"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Poświąteczny bilans drogowy

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 27 grudnia 2013 13:18

alt567 nietrzeźwych kierowców, 154 wypadki, w których było 17 zabitych i 174 ranny - tak przedstawia się  bilans tegorocznych świąt.Święta Bożego Narodzenia są dla policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego czasem wzmożonej pracy. Kontrolują nie tylko prędkość, ale trzeźwość kierujących. Sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów.

Pił pan? - pytał policjant w czasie kontroli.
Nie piłem, dlatego mi się śpieszy, bo napić się trzeba - odparł kierowca.
 
W ciągu trzech dni na polskich drogach doszło do 154 wypadków, wśród których życie straciło 17 osób, a 174 zostało rannych. Nie zabrakło również degustatorów alkoholowych trunków siadających do samochodu w celu dalszej podróży w liczbie 567.

W samym województwie pomorskim policjanci zatrzymali 28 nietrzeźwych kierowców i byli wezwani do 13 wypadków z bilansem 16 rannych i jedną ofiara śmiertelną.

Więcej zdarzeń miało jednak miejsce przed świętami. Dla porównania w okresie od 20 do 23 grudnia zatrzymano aż 759 kierowców, którzy wsiedli do samochodu po spożyciu alkoholu, odnotowano 357 wypadków, 424 rannych oraz 37 zabitych.


alt


- Więcej zdarzeń ma miejsce przed świętami. Między 24 a 26 grudnia liczba wypadków diametralnie się zmniejsza. Od czego to zależy?
Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego KWP: Ludzie coraz częściej święta spędzają w domu. Na drogach jest mniejszy ruch, a kierowcy wsiadają do samochodu w celu pokonania krótkiego dystansu. W święta się wyciszamy i poświęcamy rodzinnej atmosferze.


- Szerzone są kampanie dotyczące bezpieczeństwa na drodze, a taryfikator został zaostrzony. Jak wpłynęło to na świadomość kierowców?

Joanna Skrent: Z jednej strony świadomość kary, która jest nieuchronna i nie tylko zakończy się grzywną, ale może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje. Czasami wiąże się to z utratą pracy lub poczuciem winy towarzyszącym nam do końca życia. Z drugiej strony ludzie są bardziej świadomi. Powoli zmienia się światopogląd, że jedno piwo to nie jest nic, tylko rzeczywiście już wpłynie na to w jaki sposób będziemy widzieć ten świat. Coraz większa świadomość tego co może się stać, a alkohol przestaje się kojarzyć z czymś co można, tylko z czymś co jest nie właściwe.


- Bilans tegorocznych świąt jest lepszy niż poprzednich?
Joanna Skrent: Jeżeli chodzi o nietrzeźwych kierowców to tendencja ta z roku na rok jest niższa. Jeżeli można by było porównać statystyki do połowy grudnia 2012 i 2013 to pomimo tego, że ilość wykonywanych badań na trzeźwość została zwiększona, to w roku poprzednim zatrzymaliśmy 8 tysięcy kierowców, a w tej chwili mamy niecałe 7 tysięcy. 

Pomimo większej rozwagi kierowców, patrzenia na sprawę z punktu widzenia pasażerów siedzących w naszych samochodach i zdroworozsądkowego zachowania bliskich (piłeś, nie jedź), w dalszym ciągu liczba wypadków i ilość nietrzeźwych kierowców jest wysoka. Choć od 7 lat notuje się spadek tych wykroczeń, policjanci nie zamierzają rezygnować ze wzmożonych kontroli i promowania np. akcji „Znicz”.

Nie mniej jednak trzeba przyznać, że wprowadzenie ostrzejszych kar oraz kampanie reklamowe mają pozytywny wpływ na zachowanie kierowców na drodze.

Żaneta Stasiowska
fot. KWP Gdańsk


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież