Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Do 30 listopada Stocznia Gdańsk SA ma przedstawić nowy biznesplan

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 08 listopada 2013 13:37

Główny właściciel Stoczni Gdańsk SA, ukraińska spółka Gdańsk Shipyard Groupa, najpóźniej do 30 listopada ma przedstawić nowy i miarodajny biznesplan - poinformował o tym Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa goszczący 7 listopada w Gdańsku na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS).


Zwołane zostało ono z inicjatywy wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego i było poświęcone omówieniu aktualnej sytuacji Stoczni Gdańsk SA. W spotkaniu tym nie uczestniczyli przedstawiciele zarządu stoczni, większościowego właściciela oraz stoczniowych związków zawodowych, mimo wystosowanych stosownych zaproszeń. Do Gdańska przyjechali zaś przedstawiciele m.in. resortów pracy i polityki społecznej oraz gospodarki, a także liczni reprezentanci trójmiejskich zakładów branży okrętowej.


altPrzedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa Rafał Baniak (zdjęcie powyżej) powiedział również, że nie ma sensu, aby upadła Stocznia Gdańska, chociaż na tle innych stoczni jest ona nierentowna. 75 proc. akcji spółki należy do kontrolowanej przez Sergieja Tarutę spółki Gdańsk Shipyard Group, a 25 proc. do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Udziałowcy mimo podejmowanych prób od kilku miesięcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sposobu poprawy sytuacji finansowej tego zakładu. Ukraiński udziałowiec Sergiej Taruta miesiąc temu sygnalizował, że dla odzyskania rentowności stoczni potrzeba 180 mln zł, przy czym on może wyłożyć jedynie 80 mln zł.


alt


Z kolei Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA poinformował, że stocznia została już dokapitalizowana kwotą 40 mln zł i otrzymała pod zastaw pożyczkę w wysokości 103 mln zł. Ukraiński udziałowiec miał odkupić akcje do końca 2012 roku, lecz tego nie uczynił i termin ten wydłużono do końca 2013 roku. Propozycja solidnego dokapitalizowania stoczni owszem wchodzi w rachubę, ale według reguł narzuconych przez Unię Europejską jest to możliwe dopiero w 2019 roku, tj. minimum po 10 latach od dekapitalizacji dokonanej w 2009 roku.


Agencja nie może się doprosić opublikowania aktualnego sprawozdania finansowego z działalności stoczni. Szkoda, że podczas obrad WKDS nie było żadnego przedstawiciela zarządu stoczni, to by odpowiedział na pytania dlaczego na przykład wykazuje się ujemny wynik finansowy o wysokości aż minus 150 mln zł oraz o posiadaniu 80 mln zł na koncie bankowym? Dąbrowski stwierdził, że nie można zdjąć zajęcia hipoteki ze stoczniowego majątku, tj. terenów Wydziału K-1 i malarni ponieważ nie została spłacona udzielona stoczni pożyczka. Agencja owszem chce zwiększyć swoje zaangażowanie w Stocznię Gdańską, ale jej dalszy los zależy od akcjonariuszy. W Polsce jest jeszcze wolna przestrzeń dla produkcji stoczniowej i SG może nadal produkować morskie wieże wiatrowe, w czym się ostatnio wyspecjalizowała.


altSpora rozbieżność powstała w dwóch wypowiedziach dotyczących zamówień na budowę statków. Jerzy Majchrzak, dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki stwierdził, że aż 90 proc. zamówień spoczywa w stoczniach Korei i Chin. Zamówienia w stoczniach europejskich spadły poniżej 10 proc. i stąd ten kryzys w Stoczni Gdańskiej. Wziął się on też z tego, iż Unia Europejska pozbywała się przemysłu z kontynentu europejskiego. Gospodarkę potraktowano horyzontalnie, a nie z uwzględnieniem sektorowości, jak stwierdził Majchrzak.


altDrugi głos Jerzego Czuczmana (zdjęcie powyżej), dyrektora Związku Pracodawców Forum Okrętowe, zaprzeczył temu co stwierdził przedmówca, bo według aktualnych danych, które można swobodnie znaleźć w Internecie, 43 proc. zamówień jest obecnie realizowanych w państwach europejskich. Zajmują też one trzecie miejsce, po Korei i Chinach, pod względem złożonych nowych zamówień na budowę statków. 


Podczas briefingu prasowego prezes ARP, Wojciech Dąbrowski powiedział, że jeśli do 30 listopada se strony stoczni nie wpłynie nowy miarodajny biznesplan, to mimo to, nadal będzie się rozmawiać, chociaż trudno jest obecnie określić możliwe do realizacji scenariusze. Dąbrowski stwierdził również, że z analiz ARP, jak i wyspecjalizowanych firm doradczych wynika, iż przedstawiony wcześniej stoczniowy plan zawiera nierealność pewnych założeń, co do osiąganych marż, co do tempa wprowadzania nowej produkcji oraz zapotrzebowania na kapitał obrotowy.


Władze Stoczni Gdańsk w piśmie skierowanym do wojewody Stachurskiego wyjaśniły, że „ani strona związkowa, ani pracodawca nie wnioskowały do Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego o podjęcie tematyki związanej z obecną sytuacją w Stoczni Gdańsk"...

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież