Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Debata o polityce narkotykowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 czerwca 2012 12:47

W sopockim Spatifie odbyła się debata o polityce narkotykowej zorganizowana przez organizację Wolne Konopie Trójmiasto. Okazją do tej debaty był projekt poselski ustawy, złożony 25 maja 2012r. o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany we współpracy z Polską Siecią Polityki Narkotykowej.W spotkaniu wzięli udział posłowie PO – Iwona Guzowska i Jerzy Borowczak, a także poseł Ruchu Palikota, Piotr Bauć i reprezentujący SLD Jarosław Szczukowski. Zabrakło zaproszonych reprezentantów PiS, a także zapowiadanych przedstawicieli policji. Sama debata okazała się kompletnym niewypałem. Rozmowie polityków przysłuchiwała się ledwie garstka zainteresowanych. Mimo kampanii reklamowej na portalach internetowych, raczej zgodnie z przewidywaniami, spotkanie pokazało, że temat legalizacji marihuany jest mocno przereklamowany i dotyczy niewielkiej grupy osób.


Projekt ustawy, który jest uzupełnieniem ubiegłorocznych zmian przepisów, zakłada zasadnicze różnice w 3 obszarach:
- medycznego zastosowania marihuany,
- zwiększenia dostępności terapii metadonowej
- ustalenia wartości granicznych posiadanych ilości narkotyków na własny użytek


alt


Projekt wprowadza dwa nie budzące kontrowersji zapisy, które ułatwią prowadzenie leczenia osób uzależnionych oraz umożliwią medyczne zastosowanie marihuany pod ścisłą kontrolą lekarską.
- Skoro istnieje możliwość, aby marihuana w uzasadnionych medycznie przypadkach, a jest to naukowo udowodnione, pomagała w leczeniu pewnych chorób, dlaczego mamy z tego rezygnować? – pytała Iwona Guzowska. – Odbyłam szereg konsultacji w tej sprawie i wiem, że jest zapotrzebowanie na tego typu terapię, np. przy chorobie Alzheimera. W Polsce zaledwie 1 osoba jest poddana takiej terapii. Ten człowiek ściąga drogie leki z zagranicy, gdyż u nas są one niedostępne. Zaledwie 1 osoba, bo tylko ją stać na drogie leczenie.


- Jestem za tym, aby dopuścić marihuanę do obrotu medycznego – przekonywał Jerzy Borowczak. – Skoro wybitni lekarze twierdzą, że daje ona duże możliwości terapeutyczne, nie widzę sensu, aby jej zabraniać. Oczywiście, wszystko musi odbywać się pod kontrolą lekarską. System także musiałby zostać uszczelniony, aby nie dochodziło do nadużyć. Aby jednak tak się stało za projektem tej ustawy powinny lobbować lekarskie autorytety. Bez nich nie da się przekonać ludzi, że marihuana ma także właściwości medyczne i jej użycie w uzasadnionych przypadkach jest konieczne.


- Dlatego do dyskusji powinni włączyć się fachowcy, którzy wyjaśniliby – również posłom – jak używki działają na organizm od strony biochemicznej, neurologicznej oraz jakie niesie to za sobą skutki społeczne – dodała Iwona Guzowska.


alt


Dużo dalej w kwestii legalizacji marihuany idzie Ruch Palikota. Zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej, partia Janusza Palikota opowiada się za pełną legalizacją tej używki.
- Podtrzymujemy w dalszym ciągu nasze zdanie – mówił Piotr Bauć. – Liberalizacja ustawy, o której dzisiaj rozprawiamy jest krokiem w kierunku pełnej legalizacji „trawki”. Uważamy, że przysłuży się to walce z przestępczością narkotykową. Co więcej, da określone wpływy do budżetu, bo marihuana powinna być objęta monopolem państwowym, podobnie, jak papierosy, czy spirytus.


- Zgodzę się z autorami tego projektu ustawy, że należy złagodzić kary za posiadanie niewielkiej ilości marihuany na własny użytek – mówił Jerzy Borowczak. – Zamiast skupić się na dealerach narkotykowych, łapie się zwykłych ludzi, którzy sobie popalają. Mówienie jednak o pełnej legalizacji tego narkotyku, to moim zdaniem, o krok za daleko. Przyzwolenie na marihuanę – tak, ale tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach i pod kontrolą i odpowiedzialnością lekarzy.


Los projektu ustawy jest jednak mocno niepewny.
- Szanse na przeforsowanie tego projektu oceniałbym bardzo ostrożnie – mówi Jerzy Borowczak. – W PO mamy także skrzydło konserwatywne, które z pewnością nie poprze tych zmian. Na pewno przeciw będą PiS i Solidarna Polska. Matematycznie szanse są więc małe. Jeśli dojdzie głosowania z dyscypliną nad tym projektem, jestem gotów głosować wbrew swojej partii, gdyż uważam, że ten projekt jest słuszny.


- Jestem podobnego zdania – przyznała Iwona Guzowska. – Gdy głosowaliśmy w poprzedniej kadencji Sejmu nad ustawą liberalizującą ustawę antynarkotykową, głosowałam przeciw, zgodnie z linią przyjętą przez PO. Muszę przyznać, iż wówczas popełniłam błąd.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież