Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

3 tony pomorskiej truskawki na EURO 2012 w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 16 czerwca 2012 10:12

Kibice, głównie z Hiszpanii i Irlandii, oraz wszyscy miłośnicy futbolu, którzy pojawili się 14 czerwca (czwartek) w Gdańsku mogli nieodpłatnie spróbować kaszubskich truskawek.
Owoce rozdawane były w okolicy Centrum Medialnego Miasta Gospodarza w Gdańsku na Targu Węglowym oraz na ulicy Długiej. Akcje będą powtarzane w czasie kolejnych rozgrywek w Gdańsku. Kibicom i turystom rozdane zostaną w sumie trzy tony truskawek, których zakup kosztował 200 tys. zł.


alt


alt


- Podczas trwających Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 w Gdańsku - jak powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rynku Rolnego oraz samorząd województwa pomorskiego organizują kampanię promującą truskawkę kaszubską. Kibice dotychczas skonsumowali w Gdańsku m.in. 3 kilometry kiełbasek. Jako gospodarze mistrzostw uznaliśmy, że powinni się także zapoznać ze smakiem tego owocu, tak charakterystycznego dla naszego kaszubskiego regionu. I dlatego w dniach 14, 18, i 22 czerwca 2012 r. w sumie trzy tony truskawek trafi do turystów odwiedzających nasz region podczas rozgrywek piłkarskich.


alt

Jak powiedział z kolei wiceminister rolnictwa Bogdan Dombrowski, akcja ma na celu promocję produktów wysokiej jakości oraz produktów tradycyjnych wśród kibiców zagranicznych. Działaniem promocyjnym  w Gdańsku jest bezpłatna dystrybucja truskawki kaszubskiej - pierwszego i jak dotychczas jedynego pomorskiego produktu regionalnego ze znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. Kaszëbskô Malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych na podstawie Rozporządzenia Komisji Europejskiej z dnia 27 listopada 2009 r.


altTruskawki kaszubskie są produkowane w powiatach kartuskim, kościerskim i bytowskim oraz w ościennych gminach: Przywidz, Wejherowo, Luzino i Szemud i Linia i Łęczyce oraz Cewice. Tylko następujące odmiany mogą być sprzedawane jako kaszubskie truskawki: Senga Sengana, Elsanta, Honeoye.


alt


Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne. Ze względu na warunki, w których dojrzewają, truskawki kaszubskie wyróżniają się z odmian uprawianych w innych regionach z powodu wyższej zawartości cukru. Jest to wynikiem specyficznego mikroklimatu Pojezierza Kaszubskiego, a zwłaszcza dobowych wahań temperatury (chłodne noce i dni upalne).


altJakość kaszubskich truskawek jest ściśle związana z obszarem geograficznym, na którym są uprawiane. Piaszczyste, nieurodzajne gleby i surowy klimat Pojezierza Kaszubskiego składają się na specyficzny mikroklimat, który sprzyja uprawie truskawki. Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych. Kaszuby to idealne miejsce do uprawy truskawek.


altJak twierdzi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, specyficzne cechy kaszubskiego produktu, takie jak: wyjątkowy intensywny aromat oraz smak słodszy niż w przypadku truskawek pochodzących z innego obszaru geograficznego, potwierdzono na drodze badań metodą testu parzystego jednostronnego. Badaniu porównawczemu poddano truskawkę kaszubską lub kaszëbskô malëna oraz truskawkę pochodzącą z odmiennego obszaru geograficznego. Badanie to przeprowadził wykwalifikowany zespół oceniających o monitorowanej wrażliwości sensorycznej. Badania przeprowadzono w pracowni sensorycznej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która stwierdziła, że w wyniku badania uzyskano łącznie 63 oceny, z czego aż 60 wskazywało na truskawkę kaszubską jako słodszą.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież