Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budowa PKM porównywalna do powojennej budowy SKM

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 listopada 2013 12:28

Tradycyjna uroczystość zawieszenia wiechy na budynku Lokalnego Centrum Sterowania Pomorskiej Kolei Metropolitarnej w Gdańsku Matarni odbędzie się we wtorek 12 listopada. Miejsce uroczystości znajduje się tuż obok planowanego przystanku PKM Matarnia, przy ul. Budowlanych. W listopadzie 2013 mija pół roku, od momentu przekazania placu budowy generalnemu wykonawcy tej kolei, jakim jest firma Budimex S.A.


Wprowadzenie w czyn na początku 21 wieku idei budowy Pomorskiej Kolei Metropolitarnej pozwoli na zintegrowanie i ożywienie systemu komunikacji kolejowej w aglomeracji trójmiejskiej i regionie pomorskim. Dla Leszka Lewińskiego, z-ca dyr. ds. technicznych Zakładu Linii Kolejowych PKP w Gdyni, ta ogromna inwestycja porównywalna jest do podjętej niemal tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, kiedy kraj zaczął się odbudowywać, odważnej decyzji budowy bardzo nowoczesnej - jak na połowę 20-wieku - Szybkiej Kolei Miejskiej. Zelektryfikowanej linii kolejowej łączącej Gdańsk z Nowym Portem i Gdynią. W 1951 roku połączono Gdańsk z Nowym portem, w 1952 Wrzeszcz z Sopotem, a w 1953 roku Sopot z Gdynią. 


alt


Podczas niedawnej ogólnopolskiej konferencji na temat przyszłości, rozwoju i inwestycji związanych z PKM, jaka odbyła się w Gdańsku, dyr. Leszek Lewiński (na poniższym zdjęciu) swoje publiczne wystąpienie uatrakcyjnił rozrysowaniem powstających na Pomorzu linii kolejowych. Dokonał tego z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych.


alt


Początek dała kolej żelazna w 1852 roku, gdy uruchomiono jednotorowy odcinek Tczew – Gdańsk. Stanowił on fragment Pruskiej Kolei Wschodniej biegnącej z Berlina przez Kostrzyn, Krzyż, Piłę, Bydgoszcz, Tczew i Gdańsk do Królewca. W październiku 1857 roku Gdańsk uzyskał połączenie z Malborkiem. W roku 1870 oddano do użytku linię Słupsk – Gdańsk, wybudowaną przez Berlińsko-Szczecińskie Towarzystwo Kolejowe.
Kolejne połączenia powstawały w następujących latach: 1884-85 Pszczółki-Kościerzyna, dzięki której Kaszuby otrzymały połączenie ze światem. Linia ta niestety już nie istnieje.


Następne linie kolejowe jakie powstawały, to: 1886 r. Pruszcz Gdański-Kartuzy, 1898 Reda-Puck, 1899 Lębork-Łeba, 1900 Kościerzyna-Lipusz, 1901 Lipusz-Bytów i Kościerzyna-Kartuzy, 1902 Chojnice-Lipusz, Bytów-Lębork i Wejherowo-Prusewo, 1903 Puck-Krokowa, 1905 Prusewo-Choczewo i Choczewo-Garczegorze.


Do końca drugiej wojny światowej funkcjonowała zbudowana w 1914 roku linia kolejowa Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła – Kartuzy.
W ocenie dyr. Lewińskiego tak chronologicznie powstała sieć kolejowa, która dostatecznie opanowała rejon gdańskiego Pomorza.


alt


Kiedy zaczęło powstawać nowe polskie miasto Gdynia, to już w 1921 roku uruchomiono połączenie kolejowe Kokoszki-Osowa-Gdynia, a w 1922 Swarzewo-Hel.


Rozbudowują się kolejne linie: rok 1928 Czersk-Bąk-Kościerzyna, rok 1930 Maksymilianowo-Bąk, która była największą inwestycją kolejową 20-lecia międzywojennego gdyż połączyła Gdynię ze Śląskiem skąd wożono węgiel do portu przeznaczony na eksport dalej drogą morską.
I właściwie po uruchomieniu tej linii nastąpił koniec rozwoju pomorskiego, a właściwie polskiego kolejnictwa, gdyż finansowe środki zostały przeznaczone na rozwój połączeń drogowych dla zapewnienia znacznie powiększającego się ruchu samochodów, twierdzi dyr. Leszek Lewiński.
No jeszcze w latach 70-tych powstała linia kolejowa łącząca Rybno Kaszubskie z Żarnowcem, gdzie na przełomie lat 70. i 80-tych powstawała elektrownia szczytowo-pompowa oraz jądrowa, dodaje Lewiński.


altSystem komunikacji kolejowej w aglomeracji trójmiejskiej i regionie pomorskim będzie jednak dopiero w pełni sprawny po przyłączeniu do niego nowej linii PKM, co planowane jest na połowę 2015 roku. Inwestycja tym bardziej istotna, że jest to połączenie bardziej równoleżnikowe, tak niezbędne dla uzupełnienia tego istniejącego w większości południkowego. Do tych ważkich inwestycji kolejowych na gdańskim Pomorzu należy również zaliczyć realizowaną obecnie budowę przystanku Gdańsk Śródmieście.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież