ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zarząd województwa z absolutorium - słupki w sprawozdaniu się zgadzają

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 czerwca 2012 15:32

Zarząd województwa pomorskiego kierowany przez marszałka Mieczysława Struka uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu za 2011 r. Nie jest to żadną niespodzianką. Mimo rosnącego zadłużenia i niedoinwestowania m.in. melioracji marszałek Struk o wynik głosowania mógł być spokojny.Zdecydowana większość w lokalnym samorządzie ma rządząca województwem Platforma Obywatelska. Nie obyło się jednak bez listy zarzutów i uwag do stanu wojewódzkiej kasy. Deficyt woj. Pomorskiego  wyniósł 75,7 mln zł. Zadłużenie – 380 mln zł. To 44 proc. budżetu.


Powód do optymizmu - zdaniem marszałka Struka, to wzrost wpływu z podatku CIT. W porównaniu z 2010 r. do kasy województwa wpłynęło z tego tytułu o 15 proc. więcej pieniędzy. Największy płatnik to Grupa Lotos – 27,5 mln zł. Energa odprowadza 12,6 mln zł, a papiernia kwidzyńska IP  - 8,6 mln. Dług województwa jednak systematycznie rośnie z 269 mln zł w 2010 r. do 380 mln zł. w 2011.


Z CIT woj. kasa uzyskała 181 mln zł, czyli o 9 mln zł mniej niż w 2007 r. Firmy zapłaciły na Pomorzu 181,1 mln zł podatku. To mniej niż w 2007 roku, gdy PO przejmowała władzę.  Z kolei okazuje się, że spośród czynnych zawodowo mieszkańców Pomorza 400 tys. nie odprowadza podatków PIT.


Jak co roku gros budżetowych wydatków pochłonął transport i łączność - 323 mln zł, ochrona zdrowia 159 mln zł przy 92 mln zł na kulturę.
Marszałek Struk tłumaczył nam, że zadłużenie wynika z konieczności realizacji unijnych dotacji, czyli z zaangażowania środków własnych oraz z konieczności dokończenia inwestycji jak szpital w Słupsku i Centrum Traumatologii w Gdańsku. 47 mln zł pochłonęło dokończenie budowy szpitala w Słupsku, a ponad 167 mln zł – wydatkowano na drogi wojewódzkie.  


W rankingu zadłużonych województw woj. pomorskie zajmuje piąte miejsce. Na jednego mieszkańca Pomorza przypada 139 zł długu.  
To niepokoi opozycję. W toku debaty szef komisji rewizyjnej radny Piotr Gontarek (SLD) przyznał z mównicy, że odbył ponad godzinną nieoficjalną rozmowę z wiceprezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku Józefem Orłowskim. Chciał - jak przyznał, rozwiać swoje wątpliwości bo jak żartował „orłem  nie jest, ale nie spiskował”. Rozmowa była trudna, ale wiceprezes stanął na wysokości zadania i radny SLD, tak jak dwójka pozostałych przedstawicieli lewicy – wstrzymał się od głosu. Zatem trzyosobowy klub SLD i wolny elektron – Leszek Żurek wstrzymali się w głosowaniu nad absolutorium. Przeciw udzieleniu absolutorium było pięciu radnych PiS. 22 mandatariuszy PO było za absolutorium za 2011 rok.


- Słupki się zgadzają. Nie o słupkach jednak dyskutujmy, ale o rzeczywistości która  jest mniej kolorowa. O niezapłaconych fakturach, o przesuwanych terminach oddania Centrum Traumatologii w Gdańsku, o kłopotach z liniami przesyłowymi, o przerwach w dostawach prądu, o braku bezpieczeństwa na pomorskich drogach – wyliczał radny Marian Szajna (PiS). Zdaniem radnych opozycji dalsze zadłużanie województwa grozi również rozpoczętym inwestycjom  w perspektywie zmniejszenia finansowania z Unii Europejskiej i koniecznością spłaty zobowiązań.


Zdaniem Małgorzaty Ostrowskiej (SLD) brakuje ciągle równowagi w inwestycjach w poszczególnych powiatach. Mimo to sprawozdanie z wykonania budżetu jest w porządku.   
- Bardzo dobrze oceniamy sprawozdanie finansowe. Mamy uwagi wynikające z potrzeby refleksji nad strukturą wydatków, nad zadłużaniem województwa. Skoro pożyczamy to trzeba też będzie zacząć oddawać pieniądze. Potrzebna jest nowa strategia. To widać choćby po Żuławach, zagrożonych powodziami, a program melioracji ustępuje innym nie kończącym się wydatkom – uważa Ostrowska.  


Mimo deficytu i 380 mln zł długu wykresy i słupki w sprawozdaniu z  wykonania budżetu woj. pomorskiego są przekonywujące.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież