Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najlepsze modernizacje na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 listopada 2013 12:20

Uhonorowano 14 (na 800 zgłoszonych) inwestorów, wykonawców i autorów projektów z województwa pomorskiego, którzy otrzymali wyróżnienia podczas XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku”. Uroczystość odbyła się w początkach listopada w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.


Jak co roku i tym razem miała ona na celu promocję dobrych wzorców służących ratowaniu materialnego dziedzictwa narodowego w postaci obiektów zabytkowych, budynków użyteczności publicznej, budownictwa mieszkaniowego, dróg, obiektów przemysłowych i inżynieryjnych, budynków szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego, obiektów kultury, sportu, zdrowia, rekreacji, ochrony środowiska, a także rewitalizacji obszarów i zespołów urbanistycznych.


altWśród nagrodzonych obiektów i przestrzeni znalazła się m.in.: Brama Wyżynna w Gdańsku. Koszt jej remontu pochłonął 3 mln zł. Najwięcej problemu sprawiło przystosowanie zabytkowego obiektu do wymogów współczesności i jego przystosowanie dla potrzeb Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej.


altNagrodę z rąk pomorskiego marszałka Mieczysława Struka odebrali Adam Koperkiewicz dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Barbara Brzuskiewicz z Gdańskiej Pracowni Konserwatorskiej, specjalizującej się w konserwacji dzieł rzeźbiarskich i architektonicznych wykonanych ze wszystkich gatunków kamienia (wapień, piaskowiec, marmur, alabaster, granit), sztucznego kamienia, stiuku, sztukaterii, ceramiki, rzeźby kamiennej polichromowanej i metalu. Nagrodę odebrał również Kazimierz Lewandowski (na zdjęciu z prawej) prezes zarządu Przedsiębiorstwa Cemet Ltd., specjalizującego się w branży konstrukcje metalowe, aluminiowe i stalowe.


altZa uruchomienie w 2012 roku biblioteki w Centrum Handlowym Manhattan we Wrzeszczu nagrodę odebrał Paweł Braun (na powyższym zdjęciu z lewej), dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Jest to najnowocześniejsza biblioteka na Pomorzu, przede wszystkim dlatego, że wykorzystuje nowe formy kontaktu z czytelnikiem. Masowo  przychodzą do niej mieszkańcy nie tylko wypożyczyć książkę, ale również ciekawie spędzić czas z całą rodziną. Na 830 m kw. lokalu na drugim piętrze trafił 50-tysięczny księgozbiór dla dzieci i dorosłych z wrzeszczańskich filii nr 1, 21, 38 oraz pokaźna kolekcja komiksów z Pracowni Komiksowej na Suchaninie. Drugi katalog na ponad 1500 pozycji tworzą audiobooki, e-booki, filmy oraz muzyka na płytach CD i winylowych. To dzięki takim obiektom w pomorskim o sto procent wzrosło w ostatnim czasie czytelnictwo książek, powiedział Braun.


Nagrody za najlepszą modernizację roku przypadły również za: hotel „Różany Gaj” w Gdyni (39 pokoi i 4 apartamenty); Park 1000-lecia w Chojnicach; Dworzec PKP „Gdynia Główna” (wykonawca Mostostal Warszawa, koszt 49 mln zł, rocznie korzysta 2 mln pasażerów), a także obiekty drogowe w Słupsku, śródmieście i sala koncertowo-teatralna dla 374 widzów w Wejherowie (koszt 56 mln zł, otwarcie 17 maj 2013 r.)  oraz rozbudowa i modernizacja ośrodka zdrowia w Cedrach Wielkich.


Marszałek pomorski Mieczysław Struk, gratulując osobom i firmom nagrodzonym w tym konkursie powiedział: - Ugruntowana pozycja konkursu „Modernizacja Roku” w środowisku architektoniczno-budowlanym, zbudowana na kanwie siedemnastoletniego doświadczenia wnosi nieoceniony wkład w promowanie przedsięwzięć zmierzających do ratowania materialnego dziedzictwa narodowego w postaci obiektów zabytkowych, budynków użyteczności publicznej, budownictwa mieszkaniowego, dróg, obiektów przemysłowych i inżynieryjnych, budynków szkolnictwa podstawowego, średniego i wyższego, obiektów kultury, sportu, zdrowia, rekreacji, ochrony środowiska, a także rewitalizacji obszarów i zespołów urbanistycznych. Te cenione w środowisku nagrody świadczą o wysokim poziomie realizatorskim oraz koncepcyjnym pomorskich firm i instytucji, które swoją pracą przyczyniają się do korzystnych przemian w przestrzeni funkcjonalnej i użytkowej gmin województwa pomorskiego.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież