Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Do 30 listopada Stocznia Gdańsk SA ma przedstawić nowy biznesplan

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 08 listopada 2013 13:37

Główny właściciel Stoczni Gdańsk SA, ukraińska spółka Gdańsk Shipyard Groupa, najpóźniej do 30 listopada ma przedstawić nowy i miarodajny biznesplan - poinformował o tym Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa goszczący 7 listopada w Gdańsku na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS).


Zwołane zostało ono z inicjatywy wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego i było poświęcone omówieniu aktualnej sytuacji Stoczni Gdańsk SA. W spotkaniu tym nie uczestniczyli przedstawiciele zarządu stoczni, większościowego właściciela oraz stoczniowych związków zawodowych, mimo wystosowanych stosownych zaproszeń. Do Gdańska przyjechali zaś przedstawiciele m.in. resortów pracy i polityki społecznej oraz gospodarki, a także liczni reprezentanci trójmiejskich zakładów branży okrętowej.


altPrzedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa Rafał Baniak (zdjęcie powyżej) powiedział również, że nie ma sensu, aby upadła Stocznia Gdańska, chociaż na tle innych stoczni jest ona nierentowna. 75 proc. akcji spółki należy do kontrolowanej przez Sergieja Tarutę spółki Gdańsk Shipyard Group, a 25 proc. do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Udziałowcy mimo podejmowanych prób od kilku miesięcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sposobu poprawy sytuacji finansowej tego zakładu. Ukraiński udziałowiec Sergiej Taruta miesiąc temu sygnalizował, że dla odzyskania rentowności stoczni potrzeba 180 mln zł, przy czym on może wyłożyć jedynie 80 mln zł.


alt


Z kolei Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA poinformował, że stocznia została już dokapitalizowana kwotą 40 mln zł i otrzymała pod zastaw pożyczkę w wysokości 103 mln zł. Ukraiński udziałowiec miał odkupić akcje do końca 2012 roku, lecz tego nie uczynił i termin ten wydłużono do końca 2013 roku. Propozycja solidnego dokapitalizowania stoczni owszem wchodzi w rachubę, ale według reguł narzuconych przez Unię Europejską jest to możliwe dopiero w 2019 roku, tj. minimum po 10 latach od dekapitalizacji dokonanej w 2009 roku.


Agencja nie może się doprosić opublikowania aktualnego sprawozdania finansowego z działalności stoczni. Szkoda, że podczas obrad WKDS nie było żadnego przedstawiciela zarządu stoczni, to by odpowiedział na pytania dlaczego na przykład wykazuje się ujemny wynik finansowy o wysokości aż minus 150 mln zł oraz o posiadaniu 80 mln zł na koncie bankowym? Dąbrowski stwierdził, że nie można zdjąć zajęcia hipoteki ze stoczniowego majątku, tj. terenów Wydziału K-1 i malarni ponieważ nie została spłacona udzielona stoczni pożyczka. Agencja owszem chce zwiększyć swoje zaangażowanie w Stocznię Gdańską, ale jej dalszy los zależy od akcjonariuszy. W Polsce jest jeszcze wolna przestrzeń dla produkcji stoczniowej i SG może nadal produkować morskie wieże wiatrowe, w czym się ostatnio wyspecjalizowała.


altSpora rozbieżność powstała w dwóch wypowiedziach dotyczących zamówień na budowę statków. Jerzy Majchrzak, dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki stwierdził, że aż 90 proc. zamówień spoczywa w stoczniach Korei i Chin. Zamówienia w stoczniach europejskich spadły poniżej 10 proc. i stąd ten kryzys w Stoczni Gdańskiej. Wziął się on też z tego, iż Unia Europejska pozbywała się przemysłu z kontynentu europejskiego. Gospodarkę potraktowano horyzontalnie, a nie z uwzględnieniem sektorowości, jak stwierdził Majchrzak.


altDrugi głos Jerzego Czuczmana (zdjęcie powyżej), dyrektora Związku Pracodawców Forum Okrętowe, zaprzeczył temu co stwierdził przedmówca, bo według aktualnych danych, które można swobodnie znaleźć w Internecie, 43 proc. zamówień jest obecnie realizowanych w państwach europejskich. Zajmują też one trzecie miejsce, po Korei i Chinach, pod względem złożonych nowych zamówień na budowę statków. 


Podczas briefingu prasowego prezes ARP, Wojciech Dąbrowski powiedział, że jeśli do 30 listopada se strony stoczni nie wpłynie nowy miarodajny biznesplan, to mimo to, nadal będzie się rozmawiać, chociaż trudno jest obecnie określić możliwe do realizacji scenariusze. Dąbrowski stwierdził również, że z analiz ARP, jak i wyspecjalizowanych firm doradczych wynika, iż przedstawiony wcześniej stoczniowy plan zawiera nierealność pewnych założeń, co do osiąganych marż, co do tempa wprowadzania nowej produkcji oraz zapotrzebowania na kapitał obrotowy.


Władze Stoczni Gdańsk w piśmie skierowanym do wojewody Stachurskiego wyjaśniły, że „ani strona związkowa, ani pracodawca nie wnioskowały do Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego o podjęcie tematyki związanej z obecną sytuacją w Stoczni Gdańsk"...

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież