5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budowa PKM porównywalna do powojennej budowy SKM

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 listopada 2013 12:28

Tradycyjna uroczystość zawieszenia wiechy na budynku Lokalnego Centrum Sterowania Pomorskiej Kolei Metropolitarnej w Gdańsku Matarni odbędzie się we wtorek 12 listopada. Miejsce uroczystości znajduje się tuż obok planowanego przystanku PKM Matarnia, przy ul. Budowlanych. W listopadzie 2013 mija pół roku, od momentu przekazania placu budowy generalnemu wykonawcy tej kolei, jakim jest firma Budimex S.A.


Wprowadzenie w czyn na początku 21 wieku idei budowy Pomorskiej Kolei Metropolitarnej pozwoli na zintegrowanie i ożywienie systemu komunikacji kolejowej w aglomeracji trójmiejskiej i regionie pomorskim. Dla Leszka Lewińskiego, z-ca dyr. ds. technicznych Zakładu Linii Kolejowych PKP w Gdyni, ta ogromna inwestycja porównywalna jest do podjętej niemal tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, kiedy kraj zaczął się odbudowywać, odważnej decyzji budowy bardzo nowoczesnej - jak na połowę 20-wieku - Szybkiej Kolei Miejskiej. Zelektryfikowanej linii kolejowej łączącej Gdańsk z Nowym Portem i Gdynią. W 1951 roku połączono Gdańsk z Nowym portem, w 1952 Wrzeszcz z Sopotem, a w 1953 roku Sopot z Gdynią. 


alt


Podczas niedawnej ogólnopolskiej konferencji na temat przyszłości, rozwoju i inwestycji związanych z PKM, jaka odbyła się w Gdańsku, dyr. Leszek Lewiński (na poniższym zdjęciu) swoje publiczne wystąpienie uatrakcyjnił rozrysowaniem powstających na Pomorzu linii kolejowych. Dokonał tego z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych.


alt


Początek dała kolej żelazna w 1852 roku, gdy uruchomiono jednotorowy odcinek Tczew – Gdańsk. Stanowił on fragment Pruskiej Kolei Wschodniej biegnącej z Berlina przez Kostrzyn, Krzyż, Piłę, Bydgoszcz, Tczew i Gdańsk do Królewca. W październiku 1857 roku Gdańsk uzyskał połączenie z Malborkiem. W roku 1870 oddano do użytku linię Słupsk – Gdańsk, wybudowaną przez Berlińsko-Szczecińskie Towarzystwo Kolejowe.
Kolejne połączenia powstawały w następujących latach: 1884-85 Pszczółki-Kościerzyna, dzięki której Kaszuby otrzymały połączenie ze światem. Linia ta niestety już nie istnieje.


Następne linie kolejowe jakie powstawały, to: 1886 r. Pruszcz Gdański-Kartuzy, 1898 Reda-Puck, 1899 Lębork-Łeba, 1900 Kościerzyna-Lipusz, 1901 Lipusz-Bytów i Kościerzyna-Kartuzy, 1902 Chojnice-Lipusz, Bytów-Lębork i Wejherowo-Prusewo, 1903 Puck-Krokowa, 1905 Prusewo-Choczewo i Choczewo-Garczegorze.


Do końca drugiej wojny światowej funkcjonowała zbudowana w 1914 roku linia kolejowa Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła – Kartuzy.
W ocenie dyr. Lewińskiego tak chronologicznie powstała sieć kolejowa, która dostatecznie opanowała rejon gdańskiego Pomorza.


alt


Kiedy zaczęło powstawać nowe polskie miasto Gdynia, to już w 1921 roku uruchomiono połączenie kolejowe Kokoszki-Osowa-Gdynia, a w 1922 Swarzewo-Hel.


Rozbudowują się kolejne linie: rok 1928 Czersk-Bąk-Kościerzyna, rok 1930 Maksymilianowo-Bąk, która była największą inwestycją kolejową 20-lecia międzywojennego gdyż połączyła Gdynię ze Śląskiem skąd wożono węgiel do portu przeznaczony na eksport dalej drogą morską.
I właściwie po uruchomieniu tej linii nastąpił koniec rozwoju pomorskiego, a właściwie polskiego kolejnictwa, gdyż finansowe środki zostały przeznaczone na rozwój połączeń drogowych dla zapewnienia znacznie powiększającego się ruchu samochodów, twierdzi dyr. Leszek Lewiński.
No jeszcze w latach 70-tych powstała linia kolejowa łącząca Rybno Kaszubskie z Żarnowcem, gdzie na przełomie lat 70. i 80-tych powstawała elektrownia szczytowo-pompowa oraz jądrowa, dodaje Lewiński.


altSystem komunikacji kolejowej w aglomeracji trójmiejskiej i regionie pomorskim będzie jednak dopiero w pełni sprawny po przyłączeniu do niego nowej linii PKM, co planowane jest na połowę 2015 roku. Inwestycja tym bardziej istotna, że jest to połączenie bardziej równoleżnikowe, tak niezbędne dla uzupełnienia tego istniejącego w większości południkowego. Do tych ważkich inwestycji kolejowych na gdańskim Pomorzu należy również zaliczyć realizowaną obecnie budowę przystanku Gdańsk Śródmieście.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież