Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Garnizon Kultury - Nowe centrum promocji kultury i sztuki w Gdańsku-Wrzeszczu

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 15 czerwca 2012 18:04

Za około trzy lata na byłych terenach wojskowych przy ul. Słowackiego otwarty zostanie „Garnizon Kultury, Nowe Centrum promocji kultury i sztuki w Gdańsku- Wrzeszczu.” Projekt zostanie zrealizowany dzięki wsparciu Unii Europejskiej.Umowę o udzielenie pożyczki ze środków europejskich - w ramach inicjatywy JESSICA - podpisano w piątek 15 czerwca,  na terenie Garnizonu, przy nowej ul. Norwida 2 w Gdańsku-Wrzeszczu (w budynku Omega). Umowę podpisali, na zdjęciu od lewej: Dariusz Daniluk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Urszula Kalinowska, Prokurent, Grupa Inwestycyjna Hossa S.A., Mariusz Gawron, Prezes Zarządu, Grupa Inwestycyjna Hossa S.A.


alt


Projekt dotyczy rewitalizacji obszaru powojskowego zlokalizowanego w Gdańsku- Wrzeszczu, przy ul. Juliusza Słowackiego. W wyniku tych prac udostępniona zostanie nowoczesna powierzchnia usługowa, przeznaczona na działalność targowo-wystawienniczą i konferencyjną. Wewnątrz znajdą się także miejsca na lokale gastronomiczne, klub muzyczny ze sceną oraz kameralne kino.


alt


Garnizon Kultury – jak powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk - ma szanse być nie tylko miejscem integracji mieszkańców Wrzeszcza i całego Gdańska, ale także ważnym punktem na kulturalnej mapie Trójmiasta. Istotne jest również to, że pożyczka w ramach JESSICA pozwoli uchronić przed dalszą degradacją rewitalizowane obiekty, które wpisane są do rejestru zabytków. Projekt realizowany będzie przez Grupę Inwestycyjną Hossa S.A. Pożyczka w wysokości 19,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, udzielona zostanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich.


altJESSICA jest źródłem finansowania zwrotnego (ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego), w formie np. pożyczek lub wkładów kapitałowych, inwestycji infrastrukturalnych spełniających jednocześnie cele publiczne i komercyjne, a więc z punktu widzenia rentowności - inwestycji znajdujących się w "niszy rynkowej" i tym samym mało atrakcyjnych dla inwestorów prywatnych oraz banków oferujących kredyty inwestycyjne.


alt
Dzięki zaciągniętej pożyczce zrewitalizowany zostanie teren o  powierzchni 12 tys. m kw. Zyska na tym zdegradowany park oraz wpisane do rejestru zabytków wykonane z czerwonej licowanej cegły budynki przy ul. Słowackiego 19 i 23, stojące na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego. Po opuszczeniu koszar przez  Niebieskie Berety w 1989 roku pozbawione opieki zabytkowe budynki, obecnie straszą powybijanymi szybami, zdewastowanymi wnętrzami i przeciekającymi dachami.


altNa przykład budynek przy ul. Słowackiego 19 został wybudowany w 1880 roku i służył jako mieszkanie dla oficerów. Po 1945 roku został zaadoptowany na funkcję szkoleniowo-biurową.


altNatomiast drugi budynek, powstały w tym samym roku, pełnił funkcję stajni i ujeżdżalni, a po 1945 roku zaadoptowany został na warsztat i magazyny. Łączna powierzchnia tych dwóch budynków wynosi dziś ok. 2 tys. m kw., po rewitalizacji ma się zwiększyć do. 4 tys. m kw. Modernizacja tych budynków zostanie sfinansowana z pożyczki, którą w ramach programu JESSICA udzieli Hossie Bank Gospodarstwa Krajowego.


altPo modernizacji powstaną w nich powierzchnie usługowe, lokale gastronomiczne, klub muzyczny ze sceną oraz kameralne kino. Projekt jest zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. Ochrona dziedzictwa kulturowego związana z rewitalizacją budynków, zwiększenie dostępu do miejsc wypoczynku przez rewitalizację parku, zwiększenie dostępu do instytucji kultury przez budowę galerii sztuki i klubu muzycznego powoduje korzyści społeczne - powiedziała Iwona Ziemianowicz, wiceprezes zarządu Hossa.biz.


alt- Mamy już spore doświadczenie w zakresie rewitalizacji budynków zabytkowych. Na terenie Garnizonu w latach 2007-2009 przywrócono świetność kilku budynkom pełniącym obecnie funkcje biurowe. Efekt naszej pracy został uhonorowany branżową nagrodą Polskiego Związku Inżynierów i techników Budownictwa „Budowa Roku 2009” w kategorii rewitalizacji budynków zabytkowych, dodała Ziemianowicz.


Niewykluczone, że Hossa stanie się właścicielem kolejnego obiektu na terenie dawnych koszar. Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła bowiem przetarg na sprzedaż budynku dawnego kasyna przy ul. Słowackiego 3. Cena wywoławcza za ten budynek wraz z działką o powierzchni 3 tys. m kw. wynosi 4,5 mln złotych.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież