Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zarząd województwa z absolutorium - słupki w sprawozdaniu się zgadzają

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 czerwca 2012 15:32

Zarząd województwa pomorskiego kierowany przez marszałka Mieczysława Struka uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu za 2011 r. Nie jest to żadną niespodzianką. Mimo rosnącego zadłużenia i niedoinwestowania m.in. melioracji marszałek Struk o wynik głosowania mógł być spokojny.Zdecydowana większość w lokalnym samorządzie ma rządząca województwem Platforma Obywatelska. Nie obyło się jednak bez listy zarzutów i uwag do stanu wojewódzkiej kasy. Deficyt woj. Pomorskiego  wyniósł 75,7 mln zł. Zadłużenie – 380 mln zł. To 44 proc. budżetu.


Powód do optymizmu - zdaniem marszałka Struka, to wzrost wpływu z podatku CIT. W porównaniu z 2010 r. do kasy województwa wpłynęło z tego tytułu o 15 proc. więcej pieniędzy. Największy płatnik to Grupa Lotos – 27,5 mln zł. Energa odprowadza 12,6 mln zł, a papiernia kwidzyńska IP  - 8,6 mln. Dług województwa jednak systematycznie rośnie z 269 mln zł w 2010 r. do 380 mln zł. w 2011.


Z CIT woj. kasa uzyskała 181 mln zł, czyli o 9 mln zł mniej niż w 2007 r. Firmy zapłaciły na Pomorzu 181,1 mln zł podatku. To mniej niż w 2007 roku, gdy PO przejmowała władzę.  Z kolei okazuje się, że spośród czynnych zawodowo mieszkańców Pomorza 400 tys. nie odprowadza podatków PIT.


Jak co roku gros budżetowych wydatków pochłonął transport i łączność - 323 mln zł, ochrona zdrowia 159 mln zł przy 92 mln zł na kulturę.
Marszałek Struk tłumaczył nam, że zadłużenie wynika z konieczności realizacji unijnych dotacji, czyli z zaangażowania środków własnych oraz z konieczności dokończenia inwestycji jak szpital w Słupsku i Centrum Traumatologii w Gdańsku. 47 mln zł pochłonęło dokończenie budowy szpitala w Słupsku, a ponad 167 mln zł – wydatkowano na drogi wojewódzkie.  


W rankingu zadłużonych województw woj. pomorskie zajmuje piąte miejsce. Na jednego mieszkańca Pomorza przypada 139 zł długu.  
To niepokoi opozycję. W toku debaty szef komisji rewizyjnej radny Piotr Gontarek (SLD) przyznał z mównicy, że odbył ponad godzinną nieoficjalną rozmowę z wiceprezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku Józefem Orłowskim. Chciał - jak przyznał, rozwiać swoje wątpliwości bo jak żartował „orłem  nie jest, ale nie spiskował”. Rozmowa była trudna, ale wiceprezes stanął na wysokości zadania i radny SLD, tak jak dwójka pozostałych przedstawicieli lewicy – wstrzymał się od głosu. Zatem trzyosobowy klub SLD i wolny elektron – Leszek Żurek wstrzymali się w głosowaniu nad absolutorium. Przeciw udzieleniu absolutorium było pięciu radnych PiS. 22 mandatariuszy PO było za absolutorium za 2011 rok.


- Słupki się zgadzają. Nie o słupkach jednak dyskutujmy, ale o rzeczywistości która  jest mniej kolorowa. O niezapłaconych fakturach, o przesuwanych terminach oddania Centrum Traumatologii w Gdańsku, o kłopotach z liniami przesyłowymi, o przerwach w dostawach prądu, o braku bezpieczeństwa na pomorskich drogach – wyliczał radny Marian Szajna (PiS). Zdaniem radnych opozycji dalsze zadłużanie województwa grozi również rozpoczętym inwestycjom  w perspektywie zmniejszenia finansowania z Unii Europejskiej i koniecznością spłaty zobowiązań.


Zdaniem Małgorzaty Ostrowskiej (SLD) brakuje ciągle równowagi w inwestycjach w poszczególnych powiatach. Mimo to sprawozdanie z wykonania budżetu jest w porządku.   
- Bardzo dobrze oceniamy sprawozdanie finansowe. Mamy uwagi wynikające z potrzeby refleksji nad strukturą wydatków, nad zadłużaniem województwa. Skoro pożyczamy to trzeba też będzie zacząć oddawać pieniądze. Potrzebna jest nowa strategia. To widać choćby po Żuławach, zagrożonych powodziami, a program melioracji ustępuje innym nie kończącym się wydatkom – uważa Ostrowska.  


Mimo deficytu i 380 mln zł długu wykresy i słupki w sprawozdaniu z  wykonania budżetu woj. pomorskiego są przekonywujące.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież