Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skwer Krzysztofa Kolbergera we Wrzeszczu - GALERIA

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 czerwca 2012 16:38

Tablicę z nazwą Skwer Krzysztofa Kolbergera odsłoniła córka znanego aktora Julia Kolberger, 26 czerwca (wtorek) w ciągu ulicy Karłowicza na Osiedlu Strzyża we Wrzeszczu. Uroczystość dedykowana była pamięci wspaniałego aktora, reżysera i gdańszczanina.


GALERIAUchwałę w sprawie nadania imienia Krzysztofa Kolbergera skwerowi, na wniosek Rady Osiedla Strzyża, podjęła Rada Miasta Gdańska w kwietniu 2012 roku. W uroczystości udział wzięli członkowie Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Strzyży”, uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego, którego Kolberger był uczniem, a także Zarząd Osiedla Strzyża i okoliczni mieszkańcy.


altW imieniu organizatorów uroczystości, gości przywitał Andrzej Witkiewicz, który przypomniał, iż Krzysztof Kolberger urodził się w Gdańsku i przez wiele lat mieszkał właśnie przy ulicy Karłowicza. Artysta uczęszczał tu także do IX Liceum Ogólnokształcącego i udzielał się w szkolnym kabarecie Syfon. Następnie Kolberger studiował na warszawskiej PWST. Wspierał starania Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Dla przypomnienia zebranym głosu znanego aktora odtworzono nagrania w jego wykonaniu „Hymnu do miłości”, a także utworu „A kiedy będziesz moją żoną.


altRadny Rady Miasta Gdańska Marek Bumblis po krótkim przemówieniu nawiązującym do okresu zamieszkiwania i pobierania nauki przez Kolbergera w Gdańsku, wręczył jego córce Julii dokument z treścią uchwały o nadaniu imienia Krzysztofa Kolbergera skwerowi w osiedlu Strzyża.


altW części artystycznej wystąpili uczniowie IX LO ze szkolnego koła teatralnego i kabaretowego: Marek Marecki, Adam Wiszniewski, Wojtek Rzeszutek, Anna Dorożyńska i Izabela Cybulska, którzy prowadzeni przez pedagog Elżbietę Ignasiak  przypomnieli postać Krzysztofa Kolbergera. Przytoczmy to, co usłyszeliśmy:


alt


Krzysztof Kolberger był jednym z najwybitniejszych absolwentów IX LO w Gdańsku. Jako obecni uczniowie tej szkoły chcemy poświęcić mu chwilę refleksji i poezji – poezji, którą tak bardzo ukochał. Wszak to on twierdził, że „poezja przenosi w lepsze rejony życia”.


altW Krzysztofie Kolbergerze widzimy zazwyczaj przede wszystkim artystę, który trwale zapisał się na kartach polskiej kultury i jest legendą naszej szkoły, bo choć swoją aktorską pasję odkrył już w szkole podstawowej, zainteresowania te znacząco rozwinęła działalność teatralna w kabarecie IX liceum, legendarnym „Syfonie”. Dla ludzi młodych jest to jednak także postać, która może być drogowskazem w uczeniu się podejmowania wyzwań codzienności.


altOgromny szacunek budziły powszechnie widoczne w artyście do ostatnich dni pasja życia i miłość drugiego człowieka. Wciąż możemy je odnaleźć w jego niezapomnianych rolach, utrwalonych na nagraniach. Podziwiamy w nich niezwykły talent aktorski, charakterystyczny, głęboki głos, rozpoznawalny dla większości Polaków, oraz – przede wszystkim – niezwykłą Osobowość.

altNiezwykle poruszającą lekcją, jakiej Krzysztof Kolberger udzielił miłośnikom swego talentu, swym przyjaciołom, było jego pogodne żegnanie się ze światem. Na własnym przykładzie uczył nas trudnej prawdy, przywołanej w jednym z wywiadów, że „Przychodzimy na świat po to, by odejść” i że „do tej prawdy trzeba się przygotować”.


alt


Nam, młodym adeptom „Dziewiątki”, postać Krzysztofa Kolbergera przypomina pamiątkowa tablica umieszczona na murach szkoły podczas niedawnych obchodów sześćdziesięciolecia jej istnienia. Teraz będzie go przypominać także skwer, który wielu z nas mija co dzień, spiesząc na lekcje. Cieszymy się, że jako uczniowie IX LO możemy dziś uczestniczyć w kolejnej uroczystości utrwalającej pamięć o naszym znakomitym Koledze.


altWszystkich gości po uroczystości zaproszono na poczęstunek do pobliskiego Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Kisielewskiego. Wewnątrz uwagę zwracały duże zdjęcia Krzysztofa Kolbergera ustawione jak obrazy na malarskich stelażach. Przyglądając się im napotkaliśmy Elżbietę Michalską (na zdjęciu z lewej), która mieszka w pobliżu skweru, chodziła do IX LO i tańczyła tzw. solówki wraz z Krzysztofem Kolbergerem, ona w roli baby, on w roli koguta. Jej taneczny partner znakomicie poruszał się na parkiecie, a najlepiej prowadził partnerkę podczas tanga. Oboje, podobnie jak ich ówcześni rówieśnicy, należeli do szkolnego  zespołu tańca ludowego.


alt


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież