Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

3 tony pomorskiej truskawki na EURO 2012 w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 16 czerwca 2012 10:12

Kibice, głównie z Hiszpanii i Irlandii, oraz wszyscy miłośnicy futbolu, którzy pojawili się 14 czerwca (czwartek) w Gdańsku mogli nieodpłatnie spróbować kaszubskich truskawek.
Owoce rozdawane były w okolicy Centrum Medialnego Miasta Gospodarza w Gdańsku na Targu Węglowym oraz na ulicy Długiej. Akcje będą powtarzane w czasie kolejnych rozgrywek w Gdańsku. Kibicom i turystom rozdane zostaną w sumie trzy tony truskawek, których zakup kosztował 200 tys. zł.


alt


alt


- Podczas trwających Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 w Gdańsku - jak powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rynku Rolnego oraz samorząd województwa pomorskiego organizują kampanię promującą truskawkę kaszubską. Kibice dotychczas skonsumowali w Gdańsku m.in. 3 kilometry kiełbasek. Jako gospodarze mistrzostw uznaliśmy, że powinni się także zapoznać ze smakiem tego owocu, tak charakterystycznego dla naszego kaszubskiego regionu. I dlatego w dniach 14, 18, i 22 czerwca 2012 r. w sumie trzy tony truskawek trafi do turystów odwiedzających nasz region podczas rozgrywek piłkarskich.


alt

Jak powiedział z kolei wiceminister rolnictwa Bogdan Dombrowski, akcja ma na celu promocję produktów wysokiej jakości oraz produktów tradycyjnych wśród kibiców zagranicznych. Działaniem promocyjnym  w Gdańsku jest bezpłatna dystrybucja truskawki kaszubskiej - pierwszego i jak dotychczas jedynego pomorskiego produktu regionalnego ze znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. Kaszëbskô Malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych na podstawie Rozporządzenia Komisji Europejskiej z dnia 27 listopada 2009 r.


altTruskawki kaszubskie są produkowane w powiatach kartuskim, kościerskim i bytowskim oraz w ościennych gminach: Przywidz, Wejherowo, Luzino i Szemud i Linia i Łęczyce oraz Cewice. Tylko następujące odmiany mogą być sprzedawane jako kaszubskie truskawki: Senga Sengana, Elsanta, Honeoye.


alt


Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne. Ze względu na warunki, w których dojrzewają, truskawki kaszubskie wyróżniają się z odmian uprawianych w innych regionach z powodu wyższej zawartości cukru. Jest to wynikiem specyficznego mikroklimatu Pojezierza Kaszubskiego, a zwłaszcza dobowych wahań temperatury (chłodne noce i dni upalne).


altJakość kaszubskich truskawek jest ściśle związana z obszarem geograficznym, na którym są uprawiane. Piaszczyste, nieurodzajne gleby i surowy klimat Pojezierza Kaszubskiego składają się na specyficzny mikroklimat, który sprzyja uprawie truskawki. Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych. Kaszuby to idealne miejsce do uprawy truskawek.


altJak twierdzi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, specyficzne cechy kaszubskiego produktu, takie jak: wyjątkowy intensywny aromat oraz smak słodszy niż w przypadku truskawek pochodzących z innego obszaru geograficznego, potwierdzono na drodze badań metodą testu parzystego jednostronnego. Badaniu porównawczemu poddano truskawkę kaszubską lub kaszëbskô malëna oraz truskawkę pochodzącą z odmiennego obszaru geograficznego. Badanie to przeprowadził wykwalifikowany zespół oceniających o monitorowanej wrażliwości sensorycznej. Badania przeprowadzono w pracowni sensorycznej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która stwierdziła, że w wyniku badania uzyskano łącznie 63 oceny, z czego aż 60 wskazywało na truskawkę kaszubską jako słodszą.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież