Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zarząd województwa z absolutorium - słupki w sprawozdaniu się zgadzają

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 czerwca 2012 15:32

Zarząd województwa pomorskiego kierowany przez marszałka Mieczysława Struka uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu za 2011 r. Nie jest to żadną niespodzianką. Mimo rosnącego zadłużenia i niedoinwestowania m.in. melioracji marszałek Struk o wynik głosowania mógł być spokojny.Zdecydowana większość w lokalnym samorządzie ma rządząca województwem Platforma Obywatelska. Nie obyło się jednak bez listy zarzutów i uwag do stanu wojewódzkiej kasy. Deficyt woj. Pomorskiego  wyniósł 75,7 mln zł. Zadłużenie – 380 mln zł. To 44 proc. budżetu.


Powód do optymizmu - zdaniem marszałka Struka, to wzrost wpływu z podatku CIT. W porównaniu z 2010 r. do kasy województwa wpłynęło z tego tytułu o 15 proc. więcej pieniędzy. Największy płatnik to Grupa Lotos – 27,5 mln zł. Energa odprowadza 12,6 mln zł, a papiernia kwidzyńska IP  - 8,6 mln. Dług województwa jednak systematycznie rośnie z 269 mln zł w 2010 r. do 380 mln zł. w 2011.


Z CIT woj. kasa uzyskała 181 mln zł, czyli o 9 mln zł mniej niż w 2007 r. Firmy zapłaciły na Pomorzu 181,1 mln zł podatku. To mniej niż w 2007 roku, gdy PO przejmowała władzę.  Z kolei okazuje się, że spośród czynnych zawodowo mieszkańców Pomorza 400 tys. nie odprowadza podatków PIT.


Jak co roku gros budżetowych wydatków pochłonął transport i łączność - 323 mln zł, ochrona zdrowia 159 mln zł przy 92 mln zł na kulturę.
Marszałek Struk tłumaczył nam, że zadłużenie wynika z konieczności realizacji unijnych dotacji, czyli z zaangażowania środków własnych oraz z konieczności dokończenia inwestycji jak szpital w Słupsku i Centrum Traumatologii w Gdańsku. 47 mln zł pochłonęło dokończenie budowy szpitala w Słupsku, a ponad 167 mln zł – wydatkowano na drogi wojewódzkie.  


W rankingu zadłużonych województw woj. pomorskie zajmuje piąte miejsce. Na jednego mieszkańca Pomorza przypada 139 zł długu.  
To niepokoi opozycję. W toku debaty szef komisji rewizyjnej radny Piotr Gontarek (SLD) przyznał z mównicy, że odbył ponad godzinną nieoficjalną rozmowę z wiceprezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku Józefem Orłowskim. Chciał - jak przyznał, rozwiać swoje wątpliwości bo jak żartował „orłem  nie jest, ale nie spiskował”. Rozmowa była trudna, ale wiceprezes stanął na wysokości zadania i radny SLD, tak jak dwójka pozostałych przedstawicieli lewicy – wstrzymał się od głosu. Zatem trzyosobowy klub SLD i wolny elektron – Leszek Żurek wstrzymali się w głosowaniu nad absolutorium. Przeciw udzieleniu absolutorium było pięciu radnych PiS. 22 mandatariuszy PO było za absolutorium za 2011 rok.


- Słupki się zgadzają. Nie o słupkach jednak dyskutujmy, ale o rzeczywistości która  jest mniej kolorowa. O niezapłaconych fakturach, o przesuwanych terminach oddania Centrum Traumatologii w Gdańsku, o kłopotach z liniami przesyłowymi, o przerwach w dostawach prądu, o braku bezpieczeństwa na pomorskich drogach – wyliczał radny Marian Szajna (PiS). Zdaniem radnych opozycji dalsze zadłużanie województwa grozi również rozpoczętym inwestycjom  w perspektywie zmniejszenia finansowania z Unii Europejskiej i koniecznością spłaty zobowiązań.


Zdaniem Małgorzaty Ostrowskiej (SLD) brakuje ciągle równowagi w inwestycjach w poszczególnych powiatach. Mimo to sprawozdanie z wykonania budżetu jest w porządku.   
- Bardzo dobrze oceniamy sprawozdanie finansowe. Mamy uwagi wynikające z potrzeby refleksji nad strukturą wydatków, nad zadłużaniem województwa. Skoro pożyczamy to trzeba też będzie zacząć oddawać pieniądze. Potrzebna jest nowa strategia. To widać choćby po Żuławach, zagrożonych powodziami, a program melioracji ustępuje innym nie kończącym się wydatkom – uważa Ostrowska.  


Mimo deficytu i 380 mln zł długu wykresy i słupki w sprawozdaniu z  wykonania budżetu woj. pomorskiego są przekonywujące.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież