Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skwer Krzysztofa Kolbergera we Wrzeszczu - GALERIA

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 czerwca 2012 16:38

Tablicę z nazwą Skwer Krzysztofa Kolbergera odsłoniła córka znanego aktora Julia Kolberger, 26 czerwca (wtorek) w ciągu ulicy Karłowicza na Osiedlu Strzyża we Wrzeszczu. Uroczystość dedykowana była pamięci wspaniałego aktora, reżysera i gdańszczanina.


GALERIAUchwałę w sprawie nadania imienia Krzysztofa Kolbergera skwerowi, na wniosek Rady Osiedla Strzyża, podjęła Rada Miasta Gdańska w kwietniu 2012 roku. W uroczystości udział wzięli członkowie Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Strzyży”, uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego, którego Kolberger był uczniem, a także Zarząd Osiedla Strzyża i okoliczni mieszkańcy.


altW imieniu organizatorów uroczystości, gości przywitał Andrzej Witkiewicz, który przypomniał, iż Krzysztof Kolberger urodził się w Gdańsku i przez wiele lat mieszkał właśnie przy ulicy Karłowicza. Artysta uczęszczał tu także do IX Liceum Ogólnokształcącego i udzielał się w szkolnym kabarecie Syfon. Następnie Kolberger studiował na warszawskiej PWST. Wspierał starania Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Dla przypomnienia zebranym głosu znanego aktora odtworzono nagrania w jego wykonaniu „Hymnu do miłości”, a także utworu „A kiedy będziesz moją żoną.


altRadny Rady Miasta Gdańska Marek Bumblis po krótkim przemówieniu nawiązującym do okresu zamieszkiwania i pobierania nauki przez Kolbergera w Gdańsku, wręczył jego córce Julii dokument z treścią uchwały o nadaniu imienia Krzysztofa Kolbergera skwerowi w osiedlu Strzyża.


altW części artystycznej wystąpili uczniowie IX LO ze szkolnego koła teatralnego i kabaretowego: Marek Marecki, Adam Wiszniewski, Wojtek Rzeszutek, Anna Dorożyńska i Izabela Cybulska, którzy prowadzeni przez pedagog Elżbietę Ignasiak  przypomnieli postać Krzysztofa Kolbergera. Przytoczmy to, co usłyszeliśmy:


alt


Krzysztof Kolberger był jednym z najwybitniejszych absolwentów IX LO w Gdańsku. Jako obecni uczniowie tej szkoły chcemy poświęcić mu chwilę refleksji i poezji – poezji, którą tak bardzo ukochał. Wszak to on twierdził, że „poezja przenosi w lepsze rejony życia”.


altW Krzysztofie Kolbergerze widzimy zazwyczaj przede wszystkim artystę, który trwale zapisał się na kartach polskiej kultury i jest legendą naszej szkoły, bo choć swoją aktorską pasję odkrył już w szkole podstawowej, zainteresowania te znacząco rozwinęła działalność teatralna w kabarecie IX liceum, legendarnym „Syfonie”. Dla ludzi młodych jest to jednak także postać, która może być drogowskazem w uczeniu się podejmowania wyzwań codzienności.


altOgromny szacunek budziły powszechnie widoczne w artyście do ostatnich dni pasja życia i miłość drugiego człowieka. Wciąż możemy je odnaleźć w jego niezapomnianych rolach, utrwalonych na nagraniach. Podziwiamy w nich niezwykły talent aktorski, charakterystyczny, głęboki głos, rozpoznawalny dla większości Polaków, oraz – przede wszystkim – niezwykłą Osobowość.

altNiezwykle poruszającą lekcją, jakiej Krzysztof Kolberger udzielił miłośnikom swego talentu, swym przyjaciołom, było jego pogodne żegnanie się ze światem. Na własnym przykładzie uczył nas trudnej prawdy, przywołanej w jednym z wywiadów, że „Przychodzimy na świat po to, by odejść” i że „do tej prawdy trzeba się przygotować”.


alt


Nam, młodym adeptom „Dziewiątki”, postać Krzysztofa Kolbergera przypomina pamiątkowa tablica umieszczona na murach szkoły podczas niedawnych obchodów sześćdziesięciolecia jej istnienia. Teraz będzie go przypominać także skwer, który wielu z nas mija co dzień, spiesząc na lekcje. Cieszymy się, że jako uczniowie IX LO możemy dziś uczestniczyć w kolejnej uroczystości utrwalającej pamięć o naszym znakomitym Koledze.


altWszystkich gości po uroczystości zaproszono na poczęstunek do pobliskiego Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Kisielewskiego. Wewnątrz uwagę zwracały duże zdjęcia Krzysztofa Kolbergera ustawione jak obrazy na malarskich stelażach. Przyglądając się im napotkaliśmy Elżbietę Michalską (na zdjęciu z lewej), która mieszka w pobliżu skweru, chodziła do IX LO i tańczyła tzw. solówki wraz z Krzysztofem Kolbergerem, ona w roli baby, on w roli koguta. Jej taneczny partner znakomicie poruszał się na parkiecie, a najlepiej prowadził partnerkę podczas tanga. Oboje, podobnie jak ich ówcześni rówieśnicy, należeli do szkolnego  zespołu tańca ludowego.


alt


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież