Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Poświąteczny bilans drogowy

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 27 grudnia 2013 13:18

alt567 nietrzeźwych kierowców, 154 wypadki, w których było 17 zabitych i 174 ranny - tak przedstawia się  bilans tegorocznych świąt.Święta Bożego Narodzenia są dla policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego czasem wzmożonej pracy. Kontrolują nie tylko prędkość, ale trzeźwość kierujących. Sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów.

Pił pan? - pytał policjant w czasie kontroli.
Nie piłem, dlatego mi się śpieszy, bo napić się trzeba - odparł kierowca.
 
W ciągu trzech dni na polskich drogach doszło do 154 wypadków, wśród których życie straciło 17 osób, a 174 zostało rannych. Nie zabrakło również degustatorów alkoholowych trunków siadających do samochodu w celu dalszej podróży w liczbie 567.

W samym województwie pomorskim policjanci zatrzymali 28 nietrzeźwych kierowców i byli wezwani do 13 wypadków z bilansem 16 rannych i jedną ofiara śmiertelną.

Więcej zdarzeń miało jednak miejsce przed świętami. Dla porównania w okresie od 20 do 23 grudnia zatrzymano aż 759 kierowców, którzy wsiedli do samochodu po spożyciu alkoholu, odnotowano 357 wypadków, 424 rannych oraz 37 zabitych.


alt


- Więcej zdarzeń ma miejsce przed świętami. Między 24 a 26 grudnia liczba wypadków diametralnie się zmniejsza. Od czego to zależy?
Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego KWP: Ludzie coraz częściej święta spędzają w domu. Na drogach jest mniejszy ruch, a kierowcy wsiadają do samochodu w celu pokonania krótkiego dystansu. W święta się wyciszamy i poświęcamy rodzinnej atmosferze.


- Szerzone są kampanie dotyczące bezpieczeństwa na drodze, a taryfikator został zaostrzony. Jak wpłynęło to na świadomość kierowców?

Joanna Skrent: Z jednej strony świadomość kary, która jest nieuchronna i nie tylko zakończy się grzywną, ale może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje. Czasami wiąże się to z utratą pracy lub poczuciem winy towarzyszącym nam do końca życia. Z drugiej strony ludzie są bardziej świadomi. Powoli zmienia się światopogląd, że jedno piwo to nie jest nic, tylko rzeczywiście już wpłynie na to w jaki sposób będziemy widzieć ten świat. Coraz większa świadomość tego co może się stać, a alkohol przestaje się kojarzyć z czymś co można, tylko z czymś co jest nie właściwe.


- Bilans tegorocznych świąt jest lepszy niż poprzednich?
Joanna Skrent: Jeżeli chodzi o nietrzeźwych kierowców to tendencja ta z roku na rok jest niższa. Jeżeli można by było porównać statystyki do połowy grudnia 2012 i 2013 to pomimo tego, że ilość wykonywanych badań na trzeźwość została zwiększona, to w roku poprzednim zatrzymaliśmy 8 tysięcy kierowców, a w tej chwili mamy niecałe 7 tysięcy. 

Pomimo większej rozwagi kierowców, patrzenia na sprawę z punktu widzenia pasażerów siedzących w naszych samochodach i zdroworozsądkowego zachowania bliskich (piłeś, nie jedź), w dalszym ciągu liczba wypadków i ilość nietrzeźwych kierowców jest wysoka. Choć od 7 lat notuje się spadek tych wykroczeń, policjanci nie zamierzają rezygnować ze wzmożonych kontroli i promowania np. akcji „Znicz”.

Nie mniej jednak trzeba przyznać, że wprowadzenie ostrzejszych kar oraz kampanie reklamowe mają pozytywny wpływ na zachowanie kierowców na drodze.

Żaneta Stasiowska
fot. KWP Gdańsk


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież