Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58

Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego. W pisemnym uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku, można przeczytać, że umowa gminy Sopot z bliskim sercu prezydenta Sopot Tenis Klubem, wyłączająca przyznane w 2007 prawo użytkowania wieczystego na rzecz Sopockiego Klubu Tenisowego, ma charakter fraudacyjny, mówiąc kolokwialnie - oszukańczy! Dokument został już przekazany do prokuratury w Bydgoszczy, która prowadzi dochodzenie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez byłego włodarza Sopotu. - Mam publiczne, proste pytanie do pana Karnowskiego: dlaczego oszukał pan radnych, opinię publiczną, nasze stowarzyszenie? - komentuje prezes SKT, Bartłomiej Białaszczyk.


To być może, poza fundamentalnym wyrokiem z 2007 roku przyznającym SKT prawo do ujawnienia w księdze wieczystej użytkowania wieczystego kortów, najważniejsze sądowe rozstrzygnięcie w sprawie gestii nad kortami SKT. Uznając nieważność umowy o wydzierżawieniu kortów nowemu stowarzyszeniu, którą prezydent Sopotu zawarł na 20 lat, choć wcześniejsza, dwuletnia jeszcze nie upłynęła, Sąd Okręgowy w Gdańsku zauważył jej fraudacyjny, zatem oszukańczy, charakter wobec obowiązku prawnego opisanego w wyroku z 2007 roku istniejącego po stronie administracji J. Karnowskiego.


Z zapisu umowy, którą prezydent podpisał z byłym kuratorem SKT Wiesławem Pedryczem, który przystąpił do niej już jako prezes STK, beneficjenta polityki b. prezydenta, wynika jasno, że i Jacek Karnowski, i STK mieli pełną świadomość sytuacji. Zauważył to wprost sąd w uzasadnieniu: "Zawarcie umowy miało na celu uniemożliwienie syndykowi masy upadłości powoda (SKT - red.) zaspokojenia roszczeń znajdujących źródło w prawie użytkowania wieczystego. Obydwie strony umowy fraudacyjnej wiedziały o istnieniu prawomocnego wyroku nakazującego złożenia oświadczenia woli". W jej treści znajdują się bowiem wzmianki o prawach SKT wobec gminy Sopot jaki i zobowiązanie STK, że nie będzie wnosił roszczeń wobec gminy gdyby Sopocki Klub Tenisowy wystąpił z takim żądaniem. Innymi słowy, zwierzchnik sopockiej administracji miał pełną wiedzę, że dysponuje na 20 lat majątkiem, który nie jest w jego władztwie, co sądowo zostało uprawomocnione.

alt


Występując do radnych Sopotu o zgodę na zawarcie tak ekskluzywnej umowy - 4 200 złotych netto rocznie za kompleks kortów z budynkami - Jacek Karnowski tych okoliczności nie eksponował, podnosił tylko, że chce korty zachować dla Sopotu jakby ktokolwiek chciał korty z historycznego otoczenia wywieźć poza miasto. Jedynym radnym, który uwzględnił podnoszone na sesji argumenty przedstawicieli SKT był Andrzej Kałużny z PiS, trzech jego koledzy z klubu - Jarosław Meller, Bartosz Łapiński i Michał Stróżyk - wstrzymało się od głosu, a obecny w protokóle Jarosław Kempa nie głosował, choć był. Zgody prezydentowi udzielili: Wiaczesław Augustyniak, Barbara Gierak-Pilarczyk, Grażyna Czajkowska, Jerzy Hall, Jerzy Smolarek, Piotr Bagiński, Marcin Stefański, Lesław Orski, Grzegorz Wendykowski, Aleksandra Gosk, Zbigniew Duzinkiewicz, Anna Łukasiak, Paweł Kąkol, Marta Filipkowska-Walczuk, Tomasz Lipiński.


- Chcieliście się państwo dać oszukać, czy zostaliście oszukani? - pyta prezes SKT B.Białaszczyk.


Do momentu zamknięcia wydania prokuratura z Bydgoszczy prowadząca sprawę przekroczenia uprawnień przez prezydenta Sopotu odpowiedzi na poniższe pytania nie nadesłała...
1. Na jakim etapie znajduje się dochodzenie 3006-1.Ds.9.2023, dot. podejrzenia przekroczenia uprawnień przez prezydenta Sopotu, które, według Pani informacji, zostało przedłużone do grudnia ub. roku?
2. Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał prawomocnie w kwietniu 2024, że umowa, którą prezydent J. Karnowski zawarł z Sopot Tenis Klub na dzierżawę kortów była bezskuteczna wobec Sopockiego Klubu Tenisowego, miała bowiem charakter fraudacyjny, de facto oszukańczy, wobec powinności gminy Sopot wobec SKT. Czy prokurator zna ten wyrok, czy jest on dokumentem/dowodem w sprawie oceny prawnokarnej odpowiedzialności J. Karnowskiego w kontekście art. 231. par.2 Kk?
3. Jaka jest odpowiedzialność sopockich radnych, którzy głosowali za uchwałą w sprawie upoważnienia prez. Karnowskiego do podpisania wieloletniej umowy dzierżawy kortów za 350 z miesięcznie, skoro, jak wynika z przebiegu sesji, mieli informacje o istotnych wątpliwościach prawnych ujawnionych podczas obrad?
4. Czy doszło do złożenia wyjaśnień przez Jacka Karnowskiego? Czy prokurator wystąpił o uchylenie immunitetu posła?
Bardzo proszę ze względów wydawniczych o przesłanie stanowiska prokuratury do środy, 12 czerwca.
Dziękuję.

Related news items:
Newer news items:
Older news items: