby wykorzystać unijne dotacje „rzutem na taśmę”.  Jednak po okresie inwestycyjnej prosperity samorządy czeka od 2013 roku o wiele chudsza perspektywa budżetowa UE, czyli jeszcze większe wyrzeczenia. Na razie jednak mało kto o tym myśli niesiony emocjami i liczący na efekt promocyjny mistrzostw.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież