Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

23. Gdańska Wigilia dla ubogich

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 25 grudnia 2013 14:13

Kilkaset osób skorzystało z zaproszenia i już po raz 23 wzięło udział w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez Polską Izbę Gospodarczą Restauratorów i Hotelarzy dla wszystkich ubogich i potrzebujących.


Na Targu Węglowym w Gdańsku w samo południe 24 grudnia pod obszernym namiotem, po odstaniu w długiej kolejce, można było zjeść ciepłe pierogi z kapustą i grzybami, wigilijny barszcz, żurek, bigos, sandacza pieczonego, śledzie w śmietanie i oliwie, różne cista jak babkę lub makowiec. Była tez okazja podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie świątecznych życzeń.


Oprócz ciepłej strawy, dla wszystkich potrzebujących przygotowano paczki z suchą żywnością (konserwami, zupami w proszki i owocami), które można było ze sobą zabrać.


altOsób potrzebujących nie ubywa, a wręcz z każdym rokiem przybywa. Świadczą o tym coraz dłuższe kolejki do świątecznego posiłku. W tym samym miesiącu grudniu, kiedy przypadają święta Bożego Narodzenia i jest czas na osobistą życiową refleksję, właśnie podczas grudniowej sesji Rady Miasta Gdańska uchwalono uchwałę w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Gdańska na lata 2014-2040. I cóż z tej uchwały wynika? Otóż to, że wydatki bieżące związane z realizacją zadań z zakresu polityki społecznej, a założone w 2014 roku będą o około 4,25 proc. niższe w stosunku do przewidywanego wykonania w 2013 roku. Natomiast w latach 2015-2017 owszem założono stały poziom dla bieżących wydatków  finansowanych z dotacji z budżetu państwa, zaś wydatki finansowane ze środków z budżetu Miasta będą tylko o około 1 proc. wyższe w każdym roku.


Nie dziwi zatem fakt, że na właśnie na tej ostatniej tegorocznej sesji Rady Miasta Gdańska, radna Jolanta Banach (SLD) wyraziła swój niepokój z powodu spadku wydatków na pomoc społeczną, taką jak na przykład na ośrodki wsparcia, dzienne domy pomocy dla starszych czy dla kobiet w ciąży. Z gdańskich radnych, tylko radna Jolanta Banach z SLD jako jedyna nie widzi powodów, dla których pomoc społeczna musi wchodzić w nowy 2014 rok z deficytem.


altPrzewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek: - Dobrze chociaż, że są tacy ludzie, którzy dzielą się z innymi. Do nich należą gdańscy restauratorzy. Ja jako samorządowiec jestem zdania, że dobrze się dzieje, że takie akcje podejmują gdańscy restauratorzy. Zwłaszcza jak się widzi, że całe rodziny tutaj przychodzą. Dla tych potrzebujących już ciepły posiłek jest istotną sprawą. Oby tych ludzi było jak najmniej, bo póki co jest ich tyle co w latach poprzednich. Życzę tym ludziom, aby mieli zdrowie, bo to jest podstawa, aby mieli ciepły kąt, ciepły posiłek i zgadzali się z najbliższymi. Radni też uczestniczą w robieniu paczek dla tych osób i nie żałują na nie kasy.


altDwaj restauratorzy, na zdjęciu od lewej Piotr Dzik i Ryszard Kokoszka przypomnieli, że w 1991 roku, a więc 22 lata temu zaczynali tą akcję od trzech termosów. A od 16 lat robią to już jako Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy. - Te tłumy ludzi kłębiących się na Targu Węglowym podczas dorocznej wigilii dla osób ubogich i bezdomnych, z roku na rok są coraz większe, z zatrwożeniem mówią obaj. - Dostrzegamy to też podczas  śniadań wielkanocnych, które też my robimy. Nas zaczęli też naśladować restauratorzy w Krakowie z podobnymi akcjami dla osób potrzebujących. 


alt


- Tu w Gdańsku włączają się harcerze z Chorągwi Gdańsk Śródmieście, jak i z Chełma - powiedział Piotr Dzik, restaurator i radny Miasta Gdańska. - Mam chrześniaka, który był harcerzem, a teraz już pracuje. Ja go o tą pomoc prosiłem. Harcerze jak latem wyjeżdżają na obozy, to im pomagamy, a teraz oni nam pomagają w organizacji tej akcji, jak i w utrzymaniu porządku. Oni są z tego dumni, że mogą pomóc. Jedna z harcerek dodam jest hodowcą gołębi. Ja tych potrzebujących ludzi spotykam na co dzień w Gdańsku. Znam ich życiowe problemy. Główne to brak pracy i środków do życia.


altPrezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział do telewizyjnych kamer, że są to nieszczęścia i niepowodzenia tych ubogich ludzi. Ale niektórzy na własne życzenie znaleźli się w tak trudnej sytuacji. Mają problemy życiowe, znoszą ten trud, ale tylko nieliczni podejmują próby zmierzenia się z rzeczywistością.


altJedna z potrzebujących Helena Kruczkowska: – Gdybym miała większą rentę, to bym tu nie przychodziła. Bo ta którą dostaję nie wystarcza nawet na wyżywienie, jak się opłaci czynsz. Nie ma dnia, aby czegoś nie brakowało.


Inny mężczyzna ze łzami w oczach powiedział do telewizyjnej kamery, że chętnie podejmie się jakiejkolwiek pracy, aby mógł opłacić czynsz, bo niebawem go wyeksmitują. A tego obawia się najbardziej. Obok siedzący niego inny mężczyzna wyznał, że już od 22 lat jest bezdomny.
Do kamery wypowiedziała się też rumuńska cyganka z dzieckiem nieletnim, że nie boi się żadnej pracy, ale nie może nigdzie jej dostać. Żebrze więc na ulicy i z tego jakoś żyje. A może wszystko robić, aby dostać tylko pracę.


alt


Relacje z gdańskiej wigilii dla ubogich na Targu Węglowym przygotowały największe polskie stacje telewizyjne. W tym i te, które odbiera cały świat. Istotnie, jest się czym chwalić...

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież