Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zarząd województwa z absolutorium - słupki w sprawozdaniu się zgadzają

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 czerwca 2012 15:32

Zarząd województwa pomorskiego kierowany przez marszałka Mieczysława Struka uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu za 2011 r. Nie jest to żadną niespodzianką. Mimo rosnącego zadłużenia i niedoinwestowania m.in. melioracji marszałek Struk o wynik głosowania mógł być spokojny.Zdecydowana większość w lokalnym samorządzie ma rządząca województwem Platforma Obywatelska. Nie obyło się jednak bez listy zarzutów i uwag do stanu wojewódzkiej kasy. Deficyt woj. Pomorskiego  wyniósł 75,7 mln zł. Zadłużenie – 380 mln zł. To 44 proc. budżetu.


Powód do optymizmu - zdaniem marszałka Struka, to wzrost wpływu z podatku CIT. W porównaniu z 2010 r. do kasy województwa wpłynęło z tego tytułu o 15 proc. więcej pieniędzy. Największy płatnik to Grupa Lotos – 27,5 mln zł. Energa odprowadza 12,6 mln zł, a papiernia kwidzyńska IP  - 8,6 mln. Dług województwa jednak systematycznie rośnie z 269 mln zł w 2010 r. do 380 mln zł. w 2011.


Z CIT woj. kasa uzyskała 181 mln zł, czyli o 9 mln zł mniej niż w 2007 r. Firmy zapłaciły na Pomorzu 181,1 mln zł podatku. To mniej niż w 2007 roku, gdy PO przejmowała władzę.  Z kolei okazuje się, że spośród czynnych zawodowo mieszkańców Pomorza 400 tys. nie odprowadza podatków PIT.


Jak co roku gros budżetowych wydatków pochłonął transport i łączność - 323 mln zł, ochrona zdrowia 159 mln zł przy 92 mln zł na kulturę.
Marszałek Struk tłumaczył nam, że zadłużenie wynika z konieczności realizacji unijnych dotacji, czyli z zaangażowania środków własnych oraz z konieczności dokończenia inwestycji jak szpital w Słupsku i Centrum Traumatologii w Gdańsku. 47 mln zł pochłonęło dokończenie budowy szpitala w Słupsku, a ponad 167 mln zł – wydatkowano na drogi wojewódzkie.  


W rankingu zadłużonych województw woj. pomorskie zajmuje piąte miejsce. Na jednego mieszkańca Pomorza przypada 139 zł długu.  
To niepokoi opozycję. W toku debaty szef komisji rewizyjnej radny Piotr Gontarek (SLD) przyznał z mównicy, że odbył ponad godzinną nieoficjalną rozmowę z wiceprezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku Józefem Orłowskim. Chciał - jak przyznał, rozwiać swoje wątpliwości bo jak żartował „orłem  nie jest, ale nie spiskował”. Rozmowa była trudna, ale wiceprezes stanął na wysokości zadania i radny SLD, tak jak dwójka pozostałych przedstawicieli lewicy – wstrzymał się od głosu. Zatem trzyosobowy klub SLD i wolny elektron – Leszek Żurek wstrzymali się w głosowaniu nad absolutorium. Przeciw udzieleniu absolutorium było pięciu radnych PiS. 22 mandatariuszy PO było za absolutorium za 2011 rok.


- Słupki się zgadzają. Nie o słupkach jednak dyskutujmy, ale o rzeczywistości która  jest mniej kolorowa. O niezapłaconych fakturach, o przesuwanych terminach oddania Centrum Traumatologii w Gdańsku, o kłopotach z liniami przesyłowymi, o przerwach w dostawach prądu, o braku bezpieczeństwa na pomorskich drogach – wyliczał radny Marian Szajna (PiS). Zdaniem radnych opozycji dalsze zadłużanie województwa grozi również rozpoczętym inwestycjom  w perspektywie zmniejszenia finansowania z Unii Europejskiej i koniecznością spłaty zobowiązań.


Zdaniem Małgorzaty Ostrowskiej (SLD) brakuje ciągle równowagi w inwestycjach w poszczególnych powiatach. Mimo to sprawozdanie z wykonania budżetu jest w porządku.   
- Bardzo dobrze oceniamy sprawozdanie finansowe. Mamy uwagi wynikające z potrzeby refleksji nad strukturą wydatków, nad zadłużaniem województwa. Skoro pożyczamy to trzeba też będzie zacząć oddawać pieniądze. Potrzebna jest nowa strategia. To widać choćby po Żuławach, zagrożonych powodziami, a program melioracji ustępuje innym nie kończącym się wydatkom – uważa Ostrowska.  


Mimo deficytu i 380 mln zł długu wykresy i słupki w sprawozdaniu z  wykonania budżetu woj. pomorskiego są przekonywujące.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież