Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Debata o polityce narkotykowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 czerwca 2012 12:47

W sopockim Spatifie odbyła się debata o polityce narkotykowej zorganizowana przez organizację Wolne Konopie Trójmiasto. Okazją do tej debaty był projekt poselski ustawy, złożony 25 maja 2012r. o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany we współpracy z Polską Siecią Polityki Narkotykowej.W spotkaniu wzięli udział posłowie PO – Iwona Guzowska i Jerzy Borowczak, a także poseł Ruchu Palikota, Piotr Bauć i reprezentujący SLD Jarosław Szczukowski. Zabrakło zaproszonych reprezentantów PiS, a także zapowiadanych przedstawicieli policji. Sama debata okazała się kompletnym niewypałem. Rozmowie polityków przysłuchiwała się ledwie garstka zainteresowanych. Mimo kampanii reklamowej na portalach internetowych, raczej zgodnie z przewidywaniami, spotkanie pokazało, że temat legalizacji marihuany jest mocno przereklamowany i dotyczy niewielkiej grupy osób.


Projekt ustawy, który jest uzupełnieniem ubiegłorocznych zmian przepisów, zakłada zasadnicze różnice w 3 obszarach:
- medycznego zastosowania marihuany,
- zwiększenia dostępności terapii metadonowej
- ustalenia wartości granicznych posiadanych ilości narkotyków na własny użytek


alt


Projekt wprowadza dwa nie budzące kontrowersji zapisy, które ułatwią prowadzenie leczenia osób uzależnionych oraz umożliwią medyczne zastosowanie marihuany pod ścisłą kontrolą lekarską.
- Skoro istnieje możliwość, aby marihuana w uzasadnionych medycznie przypadkach, a jest to naukowo udowodnione, pomagała w leczeniu pewnych chorób, dlaczego mamy z tego rezygnować? – pytała Iwona Guzowska. – Odbyłam szereg konsultacji w tej sprawie i wiem, że jest zapotrzebowanie na tego typu terapię, np. przy chorobie Alzheimera. W Polsce zaledwie 1 osoba jest poddana takiej terapii. Ten człowiek ściąga drogie leki z zagranicy, gdyż u nas są one niedostępne. Zaledwie 1 osoba, bo tylko ją stać na drogie leczenie.


- Jestem za tym, aby dopuścić marihuanę do obrotu medycznego – przekonywał Jerzy Borowczak. – Skoro wybitni lekarze twierdzą, że daje ona duże możliwości terapeutyczne, nie widzę sensu, aby jej zabraniać. Oczywiście, wszystko musi odbywać się pod kontrolą lekarską. System także musiałby zostać uszczelniony, aby nie dochodziło do nadużyć. Aby jednak tak się stało za projektem tej ustawy powinny lobbować lekarskie autorytety. Bez nich nie da się przekonać ludzi, że marihuana ma także właściwości medyczne i jej użycie w uzasadnionych przypadkach jest konieczne.


- Dlatego do dyskusji powinni włączyć się fachowcy, którzy wyjaśniliby – również posłom – jak używki działają na organizm od strony biochemicznej, neurologicznej oraz jakie niesie to za sobą skutki społeczne – dodała Iwona Guzowska.


alt


Dużo dalej w kwestii legalizacji marihuany idzie Ruch Palikota. Zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej, partia Janusza Palikota opowiada się za pełną legalizacją tej używki.
- Podtrzymujemy w dalszym ciągu nasze zdanie – mówił Piotr Bauć. – Liberalizacja ustawy, o której dzisiaj rozprawiamy jest krokiem w kierunku pełnej legalizacji „trawki”. Uważamy, że przysłuży się to walce z przestępczością narkotykową. Co więcej, da określone wpływy do budżetu, bo marihuana powinna być objęta monopolem państwowym, podobnie, jak papierosy, czy spirytus.


- Zgodzę się z autorami tego projektu ustawy, że należy złagodzić kary za posiadanie niewielkiej ilości marihuany na własny użytek – mówił Jerzy Borowczak. – Zamiast skupić się na dealerach narkotykowych, łapie się zwykłych ludzi, którzy sobie popalają. Mówienie jednak o pełnej legalizacji tego narkotyku, to moim zdaniem, o krok za daleko. Przyzwolenie na marihuanę – tak, ale tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach i pod kontrolą i odpowiedzialnością lekarzy.


Los projektu ustawy jest jednak mocno niepewny.
- Szanse na przeforsowanie tego projektu oceniałbym bardzo ostrożnie – mówi Jerzy Borowczak. – W PO mamy także skrzydło konserwatywne, które z pewnością nie poprze tych zmian. Na pewno przeciw będą PiS i Solidarna Polska. Matematycznie szanse są więc małe. Jeśli dojdzie głosowania z dyscypliną nad tym projektem, jestem gotów głosować wbrew swojej partii, gdyż uważam, że ten projekt jest słuszny.


- Jestem podobnego zdania – przyznała Iwona Guzowska. – Gdy głosowaliśmy w poprzedniej kadencji Sejmu nad ustawą liberalizującą ustawę antynarkotykową, głosowałam przeciw, zgodnie z linią przyjętą przez PO. Muszę przyznać, iż wówczas popełniłam błąd.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 ekolog 2012-07-15 15:02
Disco[censored] Ciekawość - Jak działają Narkotyki

''Odcinek z serii Disco[censored] " Ciekawość " poświęcony jest działaniu narkotyków na ludzki umysł. Kilku ochotników zgłasza się do eksperymentu podczas, którego będziemy mogli zaobserwować skutki marihuany, heroiny, metamfetaminy na umysł jak i ciało człowieka.''

youtu.be/SvmLbzB3tWk


Biznes stojący za upalaniem się

Kanadyjski film dokumentalny z 2007 roku, który wyjaśnia dlaczego marihuana jest nielegalna, jakie naprawdę grożą nam konsekwencje zdrowotne, czy prohibicja działa i co by się stało po opodatkowaniu jej. Film zdobył liczne wyróżnienia na międzynarodowyc h festiwalach filmowych.''

alterkino.org/kultura_media/the-union-biznes-stojacy-za-upalaniem-sie/

''O najnowszych badaniach naukowych dotyczących wpływu palenia marihuany na ryzyko występowania chorób psychicznych.''

planeteplus.pl/dokument-ciemna-strona-haju_34367
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież