Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

23. Gdańska Wigilia dla ubogich

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 25 grudnia 2013 14:13

Kilkaset osób skorzystało z zaproszenia i już po raz 23 wzięło udział w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez Polską Izbę Gospodarczą Restauratorów i Hotelarzy dla wszystkich ubogich i potrzebujących.


Na Targu Węglowym w Gdańsku w samo południe 24 grudnia pod obszernym namiotem, po odstaniu w długiej kolejce, można było zjeść ciepłe pierogi z kapustą i grzybami, wigilijny barszcz, żurek, bigos, sandacza pieczonego, śledzie w śmietanie i oliwie, różne cista jak babkę lub makowiec. Była tez okazja podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie świątecznych życzeń.


Oprócz ciepłej strawy, dla wszystkich potrzebujących przygotowano paczki z suchą żywnością (konserwami, zupami w proszki i owocami), które można było ze sobą zabrać.


altOsób potrzebujących nie ubywa, a wręcz z każdym rokiem przybywa. Świadczą o tym coraz dłuższe kolejki do świątecznego posiłku. W tym samym miesiącu grudniu, kiedy przypadają święta Bożego Narodzenia i jest czas na osobistą życiową refleksję, właśnie podczas grudniowej sesji Rady Miasta Gdańska uchwalono uchwałę w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Gdańska na lata 2014-2040. I cóż z tej uchwały wynika? Otóż to, że wydatki bieżące związane z realizacją zadań z zakresu polityki społecznej, a założone w 2014 roku będą o około 4,25 proc. niższe w stosunku do przewidywanego wykonania w 2013 roku. Natomiast w latach 2015-2017 owszem założono stały poziom dla bieżących wydatków  finansowanych z dotacji z budżetu państwa, zaś wydatki finansowane ze środków z budżetu Miasta będą tylko o około 1 proc. wyższe w każdym roku.


Nie dziwi zatem fakt, że na właśnie na tej ostatniej tegorocznej sesji Rady Miasta Gdańska, radna Jolanta Banach (SLD) wyraziła swój niepokój z powodu spadku wydatków na pomoc społeczną, taką jak na przykład na ośrodki wsparcia, dzienne domy pomocy dla starszych czy dla kobiet w ciąży. Z gdańskich radnych, tylko radna Jolanta Banach z SLD jako jedyna nie widzi powodów, dla których pomoc społeczna musi wchodzić w nowy 2014 rok z deficytem.


altPrzewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek: - Dobrze chociaż, że są tacy ludzie, którzy dzielą się z innymi. Do nich należą gdańscy restauratorzy. Ja jako samorządowiec jestem zdania, że dobrze się dzieje, że takie akcje podejmują gdańscy restauratorzy. Zwłaszcza jak się widzi, że całe rodziny tutaj przychodzą. Dla tych potrzebujących już ciepły posiłek jest istotną sprawą. Oby tych ludzi było jak najmniej, bo póki co jest ich tyle co w latach poprzednich. Życzę tym ludziom, aby mieli zdrowie, bo to jest podstawa, aby mieli ciepły kąt, ciepły posiłek i zgadzali się z najbliższymi. Radni też uczestniczą w robieniu paczek dla tych osób i nie żałują na nie kasy.


altDwaj restauratorzy, na zdjęciu od lewej Piotr Dzik i Ryszard Kokoszka przypomnieli, że w 1991 roku, a więc 22 lata temu zaczynali tą akcję od trzech termosów. A od 16 lat robią to już jako Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy. - Te tłumy ludzi kłębiących się na Targu Węglowym podczas dorocznej wigilii dla osób ubogich i bezdomnych, z roku na rok są coraz większe, z zatrwożeniem mówią obaj. - Dostrzegamy to też podczas  śniadań wielkanocnych, które też my robimy. Nas zaczęli też naśladować restauratorzy w Krakowie z podobnymi akcjami dla osób potrzebujących. 


alt


- Tu w Gdańsku włączają się harcerze z Chorągwi Gdańsk Śródmieście, jak i z Chełma - powiedział Piotr Dzik, restaurator i radny Miasta Gdańska. - Mam chrześniaka, który był harcerzem, a teraz już pracuje. Ja go o tą pomoc prosiłem. Harcerze jak latem wyjeżdżają na obozy, to im pomagamy, a teraz oni nam pomagają w organizacji tej akcji, jak i w utrzymaniu porządku. Oni są z tego dumni, że mogą pomóc. Jedna z harcerek dodam jest hodowcą gołębi. Ja tych potrzebujących ludzi spotykam na co dzień w Gdańsku. Znam ich życiowe problemy. Główne to brak pracy i środków do życia.


altPrezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział do telewizyjnych kamer, że są to nieszczęścia i niepowodzenia tych ubogich ludzi. Ale niektórzy na własne życzenie znaleźli się w tak trudnej sytuacji. Mają problemy życiowe, znoszą ten trud, ale tylko nieliczni podejmują próby zmierzenia się z rzeczywistością.


altJedna z potrzebujących Helena Kruczkowska: – Gdybym miała większą rentę, to bym tu nie przychodziła. Bo ta którą dostaję nie wystarcza nawet na wyżywienie, jak się opłaci czynsz. Nie ma dnia, aby czegoś nie brakowało.


Inny mężczyzna ze łzami w oczach powiedział do telewizyjnej kamery, że chętnie podejmie się jakiejkolwiek pracy, aby mógł opłacić czynsz, bo niebawem go wyeksmitują. A tego obawia się najbardziej. Obok siedzący niego inny mężczyzna wyznał, że już od 22 lat jest bezdomny.
Do kamery wypowiedziała się też rumuńska cyganka z dzieckiem nieletnim, że nie boi się żadnej pracy, ale nie może nigdzie jej dostać. Żebrze więc na ulicy i z tego jakoś żyje. A może wszystko robić, aby dostać tylko pracę.


alt


Relacje z gdańskiej wigilii dla ubogich na Targu Węglowym przygotowały największe polskie stacje telewizyjne. W tym i te, które odbiera cały świat. Istotnie, jest się czym chwalić...

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież