Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Po futbolowej euforii – kac zadłużenia

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 czerwca 2012 12:19

Na razie Gdańsk żyje EURO 2012. Nikt nie pyta o wymierne efekty mistrzostw i cicho pobrzmiewają głosy zaniepokojenia o stan miejskiej kasy, kontynuację budowy nowej trasy Słowackiego po upadku Hydrobudowy, czy perspektywę likwidacji ponad dwudziestu szkół. Na najbliższej sesji głosowane będzie absolutorium dla zarządu prezydenta Pawła Adamowicza. Polityczna arytmetyka zwycięży i rządząca miastem PO nie zdobędzie się na rewoltę. - Gdańsk jakoś sobie  z tym długiem radził. Głównie dzięki pieniądzom unijnym. Rodzi się jednak pytanie o efektywność wykorzystania funduszy. Budujemy drogo, najdrożej w Europie, w myśl zasady zastaw się a pokaż się. Czekamy po mistrzostwach na rachunek z tej rozrzutności. W 2013 roku tych pieniędzy będzie o wiele mniej. Umowy zaś są podpisane. Do tego minister finansów Jacek Rostowski przykręcił kurek samorządom. Sytuacja gmin będzie dramatyczna – uważa Wiesław Kamiński, szef opozycyjnego klubu PiS w gdańskiej radzie.


Absolutorium dla prezydenta Adamowicza będzie głosowane 28 czerwca. Na razie nie ma jednak opracowania analizującego wykonanie budżetu. Radni nie mają więc pełnego obrazu stanu miejskiej kasy. Będą więc skazani na własne wnioski i przemyślenia.
- Zaniechania zarządu, kierowanego od 14 lat przez tego samego prezydenta, który już się wypalił, widać choćby w sferze edukacji. Skandalem było powierzenie zarządu nad gdańskim stadionem prywatnej spółce Lechia Operator. Jakie były przesłanki tych decyzji, która obarczyła gdańszczan długiem wygenerowanym przez nieudolny zarząd stadionu? Tej odpowiedzi od prezydenta nie otrzymałem. Kosztów stałych już nie sposób ciąć, a przybywają nam nowe, jak stadion, który miał w założeniach na siebie zapracować, a nawet przynieść zyski – dodaje Kamiński, wieszcząc nieuchronny kryzys, w sytuacji, gdy deficyt miejskiej kasy przekroczył miliard sto milionów złotych, a drugie tyle – to zadłużenie spółek z udziałem gminy. Na alarm bija też eksperci i media ogólnopolskie.


Ten kryzys widoczny jest w skali zadłużenia miast – gospodarzy turnieju. Okazuje się bowiem, że miasta-gospodarze Euro 2012 są  na liście najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. W Poznaniu zadłużenie za 2011 r. sięgnęło 72 proc. dochodów, w Gdańsku - przekroczyło 64,2 proc., (mimo przejęcia zadań przez zakładane spółki komunalne), a we Wrocławiu - 63 proc. Samorządowi włodarze tłumaczą się, że zadłużają się, aby wykorzystać unijne dotacje „rzutem na taśmę”.  Jednak po okresie inwestycyjnej prosperity samorządy czeka od 2013 roku o wiele chudsza perspektywa budżetowa UE, czyli jeszcze większe wyrzeczenia. Na razie jednak mało kto o tym myśli niesiony emocjami i liczący na efekt promocyjny mistrzostw.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież