W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

249 zarzutów wobec 14-osobowej szajki przestępczej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 grudnia 2013 17:55

Akt oskarżenia przeciwko 14 /czternastu/ osobom, oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przesłał 23 grudnia do Sądu Okręgowego w Gdańsku prokurator Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Oskarżonym zarzuca się oszustwa, wymuszenia rozbójnicze (pod pozorem zapewnienia „płatnej ochrony”), oszustwa kredytowe, rozboje, bezprawne groźby i pobicia, a to w celu zmuszenia pokrzywdzonych do zrezygnowania z żądania zwrotu wyłudzonych pieniędzy.


Oskarżonym zarzuca się także popełnienie przestępstw składania fałszywych zeznań i fałszywych oskarżeń, spowodowanie pożarów, w celu zastraszenia pokrzywdzonych, nielegalne posiadanie broni palnej (pistoletów maszynowych i amunicji), uczestniczenie w obrocie znaczną ilością środka odurzającego (400 gramów kokainy, o łącznej wartości nie mniejszej niż 79.400,00 zł) oraz przechowywanie, w celu wprowadzenia do obrotu i osiągnięcia korzyści majątkowej, produktów leczniczych zawierających składniki farmakologiczne niedopuszczone do obrotu na terenie Polski.
Ponadto aktem oskarżenia objęto wyłudzenie dotacji, w kwocie 1.801.890,00 zł, na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Rolnych w ramach programu „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”, przez przedłożenie dokumentów poświadczających nieprawdę, w postaci protokołów odbioru rzekomo wykonanych prac związanych z budową mroźni artykułów rolno-spożywczych.


Oskarżonym zarzuca się również pranie pieniędzy, to jest udaremnianie i znaczne utrudnianie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych. W tym celu oskarżeni przy wykorzystaniu kilku rachunków bankowych, wykonywali transakcje bankowe pomiędzy sobą, wpłacając, wypłacając i przelewając środki pieniężne.


Oskarżonym zarzucono także usiłowanie oszustwa, to jest próbę doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 120 tys. zł należących do rodziców podejrzanego, tymczasowo aresztowanego w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku. Rodzicom tego mężczyzny przedstawiono oskarżonego Jarosława K., o wykształceniu średnim, z zawodu elektromechanika, jako adwokata mogącego „załatwić” uchylenie tymczasowego aresztowania.


W tym wypadku oskarżeni nie osiągnęli jednak zamierzonego skutku, to jest nie wyłudzili pieniędzy od pokrzywdzonych, z uwagi na żądanie zbyt wysokiego „honorarium”.


Akt oskarżenia dotyczy 249 (dwustu czterdziestu dziewięciu) zarzutów popełnienia różnego rodzaju przestępstw, głównie przeciwko mieniu, na szkodę 101 (stu jeden pokrzywdzonych), na łączną kwotę przewyższającą 7 (siedem) milionów złotych. W toku śledztwa zostało przesłuchanych 154 (stu pięćdziesięciu czterech) świadków.


Jeden z oskarżonych nadal jest tymczasowo aresztowany. W odniesieniu do pozostałych oskarżonych obecnie są stosowane nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w postaci poręczeń majątkowych, w kwotach od 10 tys. zł do 200 tys. zł, dozorów policji i zakazów opuszczania kraju, połączonych z zatrzymaniem paszportów.


Na poczet grożących kar zabezpieczono mienie oskarżonych, o wartości ponad 3 mln zł.
Śledztwo w niniejszej sprawie prowadzili funkcjonariusze gdańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, pod nadzorem prokuratora Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Wła-49
Źródło: Mariusz Marciniak, Rzecznik Prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież