Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Postęp śledztwa „łapówkarskiego” w magistracie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 listopada 2013 19:22

W związku z postępem śledztwa w sprawie korupcji w UM Gdańsk przy ubieganiu się o przydział lokali komunalnych i postawieniem zarzutów kolejnym podejrzanym osobom (jest ich już 14), zwróciliśmy się z prośbą do Antoniego Pawlaka, rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Gdańska o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Paweł Adamowicz przewiduje podjęcie w najbliższym czasie jakieś decyzji wobec swoich podwładnych, którym podlegają Wydział Gospodarki Komunalnej UM oraz Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych?


7 listopada otrzymaliśmy od Antoniego Pawlaka odpowiedź następującej treści: „Faktycznie 14 osób jest w tej sprawie podejrzanych. Ale tylko dwie z nich to pracownice Urzędu. Prezydent Gdańska przewiduje podjęcie jakieś decyzji wobec swoich podwładnych, którym podlegają Wydział Gospodarki Komunalnej oraz Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych jeśli okaże się, że są oni winni. Na razie nie ma w tej kwestii żadnych podejrzeń ani przesłanek”.


W skierowanej do Antoniego Pawlaka prośbie załączyliśmy ostatni komunikat prasowy, jaki w tej sprawie opublikował prok. Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Oto treść tego komunikatu:

„Funkcjonariusze gdańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, kontynuują śledztwo w sprawie korupcji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, w związku z ubieganiem się o przydział lokalu mieszkalnego z zasobów komunalnych.

Dnia 23.10.2013 r. Krystynie D., emerytowanej urzędniczce Urzędu Miejskiego w Gdańsku, prokurator przedstawił zarzuty popełnienia 14 (czternastu) przestępstw o charakterze korupcyjnym, polegających m.in. na powoływanie się na wpływy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku i podjęciu się pośrednictwa w czynnościach zmierzających do przyznania mieszkań komunalnych, w zamian za korzyści majątkowe, w łącznej kwocie nie mniejszej niż 107.500,00 zł. Część z tych pieniędzy podejrzana przekazała między innymi podejrzanym, Katarzynie M. i Krystynie W. (urzędniczkom UM w Gdańsku), w stosunku do których nadal jest stosowane tymczasowe aresztowanie.

Postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk - Południe w Gdańsku, z dnia 24 października 2013 roku, Sąd potwierdził stanowisko prokuratury, iż zebrane w sprawie dowody w wysokim stopniu uprawdopodobniają fakt popełnienia przez podejrzaną Krystynę D., wszystkich zarzucanych jej przestępstw i orzekł o zastosowaniu wobec niej tymczasowego aresztowania, do dnia 30 grudnia 2013 roku.

Śledztwo w tej sprawie nadal należy oceniać, jako rozwojowe i nie zostanie zakończone dopóty, dopóki nie zostaną wyjaśnione wszystkie wersje i wątki śledcze, i dopóki nie zostaną wyjaśnione zagadnienia zakresu odpowiedzialności karnej wszystkich osób, co do których zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstw.

Dotychczas 14 (czternastu) podejrzanym, przedstawiono zarzuty popełnienia łącznie 107 (stu siedmiu) przestępstw o charakterze korupcyjnym. Są to zarzuty przestępstw korupcji biernej, czynnej, płatnej protekcji, fałszowania dokumentów i innych. Do tej pory przesłuchano łącznie około 30 (trzydziestu) świadków, a 10 (dziesięciu) z przesłuchanych świadków skorzystało z klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 229 § 6 kk.
Spośród 14 (czternastu) podejrzanych 7 (siedem) osób jest podejrzanych, m.in. o wręczanie korzyści majątkowych w związku z ubieganiem się o przydział lokalu mieszkalnego z zasobów komunalnych, 4 (cztery) osoby są podejrzane, m.in. o pośrednictwo we wręczaniu korzyści majątkowych, a 2 (dwie) urzędniczki Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Katarzyna M. i Krystyna W., są podejrzane, m.in. o przyjmowanie korzyści majątkowych i nadal stosowane jest wobec nich tymczasowe aresztowanie.

Rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, dla dobra śledztwa, odmawia odpowiedzi na pytania o planowane czynności śledcze oraz o kryteria i sposób weryfikacji rzetelności przydziałów mieszkań komunalnych przez funkcjonariuszy CBŚ KGP.”
Wła-49
Źródło: rzecznicy prasowi Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku i Prezydenta Miasta Gdańska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież