Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zarząd województwa z absolutorium - słupki w sprawozdaniu się zgadzają

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 czerwca 2012 15:32

Zarząd województwa pomorskiego kierowany przez marszałka Mieczysława Struka uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu za 2011 r. Nie jest to żadną niespodzianką. Mimo rosnącego zadłużenia i niedoinwestowania m.in. melioracji marszałek Struk o wynik głosowania mógł być spokojny.Zdecydowana większość w lokalnym samorządzie ma rządząca województwem Platforma Obywatelska. Nie obyło się jednak bez listy zarzutów i uwag do stanu wojewódzkiej kasy. Deficyt woj. Pomorskiego  wyniósł 75,7 mln zł. Zadłużenie – 380 mln zł. To 44 proc. budżetu.


Powód do optymizmu - zdaniem marszałka Struka, to wzrost wpływu z podatku CIT. W porównaniu z 2010 r. do kasy województwa wpłynęło z tego tytułu o 15 proc. więcej pieniędzy. Największy płatnik to Grupa Lotos – 27,5 mln zł. Energa odprowadza 12,6 mln zł, a papiernia kwidzyńska IP  - 8,6 mln. Dług województwa jednak systematycznie rośnie z 269 mln zł w 2010 r. do 380 mln zł. w 2011.


Z CIT woj. kasa uzyskała 181 mln zł, czyli o 9 mln zł mniej niż w 2007 r. Firmy zapłaciły na Pomorzu 181,1 mln zł podatku. To mniej niż w 2007 roku, gdy PO przejmowała władzę.  Z kolei okazuje się, że spośród czynnych zawodowo mieszkańców Pomorza 400 tys. nie odprowadza podatków PIT.


Jak co roku gros budżetowych wydatków pochłonął transport i łączność - 323 mln zł, ochrona zdrowia 159 mln zł przy 92 mln zł na kulturę.
Marszałek Struk tłumaczył nam, że zadłużenie wynika z konieczności realizacji unijnych dotacji, czyli z zaangażowania środków własnych oraz z konieczności dokończenia inwestycji jak szpital w Słupsku i Centrum Traumatologii w Gdańsku. 47 mln zł pochłonęło dokończenie budowy szpitala w Słupsku, a ponad 167 mln zł – wydatkowano na drogi wojewódzkie.  


W rankingu zadłużonych województw woj. pomorskie zajmuje piąte miejsce. Na jednego mieszkańca Pomorza przypada 139 zł długu.  
To niepokoi opozycję. W toku debaty szef komisji rewizyjnej radny Piotr Gontarek (SLD) przyznał z mównicy, że odbył ponad godzinną nieoficjalną rozmowę z wiceprezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku Józefem Orłowskim. Chciał - jak przyznał, rozwiać swoje wątpliwości bo jak żartował „orłem  nie jest, ale nie spiskował”. Rozmowa była trudna, ale wiceprezes stanął na wysokości zadania i radny SLD, tak jak dwójka pozostałych przedstawicieli lewicy – wstrzymał się od głosu. Zatem trzyosobowy klub SLD i wolny elektron – Leszek Żurek wstrzymali się w głosowaniu nad absolutorium. Przeciw udzieleniu absolutorium było pięciu radnych PiS. 22 mandatariuszy PO było za absolutorium za 2011 rok.


- Słupki się zgadzają. Nie o słupkach jednak dyskutujmy, ale o rzeczywistości która  jest mniej kolorowa. O niezapłaconych fakturach, o przesuwanych terminach oddania Centrum Traumatologii w Gdańsku, o kłopotach z liniami przesyłowymi, o przerwach w dostawach prądu, o braku bezpieczeństwa na pomorskich drogach – wyliczał radny Marian Szajna (PiS). Zdaniem radnych opozycji dalsze zadłużanie województwa grozi również rozpoczętym inwestycjom  w perspektywie zmniejszenia finansowania z Unii Europejskiej i koniecznością spłaty zobowiązań.


Zdaniem Małgorzaty Ostrowskiej (SLD) brakuje ciągle równowagi w inwestycjach w poszczególnych powiatach. Mimo to sprawozdanie z wykonania budżetu jest w porządku.   
- Bardzo dobrze oceniamy sprawozdanie finansowe. Mamy uwagi wynikające z potrzeby refleksji nad strukturą wydatków, nad zadłużaniem województwa. Skoro pożyczamy to trzeba też będzie zacząć oddawać pieniądze. Potrzebna jest nowa strategia. To widać choćby po Żuławach, zagrożonych powodziami, a program melioracji ustępuje innym nie kończącym się wydatkom – uważa Ostrowska.  


Mimo deficytu i 380 mln zł długu wykresy i słupki w sprawozdaniu z  wykonania budżetu woj. pomorskiego są przekonywujące.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież