Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Do 30 listopada Stocznia Gdańsk SA ma przedstawić nowy biznesplan

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 08 listopada 2013 13:37

Główny właściciel Stoczni Gdańsk SA, ukraińska spółka Gdańsk Shipyard Groupa, najpóźniej do 30 listopada ma przedstawić nowy i miarodajny biznesplan - poinformował o tym Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa goszczący 7 listopada w Gdańsku na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS).


Zwołane zostało ono z inicjatywy wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego i było poświęcone omówieniu aktualnej sytuacji Stoczni Gdańsk SA. W spotkaniu tym nie uczestniczyli przedstawiciele zarządu stoczni, większościowego właściciela oraz stoczniowych związków zawodowych, mimo wystosowanych stosownych zaproszeń. Do Gdańska przyjechali zaś przedstawiciele m.in. resortów pracy i polityki społecznej oraz gospodarki, a także liczni reprezentanci trójmiejskich zakładów branży okrętowej.


altPrzedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa Rafał Baniak (zdjęcie powyżej) powiedział również, że nie ma sensu, aby upadła Stocznia Gdańska, chociaż na tle innych stoczni jest ona nierentowna. 75 proc. akcji spółki należy do kontrolowanej przez Sergieja Tarutę spółki Gdańsk Shipyard Group, a 25 proc. do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Udziałowcy mimo podejmowanych prób od kilku miesięcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sposobu poprawy sytuacji finansowej tego zakładu. Ukraiński udziałowiec Sergiej Taruta miesiąc temu sygnalizował, że dla odzyskania rentowności stoczni potrzeba 180 mln zł, przy czym on może wyłożyć jedynie 80 mln zł.


alt


Z kolei Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA poinformował, że stocznia została już dokapitalizowana kwotą 40 mln zł i otrzymała pod zastaw pożyczkę w wysokości 103 mln zł. Ukraiński udziałowiec miał odkupić akcje do końca 2012 roku, lecz tego nie uczynił i termin ten wydłużono do końca 2013 roku. Propozycja solidnego dokapitalizowania stoczni owszem wchodzi w rachubę, ale według reguł narzuconych przez Unię Europejską jest to możliwe dopiero w 2019 roku, tj. minimum po 10 latach od dekapitalizacji dokonanej w 2009 roku.


Agencja nie może się doprosić opublikowania aktualnego sprawozdania finansowego z działalności stoczni. Szkoda, że podczas obrad WKDS nie było żadnego przedstawiciela zarządu stoczni, to by odpowiedział na pytania dlaczego na przykład wykazuje się ujemny wynik finansowy o wysokości aż minus 150 mln zł oraz o posiadaniu 80 mln zł na koncie bankowym? Dąbrowski stwierdził, że nie można zdjąć zajęcia hipoteki ze stoczniowego majątku, tj. terenów Wydziału K-1 i malarni ponieważ nie została spłacona udzielona stoczni pożyczka. Agencja owszem chce zwiększyć swoje zaangażowanie w Stocznię Gdańską, ale jej dalszy los zależy od akcjonariuszy. W Polsce jest jeszcze wolna przestrzeń dla produkcji stoczniowej i SG może nadal produkować morskie wieże wiatrowe, w czym się ostatnio wyspecjalizowała.


altSpora rozbieżność powstała w dwóch wypowiedziach dotyczących zamówień na budowę statków. Jerzy Majchrzak, dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki stwierdził, że aż 90 proc. zamówień spoczywa w stoczniach Korei i Chin. Zamówienia w stoczniach europejskich spadły poniżej 10 proc. i stąd ten kryzys w Stoczni Gdańskiej. Wziął się on też z tego, iż Unia Europejska pozbywała się przemysłu z kontynentu europejskiego. Gospodarkę potraktowano horyzontalnie, a nie z uwzględnieniem sektorowości, jak stwierdził Majchrzak.


altDrugi głos Jerzego Czuczmana (zdjęcie powyżej), dyrektora Związku Pracodawców Forum Okrętowe, zaprzeczył temu co stwierdził przedmówca, bo według aktualnych danych, które można swobodnie znaleźć w Internecie, 43 proc. zamówień jest obecnie realizowanych w państwach europejskich. Zajmują też one trzecie miejsce, po Korei i Chinach, pod względem złożonych nowych zamówień na budowę statków. 


Podczas briefingu prasowego prezes ARP, Wojciech Dąbrowski powiedział, że jeśli do 30 listopada se strony stoczni nie wpłynie nowy miarodajny biznesplan, to mimo to, nadal będzie się rozmawiać, chociaż trudno jest obecnie określić możliwe do realizacji scenariusze. Dąbrowski stwierdził również, że z analiz ARP, jak i wyspecjalizowanych firm doradczych wynika, iż przedstawiony wcześniej stoczniowy plan zawiera nierealność pewnych założeń, co do osiąganych marż, co do tempa wprowadzania nowej produkcji oraz zapotrzebowania na kapitał obrotowy.


Władze Stoczni Gdańsk w piśmie skierowanym do wojewody Stachurskiego wyjaśniły, że „ani strona związkowa, ani pracodawca nie wnioskowały do Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego o podjęcie tematyki związanej z obecną sytuacją w Stoczni Gdańsk"...

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież