Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata o polityce narkotykowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 czerwca 2012 12:47

W sopockim Spatifie odbyła się debata o polityce narkotykowej zorganizowana przez organizację Wolne Konopie Trójmiasto. Okazją do tej debaty był projekt poselski ustawy, złożony 25 maja 2012r. o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany we współpracy z Polską Siecią Polityki Narkotykowej.W spotkaniu wzięli udział posłowie PO – Iwona Guzowska i Jerzy Borowczak, a także poseł Ruchu Palikota, Piotr Bauć i reprezentujący SLD Jarosław Szczukowski. Zabrakło zaproszonych reprezentantów PiS, a także zapowiadanych przedstawicieli policji. Sama debata okazała się kompletnym niewypałem. Rozmowie polityków przysłuchiwała się ledwie garstka zainteresowanych. Mimo kampanii reklamowej na portalach internetowych, raczej zgodnie z przewidywaniami, spotkanie pokazało, że temat legalizacji marihuany jest mocno przereklamowany i dotyczy niewielkiej grupy osób.


Projekt ustawy, który jest uzupełnieniem ubiegłorocznych zmian przepisów, zakłada zasadnicze różnice w 3 obszarach:
- medycznego zastosowania marihuany,
- zwiększenia dostępności terapii metadonowej
- ustalenia wartości granicznych posiadanych ilości narkotyków na własny użytek


alt


Projekt wprowadza dwa nie budzące kontrowersji zapisy, które ułatwią prowadzenie leczenia osób uzależnionych oraz umożliwią medyczne zastosowanie marihuany pod ścisłą kontrolą lekarską.
- Skoro istnieje możliwość, aby marihuana w uzasadnionych medycznie przypadkach, a jest to naukowo udowodnione, pomagała w leczeniu pewnych chorób, dlaczego mamy z tego rezygnować? – pytała Iwona Guzowska. – Odbyłam szereg konsultacji w tej sprawie i wiem, że jest zapotrzebowanie na tego typu terapię, np. przy chorobie Alzheimera. W Polsce zaledwie 1 osoba jest poddana takiej terapii. Ten człowiek ściąga drogie leki z zagranicy, gdyż u nas są one niedostępne. Zaledwie 1 osoba, bo tylko ją stać na drogie leczenie.


- Jestem za tym, aby dopuścić marihuanę do obrotu medycznego – przekonywał Jerzy Borowczak. – Skoro wybitni lekarze twierdzą, że daje ona duże możliwości terapeutyczne, nie widzę sensu, aby jej zabraniać. Oczywiście, wszystko musi odbywać się pod kontrolą lekarską. System także musiałby zostać uszczelniony, aby nie dochodziło do nadużyć. Aby jednak tak się stało za projektem tej ustawy powinny lobbować lekarskie autorytety. Bez nich nie da się przekonać ludzi, że marihuana ma także właściwości medyczne i jej użycie w uzasadnionych przypadkach jest konieczne.


- Dlatego do dyskusji powinni włączyć się fachowcy, którzy wyjaśniliby – również posłom – jak używki działają na organizm od strony biochemicznej, neurologicznej oraz jakie niesie to za sobą skutki społeczne – dodała Iwona Guzowska.


alt


Dużo dalej w kwestii legalizacji marihuany idzie Ruch Palikota. Zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej, partia Janusza Palikota opowiada się za pełną legalizacją tej używki.
- Podtrzymujemy w dalszym ciągu nasze zdanie – mówił Piotr Bauć. – Liberalizacja ustawy, o której dzisiaj rozprawiamy jest krokiem w kierunku pełnej legalizacji „trawki”. Uważamy, że przysłuży się to walce z przestępczością narkotykową. Co więcej, da określone wpływy do budżetu, bo marihuana powinna być objęta monopolem państwowym, podobnie, jak papierosy, czy spirytus.


- Zgodzę się z autorami tego projektu ustawy, że należy złagodzić kary za posiadanie niewielkiej ilości marihuany na własny użytek – mówił Jerzy Borowczak. – Zamiast skupić się na dealerach narkotykowych, łapie się zwykłych ludzi, którzy sobie popalają. Mówienie jednak o pełnej legalizacji tego narkotyku, to moim zdaniem, o krok za daleko. Przyzwolenie na marihuanę – tak, ale tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach i pod kontrolą i odpowiedzialnością lekarzy.


Los projektu ustawy jest jednak mocno niepewny.
- Szanse na przeforsowanie tego projektu oceniałbym bardzo ostrożnie – mówi Jerzy Borowczak. – W PO mamy także skrzydło konserwatywne, które z pewnością nie poprze tych zmian. Na pewno przeciw będą PiS i Solidarna Polska. Matematycznie szanse są więc małe. Jeśli dojdzie głosowania z dyscypliną nad tym projektem, jestem gotów głosować wbrew swojej partii, gdyż uważam, że ten projekt jest słuszny.


- Jestem podobnego zdania – przyznała Iwona Guzowska. – Gdy głosowaliśmy w poprzedniej kadencji Sejmu nad ustawą liberalizującą ustawę antynarkotykową, głosowałam przeciw, zgodnie z linią przyjętą przez PO. Muszę przyznać, iż wówczas popełniłam błąd.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież