O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kibice po Euro chcą powrócić do Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 16 czerwca 2012 09:59

Gdańsk jest miastem, do którego najchętniej będą wracać kibice po Euro 2012. Tak wynika z przeprowadzonego wśród zagranicznych kibiców badania. Ponad 60 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć powrotu do miasta w ciągu najbliższych trzech lat, a blisko 90 proc. zarekomenduje Gdańsk znajomym, jako miejsce warte odwiedzenia.Na gdańskim lotnisku wylądowało w czwartek 14 czerwca, w dniu meczu Hiszpania – Irlandia, 116 samolotów, a na Dworzec Główny PKP Gdańsk przyjechały 23 dodatkowe pociągi. W sumie na stadionie PGE Arena przebywało 39 263 kibiców – w tym 13 tysięcy Irlandczyków, blisko 7 tysięcy Hiszpanów i ponad 20 tysięcy innych narodowości. W gdańskiej Strefie Kibica pomimo niekorzystnej deszczowej pogody, bawiło się 17 tysięcy osób.


alt


Równie tłumnie było na ulicach Głównego Miasta, które przyciągnęły 25 tysięcy Irlandczyków oraz 7 tysięcy Hiszpanów.
Spokoju i bezpieczeństwa kibiców pilnowało blisko 1,5 tysiąca funkcjonariuszy policji (w tym około 200 antyterrorystów), blisko 350 strażaków oraz około 100 strażników miejskich. Na ulicach Gdańska można też było spotkać 230 wolontariuszy.


altZespół Rzecznika Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego w Gdańsku udostępnił wyniki przeprowadzonego wśród kibiców sondażu. Blisko 85 proc. pytanych oświadczyło, że w czasie Turnieju nocuje w Gdańsku. Ponad 56 proc. respondentów odpowiedziało, że nocuje w mieście, 28,1 proc. poza miastem, a 15,4 proc. pytanych, że przyjechało tylko na mecz i nie zamierzają nocować w Polsce. Wśród osób nocujących w mieście większość zostaje w Gdańsku na 2-3 noce (45,9 proc). Wśród osób nocujących poza Gdańskiem, nieco ponad połowa zostaje na dłużej niż trzy noce.


altZdecydowana większość respondentów, bo aż 93,8 proc. dobrze oceniła atmosferę panującą w Gdańsku w trakcie Turnieju EURO 2012. Pozytywnie atmosferę Turnieju w Gdańsku częściej oceniały kobiety (95,5 proc. versus 93,4 proc. dla zagregowanych odpowiedzi „zdecydowanie dobrze” i „raczej dobrze”).


altAtmosfera panująca w mieście w trakcie Turnieju EURO 2012 w przypadku meczu Hiszpania – Włochy (słoneczny i gorący 10 czerwca) w takim samym stopniu odpowiadała kibicom w wieku 15-24 lat oraz 25-34 lat (w obu przypadkach najwięcej wskazań w stosunku do innych grup wiekowych). Nieco częściej respondenci, którzy oceniali bardzo wysoko wynik drużyny, której kibicują, pozytywnie oceniali również atmosferę meczu. Ogólnie rzecz biorąc kibice, którzy wskazywali na dobrą atmosferę byli również skłonni oceniać swoje wrażenia z pobytu w Polsce powyżej oczekiwań lub zgodnie z oczekiwaniami (odpowiednio prawie 96,5 proc. i 93,6 proc). Badani, którzy wskazywali na odpowiedź „ani źle, ani dobrze” częściej natomiast wskazywali na odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” w zakresie ogólnych wrażeń związanych z Polską (50 proc.).


Zdecydowanie więcej respondentów pozytywnie oceniło organizację EURO 2012 w Gdańsku – 81,2 proc. kibiców. Ambiwalentny stosunek do organizacji wskazało zaś 14,8 proc. respondentów. Trudności z jej oceną miało ok. 12,4 proc. respondentów.


altW Gdańsku kibice najczęściej wybierali tramwaje (38,1 proc.) i kolej miejską (32,7 proc.). Respondenci często również jako środek transportu wybierali autobus miejski i prywatny samochód (27,3 proc. i 25,9 proc.). Połowa respondentów w Gdańsku oceniło komunikację miejską dobrze. Co piąty respondent ocenił ją bardzo dobrze 22,6 proc. Ambiwalentny stosunek do komunikacji miejskiej w Gdańsku miało 17,2 proc. pytanych. Trudności ze wskazaniem odpowiedzi miało w przypadku tego pytania tylko, albo aż 3,2 proc. respondentów.


Satysfakcję z komunikacji miejskiej wykazało 90,9 proc. Irlandczyków, 75 proc. Niemców, 70 proc. Hiszpanów, 69,2 proc. Włochów i 61,6 proc. Rosjan.


Większość respondentów pozytywnie oceniła transport miejski pod względem wszystkich cech. Najlepiej oceniono dostępność. Pozytywnie tą cechę oceniło około 75 proc. pytanych. Około 60 proc. respondentów oceniło dobrze szybkość. Około 67 proc. respondentów pozytywnie oceniło łatwość dotarcia w wyznaczone miejsce, 65 proc. oznaczenie przystanków, a 58 proc. jakość taboru.


Większość respondentów wskazała, że w trakcie swojego pobytu nie odczuła jakiegokolwiek zagrożenia poczucia bezpieczeństwa (89,2 proc.).


altWiększość respondentów skorzystała z pomocy wolontariuszy w czasie EURO 2012 w Gdańsku (57,9 proc.). Najczęściej wskazywanymi miejscami, w których kibice korzystali ze wsparcia wolontariuszy to: Strefa Kibica (42,1 proc.), ulice Gdańska (31,7 proc.), dworzec (27,6 proc.), lotnisko (18,6 proc.) oraz parking (10,7 proc.). Respondenci korzystający z pomocy wolontariuszy na ogół dobrze oceniali ich pracę w czasie Turnieju EURO 2012 w Gdańsku (89,6 proc.). Zdecydowana większość badanych pozytywnie odnosiło się do takich kompetencji wolontariuszy, jak: chęć niesienia pomocy (91 proc.), komunikatywność (86 proc.) oraz kompetencje / umiejętność odpowiedzi na pytanie (82 proc.).


alt


Niemalże 69 proc. badanych odwiedziło Strefę Kibica w Gdańsku w czasie Turnieju EURO 2012. Zdecydowana większość respondentów, którzy odwiedzili Strefę Kibica oceniali ją pozytywnie (86,3 proc.). Pozytywnie Strefę Kibica oceniła większość respondentów z wszystkich krajów. W przypadku respondentów najbardziej licznych ze względu na narodowość najlepiej organizację Turnieju ocenili Irlandczycy (94,8 proc.), Rosjanie (88,2 proc.), Hiszpanie (81 proc.) oraz wszyscy kibice, którzy przyjechali z państwa Ameryki Północnej.


60,3 proc. respondentów zadeklarowało ponowne odwiedziny Gdańska w ciągu najbliższych trzech lat. Polecić przyjazd do Gdańska znajomym chce 89,2 proc. respondentów.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież