Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po ostatnim meczu Euro 2012 w Gdańsku - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 czerwca 2012 19:50

W Gdańsku ostatni mecz Euro 2012 rozegrany został w piątek 22 czerwca. Do grodu nad Motławą przybyło tysiące kibiców i turystów. Największe ich skupienie, oczywiście oprócz stadionu, było na ulicy Długiej i Długim Targu.


GALERIAGrecy z ogromnymi flagami wspólnie śpiewając podkreślali swoją narodowość. Niemcy z kuflami piwa, buńczucznie wykrzykując, ukazywali swoją bojowość.


alt


Najbardziej oblegane było przedproże Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej, na którym wywieszono dużą flagę niemiecką z napisem BERLIN i NEUKOLLN, a nad nią wymachiwano wielką flagą grecką. Jeszcze o bardziej ogromnych rozmiarów flaga biało niebieska stała się kultową na Długim Targu podczas wspólnego śpiewania przez Gregów ich narodowych i popularnych pieśni.


altWzajemnie robiono sobie tysiące pamiątkowych zdjęć. Szkoda, że nie wszyscy zdołali lub nie zdążyli dotrzeć na Długie Pobrzeże nad Motławę i wykonać sobie pamiątkowych zdjęć na tle charakterystycznych symbolów Gdańska - Żurawia lub statku ss Sołdek, masowcu o napędzie parowym, pierwszym z serii 29 rudowęglowcu zbudowanym w latach 1949-54 w Stoczni Gdańskiej. Dla większości gości przybyłych do naszego grodu „turystyczną” granicą była Studnia Neptuna.


altWięcej niż podczas trzech meczy grupy eliminacyjnej, przed ćwierćfinałowym było możliwości zaopatrzenia się w różne gadżety. Powodzeniem cieszyły się ortalionowe kurteczki o barwach niemieckich w cenie po 50 zł oraz narodowe i klubowe szaliki do kolekcji najbardziej zagorzałych kibiców.


alt
Wyjątkowo wiele młodych osób oferowało przysługę pomalowania zmywalnymi farbkami policzków w narodowych barwach Niemiec lub Grecji. Niektórzy zamalowywali sobie całe twarze. Kibice tak ucharakteryzowani, po posiłku, wypiciu piwa, a wielu po kupieniu biletów od „koników” w cenie po około 600 złotych, udali się w kierunku stadionu.


Na PGE Arena w Letnicy w ćwierćfinale spotkały się ze sobą drużyny Niemiec i Grecji. Stadion wypełniony był niemal do ostatniego miejsca - rozgrywkę oglądało 39 263 tys. kibiców. Tego dnia przez Strefę Kibica na Placu Zebrań Ludowych przewinęło się 17 tys. widzów. W szczytowym momencie w Strefie mecz oglądało 10,5 tys. osób. Zaraz po zwycięskim dla Niemców meczu z Grekami (4:2), spadł ulewny deszcz i Strefa niemal opustoszała.


alt


Łącznie do Gdańska na mecz ćwierćfinałowy przyjechało ok. 30 tys. fanów piłki nożnej z Niemiec i Grecji. Przylecieli 13 czarterowymi samolotami oraz m.in. specjalnym pociągiem z Berlina, a także składami z innych polskich miast.
Większość kibiców wróciła do domów bezpośrednio po meczu.


Po północy ze stacji Gdańsk Główny odjechały 4 specjalne pociągi do Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina. Do dyspozycji podróżnych zarezerwowany był też dodatkowy skład pociągu IC zestawiony z 10 wagonów przystosowanych do komunikacji międzynarodowej, który w razie potrzeby mógł być uruchomiony do Niemiec. Ostatecznie jednak nie został on użyty.


Do godz. 2:00 z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy do Niemiec i Grecji odleciało kilkanaście samolotów czarterowych.


Po zakończeniu meczu na kibiców na przystanku SKM Stadion Expo czekały 4 składy pociągów mieszczące łącznie 6 tys. pasażerów. Ponadto 20 składów tramwajowych mieszczących 4 tys. osób czekało na Pętli Kliniczna, a 15 autobusów przegubowych mogących zabrać ponad 2 tys. osób podstawiono na Pętli Kochanowskiego. Po pierwszych odwozach, kolejki jeździły wahadłowo co kilkanaście minut, a tramwaje i autobusy co kilka minut, do momentu, aż wszyscy kibice opuścili teren wokół stadionu.


altNa widzów opuszczających Strefę Kibica, przy Bramie Wyżynnej czekało 20 składów tramwajowych mieszczących łącznie 4 tys. osób, a na przystankach autobusowych przy Dworcu Głównym PKP czekało 19 autobusów przegubowych i 1 standardowy.


Z większą częstotliwością jeździły też linie tramwajowe i autobusy nocne.


Tak bogata oferta komunikacji miejskiej spowodowała, że dwa parkingi samochodowe „Park & Ride” przy centrum handlowym Auchan oraz Armii Krajowej, wykorzystanie były tylko w 30 procentach.


alt


Nad bezpiecznym przebiegiem imprezy czuwało ponad 1800 policjantów. Funkcjonariusze byli obecni na terenie całego miasta, w okolicach stadionu i Strefy Kibica, kierowali ruchem na głównych skrzyżowaniach, zabezpieczali drogi dojazdowe oraz okolice obiektu. Służbę pełnili również policjanci kryminalni, którzy po cywilnemu patrolowali miasto.


Polscy funkcjonariusze byli wspierani przez patrole policjantów z zagranicy, głównie z Niemiec. Przestrzeń powietrzną nad miastem patrolował śmigłowiec. Ponadto mecz – zarówno na stadionie, jak i w centrum miasta - zabezpieczało też 300 strażaków i 95 Strażników Miejskich. Nie było żadnych poważniejszych incydentów. Odnotowano jedynie dwie drobne bijatyki na Długim Targu i przy Katowni. W porę interweniowała policja kryminalna jak zauważyła biegnącą grupkę młodych ludzi z twarzami osłoniętymi chustami. Zatrzymano też czterech Polaków, którzy pod wpływem alkoholu przywłaszczyli sobie baner UEFA.


alt


Od rozpoczęcia 10 czerwca UEFA EURO 2012 w Gdańsku meczem Hiszpania-Włochy (1:1), łącznie wywieziono tylko z terenu Głównego Miasta ok. 150 ton śmieci. Swoisty rekord padł w czwartek 14 czerwca, po spotkaniu Hiszpania-Irlandia (4:1), kiedy to z centrum miasta sprzątnięto ok 20 ton nieczystości!  W zwykły dzień wywożonych jest ok 3-4 tony, a w dzień podczas którego odbywa się impreza masowa – ok. 8 ton. Bezpośrednio po pierwszym gdańskim meczu eliminacyjnym Hiszpania-Włochy, z Głównego Miasta uprzątnięto ok. 13 ton śmieci.


Łącznie z terenu całego miasta od początku turnieju uprzątnięto ok. 250 ton śmieci. Wśród nich przeważały butelki i puszki po alkoholach i napojach oraz szklanki i kufle z pubów i restauracji, które kibice zabierali ze sobą i po opróżnieniu zostawiali na ulicach i ławkach.
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież