Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Garnizon Kultury - Nowe centrum promocji kultury i sztuki w Gdańsku-Wrzeszczu

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 15 czerwca 2012 18:04

Za około trzy lata na byłych terenach wojskowych przy ul. Słowackiego otwarty zostanie „Garnizon Kultury, Nowe Centrum promocji kultury i sztuki w Gdańsku- Wrzeszczu.” Projekt zostanie zrealizowany dzięki wsparciu Unii Europejskiej.Umowę o udzielenie pożyczki ze środków europejskich - w ramach inicjatywy JESSICA - podpisano w piątek 15 czerwca,  na terenie Garnizonu, przy nowej ul. Norwida 2 w Gdańsku-Wrzeszczu (w budynku Omega). Umowę podpisali, na zdjęciu od lewej: Dariusz Daniluk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Urszula Kalinowska, Prokurent, Grupa Inwestycyjna Hossa S.A., Mariusz Gawron, Prezes Zarządu, Grupa Inwestycyjna Hossa S.A.


alt


Projekt dotyczy rewitalizacji obszaru powojskowego zlokalizowanego w Gdańsku- Wrzeszczu, przy ul. Juliusza Słowackiego. W wyniku tych prac udostępniona zostanie nowoczesna powierzchnia usługowa, przeznaczona na działalność targowo-wystawienniczą i konferencyjną. Wewnątrz znajdą się także miejsca na lokale gastronomiczne, klub muzyczny ze sceną oraz kameralne kino.


alt


Garnizon Kultury – jak powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk - ma szanse być nie tylko miejscem integracji mieszkańców Wrzeszcza i całego Gdańska, ale także ważnym punktem na kulturalnej mapie Trójmiasta. Istotne jest również to, że pożyczka w ramach JESSICA pozwoli uchronić przed dalszą degradacją rewitalizowane obiekty, które wpisane są do rejestru zabytków. Projekt realizowany będzie przez Grupę Inwestycyjną Hossa S.A. Pożyczka w wysokości 19,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, udzielona zostanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich.


altJESSICA jest źródłem finansowania zwrotnego (ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego), w formie np. pożyczek lub wkładów kapitałowych, inwestycji infrastrukturalnych spełniających jednocześnie cele publiczne i komercyjne, a więc z punktu widzenia rentowności - inwestycji znajdujących się w "niszy rynkowej" i tym samym mało atrakcyjnych dla inwestorów prywatnych oraz banków oferujących kredyty inwestycyjne.


alt
Dzięki zaciągniętej pożyczce zrewitalizowany zostanie teren o  powierzchni 12 tys. m kw. Zyska na tym zdegradowany park oraz wpisane do rejestru zabytków wykonane z czerwonej licowanej cegły budynki przy ul. Słowackiego 19 i 23, stojące na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego. Po opuszczeniu koszar przez  Niebieskie Berety w 1989 roku pozbawione opieki zabytkowe budynki, obecnie straszą powybijanymi szybami, zdewastowanymi wnętrzami i przeciekającymi dachami.


altNa przykład budynek przy ul. Słowackiego 19 został wybudowany w 1880 roku i służył jako mieszkanie dla oficerów. Po 1945 roku został zaadoptowany na funkcję szkoleniowo-biurową.


altNatomiast drugi budynek, powstały w tym samym roku, pełnił funkcję stajni i ujeżdżalni, a po 1945 roku zaadoptowany został na warsztat i magazyny. Łączna powierzchnia tych dwóch budynków wynosi dziś ok. 2 tys. m kw., po rewitalizacji ma się zwiększyć do. 4 tys. m kw. Modernizacja tych budynków zostanie sfinansowana z pożyczki, którą w ramach programu JESSICA udzieli Hossie Bank Gospodarstwa Krajowego.


altPo modernizacji powstaną w nich powierzchnie usługowe, lokale gastronomiczne, klub muzyczny ze sceną oraz kameralne kino. Projekt jest zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. Ochrona dziedzictwa kulturowego związana z rewitalizacją budynków, zwiększenie dostępu do miejsc wypoczynku przez rewitalizację parku, zwiększenie dostępu do instytucji kultury przez budowę galerii sztuki i klubu muzycznego powoduje korzyści społeczne - powiedziała Iwona Ziemianowicz, wiceprezes zarządu Hossa.biz.


alt- Mamy już spore doświadczenie w zakresie rewitalizacji budynków zabytkowych. Na terenie Garnizonu w latach 2007-2009 przywrócono świetność kilku budynkom pełniącym obecnie funkcje biurowe. Efekt naszej pracy został uhonorowany branżową nagrodą Polskiego Związku Inżynierów i techników Budownictwa „Budowa Roku 2009” w kategorii rewitalizacji budynków zabytkowych, dodała Ziemianowicz.


Niewykluczone, że Hossa stanie się właścicielem kolejnego obiektu na terenie dawnych koszar. Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła bowiem przetarg na sprzedaż budynku dawnego kasyna przy ul. Słowackiego 3. Cena wywoławcza za ten budynek wraz z działką o powierzchni 3 tys. m kw. wynosi 4,5 mln złotych.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież